build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Ѓорѓи Победоносец - Рајчица, Дебарско

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Ѓорѓи Победоносец - Рајчица, Дебарско
    Posted: 09-Aug-2009 at 18:32
Овој манастир беше апсолутно изненадување за мене лично. Никогаш немав чуено за манастирот, кој инаку е женски, во одлична состојба. Се наоѓа на самиот влез во Дебар од страната на Скопје/Маврово.


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Aug-2009 at 18:34
navisitina interesnoCheersApplause
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Oct-2009 at 10:45
Еве една моја... Ко за несреќа дента кога бев нешто реновираа во конаците па им беа покриени со кеси и не го фатив целосно...http://www.panoramio.com/photo/28284159


Back to Top
Kiki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Nov-2009
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Kiki Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Nov-2009 at 23:39
Овој манастир е особено познат поради тоа што во него се наоѓа дел од чесниот крст на кој беше распнат Исус Христос, дел од крстот исто така има и во манастирот Свети Јован Бигорски. Паметам дека за ова имаше и документарен филм од БИ БИ СИ исто и некои Македонски програми како што викаше мотото ''Дознај повеќе за својата земја за повеќе да ја сакаш''... Еве и неколку слики од иконостасот и дел од крстот и моштите, Сликата со делот од крстот и моштите е од манастирот Свети Јован Бигорски...

Иконостасот


Моштите

Помогнете на Македонската Википедија - слободна енциклопедија
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.