build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: [А2] Куманово - Деве Баир
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Куманово - Деве Баир

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1618
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Feb-2020 at 15:41
Originally posted by The Wild Boy

Или ти не знаеш дека од експресен пат лесно може да се премине во Автопат, како што кажа он, ако има огромна потреба за тоа.
Кога се гради се остава простор за во иднина да се може да се смени од експресен пат во автопат.
I ti ne razbiras sto znaci avtopat.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Feb-2020 at 08:35
ili ti ne razbiras sto e ekonomska isplatlivost. Ne e samo da se izgradi avtopat, treba realna potreba od toa. Ni vo Germanija ne se gradat avtopatista na mesta kade sto nema soobrakjaj
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1618
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Feb-2020 at 14:39
Originally posted by Bakica

ili ti ne razbiras sto e ekonomska isplatlivost. Ne e samo da se izgradi avtopat, treba realna potreba od toa. Ni vo Germanija ne se gradat avtopatista na mesta kade sto nema soobrakjaj
Ako povrzuvanjeto na dva glavni gradovi go klasificiras kako ekonomska neisplatinost ti navistina ne razbiras nekoi raboti. Daj kazi mi te molam, koi sredno-golemi gradovi vo Germanija ne se povrzani so avtopat!?

Edited by Denko - 13-Feb-2020 at 17:29
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 12-Feb-2020 at 22:04
tuka Denko e nogu u pravo. mnogu sme shuti kako drzava
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Feb-2020 at 15:50
Абе НЕШТО, НЕШТО барем да прават. Ова камионите што се сликаа за почеток... ги нема веќе на терен. Празно е штама. НИШТО НЕМА. Знаете , нели?
Back to Top
Bistro View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Feb-2020 at 18:41
Не е градежна сезона сега освен тоа и предизборно не смеат многу да се експонираат, на пролет по изборите како ке се разработат, ништо не ке може да ги сопре
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 635
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 18-Feb-2020 at 14:38
Кон Бугарија за две години ќе возиме по нов асфалт – потпишан договор и за Куманово – Страцин

Само неколку дена по отпочнувањето на реконструкцијата и проширувањето на делницата Крива Паланка – Деве Баир, Јавното претпријатие за државни патишта објави дека е потпишан договорот за втората фаза од рехабилитацијата на патот Куманово – Страцин. Станува збор за делница долга 16,6 километри, која што ќе ја реконструира скопски „Бетон“. За изведба на овој градежен зафат се издвоени над 7,1 милиони евра, а дополнителни 310.000 евра се наменети за надзор над градежните работи, покажуваат објавените договори на Електронскиот систем за јавни набавки.

Рехабилитацијата на коловозот на делницата од Куманово до Страцин е дел од неколкуте проекти, кои во моментов ги реализира ЈП за државни патишта во функција на модернизација на патното поврзување со Бугарија. На овој дел од Коридорот 8, пролетниве месеци треба да заврши обновата на постојниот пат меѓу Ранковце и Крива Паланка, во должина од 21 километар. Во наредниот период паралелно ќе се работи на делниците Куманово – Страцин и Крива Паланка – Деве Баир, со што меѓу Куманово и Деве Баир ќе може во целост да се вози по обновен пат веќе на почетокот од 2022 година.

Заедно со комплетната обнова на постојниот пат кон Бугарија, во моментов непречено тече и изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка. Оваа патна делница од 25 километри се очекува да биде завршена во 2021 година, а се финансира преку кредит од Светската банка.

https://meta.mk/kon-bugari%d1%98a-za-dve-godini-%d1%9ce-vozime-po-nov-asfalt-potpishan-dogovor-i-za-kumanovo-straczin/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.