build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Пантелејмон - Нерези

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Пантелејмон - Нерези
    Posted: 10-Aug-2009 at 12:45
Ако не грешам, најстариот манастир во Скопје кој е изграден некаде во XII век, се наоѓа на Водно, близу Горно Нерези, патот до него е ужасен ако се оди со автомобил, ама вреди
можеби сликите не ми се којзнае што, ама колку да имаме евидентирано
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7. Може да се сликнат одлични панорами, ама малку време и слаб апарат, што да правиш
патем, кој гради црква на ридчето?

8. веќе изградена џамија...е кога бе? патем и див паркинг, на кој се шетка и дивиот свет на водноBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Aug-2014 at 13:52
Фотографиите се од 5 јули годинава...

DSC04443 by george k. 1981, on Flickr

DSC04444 by george k. 1981, on Flickr

DSC04445 by george k. 1981, on Flickr

DSC04446 by george k. 1981, on Flickr

DSC04447 by george k. 1981, on Flickr

DSC04448 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Aug-2014 at 13:52
DSC04449 by george k. 1981, on Flickr

DSC04450 by george k. 1981, on Flickr

DSC04452 by george k. 1981, on Flickr

DSC04456 by george k. 1981, on Flickr

DSC04457 by george k. 1981, on Flickr

DSC04458 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Dec-2014 at 00:06
Викендов бев до горе до Манастирот.Штета стварно што недоволно се промовираат вакви работи, барем ако не да се испечатат летоци на Англиски,Германски еве и Руски.Има стварно што да се види посебно фреските.

Симнувањето од крстот и Оплакувањето Христово.Вистински ремек дела на Византиската уметност.

Edited by jyvation - 09-Dec-2014 at 00:07
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Dec-2014 at 01:12
На фреските на оваа црква и на св.Климент во Охрид,се имаат насликано елементи на ренесансната уметност 200 години пред нејзината појава во Европа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Nov-2020 at 10:28
Започна реконструкцијата на главниот конак во „Свети Пантелејмон“ во Горно Нерези

Општина Карпош започна со реставраторските и конзерваторски работи на главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон во Горно Нерези.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев денеска го посети овој комплекс, кој е и дел од нашето културно наследство.

– Станува збор за обнова на столаријата и внатрешно уредување на главниот конак. Имено, се реконтструира подот, тоалетите, се заменуваат прозорите, а се поставува и нов систем за противпожарна заштита и електрична инсталација. На овој начин го враќаме автентичниот изглед на главниот конак, кој со години делуваше запуштено и неуредено, рече Богоев.

За оваа инвестиција, локалната самоуправа аплицираше и доби средства во износ од 6 милиони денари од Министерството за локална самоуправа – Биро за регионален развој.

Свети Пантелејмон датира од XII век и е еден од белезите на Карпош, но и на Градот Скопје. Тука секојдневно минуваат голем број на посетители од земјата и странство.

Затоа особено важно е да ги одржуваме овие комплекси, а реконструкциите да бидат во духот на одржување на автентичноста и уникатноста.

https://standard.mk/makedonija/skopje/zapochna-rekonstruktsijata-na-glavniot-konak-vo-sveti-pantelejmon-vo-gorno-nerezi/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.