build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 13>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
13 [20.31%]
5 [7.81%]
22 [34.38%]
10 [15.63%]
2 [3.13%]
1 [1.56%]
0 [0.00%]
2 [3.13%]
1 [1.56%]
8 [12.50%]
You can not vote in this poll
Total votes: 64   Average: 7.09

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 01-Oct-2008 at 23:14
it`s just fantastic...

Soravia well done... thumbs up
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 01-Oct-2008 at 23:42
Јас влегов вечерва во Соравиа......и искрено се разочарав од ентериерот.....клаустрофобични ходници, доста несмасно изведени детали, бели ѕидови, под од најобични керамички плочки......уште од старт делува некако.....прикрпено. Очекував нешто на светско ниво, а излезе дека пари шибнале само на атрактивна фасада, додека внатре е доста евтино.....
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 02-Oct-2008 at 00:06
Originally posted by Mr.Edmund

Јас влегов вечерва во Соравиа......и искрено се разочарав од ентериерот.....клаустрофобични ходници, доста несмасно изведени детали, бели ѕидови, под од најобични керамички плочки......уште од старт делува некако.....прикрпено. Очекував нешто на светско ниво, а излезе дека пари шибнале само на атрактивна фасада, додека внатре е доста евтино.....


зборуваш за делот со продавници така? Или имаше опција да се прошета низ целиот објект по повод отварањето?

Вчера читав интервју во Теа Модерна со Питер Рот од Соравиа и тој тврди дека главна причина за импровизациите за кои зборуваш (нормално он не ги наведе како импровизации но...) е стариот структурен дизајн на објектот. Демек они извлеквле максимум од тоа што можело да се извлече.

Што десетки паднале до сега на гласање глеам овој објект ќе излезе на прво место од ко ќе ја исполни квотата



Edited by pbanks - 02-Oct-2008 at 00:06
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 02-Oct-2008 at 00:21
Само делот со продавници......повеќе е до тоа што го имаат прекроено оригиналното решение отколку што е вината во стариот дизајн (нели, секогаш е полесно да се вадиш на туѓ грб). Очигледно е дека се инсистирало да се извади што е можно поголема квадратура за издавање, заборавајќи дека еден трговски центар го прават ексклузивен и оние површини наменети главно за движење-холови, ходници итн. Ама и во ткава ситуација можеле да се потрудат барем обработката на ентериерот да биде на некое повисоко ниво и со повеќе обрнато внимание на деталите. Доволно е само да го погледнеш плафонот и ќе ти стане јасно......
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 02-Oct-2008 at 00:36
Originally posted by Mr.Edmund

Само делот со продавници......повеќе е до тоа што го имаат прекроено оригиналното решение отколку што е вината во стариот дизајн (нели, секогаш е полесно да се вадиш на туѓ грб). Очигледно е дека се инсистирало да се извади што е можно поголема квадратура за издавање, заборавајќи дека еден трговски центар го прават ексклузивен и оние површини наменети главно за движење-холови, ходници итн. Ама и во ткава ситуација можеле да се потрудат барем обработката на ентериерот да биде на некое повисоко ниво и со повеќе обрнато внимание на деталите. Доволно е само да го погледнеш плафонот и ќе ти стане јасно......


ти верувам на зборот. баш ќе прошетам деновиве да видам од прва рака како сето тоа изгледа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 02-Oct-2008 at 00:37
Originally posted by zabegan

потполно се согласувам со pbanks особено за висината, плус локацијата одговараше за поголема висина
но пак многу ми се допаѓа триаголникот меѓу Соравиа и ГТЦ, но можеби тоа е бидејќи се навикнав на оградата, сепак мислам дека тој дел е многу успешно изведен и добро уклопен со ГТЦ
исто така ми се допаѓаат прозорите на мермерниот дел, изгледаат многу модерно и уметнички на некој начин

П.С. Фала им што го поплочија и тротоарот Smile
според овие мислења гласав со 8


потполно ни се поклопуваат мислењата околу болдираниот дел Cheers
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 02-Oct-2008 at 00:40
Јас ќе гласам дури откако ќе го посетам ентериерот, не ми е јасно како се изнагласавте а никој не бил во објектот освен МрЕдмунд
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 02-Oct-2008 at 00:48
Originally posted by UrbanFreak

Јас ќе гласам дури откако ќе го посетам ентериерот, не ми е јасно како се изнагласавте а никој не бил во објектот освен МрЕдмунд


помислив дека е така покоректно пред да ја поставам анкетата но на крај се решив да идеме вака бидејќи сепак се работи пред се за канцелариски/деловен објект а не за трговски центар. Не сме ја виделе ни Инвестбанка од внатре но сепак гласавме нели.

Спремен сум за прилично големо разочарување во однос на внатрешноста на трговскиот дел но мислам дека тоа нема да ми го наруши вкупниот впечаток.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 02-Oct-2008 at 06:56

Се согласувам со забеган околу мермерниот дел и со пбанкс околку висината, се на се солидно но не и повеќе..... Секој има различен вкус и критериуми али незнам како овој објект е десетка Dunno  Добивам впечаток дека доколку некој проект не го зезнат комплетно се радуваме ко мали деца, без разлика што реално е само нешто над просечен. Е сега ако видиме што све се гради во МК тогаш соравија е дефинитивно меѓу подобрите.  10 (а до негде 8 и 9) ги чувам за проекти кои ќе ме воодушеват, инспирираат , да ме тераат со саати да зјапам у нив, соравија од мене една 7-ца.

 
 
@пбанкс - одлични фотки ти се погодиле и облаците гледам  Thumbs%20Up Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 02-Oct-2008 at 13:58
Originally posted by vardar

Се согласувам со забеган околу мермерниот дел и со пбанкс околку висината, се на се солидно но не и повеќе..... Секој има различен вкус и критериуми али незнам како овој објект е десетка Dunno  Добивам впечаток дека доколку некој проект не го зезнат комплетно се радуваме ко мали деца, без разлика што реално е само нешто над просечен. Е сега ако видиме што све се гради во МК тогаш соравија е дефинитивно меѓу подобрите.  10 (а до негде 8 и 9) ги чувам за проекти кои ќе ме воодушеват

Сосема истото го мислев... Што кога во Скопје ќе добиеме некој навистина инспиративен објект и објект на кој ќе биде тешко да му се најдат маани? Со расфрлање со високи оцени сега, на крај ќе добиеме тотално искривена листа на проекти...

Соравија е навистина добар објект, за наши досегашни услови и одличен... Но дали тоа треба да не задоволи? Или да не направи да очекуваме во Македонија никогаш да не се премине тој праг, па ајде одма 10-ки Dunno



Edited by Cloverstack - 02-Oct-2008 at 14:02
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 02-Oct-2008 at 16:08
Е добро де ќе убациме и 11-ка ако треба!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 02-Oct-2008 at 16:24
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=123&PID=17165#17165

Прв пат да прочитам дека деловниот простор можел и да се купи!


Edited by lslcrew - 02-Oct-2008 at 16:24
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 02-Oct-2008 at 16:58
Од мене една 9ка. Ја сум лаик во поглед на архитектурата, бидејќи тоа не е моја струка, па оценките ќе ги давам во зависност од тоа колку објектите ќе ми бидат по вкус, без некои посебни критериуми, како висина, тежина, материјали и што ти ја знам... Скопје, како град што се развива, како град со преку 500 000 жители сигурно заслужи ваков репрезентативен објект. Со натамошниот развој на градот, со доаѓањето на странските инвеститори, и со растежот на нашите фирми, воопшто, сигурен сум дека ќе добиеме уште вакви објекти.... Можеби и поубави ... Можеби баш онакви какви што посакуваат некои од нашите драги форумаши, да ги инспирира, да ги воодушеви, да ги „бутне во несвест“ итн итн...

Edited by dacito - 02-Oct-2008 at 16:59
Back to Top
arhitekt View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 30-Sep-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote arhitekt Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 02-Oct-2008 at 20:27
чисто информативно, плочките и не се баш ефтини како и останатите вградени материјали. мислам дека ексклузивноста во такви објекти треба да е оставена секогаш на локалите  и не би требало заедничките содржини да доминираат, освен надворешната архитектура која треба да го направи објектот атрактивен и препознатлив .
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 03-Oct-2008 at 10:02
Vcera pominav do soravia,seuste ne e celosno kompletiran,ama prekrasen e objektot.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 03-Oct-2008 at 18:54
Originally posted by pbanks



Originally posted by Mr.Edmund

Јас влегов вечерва во Соравиа......и искрено се разочарав од ентериерот.....клаустрофобични ходници, доста несмасно изведени детали, бели ѕидови, под од најобични керамички плочки......уште од старт делува некако.....прикрпено. Очекував нешто на светско ниво, а излезе дека пари шибнале само на атрактивна фасада, додека внатре е доста евтино.....
зборуваш за делот со продавници така? Или имаше опција да се прошета низ целиот објект по повод отварањето?Вчера читав интервју во Теа Модерна со Питер Рот од Соравиа и тој тврди дека главна причина за импровизациите за кои зборуваш (нормално он не ги наведе како импровизации но...) е стариот структурен дизајн на објектот. Демек они извлеквле максимум од тоа што можело да се извлече. Што десетки паднале до сега на гласање глеам овој објект ќе излезе на прво место од ко ќе ја исполни квотата


работата била демек кога соравија го купил објектот внатре било уште поклаустрофобично! застарена климатизација, лоши ескалатори...

ех, што жалам што не беше отворена соравија во средата попладнето кога проаѓав, сега уште немам влезено внатре

приметив дека го смениле и логото. порано беше со оние полукруговите од зградата, а сега го загрдија и направија едно едноставно - S

инаку му дадов 10-ка дека од надвор стварно личи светски!

а според претходно приложените слики од А1 ми се допаѓа и внатре...
мада малце тесно изгледа

и само уште официјално, зградата има 12 или 14 спрата??
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 04-Oct-2008 at 13:10
Еве денес бев и внатре!
Во најмала рака внатре изгледа чудно.
Малце и ружно, но најверојатно зошто се уште не е се пополнето и се местат уште продавници.
Многу чудно се поставени и ескалаторите...
А и зошто цело време на катовите имаше и мали скали кои одеа нагоре, во одреден момент не може да се сфати на кој кат си воопшто...
Јас се ориентирав по ГТЦ
Значи, трговскиот завршува исто како и ГТЦ.
Понатаму не знам, видов имаше едно 3-4 лифта (од надвор ми се видоа убави)
И така.

П.С. АМЦ не е толку голем колку што велеа! Техно маркет во Сити галери е дупло поголем!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 04-Oct-2008 at 16:49
Па зошто не сликна бе Маестро, цело време пекаше по најнови слики од Соравија! Дајте бе луѓе, имаме мобилни со ненормални камери сега, доволно се квалитетни сликите за да се објават. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 04-Oct-2008 at 16:58
Originally posted by La Linea

Па зошто не сликна бе Маестро, цело време пекаше по најнови слики од Соравија! Дајте бе луѓе, имаме мобилни со ненормални камери сега, доволно се квалитетни сликите за да се објават. 


Не сликав затоа што ќе го имав истиот материјал како што е прикажан погоре во нишката
Зошто да се повторувам??

п.с. го заборавив мобилниот дома

пред некое време сликав многу убави слики од соравија на телефонот од надвор ама усб-то ми е расипано и сега треба прво да префрлам на лаптоп со вграден блутут на пријател па се надевам ќе ги поставам

Edited by maestro13 - 04-Oct-2008 at 17:04
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 04-Oct-2008 at 17:56


Па нема врска често имаме дупликат слики а од внатрешноста сеуште немаме добри слики. Ла Линеа е во право Thumbs%20Up
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.