build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соравиа центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
13 [20.31%]
5 [7.81%]
22 [34.38%]
10 [15.63%]
2 [3.13%]
1 [1.56%]
0 [0.00%]
2 [3.13%]
1 [1.56%]
8 [12.50%]
You can not vote in this poll
Total votes: 64   Average: 7.09

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Соравиа центар
    Posted: 07-Sep-2007 at 14:57
Луѓе, незнам за вас али јас сум доста загрижен. Пројдов од кај Соравија зградата завчера и изгледа исто како и пред 5 години. Ништо не е направено, се гледа дека внатре нема абер од канцаларии туку уште е само бетон. Нели пишуваше октомври 2007 отварање? Епа сеа ни тоа го нема!! Шо се дешава со зградата? Да не го напуштиле проектот инвеститорите?? 

Edited by pbanks - 10-Dec-2007 at 23:11
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Sep-2007 at 15:15

temava e za vo proekti....

I mene taka mi lici kako sto vikas ti, no edna drugarka koja sto raboti vo Soravia Skopje uporno me ubeduva deka se raboti vnatre intenzivno i deka centarot kje se otvori so malo zakasnuvanje (bese Noemvri/Dekemvri 2007 prviot plan sea e prolet 2008).
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Sep-2007 at 15:37
Загледав пред некој ден кога проаѓав низ трговски - стврано има накаква активност, ама изгледа минимална...

Тоа и не е баш мало закаснување Dead


Edited by pbanks - 18-Sep-2007 at 00:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Sep-2007 at 16:07
^^
 
pa za nasi standardi e malo... demek pokasno pocnale, pokasno kje zavrsat, no se se odviva po planot. E sega ovoj muabet go slusam uste od april nekade. Cudno e kako do sega nema vidlivi rezultati.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Sep-2007 at 17:22
Лелеее, фак. А баш се надевав дека зимоска ќе светне зградата како што и доликува. Јебига. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Sep-2007 at 15:33

пошо се мислевме скоро што се дешава со зградава еве вака стојат работите ако не сте приметиле.

- поставењи се некакви скелиња на таа дупката на фасадата
- просторот е повторно заграден, работите ги изведува Strabag
- направена е дупка во зградата од страната на влезот во гаражата на ГТЦ, за дотур на материјали.
 
Прееска кога поминав таму изгледаше доста раздвижено.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Oct-2007 at 21:00
pak jas so ova. Preska koga pominav seriozno se rabotese. Kaj vlezot vo garaza vo GTC, skroz e iskrsen crniot mermer sto go oblozuva dolniot del na zgradata. Mozda kje najdat i nekoe poubavo resenie posto mene toj del i onaka ne mi se svigjase.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Nov-2007 at 17:42
luge a so se desava so ovaa zelenava zgrada do GTC???poso gi izvadija toa staklata i izvadile gore armatura.neso ja dograduvaat ili so???
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Nov-2007 at 18:17


se_manda добредојде и тука Smile


Верувам дека мислиш на зградата од неодамна купена од Соравиа. За таа зграда има посебна тема тука:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=7

Јас лично не знам да ти кажам никаква дополнителна информација...

А ова со арматурата ако можеш објасни го таму подобро... Иако не верувам, баш би било добро да се извиши зградата уште малце (ако е така замислена и доволно јако испроектирана). Мене лично секогаш ми изгледала прениска и непропорционална.


Edited by Cloverstack - 16-Nov-2007 at 18:19
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Nov-2007 at 12:45
Овие изгледа менуваат и стакла?! Не сум поминал таму одавна но оваа слика ми изгледа тазе, оградата е на Штрабаг. Тоа е добро на времето зелениве рефлектирачки ми изгледаа убаво но веќе се застарени би било супер ако стават некои помодерни стакла.
 
Светскиот бизнис центар е направен за џуџиња?!


Токму овој пропуст, беше главната причини зошто швајцарската компанија "Нигли груп" во 2002 година се откажа од идејата да го купи објектот, иако понудија 10,8 милиони евра и беше потпишан преддоговор


Ниските тавани се главниот проблем поради кој австриската компанија "Соравија", која пред една година ја купи зградата на Светскиот бизнис центар во Скопје, се уште не може да најде закупци за просторот. ВЕЧЕР дознава дека фирмата "Штрабаг", која е ангажирана да ги изведува градежните работи во зградата се соочува со тешкотии и не може да оформи квалитетен и модерен деловен простор во согласност со стандардите за канцелариско работење.
Извори на ВЕЧЕР велат дека Австријците размислувале дури и да уриваат делови од зградата само за да го уредат просторот според европските норми за канцелариско работење. Но, тоа било избегнато откако се нашло решение таваните да добијат на висина со галериски простор.

Токму овој пропуст беше главната причини зошто швајцарската компанија "Нигли груп" во 2002 година се откажа од идејата да го купи објектот. Швајцарците за недоизградената зграда понудија 10,8 милиони евра, но иако потпишаа преддоговор, не ја уплатија бараната гаранција, со образложение дека таваните биле ниски и не одговарале на европските стандарди.

Во меѓувреме во зградата-карабина во центарот, која ќе се вика Соравија бизнис центар, интензивно се работи на адаптација на внатрешноста. Австриската компанија зградата ја купи за 10,3 милиони евра, а инвестира дополнителни 20 милиони евра во дозавршување и опремување на објектот за да може новиот деловно-трговски центар да ги прими првите станари на почетокот на 2008 година.

Од Јавното станбено претпријатие, кое претходно беше сопственик на зградата, тврдат дека бизнис-центарот е граден под лиценцата БТЦ и е во согласност со стандардите и сервисните критериуми на членовите на оваа асоцијација со седиште во Њујорк.

Откако ќе го реновира и опреми, Соравија планира просторот некое време да го изнајмува, а подоцна и да го продава. Во зградата се очекува да се сместат седиштата на фирми или претставништва на компании со австриски капитал, чии канцеларии се расштркани низ Скопје. Според некои најави, австриските газди на ЕСМ-Дистрибуција планираат канцелариите да ги сместат во зградата на "Соравија центар Скопје". Иако децидно не потврдуваат, истото тоа ќе го стори и третиот мобилен оператор ВИП, кој моментално користи простории во зградата на "Пелагонија", што е на стотина метри од објектот на "Соравија". Од ВИП велат дека со растот на компанијата не ја исклучуваат можноста за промена на сегашните канцеларии.

Приземјето и катовите до висина на Градскиот трговски центар се наменети за трговски центар. Станува збор за простор од 4.000 квадратни метри што ќе биде оформен во дуќани што ќе се продаваат. Останатите катови или површина од околу 9.000 квадрати ќе биде деловен простор што ќе се издаваат под кирија. Центарот располага и со 100 подземни места за паркирање.

Светлана БЛАЖЕВСКА
Радмила Ј. НИКОЛОВСКА

Извор: Вечер
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Nov-2007 at 12:53
Но, тоа било избегнато откако се нашло решение таваните да добијат на висина со галериски простор.


Го разбира некој овој дел?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Nov-2007 at 13:07

 
ne :(
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Nov-2007 at 15:17
pa taa e zgradata i ok bi bilo da ja izvisat ali kako ke go resat delot so tie staklata u sredina u vid na polukrug so se,toa e problem.mene iskreno ne mi se svigaat ali pa koa ne im teknalo neso drugo(ni mene ne mi teknuva ali jbgBig%20smile)  i toa e ok.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Nov-2007 at 15:23
Originally posted by se_manda

pa taa e zgradata i ok bi bilo da ja izvisat ali kako ke go resat delot so tie staklata u sredina u vid na polukrug so se,toa e problem.mene iskreno ne mi se svigaat ali pa koa ne im teknalo neso drugo(ni mene ne mi teknuva ali jbgBig%20smile)  i toa e ok.


mene mi se OK polukrugovite, me nervira crniot mermer vo dolniot del i tie cudnite piramidesti prozori. Valjda tamu nesto kje smenat vo planot.

A ne veruvam veka kje ja izvisuvaat, kje ostane zdepasta kakva sto e, ama bi bilo fino da go izgradat delot sto fali gore (heliodrom i slicni stvari).
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Nov-2007 at 16:05
Originally posted by pbanks

Originally posted by se_manda

pa taa e zgradata i ok bi bilo da ja izvisat ali kako ke go resat delot so tie staklata u sredina u vid na polukrug so se,toa e problem.mene iskreno ne mi se svigaat ali pa koa ne im teknalo neso drugo(ni mene ne mi teknuva ali jbgBig%20smile)  i toa e ok.


mene mi se OK polukrugovite


Мислам дека se_manda зборуваше за проблемот кој би настанал со полукруговите кога зградата би се извишила. Бидејќи полукруговите се шират нагоре, не би било едноставно да се изведе надградба од естетски аспект.

Инаку и јас мислам дека надградба е малку веројатна опција, само ме збуни тоа што беше кажано за арматурата на покривот... Ми се разбуди надеж дека е некаква слична приказна како и онаа Неоком/Космофон зградата кај железничка...


него доста тука расправаме за ова, ај ќе го префрлам кај што му е местото Smile


Edited by Cloverstack - 17-Nov-2007 at 16:11
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Nov-2007 at 19:34
pa neznam i mene me buni armaturata so e gore.poso posleden pat koa vidov imaa stavano oplata ko za stolbovi.sea dali ke gradat uste nagore ili samo del(so bi izglealo mn glupo) neznam.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Nov-2007 at 00:35
А и тоа што викаш, можда само ќе насадат нешто на покрив... Не мора да значи дека ќе изгледа глупо, сепак од Соравија не би очекувал некаков кич.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Nov-2007 at 21:38
se_manda e definitivno u pravo, tie armaturite sto strcat tamu ne se za dzabe vekje se oformuva nesto plus nagore no kolku sto mozev da vidam (najubavo se gleda od stranata na parlamentot ama od tamu bas nemam slika) ne se diga cel sprat plus, nekako e vovleceno od site strani a mi izgleda i ponisko od drugite katovi. Da se nadevame na najdobro....

par fotki

1


2


3

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Nov-2007 at 03:08
Еве расчистена е дилемата околу стаклата - ги извадиле само ради чистење. Останува мистерија што доградуваат на покривот...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E2BB7E9EA5DEE44C89423039EC1499E8


Се чистат стаклата на објектот „Соравија“

Каменот со кој е обложени долните два ката ќе биде заменет со црн гранит


Објектот ќе биде отворен за закупците во мај идната година

Фасадата на деловната зграда на „Соравија“, веднаш до ГТЦ се реновира, пред комплексот, конечно, да биде предаден во употреба во мај идната година. Извадени се сите прозорци од стаклениот дел од фасадата, кои ќе бидат исчистени и повторно вратени назад, но со нови гумени профили кои ќе обезбедат подобро затворање. Единствено ќе се замени каменот со кој е обложена зградата во долните два ката, бидејќи по десетгодишно стоење без да се одржува, пропаднал и ја изгубил бојата. Тој ќе биде заменет со природен црн гранит.

Според информациите од центарот „Соравија“, на реконструкцијата на фасадата работи австриската фирма „Штрабак“ со своите подизведувачи. По завршувањето на надворешноста, ќе се работи на изведба на неколку инсталации во некогашниот Светски бизнис-центар, со што практично и ќе заврши неговото неколкугодишно приспособување, откако беше купен од „Соравија“.

„Зафатот на фасадата не е реконструкција, туку едноставно чистење на прозорците кои со години не се одржувани и замена на истрошените делови, како на пример каменот. Градежните работи ќе бидат навреме завршени, бидејќи планираното предавање на објектот е закажано за мај 2008 година“, вели Зоран Олумчев од „Соравија“. Тој објаснува дека просторот во центарот е понуден за давање под наем на потенцијалните закупци. Има слободен и канцелариски и деловен простор. Според проектот, центарот ќе има свој паркинг, независно снабдување со електрична енергија, модерна климатизација, лифтови и друго. (С.Н.)

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Nov-2007 at 17:06
Уф ми олесна! Најсериозно паднав у депресија кога видов како ги вадат... навечер сонував како и ставаат дреч плави стакла LOL


Edited by gotsomekicks - 27-Nov-2007 at 17:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.