build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Jan-2008 at 17:03
Originally posted by dejan

Od Vreme

Комуналната инспекција на општина Аеродром засилено ќе ја контролира хигиената околу дуќаните, а несовесните трговци и граѓани парично ќе се казнуваат.Не се сомневам , прв пат слушам за ваква иницијатива Ohno....


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Feb-2008 at 17:56
Работите на ова поле барем на хартија почнуваат да се движат во вистинска насока. Да се надеваме дека така ќе биде и во пракса!

http://vecer.com.mk/?ItemID=17BA204CA0E78043877E4C32D35F6E59


САМО КАЗНИТЕ МОЖАТ ДА ГО СМЕНАТ МЕНТАЛИТЕТОТ НА СКОПЈАНИ


За фрлен отпушок казна 30 евра!


Најновите измени на Законот за комунален отпад за првпат им овозможува на градските и општинските комунални инспектори на самото место да изрекуваат казни


Внимавајте, доколку фрлите отпушок од цигара на улица, а ве забележи комунален инспектор ќе мора да платите казна во противвредност од 30 евра. Ако ви падне на ум ѓубрето да го исфрлите на јавна површина, џебот ќе ви остане покус за 50 евра. Толку ќе платите и ако инспекторот ве фати кога го оставате стариот шпорет на улица или покрај контејнерот. Доколку се буните или не сакате да платите за својата несовесност во рок од 8 дена, надлежноста за казните ја презема прекршочна комисија при Министерството за животна средина, а тогаш и глобите се повисоки за вредноста на судските трошоци. Од изминатата недела од кога и официјално почнаа да се спроведуваат најновите измени на Законот за комунален отпад и во пракса, фатени се тројца несовесни граѓани како фрлаат смет на јавна површина.

-Иако измените се од пред два месеци во овој период не казнувавме, бидејќи сакавме добро да ги проучиме нашите надлежности и да ги подготвиме платните налози. Најновите измени на Законот за комунален отпад за првпат им овозможуваат на градските и општинските комунални инспектори на самото место да изрекуваат казни. Висината на казните за секој прекршок е точно одредена и тука нема простор за манипулации. Погодност е што доколку виновникот ја плати казната во рок од 8 дена, таа ќе му биде намалена за 50 отсто, објаснува Александар Бошковиќ, раководител на Секторот за комунална инспекција на Град Скопје.

Казните за физички лица се движат од 30 до 200 евра во зависност од прекршокот. Се казнува и испуштање на масло или пак, исфрлање на пепелникот со отпушоци од возило и тоа 120 евра. Градските комунални инспектори имаат ингеренции да казнуваат и фирми, притоа казните се до 2.000 евра, а се казнува и одговорно лице со 400 евра. Во некои случаи е можно и да се изрече мерка за забрана за работа на фирма, но тие се краткотрајни и обично завршуваат пред окончување на судската постапка.

Граѓани коментираат дека казните се високи за наши услови, но велат само така може да се смени менталитетот и старите лоши навики.

Недостасуваат инспектори
Иако во Градот се вработени 11 комунални инспектори, според Бошковиќ нивниот број е недоволен со оглед дека на 30.000 жители е потребен барем еден комунален инспектор. Изрекувањето на казни е одлично прифатено и од страна на општините, бидејќи со овие средства се полни општинската каса, но и таму бројот на инспектори е недоволен. Тие се среќаваат и со потешкотии при спроведување на Законот, бидејќи често лицата не сакаат да се легитимираат. Иако инспекторите се опремени со фото апарати, идентификацијата мора да се бара од органите на МВР, што ја одолговлекува целата постапка.

Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Feb-2008 at 18:50
e aj sea ke mknam so mene pepeljara da ne frlam pikavci na ulica.barem da ima na sekoi 50m kanta za gubre i za pikavci ko u gtc pa aj da umaraat so kaznive,a vaka bezveze e

Edited by se_manda - 18-Feb-2008 at 18:54
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Feb-2008 at 19:16
Твој проблем друже Big%20smile

А ако не ти се свиѓа, уште подобро решение ти е да ги баталиш цигарите Yes
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 02-Mar-2008 at 22:55
КОМУНАЛНА ИНСПЕКЦИЈА
Изречена првата казна за фрлање шут

Комуналната инспекција на Општина Аеродром вчера ја изрече првата мандатна казна за фрлање шут на јавно место врз основа на Законот за управување со отпад и измените на овој Закон. Станува збор за лице што комуналните инспектори го затекнале како фрла градежен отпад на недозволено место, односно на јавната површина кај идниот терминал на последната автобуска линија број 5, на крстосницата меѓу булеварите АСНОМ и Февруарски поход. Казната од 50 евра, ако се плати во рок од 8 дена, може да се намали за 50 проценти. Во спротивно, казната преку службите на Министерството за животна средина ќе се наплати во целост, заедно со сите дополнителни трошоци.

А.В.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=6&tabid=1&EditionID=1332&ArticleID=85968

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Mar-2008 at 23:06
Сега и комунална инспекција слави јубилеј - прва казна за фрлање шут Big%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Mar-2008 at 01:39
Originally posted by La Linea

Сега и комунална инспекција слави јубилеј - прва казна за фрлање шут Big%20smile


hahahahahhahaahahahahahahhaa....zakazana e zabava u sabota vo palasCrazy
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Mar-2008 at 01:43
Еј што сакам некој инат магарешки да се погоди па да не им ја плати казната, по судови да се влечкаат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Mar-2008 at 02:01


Е зошто? Кој добива со тоа?
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Mar-2008 at 02:07
Originally posted by lslcrew

Еј што сакам некој инат магарешки да се погоди па да не им ја плати казната, по судови да се влечкаат.


Question
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Mar-2008 at 02:21
Се шалам бе кловер.

За истово зборевме пред некој ден. Чудо големо ако пишале казна, исто како што беше со бул. србија прошлата недела.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Mar-2008 at 05:43
Чекајте, штом прв пат се почнува со пишување казна за фрлање шут, сега следува наоѓање дупки во законот за фрлање шут хахаха

Озбилно: Се надевам ќе има позитивни резултати!


Edited by ProMKD - 03-Mar-2008 at 05:44
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Mar-2008 at 01:02

КАЗНЕНАТА ПОЛИТИКА ЗА КОМУНАЛЕН РЕД УСПЕШНО СЕ СПРОВЕДУВА


Седум скопјани си платија казна за фрлен отпушок


По 15 евра казна за фрлање на отпушок на јавна површина деновиве платија седум скопјани, а уште двајца граѓани се очекува тоа да го направат во предвидениот рок од осум дена и тоа за фрлање ќеса и хартија на јавна површина


Седум скопјани деновиве платија по 15 евра казна за фрлање на отпушок на јавна површина, а уште двајца граѓани се очекува тоа да го направат во предвидениот рок од осум дена и тоа за фрлање ќеса и хартија на јавна површина. Градските комунални инспектори велат дека казнената политика од Законот за комунален отпад се спроведува успешно веќе две недели, а виновниците, и покрај скептицизмот на голем дел од граѓаните, навреме си ја плаќаат казната.

-И ние сме изненадени од совесноста на граѓаните во случај кога треба да платат за своето- несовесно однесување. Иако многумина сметаа дека оваа казнена политика нема да заживее, според она што се случува на теренот, можеме да кажеме дека и комуналните инспектори успешно си ја вршат работата и граѓаните не се бунат при плаќање на казната. Тоа го прават уште наредниот ден откако им е напишана казната, со што плаќаат само половина од пропишаната сума. Доколку не платат во рок од 8 дена случајот оди пред казнената комисија при Министерството за животна средина и тогаш треба да ја платат не само полната сума, туку и дополнителни трошоци, објаснува Александар Бошковиќ, раководител на секторот за комунална инспекција на Град Скопје.

Скопјани, пак, се согласуваат дека ова е единствениот начин да се смени менталитетот на граѓаните.
- Очигледно, единствено ако не удрат по џебот можат да ни ги сменат лошите навики. Сепак, комуналните инспектори треба да се почесто на терен и да се зголеми нивниот број, вели и скопјанецот Бошко Трајков.
За фрлање на шут и друг отпад, пак, казните се и до 100 евра, а ќе се казнува и испуштање на масло или пак, исфрлање отпушоци од возило и тоа 120 евра. Парите од казните, според Бошковиќ одат во градската каса за комунални проекти.

-Во деновите кога се врши акцијата на терен излегуваат по две екипи, кои работат на неколку локации во градот, а казнувањето се врши со помош на органите на МВР. Се надеваме дека наскоро ќе имаме можност да формираме и своја урбана полиција така што ќе можеме секојдневно да бидеме присутни на теренот, додава Бошковиќ.


http://vecer.com.mk/?ItemID=7AEED73C6652B440B9A2D6A83A19B64D


Edited by Cloverstack - 17-Mar-2008 at 01:16
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Mar-2008 at 01:16
ЈАКА МУДА


п.с. Извинете на израз!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Mar-2008 at 05:05
Previous Кој тоа, тој што издал казна или тој што платил? Thumbs%20Up
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Mar-2008 at 17:03
Луѓе ова е супер!! Лсл искажи го твојот став, навистина не знам зошто би бил против казнување на клошарите што загадуваат каде стигнат... 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Mar-2008 at 18:20
Јас не реков дека сум против!!! Јас сум за мали казни!!! Го мразам овој триумфализам што што искажуваат институциите!!!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Mar-2008 at 01:30

Со глоба од по 150 евра казнети двајца што палеле отпад

Комуналната инспекција на Гази Баба деновиве ги изрече првите две мандатни казни во износ од по 150 евра на несовесни граѓани што гореле отпад во урбани средини. Двајцата жители на општината се фатени како палат кабли од новогодишни украсни светилки во месноста Вардариште, за на тој начин да го извлечат бакарот од нив. Густиот црн чад го привлекол вниманието на инспекторите што биле во редовна контрола. Трајан Петровски, комунален инспектор во Гази Баба, вели дека сторителите го признале делото, по што им бил предаден платниот налог со казната. Доколку сторителите го платат налогот во рок од осум дена, ќе дадат само половина од висината на глобата. Во спротивно, комуналниот инспектор е должен против нив да поднесе барање за поведување прекршочна постапка до Прекршочната комисија при Министерството за животна средина - објасни Петровски. Тој упати апел до жителите на општината да се придржуваат на комуналниот ред за да не бидат казнувани. Можноста за изрекување мандатни казни на самото место на оние што ја загадуваат околината ја дава Законот за управувањето со отпад. Казните се движат од 30 до 200 евра, во зависност од прекршокот, и се високи за нашиот стандард. Затоа засега не казнуваме за фрлено догорче на јавна површина, иако за тој прекршок казната е најмала. Можеме со полицијата да застанеме во трговскиот центар во населбата Автокоманда и да ги демнеме луѓето, но најпрвин треба да се справиме со дивите депонии, односно со нивните создавачи - вели Петровски. Како црни точки на кои најмногу се формираат диви депонии тој ги наведе руралните средини. Во општината има 15 населени места. Просечно за едно село има една нелегална депонија, а некаде ги има и по две. Се' додека не профункционира општинското комунално претпријатие кое треба да се грижи за собирање на отпадот во селата, состојбата ќе биде ваква каква што е - незавидна - истакна Петровски.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=FCBEAC787094354A9CE0C194431C0640

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Mar-2008 at 01:51
Леле со ова кога ке го чујам глоба....!!! Порано не глобеа во Бугарија, сега и кај нас почнале!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Mar-2008 at 03:47
не ми се верува..палење каблови за бакар, првпат слушам! 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.