build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
13 [20.63%]
5 [7.94%]
22 [34.92%]
10 [15.87%]
2 [3.17%]
1 [1.59%]
0 [0.00%]
2 [3.17%]
1 [1.59%]
7 [11.11%]
You can not vote in this poll
Total votes: 63   Average: 7.19

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 15-Jan-2009 at 00:16
Штета што антенската конструкција која ја нарушува силуетата е некако натурана и недовршана ...
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 15-Jan-2009 at 00:26
Originally posted by zabegan

мислам дека немаме фотка од овој агол од кој соравиа ми изгледа масивно Big%20smile

 
 
Изгледа масивно но треба да е барем дупло повисока, вака ми изгледа како да им снемало пари па само третина изградиле Big%20smile
 
 
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 15-Jan-2009 at 00:29
Originally posted by vardar

 
Изгледа масивно но треба да е барем дупло повисока, вака ми изгледа како да им снемало пари па само третина изградиле Big%20smile

Тачно вардар, остава малку и впечаток дека не е довршена зградава.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 15-Jan-2009 at 00:44
Епа со оглед на тоа што во Скопје и нема толку високи згради, да е оваа повисока би делувала како чир.

А и знаеме кај нас како се одржуваат високите објекти.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 15-Jan-2009 at 06:31
Originally posted by maestro

Епа со оглед на тоа што во Скопје и нема толку високи згради, да е оваа повисока би делувала како чир.

Дури и да би изгледала како чир доколку беше складно висока, со некоја мора да се почне. Сигурно нема 20 висококатници симултано да изградиме.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 15-Jan-2009 at 10:36
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by maestro

Епа со оглед на тоа што во Скопје и нема толку високи згради, да е оваа повисока би делувала како чир.
Дури и да би изгледала како чир доколку беше складно висока, со некоја мора да се почне. Сигурно нема 20 висококатници симултано да изградиме.


Да, точно дека од некаде мора да се почне, но гледаме ние како се одржува највисоката зграда во Скопје.
Не е се до надворешноста.
А, не ни има потреба за да биде толку голема зградата, а и да се градат други многу високи згради, ние не сме Америка, па имаме само 800 000 жители во Скопје.
Мислам дека вакви објекти со по 10-12 ката се доволни.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 15-Jan-2009 at 11:27


Ќе најдеш многу помали градови со многу повисоки градби од Скопје. Тоа не е мерило. А кога јас би бирал дали да се шири градов или да се оди во висина, без двоумење би ја одбрал вторава.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 15-Jan-2009 at 11:33
Ама не е работата да имаме што повисоки градби.
И самите гледаме дека и тие малку високи градби што се, не се одржуваат воопшто.
Не е битен само екстериерот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 15-Jan-2009 at 11:55


Малце забегавме со муабетов ама кога го почнавме ај да го довршиме.

Одржувањето на градбите не е поврзано ниту со нивната висина ниту пак е неменлива работа. Значи тој проблем не е ограничен само на високите згради, но дури и да беше така, решение немаше да биде да се откажеме од високи градби туку да си ја смениме лошата навика и да почнеме на одржувањето да гледаме како на нешто нормално и потребно.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 27-Jan-2009 at 19:22


оваа слика ја заприметив постирана во извадок од весник поставена на некоја од претходните страни.
овде стварно изгледа прекрасно и грандиозно, освен таму некаде при врвот каде има слабо осветлување...

а, еднаш кога ја видов зградата навечер не изгледаше баш вака.

Edited by maestro - 27-Jan-2009 at 19:22
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 23-Apr-2009 at 14:36
mene ne mi se dopaga bojata na stakloto, isto i cilindicnite formi, koi se segmentno izvedeni. najveke e nervira koga nekoj saka da postine lak, a nema pari da stavi kruzni stakla, pa go izveduva so segmenti.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 23-Apr-2009 at 19:51
Originally posted by xnx

najveke e nervira koga nekoj saka da postine lak, a nema pari da stavi kruzni stakla, pa go izveduva so segmenti.
Забелешката генерално е на место, но не мора да значи дека изведба со рамни стакла не може да биде смислен архитектонски израз кој не е мотивиран од желба за штедење.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 23-Apr-2009 at 20:03
e sto sega izgradena e zgradava ako e nekoj neka mi kaze sto namena ke ima???/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 23-Apr-2009 at 20:53
Originally posted by Dragan

e sto sega izgradena e zgradava ako e nekoj neka mi kaze sto namena ke ima???/


толку ли е тешко 2-3 страни поназад да се ѕирне Ohno

Како што гледаш, објектов се наоѓа во секцијата „Деловни објекти“, Значи деловен центар (канцеларии) со 3 ката шопинг центар.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 24-Apr-2009 at 13:14
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by xnx

najveke e nervira koga nekoj saka da postine lak, a nema pari da stavi kruzni stakla, pa go izveduva so segmenti.
Забелешката генерално е на место, но не мора да значи дека изведба со рамни стакла не може да биде смислен архитектонски израз кој не е мотивиран од желба за штедење.

tocno, megutoa obicno koga se znae predhodno deka ke se stedi na toa, se izbegnuvaat kruzni formi so mal radius. no, vo ovoj slucaj, ne e tolku strashno, bidejki segmentite se mali i ne udiraat vo oci
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 01-May-2009 at 10:55
Lična zgrada, mi se dopagja.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Srdjan Adamovic View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2009
Location: Kragujevac
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Srdjan Adamovic Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 02-May-2009 at 07:44

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7309
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 02-May-2009 at 18:37
Срџан, фала за убавите фотки Thumbs%20Up

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 20-Jun-2009 at 23:22
Налетав на една убава фотка од отварањето:

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7309
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 21-Jun-2009 at 16:02
кога веќе ја разбуди кловер темава, сте ја приметиле ли рекламата што виси на соравиа од пред некое време Crazy
инаку, за сликата на кловер, камо да беше секоја вечер вака осветлено Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.