build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вандализам и примитивизам
    Posted: 15-Oct-2007 at 23:50
---


Постирајте тука за ниското ниво на култура во урбаното живеење, за простаклуци, несовесно однесување, вандализми, дивеења, кражби...


Edited by Cloverstack - 15-Oct-2007 at 23:52
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Oct-2007 at 23:54
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=19EFCC06DFC83F48936BB5E98872C28C&arc=1


Оштетено новото игралиште во населбата Маџари

Детското игралиште во населбата Маџари, кое беше пуштено во употреба пред две недели, деновиве беше цел на вандалско однесување, информираат општинските власти од Гази Баба. Некои од детските реквизити биле оштетени, па Општината морала да ги санира.

- Ќе го заштитиме целиот простор. Деновиве околу игралиштето се гради заштитна ограда. По 22 часот тоа ќе биде заклучено за да се спречи натамошното вандалско однесување - велат од Гази Баба.

Надлежните апелираат граѓаните совесно да се однесуваат кон општите добра.Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Oct-2007 at 23:55
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1222&ArticleID=78659


Зачестија кражбите и уништувањата на хидрантите

Во последниов период зачести појавата на кражби и уништувања на хидрантите од јавните зелени површини во градот, соопштуваат од јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. Според податоците оттаму, во Градскиот парк биле оштетувани фонтаните, при што трипати се краделе по четири вентили, а снемало и пет капаци од шахти и заштитните мрежи пред резервоарите за вода на пумпите. Исто така, со возила биле искршени четири, а оштетени три хидранти на булеварот Јане Сандански. Кражби и уништувања имало и на кејот на реката Вардар спроти хотелот „Холидеј ин“, како и кај поранешниот хотел „Македонија“, а само на булеварот Партизански одреди биле уништени осум хидранти. Од претпријатието додаваат дека поради изведување градежни работи на повеќе места во градот била оштетена и подземната хидрантска мрежа, како кај хотелот „Континентал“, на улицата Илинденска и кај Бит-пазар. - Нашите екипи секојдневно интервенираат на повеќе места во градот, при што затвораат хидранти што граѓаните самоиницијативно ги отвориле и ги оставиле да течат, па се создаваат езерца и барички во тревниците. И шахтите се полнат со шут, со што се оштетуваат вентилите и тие стануваат недостапни за работа. Апелираме до граѓаните да не ги крадат и да не ги оштетуваат хидрантите, а секогаш кога ќе видат дека вода неконтролирано истекува од мрежата да пријават во претпријатието - велат во „Паркови“.

Edited by Cloverstack - 15-Oct-2007 at 23:55
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Oct-2007 at 15:40
Интернетот е у суштина мноѓу моќна работа кога станува збор за вакви работи. Знам за една жена од Јужна Кореа, која била снимена со мобилен како му дозволува на кучето да се сере на сред улица. Снимката потоа била поставена на некој ЈуТуб-лајк сајт и луѓе низ цела земја ја барале . Дури неколку што личеле на нејзе биле вербално нападнати... Штета што кај нас сите им се плашат на тие морони што уништуваат игралишта, клупи или кршат канделабри. Некој тие дивјаци да ги подбереше... хеее...мераци.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Oct-2007 at 00:00
haha vo pravo si
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Oct-2007 at 15:06
Ova pagja pod primitivizam
od vreme

ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“
Украдени садници од булеварот Словенечка

Само десетина дена откако булеварот Словенечка беше пуштен во употреба, повеќе садници биле украдени од средишното зеленило меѓу двете сообраќајни ленти, соопштуваат од јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. Булеварот беше отворен на празникот 11 Октомври.
- Неколку висококвалитетни дрвца од видот „туја пирамидална“ ги нема, и покрај тоа што беа засадени пред неколку дена. Практиката да се крадат садници и цвеќиња од зелените површини никако не престанува, и покрај нашите многубројни апели да се чува јавното зеленило - велат од претпријатието.
Оттаму додаваат дека изградиле два павилјона во општините Бутел и Кисела Вода, како подарок за нивните граѓани, а благодарение на добрата соработка со општинските власти. Павилјонот во Бутел се наоѓа на улицата Бутелска, а во Кисела Вода на Сава Ковачевиќ.
Од следниот месец екипите на „Паркови и зеленило“ ќе почне да сади нови дрвја на дрворедите покрај булеварите. Ќе се дополнуваат постојните дрвореди, со садници од водовите јавор, јасен, бреза, липа и даб.
Поради зголемениот обем на работа во овој период од годината, бригадите на претпријатието биле засилени со сезонски работници, кои биле распоредени во сите 17 пункта низ градот.

Pa na koj mu treba tolku sadnici
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Oct-2007 at 16:28


Види во тредот за Словенечка, ќе видиш дека ова истото беше предвидено...

А дали на некого му требале садниците или чисто сакал да направи штета, казната треба да е иста - што поголема. Исто така дај го по сите новини и вести да го видат сите кој бил. Тешко се фаќаат овие паразити, ама фати бар неколку и напрај ги пример за другите, па тоа барем ќе делува превентивно.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Oct-2007 at 20:09
Срамота.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Oct-2007 at 11:30
Originally posted by CloverstackВиди во тредот за Словенечка, ќе видиш дека ова истото беше предвидено...

А дали на некого му требале садниците или чисто сакал да направи штета, казната треба да е иста - што поголема. Исто така дај го по сите новини и вести да го видат сите кој бил. Тешко се фаќаат овие паразити, ама фати бар неколку и напрај ги пример за другите, па тоа барем ќе делува превентивно.

Yeah go predvidivte ovaOhno
Vo pravo so, treba da se fati nekoj vo momentot, pa da se stavi vo site novini i sve.
Ili neka stavat nevistinska kamera kaj ulicata, ako nemozhe da odrzhuvat vistinska, da sedi nekoj da gleda ova ona...barem nevistinska, kade lugjeto nema da znaat, barem ke gi prechi tie koj kradat.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Oct-2007 at 18:39
ова е ваљда примитивизам.... Колку ќе трае само решението овој пат Dunno
 
АКЦИЈА НА ИНСПЕКТОРИТЕ
Отстранет дивиот кванташки пазар зад „Рамстор“

Градските комунални инспектори во соработка со државните пазарни инспектори и со припадници на полицијата деновиве ги отстранувале дивите продавачи на плоштадот „Македонија“, на Камени мост, а ги дислоцирале и камионите од кванташкиот пазар зад трговскиот центар „Рамстор“, соопштуваат од градската управа. Акцијата била спроведена по иницијатива на градската инспекција.
Од плоштадот и од Камени мост биле отстранети вкупно 14 импровизирани тезгиња, при што градската инспекција подготвила записници за да поднесе прекршочни пријави против продавачите, а пазарните инспектори им ја заплениле стоката и ја складирале во нивните магацински простори.
Во текот на вчерашниот ден, пак, инспекторите од овие институции почнале да ги отстрануваат камионите на Јужен булевар, каде што со месеци функционира див кванташки пазар за земјоделски производи. Припадниците на МВР им ги одземале документите за идентификација на возачите на камионите, кои биле недозволено паркирани на јавни површини. Градските инспектори ги подготвувале записниците, а пазарната инспекција ја одземала стоката. Вкупно се подготвиле дваесетина записници.

 
Извор: Време
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Nov-2007 at 01:17
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DBB444822889E2438F3FB6AF6C5BDA2C


Сезоната на петарди секоја година почнува се' порано

Експлозии одекнуваат и дење и ноќе, а граѓаните немаат одмор и сон


Слободниот влез на петарди во земјава, овозможува солидна снабденост на пазарот, а веројатно и заработувачка. Доказ се полните тезгиња на кои можат да се најдат петарди од најразличен вид

СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА

Петардите и годинава им го нарушуваат мирот на скопјани. Силни експлозии постојано ги вознемируваат граѓаните, во секое време од денот или ноќта. Луѓето коментираат дека сезоната на петардите одамна е започната, за разлика од некогаш кога се пукаше само околу Нова година. А, таа да биде поуспешна се погрижиле бројните шверцерски канали на кои очигледно никој ништо не им може. Со години приказната се повторува, а надлежните ништо не преземаат. Граѓаните се револтирани, бидејќи токму можноста за слободен влез на петардите во земјава им овозможува и добра снабденост на оние кои се занимаваат со нивна продажба. Доказ за тоа се полните тезгиња на зелените пазари на кои можат да се најдат петарди од најразличен вид. За нивната продажба скопјани велат дека се одвива како да е најлегална. Родителите нагласуваат дека од петардите често страдаат децата, а други пак тврдат дека има и возрасни кои уживаат во нивните пукотници. Во една од скопските населби петардите се продаваат покрај сите други пиритехнички средства, ракети и огномети. Таму купувачите имаат можност и на самото место да го проверат интензитетот на одреден вид петарда.

Од Пазарната инспекција велат дека петардите ги третираат во акциите за запленување на пиротехника, а кога тие ќе се одземат, се носат во депо и потоа се уништуваат. Тврдат дека постојано се на терен и соработуваат со полицијата. „Немаме бројки колку петарди сме одзеле, бидејќи никој не не' тера да правиме спецификации за нивното одземање. Но, постојано сме на терен и соработуваме со полицијата. Кога одземаме петарди од познат сторител, тогаш против него се поведува судска постапка“, вели Владимир Кочовски, првиот човек на Државниот пазарен инспекторат.

Борче Пешевски, портпарол на МВР, вели дека од почетокот на годинава до вчера биле запленети 322.359 парчиња најразличен вид петарди. Против повеќето сторители биле поднесени кривични и прекршочни пријави. „Овие пиротехнички средства кај нас не се произведуваат и најчесто влегуваат од соседна Бугарија. Затоа, МВР ги презема сите потребни мерки и на границата и во внатрешноста. Порано беше практика шверцерите да се снабдуваат со петарди пред новогодишните празници, а сега тоа го прават во текот на цела година“, објасни Пешевски.Bash


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Nov-2007 at 16:17
http://vest.com.mk/default.asp?id=143387&idg=7&idb=2220&rubrika=Skopje


НА УЛИЦАТА КАВАЛСКА ВО ПРЖИНО
Депонија под прозорец на дипломати
Од ЈП"Комунална хигиена" апелираат до скопјани ѓубрето да не го оставаат на улица, туку да се јават кај нив за да им донесат специјален контејнер за кабаст отпад

Дива депонија од градежен шут, стари кревети, расипани апарати за домаќинство и најразлично ѓубре скоро цел месец стои на улицата Кавалска во населбата Пржино. Во куќите околу депонијата сместени се странски дипломати, а како што велат жителите од оваа улица, таа секој ден станува се поголема.
"Ѓубрето најверојатно го остава некој од нашите соседи. Прво почнаа да оставаат градежен шут, а сега се трупа се и сешто. На странците што се сместени овде им покажуваме дека сме навикнати да живееме со ѓубре", велат жители од Кавалска.
Југослава Поленак од секторот за односи со јавност на ЈП"Комунална хигиена" вели дека на оваа улица нивните екипи постојано ја чистат дивата депонија, но дека несовесните граѓани повторно ѓубрето го оставаат на неуредениот простор покрај улицата. Таа објаснува дека ЈП"Комунална хигиена" прави акции за отстранување кабаст отпад од домаќинствата, но дека тоа не е нивна редовна задача. Според неа, секој што има стари работи за фрлање треба да ја повика ЈП"Комунална хигиена" за да го отстранат отпадот.
"Ние и овој пат ќе ја расчистиме депонијата, но тоа не е решение. Секој што има стари работи за фрлање може да се јави на нашиот дежурен телефон: 3216-664 и да побара контејнер за кабаст отпад. Оваа услуга се наплатува и едно подигање чини 1.500 денари. Ако оваа сума им е многу голема, можат да се договорат со соседите од улицата да не повикаат и да направиме акција, но ѓубрето никако не смеат да го оставаат на улица", вели Поленак. (Е.А.)


Без казни ништо не правиме...


Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Nov-2007 at 17:17
...Значи колку мразам кога гледам дека има нешто ново постирано во овој тред Ohno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Nov-2007 at 15:50
Ова највеќе припаѓа тука ради несовесното однесување на газдата.

Тоа што сите бегаат од одговорност не е ништо ново (не се ова лежечки полицајци Nuts). Ама јас не знам што е толку комплицирано во случајов. Нека го казнат и нека го упатат да газдата да си води сметка... Ако и понатака се инаети, нека исчистат и нека му преатат сметка. Ако нејќе да плати си има затвори... А во некои земји за ваква работа може да се покрене и конфискација.

Не знам какво е она објаснување дека газдата никогаш не го нашле на самото место Crazy. Дали ова го додал новинарот или навистина надлежните вака резонираат.

http://vest.com.mk/default.asp?id=143452&idg=7&idb=2221&rubrika=Skopje

СМРДАЛНИК ВО СТРОГ ЦЕНТАР
Никој не сака да ја чисти "Аркадија"
И Општина Центар и Градот се огласуваат за ненадлежни за расчистување на ѓубриштето, бидејќи се работело за приватен имот, а сопственикот не можеле да го најдат

Местото на кое се наоѓаше поранешната сендвичарница "Аркадија" на булеварот Свети Климент Охридски претворено е во дива депонија и јавно веце од кое низ цел центар се шири смрдеа. Откако прозорците и вратите на сендвичарницата беа извадени, тука ѓубре фрла кој ќе стигне. Ништо подобар не е просторот кој се наоѓа зад сендвичарницата, каде расфрланото ѓубре е скриено со импровизирана железна ограда.
Жителите на овој дел од центарот на градот се ужаснати од ваквата состојба.
"Срамота е ваква депонија да се гледа во строгиот центар на градот. По ѓубриштата кај 'Аркадија' секој ден душкаат кучиња и ќесите со отпад ги разнесуваат наваму натаму. Не сме свесни на какви се зарази сме изложени при секое минување покрај депонијата", се жалат жителите.
Тие бараат надлежните општински и градски власти да го расчистат просторот, иако се работи за приватен имот и прашуваат како можат комуналните инспектори да поминуваат таму секој ден, а да не преземаат мерки.
Од Општина Центар велат дека расчистувањето смет не е во нивна надлежност, туку дека е работа на ЈП"Комунална хигиена". Од таму не сакаа да одговорат зошто досега не исконтактирале со сопственикот и не извршиле притисок да се расчисти просторот.
Од секторот за односи со јавност на Град Скопје, пак ни рекоа дека нивната екопатрола неколкупати се обидела да ги најде и предупреди сопствениците за да си го расчистат ѓубрето тие сами, но бидејќи се работи за напуштен објект, десега сопственикот не е најден на самото место. Оттаму додаваат дека бидејќи се работи за приватен имот, службите на нивното јавно комунално претпријатие немаат овластување да влезат и да чистат. (Б.Б.)


Edited by Cloverstack - 14-Nov-2007 at 15:54
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Nov-2007 at 03:43
Eve i od utrinski

СкопјеАеродром ќе ги казнува уништувачите на урбаната опрема

Општина Аеродром ги предупредува граѓаните дека ќе почне со казнување на сите граѓани кои ќе бидат фатени на дело како ја уништуваат урбаната опрема. Општинарите посочуваат дека лицата кои ќе бидат затекнати на самото место како ја уништуваат опремата, како и лицата за кои има сомнение дека веќе извршиле таков чин, ќе одговараат за сторено кривично дело - уништување на туѓи предмети, што, според член 243 од Кривичниот законик, се казнува со парична казна или казна затвор до 3 години.

Овој чекор на Аеродром се должи на увидот на нивната комунална инспекција која изминатиов период констатирала речиси целосни уништувања на повеќе заштитни П- огради, кошници за отпадоци, клупи и реквизити во детските игралишта. Инспекторите регистрирале и се' почести руинирања на плочките на пешачките патеки. „Уништената урбана опрема Општина Аеродром веднаш ја замени со нова. Честите апели да не се уништува поставената урбана опрема не помогнаа да се подигне културната свест кај одредени граѓани, кои продолжуваат да се однесуваат нецивилизирано“, додаваат од општината.Edited by dejan - 17-Nov-2007 at 03:44
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Nov-2007 at 14:25
Wallbash
 
Дива депонија кај Грчка амбасада
Жителите и околните дуќанџии кај Порта Буњаковец во дворот на напуштена куќарка фрлаат кесиња со ѓубре, стари и искинати алишта и чевли, па дури и градежен материјал, штици и песок

Дворот на напуштена и руинирана куќарка во непосредна близина на Грчката амбасада, жители на околните згради ја претвориле во дива депонија. Купишта ѓубре со години наназад се расфрла од преминот кај некогашната сендвичарница "Аркадија" што води кон зградите од комплексот Порта Буњаковец.
Ова место на граѓаните им служи како простор за фрлање смет. Покрај ќесиња полни со ѓубре, тука се фрлаат стари и искинати алишта и чевли, па дури и градежен материјал, штици и песок.
Надлежните од ЈП "Комунална хигиена" велат дека по дислокација на контејнерите, кои од ова место се пренесени 50 метри подолу на улицата, во близина на "Електро - Скопје", граѓаните не ја почитуваат новата локација, бидејќи поблиску им е ѓубрето да го оставаат на старото место.
"Контејнерите ги дислоциравме во договор со Општина Центар и градските власти бидејќи нашите камиони за подигање смет не можеа да влегуваат во таа слепа уличка", вели Југослава Поленак, портпарол на Јавното претпријатие.
Од "Комунална" апелираат до граѓаните да ја почитуваат новата локација.
Додека жителите на скопскиот центар и околните дуќанџии си ја префрлаат вината за депонијата едни на други, оваа црна точка опстојува како активен ѓубрарник во кој душкаат кучиња скитници и ѓубрето го разнесуваат по околината. (Б.Б.)

 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Dec-2007 at 16:50
За „лошиве“ теми стално има материјали на претек Ohno


Фото вест

Скопјани вчера цел ден на плоштадот Македонија прескокнуваа паднат канделабар - ефект што веројатно го предизвикале некои несовесни граѓани во саботната ноќ . Годинава неколку светлосни столба од плоштадот се најдоа наземи.


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Dec-2007 at 17:08
Анимализам во „најевропскиот“ град. Фрапантно! Колку сум шокиран..Suicide
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Dec-2007 at 04:39
Конечно нешто да се покрене против оваа наша раширена примитивна навика.

Честитки за општина Кисела Вода Applause

Само да не олабават! Да одат одлучно и упорно!


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=756DD7ED15E8EA4E96DE043C2284DFB3

За фрлена хартија на улица во Кисела Вода казна од 30 евра

Во зависност од прекршокот, казните се движат до 500 евра

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Триесет евра за фрлена хартија на улица на подрачјето на Кисела Вода ќе бидат казнети сите несовесни граѓани доколку на самото место бидат фатени од страна на општинските инспектори за животна средина. Досега се изречени десетина вакви казни. Овие мерки во општината почнаа да се применуваат од 25 ноември е се во согласност со измените на Законот за управување со отпад и Законот за животна средина.

Надлежните посочуваат дека казнени мерки постојат за речиси сите видови уништување на животната средина. Во зависност од прекршокот, казните за физичките лица се движат од 30 до 500 евра. Најскапо ќе поминат тие кои ќе бидат фатени да оставаат градежен шут на недозволено место - ќе треба да платат 500 евра. Оној што ќе запали ѓубре во контејнер ќе биде казнет со 150 евра, а доколку фрли ѓубре во природа, или на патишта, казната изнесува 50 евра. Толкава е и паричната казна за тие кои фрлаат градежен шут, отпадни масла и гуми во урбани средини и во контејнери. Ако овие материи се фрлаат во природата или на патиштата, предвидената глоба изнесува 70 евра. Казнениот тарифник предвидува и казна од 100 евра за фрлање каков било вид ѓубре покрај реки, бари и езера, а оние кои ќе горат или закопуваат ѓубре во урбани средини, ќе бидат казнети со 150 евра. Висината на глобата за оние што ќе горат или закопуваат отпадни гуми и масла во природата изнесува 200 евра.

Снежана Пиперевска, раководител на Одделението за животна средина во Кисела Вода, објаснува дека на сторителот на самото место му се издава платен налог за наплата на глобата за прекршокот, при што казнетото лице треба да плати веднаш, или во рок од осум дена. Доколку казната ја плати во предвидениот рок, таа ќе биде намалена за половина. Во спротивно, против сторителот ќе биде поведена прекршочна постапка.

„Досега се изречени десетина казни и тоа сите за фрлена хартија на улица. Се' уште не се изминати роковите за наплата, па не можеме да кажеме дали казнетите навремено ја платиле глобата“, вели Пиперевска и посочува дека досега највисоката казна што ја изрекле изнесува 3.000 евра и тоа против правно лице кое изведувало канализација во Аеродром, а шутот го исфрлало на подрачјето на Кисела Вода.

Инаку, во споредба со глобите за физички лица, оние за правните се многу повисоки - изнесуваат од 2.000 евра нагоре. Највисоката парична казна може да достигне сума и до 20.000 евра. Од Кисела Вода информираат дека во инспекциската служба има двајца инспектори за животна средина и еден комунален инспектор, кои работат по 24 часа на ден и за време на викенди и празници. Согласно со програмата за работа, тие со дигитални апарати го „снимаат“ целото подрачје на општината.

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Jan-2008 at 12:55
Od Vreme

АЕРОДРОМ
Парични казни за фрлање отпад

Комуналната инспекција на општина Аеродром засилено ќе ја контролира хигиената околу дуќаните, а несовесните трговци и граѓани парично ќе се казнуваат. Надлежните од општината апелираат до продавачите на прехранбени производи, зеленчук и овошје своите производи да ги чуваат на чисти места, а не на отворено и без заштита. - Отпадоците од овошјето и од зеленчукот да се фрлаат на соодветно место, во кошниците за отпадоци, а не покрај контејнерите или по улиците и површините со зеленило. Сите правни и физички лица на подрачјето на општината имаат обврска да ја одржуваат својата непосредна околина преку отстранување на отпадот - велат од Аеродром.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.