build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
13 [20.63%]
5 [7.94%]
22 [34.92%]
10 [15.87%]
2 [3.17%]
1 [1.59%]
0 [0.00%]
2 [3.17%]
1 [1.59%]
7 [11.11%]
You can not vote in this poll
Total votes: 63   Average: 7.19

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-May-2008 at 12:55
Originally posted by blejdsk

Taka e nikla,, Pbanks na se stavas linkovi ,ama na renderi nekogas i "zaboravas"  , dali sakas da si go cuvas izvorot za tebe ili e nesto drugo neznam ,,


99% ставам линкови и за рендери.  Последната голема тура рендери е без линкови бидејќи беа извадени од БИМАС каталогот кој го имам на ЦД. Незнам што би ми требало "да си го чувам изворот за себе" Dunno


Edited by pbanks - 25-May-2008 at 12:56
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-May-2008 at 13:30
Ok e ako e taka..Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-May-2008 at 16:36
Стварно незнам зашто се дига фама околу рендерите кога ионака рендерите се од јавен карактер. Сепак ние ги користиме само за презентација на евентуални објекти, а не за неовластено превземање туѓи идеи. Секој рендер е добредојден на форумов. Не гледам причина авторите да страхуваат од евентуална злоупотреба токму тука на форумов. Ионака веќе предходно се објавени на друга страница.
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-May-2008 at 01:42
Нема дигање на никаква фама пријатече мое, ...колку да се знае РЕНДЕРИТЕ ВО НИЕДЕН СЛУЧАЈ НЕ СЕ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР. За тие рендери се потпишувале некакви договори во кои и двете страни(посебно втората-НИЕ-) биле обврзувани во времето на изработка да не даваат и публикуваат АМА БАШ НИКАКВИ материјали. Така функционира целокупниот бизнис насекаде во светот, па и кај нас. И не гледам што е толку трагично и вознемирувачко доколку побарам покрај користените рендери да се публикува и изворот-авторот. НА КРАЈОТ НА КРАИШТАТА  некои за тие рендери да бидат завршени коректно и на време, седеле непроспиени ноќи и до крај се труделе да го испочитуваат договореното. Сепак како сакаш кажи го, но станува збор за чисто авторско дело. ...чисто информативно, конкретно овие рендери се ОБЈАВЕНИ САМО на официјалниот web на DNA Architects www.dna-arch.com.mk И НИКАДЕ НА ДРУГО МЕСТО.

п.с На драго срце и воља, ги отсапувам сите рендери и информации со кои што располага моето ателје, се со цел за подобро разбирање и информирање на поширокиот аудиториум со реалноста и  вистината, каква и да е. ВО ОВИЕ ВРЕМИЊА КРИТИЧНАТА МАСА НИ Е НАЈПОТРЕБНА ЗА ДА ГО ПОМРДНЕМЕ ОВА ТМУРНО ОПШТЕСТВО ОД МРТВА ТОЧКА.
 
Со почит,
Никола Лазаревски
ДНА Архитекти
contact@dna-arch.com.mk

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-May-2008 at 11:07
Originally posted by nikla802


п.с На драго срце и воља, ги отсапувам сите рендери и информации со кои што располага моето ателје, се со цел за подобро разбирање и информирање на поширокиот аудиториум со реалноста и  вистината, каква и да е. ВО ОВИЕ ВРЕМИЊА КРИТИЧНАТА МАСА НИ Е НАЈПОТРЕБНА ЗА ДА ГО ПОМРДНЕМЕ ОВА ТМУРНО ОПШТЕСТВО ОД МРТВА ТОЧКА.


nikla драго ми е што го слушам ова и се надевам дека препознаваш дека целта на форумот е токму придонес кон создавањето на таа критична маса (колку и да е таа мисија утопија во моментов). Ти си првиот професионалец кој активно ни се има приклучено на дискусиите. Останатите (колку што сум приметил до сега) имаме професии различни од она што се третира на форумов и сме само ентузијасти кои си го сакаме градот и земјата Cheers

Во секој случај пожелно е за сите материјали што ги постираме тука (не само од твоето студио) да има што повеќе информации. Целта е да има што повеќе инпут за квалитетна дискусија и да се задржи што поголема транспарентност. Така да доколку некогаш некоја информација се испушти тоа ќе биде повеќе технички пропуст отколку обид за некакво затскривање или тенденциозност.

Cheers


Edited by pbanks - 28-May-2008 at 11:10
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-May-2008 at 10:56
za soravia centarot rekoa deka ke bide gotov do krajot na 2007 se nadevam deka proektot ke bide realiziran do krajot na 2008 godina.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-May-2008 at 10:56
cesto pominuvam od tamu i gledam deka na golemo se gradi i toa e dobro.
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-May-2008 at 16:44
Maxwell Rendeer??? Искрено од истиот очекував многу повеќе, него ли она што е објавено за Soravia!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 03-Jun-2008 at 20:57
Гледам дека тој горниот „додаток“ спрат добро се обликува. Гледано од долу, мислам дека ќе го подобри изгледот на зградата.

Но дали знае некој што е тоа што се доградува врз самиот ГТЦ, на мала површина карши Соравија? Гледам поставени се и некои затемнети транспарентни стакла... Не ми изгледа баш како дел од Соравија, ама кој ќе го знае...


Edited by Cloverstack - 03-Jun-2008 at 20:58
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Jun-2008 at 04:21
Да не се прави некој пристап во Соравиа од првиот кат на ГТЦ?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Jun-2008 at 06:45
Нема врска со првиот кат, чудото се гради врз самиот кров.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Jun-2008 at 00:12
Вчера бев на поминување...


Edited by Cloverstack - 06-Jun-2008 at 01:59
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Jun-2008 at 00:18
Кога беше зградава во застој мислев дека само уште малце фали за да се доправи зградава, ама очигледно не било така. Тука којзнае уште колку работа има? Има ли дадено некој краен рок?!


п.с. Кловер т, тебе изгледа зградав некако опсесија ти стана. Највеќе постови од тебе има.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Jun-2008 at 15:59
kraen rok bese dekemvri 2007 ama da se nadevame deka ke go zavrsat do dekemvri 2008 godina.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 20-Jun-2008 at 21:00
Почнуваат да ја откриваат Thumbs%20Up, но сепак внатре има уште доста работа колку што можев да ѕирнам


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Jun-2008 at 16:05
Вчера убаво ја загледав зградава од повеќе агли и мислам дека додатокот горе добро се вклопи, вклучувајќи го и тој округлиот дел. Баш некако го смени впечатокот што го имавме дека зградава горе изгледа како пресечена со сатар LOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Jun-2008 at 05:07
@ Forensic

Форумов е на македонски јазик. За тие што не знаат македонски, постои англискиот суб-форум, таму можеш да прашаш и да искоментираш што сакаш.

Во иднина постовите на бугарски ќе ти бидат бришени без предупредување.


Edited by Cloverstack - 27-Jun-2008 at 05:29
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Jun-2008 at 05:33

ok

Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-Jul-2008 at 17:11
ne sum siguren dali stavija novi stakla ili postojnite samo gi iscistija,najverojatno ke da e vtoroto a toa znaci deka samo se iscisteni.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Jul-2008 at 17:57
gore na toa kruznoto so go dogradija staile neso so lici na krst QuestionQuestionQuestion aj nekoj so znae so e toa neka pise poso malku bedno izglea....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.