build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 13>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
13 [20.97%]
5 [8.06%]
21 [33.87%]
10 [16.13%]
2 [3.23%]
1 [1.61%]
0 [0.00%]
2 [3.23%]
1 [1.61%]
7 [11.29%]
You can not vote in this poll
Total votes: 62   Average: 7.18

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 07-Aug-2008 at 17:39
Ako ne ja zavrsi sin mu na Goko Radovanovik togas vnuk sigurno ke ja zavrsi zgradataNutsLaugh
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 12-Aug-2008 at 15:42
Една сликичка во помин. Ѕирнав и во градилиште иако повторно не сликав и барем во делот кон улицата, во долниот дел од објектот каде беа оние пирамидести прозорчиња и црниот мермет имаат отворено големи прозорци за дуќаните. Долниот дел е дефинитивно изменет.


Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 18-Aug-2008 at 17:50
Поминав пред некој ден покрај зградата беше речиси завршена.
Добро е што ги изгланцаа прозорците бидејќи вака сигурно е поубаво.
Значи, во претходните постови видов дека е напишано дека прозорците биле извадени за да се исчистат.
Јас во Време (лани) прочитав дека ги извадиле стаклата за да ги сменат зошто стварале премногу топлина (ако го најдам на нет ќе го постирам тука, иако сметам дека глупаво е да се враќаме во историјава на објектов).
Е сега, која од овие теории е точна??!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 18-Aug-2008 at 19:47
точно е дека прозорите беа на чистење и тоа беше веќе кажано тука, тоа се истите прозори мислам
а долниот дел убаво ме изненади
туку што толку се задржаа на дој деталот на врвот (кој и не беше потребен) ?


Edited by zabegan - 18-Aug-2008 at 19:48
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 19-Aug-2008 at 09:41
na dolniot kat ke go ima najgolemiot market zakompjuteri na AMC i ke bide najgolem vo makedonija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 20-Aug-2008 at 21:53
Веќе архивски материјали за проектов чисто да се зачуваат во нишкава

15.02.2006, Тотал

Соравиа го купува догашниот недограден светски трговски центар во Скопје

“Соравиа Баутрегег” го купи скопскиот Светскиот бизнис центар за 10,3 милиони евра
--------------------------------------------------------------------------------

Австриската фирма “Соравиа Баутрегег” ГМБХ ќе биде новиот сопственик на објектот “Светски бизнис центар” Скопје, откако на денешното јавно наддавање во Владата понуди највисока цена од 10,35 милиони евра. Денешното успешно наддавање е петти обид за продажба на “Светскиот бизнис центар”. Во неговата изградба државата вложи 11 милиони евра. Почетната цена на наддавањето беше осум милиони 720 илјади и 180 евра, а минималното наддавање 50 илјади евра. На наддавањето учествуваа и австриската “Робул Бетеилигунс” и “Лбис” ДООЕЛ Скопје.
Денешното успешно наддавање е петти обид за продажба на “Светскиот бизнис центар”. Во неговата изградба државата вложи 11 милиони евра. “Соравиа Баутрегег” е австриска фирма за трговија со недвижности присутна со инвестиции во Југоисточна Европа. Нејзиниот менаџер Хано Соравиа изјави дека не е многу задоволен од цената што ја понуди, но оти државата треба да биде задоволна бидејќи ќе земе многу пари. Купувањето на “Светскиот бизнис центар”, рече тој, е само прв чекор, бидејќи во него планираат да инвестираат од 22 до 25 милиони евра. Соравиа најави дека во следните две до три години ќе работат за да направат прекрасна зграда со најдобри канцеларии и шопинг простории. Ќе основаат своја компанија што ќе ја водат луѓе од Македонија, а ќе се финансира од Австрија и од локални фирми и банки. Објектот “Светски бизнис центар” е изграден до фаза на затворена карабина на корисна површина од 22.458 квадратни метри.
“Соравиа Баутрегег” ќе стане сопственик и на земјиштето на кое е изграден објектот, за што треба да склучи посебен договор со Министерството за транспорт, по потпишувањето на купопродажниот договор за целиот објект. Дополнително за земјиштето со вкупна површина од 1.333 квадратни метри треба да се платат 66.500 евра или 50 евра по квадратен метар.


21.02.2007, Вест

Дури година дена подоцна првите вести околу проектов

АВСТРИСКАТА КОМПАНИЈА "СОРАВИЈА" ЌЕ ГО ОТВОРИ СВЕТСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР В ГОДИНА
Нов шопинг центар до ГТЦАвстриската компанија "Соравија" во април годинава ќе започне со градежните работи за довршување на карабината лоцирана во центарот на Скопје, а позната меѓу скопјани како Светски трговски центар. Менаџерот на канцеларијата во Скопје Питер Рот очекува новиот деловно - трговски центар да почне со работа во почетокот на 2008 година, и тоа, под името "Соравија центар Скопје". "Соравија" се занимава со продажба и изнајмување на недвижен имот, као и со маркетинг, а присутна е и во Бугарија, Романија, Словачка и во Хрватска.
"Изминатиот период го искористивме за подготовки на проектите и дизајнот за просторот, како и да обезбедиме и дополнителна документација за потребните адаптирања на зградата. Според нашите проценки, за 10 месеци ќе го завршиме објектот и ќе може да почне со работа. Очекуваме довршувањето на зградата и опремувањето да не чини околу 20 милиони евра", вели менаџерот Питер Рот.
Зоран Олумчев од "Соравија" објаснува дека адаптирањето на зградата се однесува на поврзување на објектот со улицата Војвода Васил Аџиларски, со што ќе се создаде можност за уште еден приоден влез до Центарот.
"Помеѓу зградата и улицата Војвода Васил Аџиларски се појавува една празнина од околу 300 квадратни метри која е во државна сопственост. Комунициравме со надлежните институции да го купиме ова земјиште, каде планираме да изградиме приод до зградата, со што ќе се искористи местото. Имаме и согласност од државата дека може да го купиме земјиштето, поради што и побаравме тоа да се внесе и во Деталниот урбанистички план, којшто Советот на Општина Центар допрва треба да го одобри", објаснува Зоран Олумчев.
"Соравија" откако ќе ги реновира и опреми објектите некое време ги изнајмува, а подоцна просторот го продава, но според Питер Рот, зградата во Скопје главно ќе се издава под кирија.
"Околу 4000 квадратни метри се наменети за трговски простор и дуќаните ќе се продаваат, а околу 9000 квадратни метри деловен простор главно ќе се издаваат под наем. Центарот располага и со 100 подземни места за паркирање", вели Питер Рот дополнувајќи дека според досегашната комуникација со потенцијалните клиенти има интерес за издавање и продавање на нивниот простор.
"Во Скопје има малку квалитетен и модерен деловен простор. Многу фирми се сместени во приватни станови, кои не соодветствуваат на потребите на компаниите", вели Рот.
Соравија лани преку јавна лицитација ја купи карабината и земјиштето за околу 12,2 милиони евра, и тоа по неколкуте неуспешни обиди на Владата да го продаде Светскиот трговски центар преку тендер.
Т.Јовановска

***

Австријците заинтересирани и за зградата-убиец

Менаџерот на "Соравија" во Скопје Питер Рот вчера најави дека компанијата ќе се појави со понуда и на тендерот за доизградба на зградата на поранешна Југобанка во Скопје.
Министерот за финансии Трајко Славески неодамна најави дека Владата ќе ја доизгради зградата на поранешна Југобанка преку барање инвеститор за приватно-јавно партнерство. Зградата одговара за деловен простор, а моделот на стопанисување со објектот допрва ќе се дефинира. Зградата е изградена до фаза на карабина и требаше да се заврши до 2001 година кога беа одвоени 12 милиони германски марки во Буџетот, но поради конфликтот тоа не се случи. Објектот е во сопственост на Владата.


Еве го и изгледот на зградата пред да почне реконструкцијата

1

2


Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 21-Aug-2008 at 20:24
de be uste li ne ja zavrsija zgradava...zaglavija so toa sipkata gore...cccc aj valjda do 'juni' ke bide gotova hahahahhaha
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 21-Aug-2008 at 20:50
soravia.com.mk нема ставено нови вести којзнае од кога. последните новости т.е. исечоци од весници се од 22.05.2008. штета. а баш е добар сајтот
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 06-Sep-2008 at 18:11
Originally posted by pbanks

Веќе архивски материјали за проектов чисто да се зачуваат во нишкава15.02.2006, ТоталСоравиа го купува догашниот недограден светски трговски центар во Скопје
“Соравиа Баутрегег” го купи скопскиот Светскиот бизнис центар за 10,3 милиони евра
--------------------------------------------------------------------------------
   
Австриската фирма “Соравиа Баутрегег” ГМБХ ќе биде новиот сопственик на
објектот “Светски бизнис центар” Скопје, откако на денешното јавно
наддавање во Владата понуди највисока цена од 10,35 милиони евра.
Денешното успешно наддавање е петти обид за продажба на “Светскиот
бизнис центар”. Во неговата изградба државата вложи 11 милиони евра.
Почетната цена на наддавањето беше осум милиони 720 илјади и 180 евра,
а минималното наддавање 50 илјади евра. На наддавањето учествуваа и
австриската “Робул Бетеилигунс” и “Лбис” ДООЕЛ Скопје.
Денешното успешно наддавање е петти обид за продажба на “Светскиот
бизнис центар”. Во неговата изградба државата вложи 11 милиони евра.
“Соравиа Баутрегег” е австриска фирма за трговија со недвижности
присутна со инвестиции во Југоисточна Европа. Нејзиниот менаџер Хано
Соравиа изјави дека не е многу задоволен од цената што ја понуди, но
оти државата треба да биде задоволна бидејќи ќе земе многу пари.
Купувањето на “Светскиот бизнис центар”, рече тој, е само прв чекор,
бидејќи во него планираат да инвестираат од 22 до 25 милиони евра.
Соравиа најави дека во следните две до три години ќе работат за да
направат прекрасна зграда со најдобри канцеларии и шопинг простории. Ќе
основаат своја компанија што ќе ја водат луѓе од Македонија, а ќе се
финансира од Австрија и од локални фирми и банки. Објектот “Светски
бизнис центар” е изграден до фаза на затворена карабина на корисна
површина од 22.458 квадратни метри.
“Соравиа Баутрегег” ќе стане сопственик и на земјиштето на кое е
изграден објектот, за што треба да склучи посебен договор со
Министерството за транспорт, по потпишувањето на купопродажниот договор
за целиот објект. Дополнително за земјиштето со вкупна површина од
1.333 квадратни метри треба да се платат 66.500 евра или 50 евра по
квадратен метар.
21.02.2007, ВестДури година дена подоцна првите вести околу проектов
АВСТРИСКАТА КОМПАНИЈА "СОРАВИЈА" ЌЕ ГО ОТВОРИ СВЕТСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР В ГОДИНА
Нов шопинг центар до ГТЦАвстриската компанија "Соравија" во април годинава ќе започне со
градежните работи за довршување на карабината лоцирана во центарот на
Скопје, а позната меѓу скопјани како Светски трговски центар. Менаџерот
на канцеларијата во Скопје Питер Рот очекува новиот деловно - трговски
центар да почне со работа во почетокот на 2008 година, и тоа, под името
"Соравија центар Скопје". "Соравија" се занимава со продажба и
изнајмување на недвижен имот, као и со маркетинг, а присутна е и во
Бугарија, Романија, Словачка и во Хрватска.
"Изминатиот период го искористивме за подготовки на проектите и
дизајнот за просторот, како и да обезбедиме и дополнителна
документација за потребните адаптирања на зградата. Според нашите
проценки, за 10 месеци ќе го завршиме објектот и ќе може да почне со
работа. Очекуваме довршувањето на зградата и опремувањето да не чини
околу 20 милиони евра", вели менаџерот Питер Рот.
Зоран Олумчев од "Соравија" објаснува дека адаптирањето на зградата се
однесува на поврзување на објектот со улицата Војвода Васил Аџиларски,
со што ќе се создаде можност за уште еден приоден влез до Центарот.
"Помеѓу зградата и улицата Војвода Васил Аџиларски се појавува една
празнина од околу 300 квадратни метри која е во државна сопственост.
Комунициравме со надлежните институции да го купиме ова земјиште, каде
планираме да изградиме приод до зградата, со што ќе се искористи
местото. Имаме и согласност од државата дека може да го купиме
земјиштето, поради што и побаравме тоа да се внесе и во Деталниот
урбанистички план, којшто Советот на Општина Центар допрва треба да го
одобри", објаснува Зоран Олумчев.
"Соравија" откако ќе ги реновира и опреми објектите некое време ги
изнајмува, а подоцна просторот го продава, но според Питер Рот,
зградата во Скопје главно ќе се издава под кирија.
"Околу 4000 квадратни метри се наменети за трговски простор и дуќаните
ќе се продаваат, а околу 9000 квадратни метри деловен простор главно ќе
се издаваат под наем. Центарот располага и со 100 подземни места за
паркирање", вели Питер Рот дополнувајќи дека според досегашната
комуникација со потенцијалните клиенти има интерес за издавање и
продавање на нивниот простор.
"Во Скопје има малку квалитетен и модерен деловен простор. Многу фирми
се сместени во приватни станови, кои не соодветствуваат на потребите на
компаниите", вели Рот.
Соравија лани преку јавна лицитација ја купи карабината и земјиштето за
околу 12,2 милиони евра, и тоа по неколкуте неуспешни обиди на Владата
да го продаде Светскиот трговски центар преку тендер.
Т.Јовановска

***

Австријците заинтересирани и за зградата-убиец

Менаџерот на "Соравија" во Скопје Питер Рот вчера најави дека
компанијата ќе се појави со понуда и на тендерот за доизградба на
зградата на поранешна Југобанка во Скопје.
Министерот за финансии Трајко Славески неодамна најави дека Владата ќе
ја доизгради зградата на поранешна Југобанка преку барање инвеститор за
приватно-јавно партнерство. Зградата одговара за деловен простор, а
моделот на стопанисување со објектот допрва ќе се дефинира. Зградата е
изградена до фаза на карабина и требаше да се заврши до 2001 година
кога беа одвоени 12 милиони германски марки во Буџетот, но поради
конфликтот тоа не се случи. Објектот е во сопственост на Владата.
Еве го и изгледот на зградата пред да почне реконструкцијата12


Лелее, стварно има разлика ПРЕД и ПО реконструкција...
значи, се исплатеше да се почека!

btw, во еден флаер на АМЦ и јас прочитав дека „наскоро ќе се отвори најголемиот салот за ит технологија во Соравија„
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 06-Sep-2008 at 18:12
btw, има ли некој фотка од долниот дел на зградата да видиме до кај е?
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 11-Sep-2008 at 10:20
Добив информација дека објектот ќе се отвора за 10-тина дена.Искрено не се надевав дека ќе биде готов овој период.Поминав покрај него и видов дека навистина е готов.Сега само се уредува само партерот доле со бехатон плочки.Објектот е одлично направен со паркинг простор од 100 возила.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 11-Sep-2008 at 11:58

еј ова е супер информација. и јас разбрав дека е веќе завршена. (реков во претходните постови дека ќе биде завршена до септември, а и приложив дел од интервјуто со пако радовановиќ)
btw, ако најде некој информација на интернет за ова нека ја постави тука.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 11-Sep-2008 at 17:03
Super sto se zavrsue zgradava.Da se nadevamo sega deka ce pocne trend na preselba na kancelariete i pretstavnistvata na firmeve sto sa smesteni na prizemje i prvi sprat od stambenive zgrade u centarot na gradov u vakvi zgrade kao soravija sto sa samo za taja namena.
Mnogu e loso na primer:treba da dojde nekoj deloven partner na sostanok i ti go nosis pred vlez na stambena zgrada i mu vikas:e ovde sum na prvi, a u toj momenat izlaga komsivkata i ti kazue deka vcera ne si bil na sostanok na kucen sovet.
Dobro ja sea ova malce vulgarno go objasniv ama taka e.Najgolem primer e Lukoil.Znaci ponereprezentativno prestavnistvo neam videno.Vtor primer sedisteto na Svetska banka.Da ne gnjavim ima uste vakvi primeri.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 11-Sep-2008 at 19:33
блек, има вакви објекти, на пример палома бјанка, но само тој го знам како таква зграда, и вакви објекти се повеќе од потребни во Скопје како главен град
патем го завршија тој деталот на врвот, кој не ми прави многу кеиф, но сепак не е лош
исто така од самото осветлување од канцелариите навечер ми изгледа многу интересно зградата, ваљда дека не сум навикнатBig%20smile
штета што не беше малку повисоко, ќе имаше многу јаки панорами на градот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 11-Sep-2008 at 20:32
п.с. се надевам дека чистење на стаклата ќе прерасне во навика
ама не пак со вадење стакла како сега
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 12-Sep-2008 at 13:43
Originally posted by zabegan

блек, има вакви објекти, на пример палома бјанка, но само тој го знам како таква зграда, и вакви објекти се повеќе од потребни во Скопје како главен град
патем го завршија тој деталот на врвот, кој не ми прави многу кеиф, но сепак не е лош
исто така од самото осветлување од канцелариите навечер ми изгледа многу интересно зградата, ваљда дека не сум навикнатBig%20smile
штета што не беше малку повисоко, ќе имаше многу јаки панорами на градот


Палома бјанка не е сепак на ова ниво како што ќе биде Соравиа и веројатно другиве бизнис центри кои се градат по Скопје како оној на ЕРА, Хипо итн... Сепак ако се земе во кое време е граден објектот си е супер, мене лично и ми се допаѓа како изгледа од надвор. Алуминка ми паѓа на памет како уште еден бизнис центар од стар ков.

Што се однесува до Соравиа центарот навистина е освежувачка глетката со осветлени канцеларии, баш завчера фатив како ја тестираа цела зграда. Конечно тој дел ќе заличи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 12-Sep-2008 at 13:47
Originally posted by BlacK

Super sto se zavrsue zgradava.Da se nadevamo sega deka ce pocne trend na preselba na kancelariete i pretstavnistvata na firmeve sto sa smesteni na prizemje i prvi sprat od stambenive zgrade u centarot na gradov u vakvi zgrade kao soravija sto sa samo za taja namena.
Mnogu e loso na primer:treba da dojde nekoj deloven partner na sostanok i ti go nosis pred vlez na stambena zgrada i mu vikas:e ovde sum na prvi, a u toj momenat izlaga komsivkata i ti kazue deka vcera ne si bil na sostanok na kucen sovet.
Dobro ja sea ova malce vulgarno go objasniv ama taka e.Najgolem primer e Lukoil.Znaci ponereprezentativno prestavnistvo neam videno.Vtor primer sedisteto na Svetska banka.Da ne gnjavim ima uste vakvi primeri.


Па јас мислам дека тоа што фирми како Хипо и Соравиа инвестираат во квалитетен деловен простор е дефинитивно индикација дека дошло времето за ова што си го напишал погоре. Сигурен сум дека не фатиле да градат без добра претходна анализа на пазарот.
Се сложувам канцеларијата на Лукоил изгледа мизерно за една таква фирма од светски ранг.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 12-Sep-2008 at 19:32
Дали некој има најнова информација околу отворањето на објектот и нови слики да видиме како изгледа направена??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 12-Sep-2008 at 19:48


Ако некој има, логично дека би постирал. Апелирам до сите, не само до маестро, да избегнувате вакви сувишни коментари кои во последно време почнаа да зачестуваат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 14-Sep-2008 at 17:17
Тмурен ден денеска но еве неколку убави слики

Соравиа дефинитивно ги исполнува очекувањата презадоволен сум од објектов

1 Еве ја зградата со деталот на нејзе

2 Еве го деталот. Некои рековте дека не ви се допаѓа, јас немам некои проблеми со него Dunno

3 За прв пат добиваме претстава како ќе изгледа влезот во зградата. Убаво изведено

4 Еве и поблиску. Како што гледате грдите пирамидални прозорчиња за кои имам зборувано претходно во нишкава ги снема што посебно ме радува. Црниот мермер изгледа убаво ваков светнат.

5 А наместо пирамидални прозорчиња имаме вакви детали кои мене повторно ми се допаѓаат

6

7 Овој агол веќе го имаме ама еве го пак


Cheers
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.