build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Вандализам и примитивизам
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 38>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10401
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вандализам и примитивизам
    Posted: 24-Apr-2017 at 08:49
И скопската железарница своевремено била надвор од градот, но со ширењето на Скопје сега е дел од него. Како и да е, сега има доволно празни и недовршени простори што треба да се пополнат пред да се размислува за ново ширење (Саем, Керамидница, Маџир Маало, Крњево, делот пред Холидеј Ин итн.)
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1031
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Apr-2017 at 23:54
Усје и државна се направени пред земјотресот, а останатите се недовршени елементи од постземјотресната изградба. Затоа требаше да ги довршиме нив наместо да градиме панорамски тркала од 18 милиони евра и распаднати стиропорни завеси од 2 милиони евра.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2176
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Apr-2017 at 23:09
Originally posted by Staro Skopje

Еден соросоид, платеник на СДСМ, Сорос и БЕСА за да ја уништи, разнебити, двојазичира, кантонизира и федерализира Македонија, кој пред 30тина години работел во овој завод, вели дека и во останатите бараки има архивски материјали.
Мислам дека треба веднаш да се дислоцираат за ордата да не дојде до нив, а доколку нешто започне да се гради таму, физички да го спречиме.
Истиот соросоид вели дека пред 37 години се работело на плански развој на Скопје што ќе ги задоволи сите барања на неговите граѓани, нешто сосема обратно од сега - развојот на Скопје се темели на барањата на бедни транзициони криминалци, кои најверојатно остатокот од животот ќе го поминат во некоја институција. Казнено-поправна, психијатриска или избегличка (тропски остров, Аргентина, Русија), останува да видиме.


Плански развој на Скопје во кој Цементарница е сместена безмалку во урбана старана, во кој Клинички Центар е сместен на осојна страна и до кој води еден преоптоварен булевар и каде нема место за паркирање и булевари исток-запад и север-југ кои неизбежно го водат сообраќајот низ најтесното градско подрачје, без притоа да има кружни обиколници како секој нормално испланиран град, како и недостатокот од мостови кои подоцна се направија како оној кај Хром и помеѓу Скопскиот Саем и Транспортниот Центар, или само по две ленти на булеварот помеѓу Автокоманда и Маџари, никако, ама баш никако не може да се смета за плански развој на Скопје.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1031
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Apr-2017 at 21:25
Не верувам дека некој очекуваше разум, почит кон историјата и културата на градот Скопје, почит кон планската работа и огромниот вложен труд (како од Македонија/Југославија, така и од странство) во постземјотресната обнова на Скопје и почит кон сите луѓе кои биле дел од овој процес од овие псевдофашистички варвари.

Никој не е заинтересиран за „остатоците“ од Заводот за урбанизам и архитектура / Фотогалерија

Два дена после трагичниот пожар, кој го пеплоса поранешниот Завод за урбанизам и архитектура на град Скопје сликата станува се повеќе очајна. За тоа што остана апсолутно никој не е заинтересиран, па денешниот ветер ги разнесува остатоците на сите страни. Во нив покрај богатството од документација за постземјотресната обнова може да забележиме урбанистички и сообраќајни студии за се она што е работено во втората половина на XX век, огромна библиотека со стручни наслови, списанија од полињата на интерес од регионот и што ли уште не.

Она што е навистина сомнително а што беше забележано деновиве низ медиумите, е информацијата дека водоводната и електричната инсталација биле исклучени, што наведува на сомнеж за подметнат пожар. Потоа како е возможно од институција – Завод за урбанизам на град Скопје, истата да премине во акционерско друштво и целото наследство да остане таму, кое пак сега е во стечај?! Најтажното е тоа што никој нема на терен, да се обиде да провери што е останато и со желба да го подигне од таму.


Повеќе на marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1031
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Apr-2017 at 14:34
Еден соросоид, платеник на СДСМ, Сорос и БЕСА за да ја уништи, разнебити, двојазичира, кантонизира и федерализира Македонија, кој пред 30тина години работел во овој завод, вели дека и во останатите бараки има архивски материјали.
Мислам дека треба веднаш да се дислоцираат за ордата да не дојде до нив, а доколку нешто започне да се гради таму, физички да го спречиме.
Истиот соросоид вели дека пред 37 години се работело на плански развој на Скопје што ќе ги задоволи сите барања на неговите граѓани, нешто сосема обратно од сега - развојот на Скопје се темели на барањата на бедни транзициони криминалци, кои најверојатно остатокот од животот ќе го поминат во некоја институција. Казнено-поправна, психијатриска или избегличка (тропски остров, Аргентина, Русија), останува да видиме.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2308
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Apr-2017 at 01:36
Мислам дека планови и макети од на Танге проектот има во Музејот на град Ск. Сега дали овие биле некои други... сепак зошто воопшто се чуваат предмети од важност во запуштена барака на фирма во стечај, во која според некои медиуми навраќале и бездомници?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1031
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Apr-2017 at 14:11
Со оглед на тоа што актуелната владеачка структура составена од две групации на буквата Д не се ништо повеќе од вандали на кои местото им е во Бардовци, а нивните подджрувачи се примитивци кои уживаат да бидат крадени и малтретирани, ова ќе го објавам тука.
Доколку се испостави дека е вистина, сите членови на овие две партии (претпоставувам дека се над 100.000) ќе треба со свои раце да го рушат Скопје 2014, без да им се плати за тоа.

Изгореа оригиналните модели за Скопје од Кензо Танге?

о пожарот кој избувна денеска во бараките во кои се сместени Заводот за Урбанизам како и Институтот за социолошки и политички истражувања доведена е во прашање исклучително значајна документација за Градот Скопје но и земјата.

Се уште е рано да се испита дали нешто од оваа документација ќе го преживее големиот пожар, со кој противпожарните екипи се уште се борат, но познавачите веќе изразија загриженост за уништување на последните документациски траги од модерно Скопје.

Според урбанистот Леонора Грчева, во Заводот за урбанизам и архитектура Скопје (ЗУАС) се’ уште се наоѓаа(т) оригиналните модели за централно Скопје од познатиот светски архитект Кензо Танге, како и најголемата колекција и материјална меморија за обновата на пост-земјотресно Скопје.

„Заводот за урбанизам во периодот по земјотресот 1963 го координира, заедно со Обединетите Нации, Doxiadis Associates (светски познати урбанисти од Грција) и тим на полски планери, проектот за обнова на градот. Во ова спаѓа, меѓу останатото, изработката на нов мастер план (генерален урбанистички план) за цело Скопје, развивање на сценарија за развој на градот, градење на нови привремени и стални населби, и конечно конкурсот за централно Скопје на кој победуваат Кензо Танге и хрватите Мишевиќ и Вензлер. Изработката на финалниот план за централно Скопје го води ЗУАС. Ова значи дека во просториите на ЗУАС се’ уште се наоѓаа(т) оригиналните модели за централно Скопје од Танге, конкурсните материјали, архивите и студиите поврзани со генералниот план за градот, купишта оригинални цртежи и скици, практично најголемата колекција и материјална меморија за обновата на пост-земјотресно Скопје“, вели таа за Фокус.

Професорката Мирјана Најчевска од Инститот за социолошки и политички истражувања за Фокус вели дека од општина Карпош и градоначалникот Стевчо Јакимовски, за нивните бараки им било кажано дека се куп даски кои ништо не вредат.

„Ние сме дел од универзитетот, имаме многу богата библиотека и уште од 1968-ма наваму сме таму. Во пожарот може да биде уништена голема документација, се она што се однесува на постдипломски истражувања архиви и друга значајна документација. Со години се бориме да ни се признаат имотно правните односи, тој простор државата го дала на универзитетот, но еве сега не знаеме што ќе се случи, веднаш до нас се гради, така што не знаеме“, вели Најчевска.

Овие бараки неодамна биле избришани од урбанистичкиот план во Карпош, но потоа повторно вратени. Со оглед на градежната експанзија која се случува во општина Карпош, на социјалните мрежи веднаш се раширија шпекулации и сомневања за можно подметнување на пожарот заради бизнис интереси.


fokus.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6957
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Dec-2016 at 13:23

ставаат нови, додека има, се цица... овие новиве побарокни им се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10401
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Dec-2016 at 09:34
Ги снема канделабрите на мостот Мајка Тереза...https://twitter.com/firerot_/status/811451888289873920/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 441
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Nov-2016 at 01:28
Update, samo shto gi dogledav i poslednite minuti:

Mn dobri citati (ne deka se od nego smisleni, ama dobro gi vklopil vo storijava):

"...how faceless and nameless people are in a bureaucratic system which exploits them strictly for it's own benefit.."

Za centarot na Skopje: "..it's got that feeling of soviet authority over you by the government...you just get that feeling they are spending a lot of money on things that don't matter except to send a message of authoritarianism.."

Vo 24 chasa razbra neshto shto na golem broj nashi sogragjani ne im e jasno i po 24 godini.

I na kraj zavrshuva "and I will be in happier countries soon".
Dushata me boli da slusham vakvi izjavi. A go vika iskreno.

Kolku samo od se srce se nadevam deka kje mrdnime vekje ednash upm.

Edited by hcitrS - 26-Nov-2016 at 01:31
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6957
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Nov-2016 at 01:27

и токму поради ова даваме лоша слика, странците ја напуштаат државава збунети и револтирани дури и ако не се во право, затоа што некоја полуписмена стока не знае да им објасни со убаво во што е проблемот и да не ги казнува доколку прекршокот е минорен или воопшто немало прекршок, затоа што со или без брошура, нема шанси некој да ги знае сите можни закони во една држава, па макар и да седнел недела дена да ги пролистува

секаде низ светов полицијата се изживува врз странци, за жал честа појава е, само на балканов тоа навлегува во претеризам

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 441
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Nov-2016 at 01:08
Јас со батево многу се сложувам во една работа. Не се работи за неапдејтирана брошура или нешто слично. Јебига, контролите се чести, а се поготово збунувачки кога ти се случуваат во туѓа земја. Сум бил тресен и на граница, и на улица. Најмногу пример имам се разбира од МК, од Скопје. И иако е многу непријатна ситуација некој да има „од бога дадено“ право да те испрашува, проверува лични работи и сл., најиритирачкиот дел е односот на официјалните лица. Во други земји кајшто ми се случило е секогаш смирен тон, добарден, добровечер, господина, фала, пријатно. Кај нас - полуразвиени волиња, без грам осет, со пренапумпано его, кое се напумпало од значката која им е доделена, се дерат и понашаат ко да те фатиле на дело со 10 кг хероин и зоља на рамо, а ти само си бегаш дома од кафич. Е сега истото да ти се случи на непознат јазик во непозната земја - ефектот ќе биде погорниот.
Сепак, во никој случај не треба да се изгенерализира цела нација ради грст дебили.

п.с. не е вистина дека нема што да се прави на преминто меџитлија. Можи во фришоп да оди
п.п.с. дали некој забележа дека на сликата од судската чекалница боки 13ка чека на ред? хахахха    Типов ја запозна апсурдноста на Македонија во 24 часа, а нам ни требат години да се снајдеме

Edited by hcitrS - 26-Nov-2016 at 01:28
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10401
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Nov-2016 at 00:02


Ова е специфичен случај, не би избрзувал со заклучоци, иако за корумпираноста на државните службеници можат да се напишат цели томови.

Тврдењата на овој американски граѓанин се крајно потценувачки, дури и навредливи. Добил брошура (најверојатно застарена) за тоа што треба да се декларира при влез во државава, и потоа, кога му наоѓаат два непријавени дрона (редовно ги следам медиумите и знам дека регулативата за дронови е заострена поради одредени инциденти со странски граѓани) и му ги одземаат, се жали и ја грди државава на видео канали.

Две работи (со мало истражување) ми го привлекоа вниманието. Првата: цариниците ја пријавиле заплената на дроновите во медиумите (тој тврди дека му ги одзеле за да ги препродадат). Ако некој цариник прави криминал, не би пријавил заплена на стока во медиуми, зашто тоа е веќе доказ за сторен прекршок. Втората: истиот ден запленет е дрон кај грчки државјанин што е исто така пријавен во медиумите што ја следат криминалната хроника. Мое мислење е дека типот е огорчен поради тоа што му се случило и сега ја напаѓа Македонија без силни аргументи. Најголемиот пропуст во случајов е тоа што брошурата што му била дадена не ги содржи најновите измени во правилата за декларирање стоки на гранични премини. Тука ние сме потфрлиле како држава. И заслужуваме прекор и казна.
За сè има вторпат
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Nov-2016 at 16:52
Значи викаш туристи да се сликаат пред прекрасните споменици и фасади ама им ги зимаш камерите на влегување. Убаво ве учи лидерот.

https://vimeo.com/191724569
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6957
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Sep-2016 at 02:30
позади Капитол (сега веќе е исправено и исчистено)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6957
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Aug-2016 at 23:53
Originally posted by SkopjeZaVardar

Па сигурно се по културни од диво племе што не знае на кружен тек да заврти, па и од развиени исфеминизирани фаци полни со комплекси.
дефинитивно си имате натпревар во култура и едните и другите   
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Aug-2016 at 18:52
Па сигурно се по културни од диво племе што не знае на кружен тек да заврти, па и од развиени исфеминизирани фаци полни со комплекси.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 441
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Aug-2016 at 13:55


Дека чкембари, комити, и слични недоразвиени алфа мажјаци со потреба на припадност во стадо, се врв на културата и пацифизмот.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Aug-2016 at 13:08
Сум го дошол со џип од швицарска, 200 иљади евра кошта. Ако сакам и на кров ќе го возам.

http://www.mkd.mk/sport/fudbal/navivachite-na-shkendija-gazat-se-pred-sebe-pa-i-treva-video
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Aug-2016 at 16:56


ајде разбирам тоа тепачката погоре, сигурно партиски се закачиле, нема друго, но ова е навистина без преседан

дефинитивно имаме проблем со поука на граѓаните што и како смејат службите, грото не разбираат нит дека со држава нема мајтап и секојдневно, а не пак при катастрофа

12.08.2016 - Драма во Илинден – деца користени како жив штит?

Вистинска драма се случувала во населбата Илинден во најкритичниот момент. Со жив штит еден од жителите не дозволувал багерот да пристапи до каналот кој се излеал и поплавил дваесетина куќи.

По неколкучасовна расправија и со помош од полицијата, граѓаните успеале да ја турнат оградата и да му направат простор на багерот. Поплавените жители велат дека биле особено вознемирени кога соседот ги поставил двете малолетни деца како жив штит.

Жителот кој го навлече бесот на своите поплавени соседи вели дека тоа е негов имот, а за да им дозволи на багерите да чистат бара записник и обесштетување од општината.Инспекторка од општина Илинден која во моментот била на терен го потврди настанот и вели дека била нужна интервенција на полицијата. Од водостопанство велат дека тие имаат право да работат 10 метри околу каналот и тоа не е упад во сопственоста.

Поповски вели дека 180 километарската каналска мрежа е функционална и нема простор за загриженост, но нивото на вода во каналот се уште е високо и во случај на нови дождови повторно ќе се прелее.

Според Поповски, Илинден е индиректна жртва бидејќи целата вода од Арачиново, Стајковци и останатите села се слеала во оваа општина. Жителите кои имаат полни дворови вода и се изложени на ужасна реа стравуваат од заразни болести.

Градоначалникот на Илинден, Жика Стојановски за 24 Вести вели дека екипите веќе почнале со дезинфекција, но чекаат да се извади целата вода за хемикалиите да имаат поголем ефект. Шести ден по невремето пумпите се уште вадат вода од дворовите.

http://24vesti.mk/drama-vo-ilinden-deca-koristeni-kako-zhiv-shtit


Edited by beTon - 13-Aug-2016 at 16:57
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.