build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1201] Струга - Дебар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-May-2014 at 08:15




фото: 4kmh
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 08-May-2015 at 19:48
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Sep-2015 at 20:05
Добар е патов , асвалтот е прилично добар и не е оштетуван а и патната сигнализација е на добро ниво , со оглед на тоа на каква место положба се наоѓа ...
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 03-May-2020 at 16:23
Еден од поубавите регионални патишта во оваа држава.
Нема многу возила, поминуваш низ национален парк, езеро, реки, едноставно природна убавина!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 03-May-2020 at 19:42
Природна убавина има низ цела Мк, според мене 85% од патиштата изобилуваат со убавина околу нив, пред се заради планинскиот карактер на многу наши патишта. Можеби немаат сите патишта река и езеро покрај нив, но тоа не ги прави помалку убави таквите предели. Тоа дека поминуваш низ национален парк на Струга - Дебар си грешка, можеби на друг пат си мислел.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-May-2020 at 22:49
Originally posted by ironm

Природна убавина има низ цела Мк, според мене 85% од патиштата изобилуваат со убавина околу нив, пред се заради планинскиот карактер на многу наши патишта. Можеби немаат сите патишта река и езеро покрај нив, но тоа не ги прави помалку убави таквите предели. Тоа дека поминуваш низ национален парк на Струга - Дебар си грешка, можеби на друг пат си мислел.

Сега проверив тоа што зборев било за накај делот Дебар - Маврово.
Инаку да, ги има доста низ оваа држава, но мене од сиве овие Маврово - Дебар - Струга највеќе ми остави впечаток.
На момент си низ национален парк,поминуваш низ еден познат манастир, ридови насекаде, езеро, после некоја хидроцентрала или што и да е, на момент си покрај река, се спушташ, се искажуваш, поминуваш низ многу села, и веќе си кај Охридско езеро
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 27-Jan-2021 at 21:32
Регионален пат 1201

Можеби веќе некои членови памтат дека уредувам доста на нашата Википедија, па ова е нешто со што се занимавам изминатиов период.

Имено статии за сите регионални правци кои постојат во Македонија. При создавањето ја користам датабазата на Јавното претпријатие за државни патишта и нивните делници.

Сепак за мене најполезниот момент на овие статии би биле самите карти во инфокутиите (на десната страна на статијата), кои се возможни преку поврзување на OpenStreetMap и Википодатоци (сестрински проект на Википедија, база на податоци), со што се добива прегледност за тоа како се движи регионалниот пат, нешто што недостасува на самиот портал на ЈПДП.

Ќе приметите дека сум негде на половина, но најважните ги имам завршено.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Jan-2021 at 00:30
Originally posted by ehrlich

Регионален пат 1201

Можеби веќе некои членови памтат дека уредувам доста на нашата Википедија, па ова е нешто со што се занимавам изминатиов период.

Имено статии за сите регионални правци кои постојат во Македонија. При создавањето ја користам датабазата на Јавното претпријатие за државни патишта и нивните делници.

Сепак за мене најполезниот момент на овие статии би биле самите карти во инфокутиите (на десната страна на статијата), кои се возможни преку поврзување на OpenStreetMap и Википодатоци (сестрински проект на Википедија, база на податоци), со што се добива прегледност за тоа како се движи регионалниот пат, нешто што недостасува на самиот портал на ЈПДП.

Ќе приметите дека сум негде на половина, но најважните ги имам завршено.

Абе зашто не пишува колкав е процентот на содржајност на mk/wiki? Знам дека имавме доста добар скор пред некоја година, но сега дали дека има многу нови статии со по една реченица?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Jan-2021 at 11:19
Малку ме збуни, не знам точно на што мислиш. Најблиску нешто е мерката depth, која е прикажана и е доста добра. Воедно, лани првпат англиската Википедија не прикажува како јазично издание директно на нивната почетна страница (без да одиш complete list).

Накусо, баш напротив, ние со години се обидуваме да ги отстраниме статиите со една реченица преку нивно дополнување преку организирање на посебни уредувачки потфати (натпревари, денови, викенди), а новите статии не се налик на тие старите. Лани, имавме 8.000 нови статии, што е сепак успех за малата заедница што ја имаме.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-Jan-2021 at 17:33
Тоа е тоа, depth или содржајност на статиите. Ама еве за разлика од други јазици, не го пишува рејтингот https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias/mk. Инаку пишував и јас едно време, сакајќи да придонесам да стигнеме до групата со на 100.000 статии, но некако бавно оди, изгледа слабо ги ангажираат на филолошките факултети.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Jan-2021 at 18:11
Го пишува на англиската верзија на страницата (избриши го тоа /mk на крај). Не знам зашто има разлики помеѓу двата линка. Инаку содржајноста е 100. Инаку одамна надминавме 100.000 статии, сега сме на ниво 111.000 и со оглед дека не користиме ботови, тоа е навистина добра бројка за народ со јазик од 2-3 милиони говорници.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Jan-2021 at 18:29
Сега покажува добро. 100 е доста висок скор. Џабе Грците, Хрватите, Бугарите имаат двојно повеќе статии кога скорот им е околу 20. Изгледа пукаат само на бројки со статии од по една реченица.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.