build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 39>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вандализам и примитивизам
    Posted: 03-Feb-2018 at 22:11
Нели новава власт ќе се грижеше за аквадуктот или уште не е започната грижата?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Feb-2018 at 16:23
Чистота на "ниво" околу аквадуктот во Скопје(превземено од фб)

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Jan-2018 at 17:26
Дали постои законска можност да се чистат вакви ѓубриња? Неприфатливо е вакви гомненици да се градат. Доколку сакаме да се развива градов, тогаш овие чудовишта треба да се отстранат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 339
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Jan-2018 at 15:32
Мајче му *баа на цел потег овде, глави треба да паднат за чудовиштево!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Jan-2018 at 15:21
Околу градилиштето на Настел-Тафталиџе(фотографиите се превземени од фб страната на Зелено Тафталиџе)Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Jun-2017 at 17:04
Stoka znae li podobro...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Jun-2017 at 14:41
Таксистот треба да биде избркан од работа, да плати казна во висина од 10000% од вредноста на столпчето, а такси компанијата да биде казнета за да си ги воспита возачите.

На овие од велопатеката да им се конфискуваат автомобилите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Jun-2017 at 14:13
Таксист откорнува метално заштитно столпче за да си се паркира пред Веро Центар, Скопје

видеото на линкот подолу

https://twitter.com/darkhour_seeker/status/877460313800667137/video/1

Бонус слика од велопатеката на бул. Климент ОхридскиEdited by Џоле - 21-Jun-2017 at 14:14
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Jun-2017 at 16:12
Уште едно ѓубре, да видиме дали ќе го сруши општината:

И покрај поништената одлука за градба, се крева хотелот во ЛагадинИнвеститорот Толевски ја воскресна изградбата на хотелот во Лагадин со кој се прекршуваат 13 закони, еден подзаконски акт и Уставот на Македонија. Овојпат незаконскиот хотел се гради без никакво одобрение за градба, зашто на истакнатата табла стои број на решение поништено од Општина Охрид уште на 15 март 2017 година, тврди Иницијативата Охрид ЅОЅ.

„Согласно податоците кои ги имате доставено до Инспекцискиот совет градбата на објектот е повторно отпочната без никакво одобрение за градба“, гласи одговорот на Инспекцискиот совет на РМ по претставката која Охрид ЅОЅ ја поднел на 15 јуни 2017 година.


Edited by Staro Skopje - 19-Jun-2017 at 16:12
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Jun-2017 at 13:48
Dobredojdovte vo noviot poredok na vandalizam in primitivizam.
Eh Makedoncinja moi... vo rikverc idete veke mnogu godini i izgleda nisto ne naucivte..
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7043
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Jun-2017 at 23:38

некогаш ептен се нервирам колку се форсира велосипедизмот и онаму каде што реално никој не е виновен и каде што нема потреба велосипедизмот да се става на пиедестал... во сообраќајот постојат и пешаци и моторни возила, deal with it
на 90% од пешачките патеки на кејот не може да се разминат луѓе, а не па да се користат за спорт, а ако трчаш на дивиот дел до патеката нозе ќе искршиш

иронично, видеово почнува токму од единствената делница каде што никаде нема пешачка патека, од Вучко до Маџир маало

и реално, и велоипедистите редовно си користат пешачки патеки, често со неприлагодена брзина, па не гледам никој да покренал акција за тој проблем

разберете дека во сообраќај најбитно е да имаш осет и внимание за останатите учесници, без разлика со какво средство се користиш... не е толку проблем мешањето на видови сообраќај колку што е проблем невниманието и себичноста
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Jun-2017 at 17:07
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4680
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Jun-2017 at 14:56
Градилиште е, во никој случај не е во ред. Што ако се десеше некоја незгода, ништо нема да може да ја оправда.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Jun-2017 at 14:00
Previous
 
На мене ми делува сосема во ред, си нашле луѓето место под сенка на скопскиве горештини, и тоа со одличен поглед кон плоштадот.
 
И најверојатно нема да се повтори ваков настан, поради што оправдлив е денешниот исклучок.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Jun-2017 at 13:18
Вандализирање вандализам не е вандализам, но сепак ова е недозволиво.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 274
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Jun-2017 at 12:59
Ohno


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 679
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-May-2017 at 00:31
Atina, Grcija

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Apr-2017 at 08:49
И скопската железарница своевремено била надвор од градот, но со ширењето на Скопје сега е дел од него. Како и да е, сега има доволно празни и недовршени простори што треба да се пополнат пред да се размислува за ново ширење (Саем, Керамидница, Маџир Маало, Крњево, делот пред Холидеј Ин итн.)
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1222
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Apr-2017 at 23:54
Усје и државна се направени пред земјотресот, а останатите се недовршени елементи од постземјотресната изградба. Затоа требаше да ги довршиме нив наместо да градиме панорамски тркала од 18 милиони евра и распаднати стиропорни завеси од 2 милиони евра.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2303
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Apr-2017 at 23:09
Originally posted by Staro Skopje

Еден соросоид, платеник на СДСМ, Сорос и БЕСА за да ја уништи, разнебити, двојазичира, кантонизира и федерализира Македонија, кој пред 30тина години работел во овој завод, вели дека и во останатите бараки има архивски материјали.
Мислам дека треба веднаш да се дислоцираат за ордата да не дојде до нив, а доколку нешто започне да се гради таму, физички да го спречиме.
Истиот соросоид вели дека пред 37 години се работело на плански развој на Скопје што ќе ги задоволи сите барања на неговите граѓани, нешто сосема обратно од сега - развојот на Скопје се темели на барањата на бедни транзициони криминалци, кои најверојатно остатокот од животот ќе го поминат во некоја институција. Казнено-поправна, психијатриска или избегличка (тропски остров, Аргентина, Русија), останува да видиме.


Плански развој на Скопје во кој Цементарница е сместена безмалку во урбана старана, во кој Клинички Центар е сместен на осојна страна и до кој води еден преоптоварен булевар и каде нема место за паркирање и булевари исток-запад и север-југ кои неизбежно го водат сообраќајот низ најтесното градско подрачје, без притоа да има кружни обиколници како секој нормално испланиран град, како и недостатокот од мостови кои подоцна се направија како оној кај Хром и помеѓу Скопскиот Саем и Транспортниот Центар, или само по две ленти на булеварот помеѓу Автокоманда и Маџари, никако, ама баш никако не може да се смета за плански развој на Скопје.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.