build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 07-Dec-2013 at 21:52


[QUOTE=Z|evzek]/QUOTE]

Однапред се извинувам за големиот офтопик. Во некои од пасусите имав впечаток дека ни ја опишуваш демократијата како вредност. Дoколку не бевме квази демократска држава и поголемиот дел од луѓето ја разбираа вистинска вредност на демократијата и моќта на еден масовен протест (кој притоа ќе настанеше по желба на граѓаните, а не некој опозициска партија), одамна работите во оваа наша држава ќе беа многу, ама многу подобри. Во врска со споменикот на цар Душан сметам дека не требаше да биде поставен не од непочитување на неговото дело, туку сосема напротив лично сметав дека во Скопје доколку имаше било каква потреба од споменици, тоа требаше да бидат само неколку споменици на одреден број Македонисти (ама вистински, не од оние сомнителните). Споменици на оние кои ги опеваме во химната на пример ќе беа сосема доволни, никогаш не ја сватив потребата за мегаломански споменици од невидени размери на некои ликови  од нашето многу далечно минато.Можеби целта беше да докажеме како се чувствуваме? Но од друга страна многу подобро ќе беше тој идентитет да го докажеме со артефактите кои во последно време масовно и навистина ''мистериозно'' исчезнуваат.Реставрација на некои поважни објекти од античките градови (Б/Вилазора има огромен потенцијал по мое мислење), а не со изградба на смешни објекти кои би требало да го надоместат она што сме го изгубиле или пропуштиле во некој период од историјата.

Едит: Но повторно ќе нагласам дека не поддржувам рушење на споменици и објекти, колку и да се истите пренатрупани.

Edited by Џоле - 08-Dec-2013 at 10:31
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 07-Dec-2013 at 21:55
Ете ти Денко објаснување од членови видно поинформирани од тебе. Вон темата политика и твоите очигледни ставови спрема Србија (да не те цитирам), не ми одговори на главното прашање, што е уствари и целта на темата, ТВОЈОТ ВАНДАЛИСТИЧКИ СТАВ!
„Obid za rusenje na spomenik na tug car vo centarot na prestolninata ni e sosena normalna pojava, os koja ti, za zal, se zgrozuvas.'

Уште чекам СОСЕМА НОРМАЛЕН пример од ПРЕСТОЛНИНА со туѓ цар и рушење во последниве 5 години.

И додека ми одговориш, а се си мислам нема, те молам не се бламирај со своите политички ставови. Темата беше вандализам, секој кој што го поддржува истиот на токму ваков начин, треба навистина да се запраша до кај еволуирал, поставувајќи го човеколикиот мајмун како највисок степен на еволуција.

п.с-Етикирање? Ох, не. Ти па не си свесен со небулозиве во која група спаѓаш?

Edited by Danndy - 07-Dec-2013 at 21:56
Traveling.
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 07-Dec-2013 at 22:11
Местото на Цар Душан е на Мостот на цивилизациите каде се поставени скулптурите на значајни личности од историјата на Македонија почнувајќи од владетелите на античка Македонија па се до Крале Марко...

Дали последните случувања треба да значат дека треба да се избрише од нашата историја српското владеење со овој простор?
Јас не сум подготвен да прифатам вакви примитивизми и глупости и да ги заборавам, на пример, легендите за најомилениот владетел кај народот од тоа време - Крале Марко - последниот српски владетел пред доаѓањето на Османлиите...

А Цар Душан треба и мора да биде на мостот во градот кој беше негова престолнина, бидејќи е со рамноправно значење како и останатите личности кои имаат свои споменици на мостот... што значи, тој не е величан исто колку и Александар, Филип, Илинденците...

За крај, градот беше негова престолнина, за разлика од Георги Кастриоти во која тема не сакам ни да навлегувам...


We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
vepar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vepar Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 07-Dec-2013 at 22:16
http://www.mn.mk/istorija/7069-Stefan-vo-Hrista-Boga-veren-car-makedonski

Нова интересна статија за Цар Душан кој во историјата бил гледан како Македонски цар.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 07-Dec-2013 at 22:49
Еве и ја се извинувам за офтопикот, но ептен сум изреволтиран од дивјаци, малоумници и неписмени во државава па и од таквите што ги подржуваат на форумов !
Местото на споменикот е на мостот. Кога више почнаа со споменици зошто да не се постави и од Цар Душан кои ги отсликува и Србите кои со векови живеат во Македонинја. Албанците си го добија Скендербег. Тој нив ги отсликува, па сеа што треба Турците со чекани да го симнат од коњот ?!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 07-Dec-2013 at 23:01
Ако треба нешто да се искритикува и да не се подржува тоа е самиот мост! тој мост ги носи најголемите проблеми и затоа не требаше да се гради!. Каков мост на цивилзациите самото име кажува дека местото на споменикот е таму, а тоа дали правел ѕверски работи или нешто друго не држи вода. Ако е така тогаш Наполеон што ја завладеал западна Европа и ги задушил востанијата у Париз тоа е ѕверска работа нели? па се уште има споменици од него и му се градат споменици или бисти. Треба да знаете Макеоднија е етничка држава сакавте такваа држава сега ќе мора да трпите и да живеете. !
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 07-Dec-2013 at 23:03
Originally posted by Z|evzek

Еве и ја се извинувам за офтопикот, но ептен сум изреволтиран од дивјаци, малоумници и неписмени во државава па и од таквите што ги подржуваат на форумов !
Местото на споменикот е на мостот. Кога више почнаа со споменици зошто да не се постави и од Цар Душан кои ги отсликува и Србите кои со векови живеат во Македонинја. Албанците си го добија Скендербег. Тој нив ги отсликува, па сеа што треба Турците со чекани да го симнат од коњот ?!


Проблемот е што Цар Душан се гради од пари на сите граѓани.
Скендербег е изграден од донации.
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 07-Dec-2013 at 23:05
@Z|evzek
Апсолутно ти ја разбирам поентата.
Единствено нешто што на мене ми смета е тоа што центарот е преполн со споменици и за мене тоа не е некоја најпрајатна слика, но што е тука е и нема потреба од никакви рушења и акти кои можат да бидат изведени само од некој што има многу ниски и тесни погледи на животот, односно нема никаков остет за перцепција.
Denko жалам што ќе те разочарам (ако воопшто ти значи нешто), но сеуште сум згрозен.

Edited by Еден Дечко - 07-Dec-2013 at 23:32
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 07-Dec-2013 at 23:20
"Danndy", sto sakas da ti odgovoram? Po koj pat treba da kazam deka car Dusan e tug car, srbski car i negovo rusenje za meine e normalna rabota. Inaku jas voopsto nemam negativen stav sprema Srbite (naprotiv, Imam eden kup prijateli so koi cesto debatirame na vakvi temi), no da gradime spomenik na nivni car koj go osvoil skoro celiot Balkan e nevidena nebuloza. Ednostavno ne drzi voda. Ete pred malku zboruvav so eden moj prijatel Srbin na ovaa tema. Vika "Vi Makedonci ponekad ste veci Srbi od nas"

Za "Deckoto", navistina ne znam za koj spomenik zboruvas. Vo Skopje ne sum bil od lanskoto leto, a vo meguvreme se izgradija mnogu spomenici, pa ne mozam da go sledam tempoto na vlastite. Sepak predpostavuvam deka stanuva zbor za nekoj lik od istocnata ni strana. Ako mislis na Aleksandrov (ne znam kade se naoga), se soglasuvam deka e somnitelen i na primitiven nacin postaven. Prvo krieja deka e toj (mislejki deka sme od mars padnati), za potoa od noga da kazat deka toa e nasiot Golem junak. Zokmu toa e nasiot problem, ednite vlecan kon istok, drugite kon sever. Takvitre jas gi narekuvam polumakedonci. Ete jas nim im zameruvam, a ne na naciite okolu nas.
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 07-Dec-2013 at 23:38
Поставување на споменик на тој од источните е многу полоша опција од било кој туѓ владетел, но ете ти не си сигурен за кој поточно станува збор.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 07-Dec-2013 at 23:44
Originally posted by Еден Дечко

Поставување на споменик на тој од источните е многу полоша опција од било кој туѓ владетел, но ете ти не си сигурен за кој поточно станува збор.

Pa ti kazav zosto ne znam. Inaku jas voopsto ne reagirav i za postavuvanjeto na Car Dusan. Ako sakaat i na Micotakis neka mu napravat spomenik. Dignav race od spomenicite. Mojata reakcija bese na komentarite ovde.   
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 08-Dec-2013 at 00:37
Originally posted by Denko

Obid za rusenje na spomenik na tug car vo centarot na prestolninata ni e sosena normalna pojava, os koja ti, za zal, se zgrozuvas. Ete tuka e razlikata pomegu tebe i mene.

Postavuvanje na takov spomenik e poveke od politika. Treba li nie sega da debadirame tehnicki i da se prsvime "na toso"? Ne znam kako ne sfakas deka ova nema vrska vo SK-2014 i deka tuka se raboti za luda pojava. Licno ocekuvav celo Skopje da protestira pritiv postavuvanjeto na ovoj spomenik. Namesto toa, nekoj tuka se obiduva da mi objasni zosto e postaven ovoj spomenik. Demek jas ne znam pravilno da citam deka stanuva zbor za "Most na naciite", pa sekoj sto pominal tuka ke bide postavem na nego. Kakva nebuloza e ova!?


Originally posted by Denko

Pa ti kazav zosto ne znam. Inaku jas voopsto ne reagirav i za postavuvanjeto na Car Dusan. Ako sakaat i na Micotakis neka mu napravat spomenik. Dignav race od spomenicite. Mojata reakcija bese na komentarite ovde.   


Многу подобро ќе беше навистина да кренеше раце од полемики од ваков вид... Живо ме интересира дали некогаш ги прелистуваш своите постови на форумот, односно, согледуваш грешките што ги правиш...

Следното не мора ни да го читаш...Кој бил Цар Душан – како е Скопје значајно за неговото владеење и што изградил тој

Во 14 век Скопје станал втора царска престолнина на српскиот цар Душан. Во тој период градот имал не само политичко туку и културно значење заради обновувањето и изградбата на многу цркви, манастири, болници и сл.

Car%20Dusan%20Silni

Благодарејќи на својата географска положба, Скопје се издигнал како важен трговски и економски центар. Биле изградени анови во кои се одморале трговски каравани кои оделе сe повеќе во правец кон Скопје, отколку кон Запад. Градот тргувал и со Византија-Солун и со Дубровник.

Македонија под српска власт во средниот век 

Во 1282 година, српскиот крал Стефан Урош II Милутин го освоил Скопје, со што градот влегол во составот на Рашка, а подоцна и во рамките на средновековната српска држава. Овој период се одликува со изградбата на многубројни црквии, манастири и дворци во и околу градот. За време на својот престој во Скопје, во 1299 и 1300 г., византискиот пратеник Теодор Метохит забележал дека освен Горенград, постои и Доленград, кој бил заштитен со ѕидини.

Како најсветол период од српското владеење се смета времето на царот Стефан Душан, кој во 1345 година го прогласил Скопје за престолнина на својата држава, а веќе следната година бил во него и крунисан за цар. Во негово време градот, општо, се наведува како главно трговско место со развиено занаетчиство, каде што посебна улога имале дубровничките и венецијанските трговци.

skopje-kursumli-anСпоред Стојан Новаковиќ и Гедеон Јуришиќ, за време на владеењето на царот Душан дури бил изграден и Куршумли-ан, кој служел како воена касарна. Освен тоа, некои автори сметаат дека на местото на денешната Султан-муратова џамија се наоѓал и Душановиот царски дворец.

По смртта на Стефан Душан, градот бил под српска власт сè до 1392 година, кога Вук Бранковиќ им го предал на Отоманците, со што влегол во рамките на Отоманската Империја

Што се случувало со Македонската православна црква во времето на Душан

Кога српската држава почнала да се шири на југ, на Македонската православна црква ì биле одземени некои епархии и биле потчинети под јурисдикција на Српската православна црква. Кога царот Душан завладеал со целата територија на Македонија во неговата држава се нашле две автокефални архиепископии Охридската и Пеќката.

kusumli%20an

Набргу Душан решил да се прогласи за цар. Според средновековните закони, царската круна можел да ја добие само од патријарх. Затоа било потребно Пеќката архиепископија да биде прогласена за патријаршија.

Во 1346 година на Соборот одржан во Скопје архиепископот Јоаникиј II бил прогласен за патријарх на Српската православна црква, а подоцна од неговите раце Душан ја примил круната. На крунисувањето биле присутни и Охридскиот и Трновскиот архиепископ.

Охридската архиепископија за време на цар Душан наполно се осамостоила. Ова веројатно се случило како еден вид награда за подршката која Македонската црква му ја дала на царот Душан при неговото крунисување. Архиепископот веќе не бил назначуван од царот туку бил избиран од епископите, што тој ги поставувал без да се меша државната власт.

rep-car-dusan

Архиепископијата продолжила да биде духовен и културен центар за Македонците, кои всушност го сочинувале целото нејзино стадо. Стефан Душан се однесувал коректно и со почит кон Македонската православна црква – Охридската архиепископија. Сите промени во српската држава и црква станувале со учество и благослов на Македонскиот архиепископ.

Во тоа време Македонската православна црква била во добра материјална положба. Душан, а потоа и неговите наследници, како политичка власт во Македонија ја помагале Архиепископијата, и во тоа време биле изградени и обновени бројни цркви и манастири на нејзината територија.

Јурисдикцијата на Македонската православна црква – Охридската архиепископија по распаѓањето на Душановото царство била разделена во повеќе деспоства меѓу кои и кралството на Волкашин во кое влегувало и седиштето на Архиепископијата, градот Охрид.

Кралот Волкашин, а по него и неговиот син Марко ја почитувале автокефалноста на Охридската архиепископија. Таа претставувала единствен црковен авторитет во државата на Волкашин.

И Охридските архиепископи, но и прилепските кралеви се потпирале врз етнографската целина на македонскиот народ. Во негово време Македонската православна црква се издигнала во секој поглед и се проширила територијално.
Edited by Tony Martin - 08-Dec-2013 at 00:52
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 08-Dec-2013 at 01:08

Tipicno za makedonija naucno da se informira i obrazuva od prikazni po razno razni Internet-portali. Taka npr. avtorot na tekstot ke napise "Makedonska pravoslavna crkva-ohridska arhiepiskopija vo vremeto na car Dusan..." i ke ostane ziv, a nekoj ovde duri ke odi dotami da go navede kako citat i krunski dokaz deka ohridskata arhiepiskopija vo 15. vek go nosela i imeto makedonska pravoslavna crkva.

No, veke pocnuvam da se somnevam vo sekoj ovde sto se pali na tugi carstva. Ne sakam da odam predaleku zatoa tuka ke zapram od ponatamosno debatiranje so zavrsnata recenica. Car Dusan bil na celo na najgolemoto srbsko carstvo, i jas kako Makedonec nemam nikakvo nacionalno cuvstvo sprema nego.
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 08-Dec-2013 at 01:26
Originally posted by Denko


Tipicno za makedonija naucno da se informira i obrazuva od prikazni po razno razni Internet-portali. Taka npr. avtorot na tekstot ke napise "Makedonska pravoslavna crkva-ohridska arhiepiskopija vo vremeto na car Dusan..." i ke ostane ziv, a nekoj ovde duri ke odi dotami da go navede kako citat i krunski dokaz deka ohridskata arhiepiskopija vo 15. vek go nosela i imeto makedonska pravoslavna crkva.

No, veke pocnuvam da se somnevam vo sekoj ovde sto se pali na tugi carstva. Ne sakam da odam predaleku zatoa tuka ke zapram od ponatamosno debatiranje so zavrsnata recenica. Car Dusan bil na celo na najgolemoto srbsko carstvo, i jas kako Makedonec nemam nikakvo nacionalno cuvstvo sprema nego.


Тоа е тоа што го очекував кога напишав дека не мора да го читаш следното... Твоето читање и неразбирање е главниот проблем во дискусиите... Да не одам понатаму затоа што и тврдоглавоста е за некого навреда... Тоа што пишуваш дека сум навел крунски доказ е доказот дека читаш така како што тебе ти одговара - погрешно.


Edited by Tony Martin - 08-Dec-2013 at 01:27
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 08-Dec-2013 at 01:34
Originally posted by Tony MartinOriginally posted by Denko


Tipicno za makedonija naucno da se informira i obrazuva od prikazni po razno razni Internet-portali. Taka npr. avtorot na tekstot ke napise "Makedonska pravoslavna crkva-ohridska arhiepiskopija vo vremeto na car Dusan..." i ke ostane ziv, a nekoj ovde duri ke odi dotami da go navede kako citat i krunski dokaz deka ohridskata arhiepiskopija vo 15. vek go nosela i imeto makedonska pravoslavna crkva.

No, veke pocnuvam da se somnevam vo sekoj ovde sto se pali na tugi carstva. Ne sakam da odam predaleku zatoa tuka ke zapram od ponatamosno debatiranje so zavrsnata recenica. Car Dusan bil na celo na najgolemoto srbsko carstvo, i jas kako Makedonec nemam nikakvo nacionalno cuvstvo sprema nego.
Тоа е тоа што го очекував кога напишав дека не мора да го читаш следното... Твоето читање и неразбирање е главниот проблем во дискусиите... Да не одам понатаму затоа што и тврдоглавоста е за некого навреда... Тоа што пишуваш дека сум навел крунски доказ е доказот дека читаш така како што тебе ти одговара - погрешно.
Jas citam taka kako sto pisuva, a ti izgleda slabo si cital. Imas propusteno mnogu cetiva, pogotovo za Ohridskata arhiepiskopija, koja gorespomenatoto ime go nosi od 1967g. odnosto pravno od pred nekoja godina.

jas prijatele nemam strana ili politicki pritisok za da navivam za nekoj ili kako sto velis ti da citam kako sto mi odgovara. Jas ja pocituvam samo vistinata, a nekoj vo Makedonija debelo manipulira so nea. Vakvo nesto ti posociv i vo tekstot go si go postiral...
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 08-Dec-2013 at 02:39
Originally posted by Denko

Originally posted by Tony MartinOriginally posted by Denko


Tipicno za makedonija naucno da se informira i obrazuva od prikazni po razno razni Internet-portali. Taka npr. avtorot na tekstot ke napise "Makedonska pravoslavna crkva-ohridska arhiepiskopija vo vremeto na car Dusan..." i ke ostane ziv, a nekoj ovde duri ke odi dotami da go navede kako citat i krunski dokaz deka ohridskata arhiepiskopija vo 15. vek go nosela i imeto makedonska pravoslavna crkva.

No, veke pocnuvam da se somnevam vo sekoj ovde sto se pali na tugi carstva. Ne sakam da odam predaleku zatoa tuka ke zapram od ponatamosno debatiranje so zavrsnata recenica. Car Dusan bil na celo na najgolemoto srbsko carstvo, i jas kako Makedonec nemam nikakvo nacionalno cuvstvo sprema nego.
Тоа е тоа што го очекував кога напишав дека не мора да го читаш следното... Твоето читање и неразбирање е главниот проблем во дискусиите... Да не одам понатаму затоа што и тврдоглавоста е за некого навреда... Тоа што пишуваш дека сум навел крунски доказ е доказот дека читаш така како што тебе ти одговара - погрешно.
Jas citam taka kako sto pisuva, a ti izgleda slabo si cital. Imas propusteno mnogu cetiva, pogotovo za Ohridskata arhiepiskopija, koja gorespomenatoto ime go nosi od 1967g. odnosto pravno od pred nekoja godina.

jas prijatele nemam strana ili politicki pritisok za da navivam za nekoj ili kako sto velis ti da citam kako sto mi odgovara. Jas ja pocituvam samo vistinata, a nekoj vo Makedonija debelo manipulira so nea. Vakvo nesto ti posociv i vo tekstot go si go postiral...


Навредите упатени кон противникот не се ништо ново во твоите постови, а изразот пријателе го користиш кога сакаш да го ублажиш нападот...

Што се однесува до заменувањето на Охридската или Пеќката архиепископија со МПЦ или СПЦ на некои места во текстот, за тоа треба да разговараш со авторот. Претпоставувам дека тоа го направил за да им биде текстот појасен на помалку упатените... Но не гледам некаква манипулација затоа што тој ги објаснува накратко условите за крунисување и ги наведува архиепископиите под нивните имиња... На крај немам ништо против и да сакаше само да заинтригира за луѓето да дојдат до некои други извори и да се запознаат повеќе со тој период од историјата...
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 08-Dec-2013 at 03:56
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Z|evzek

Еве и ја се извинувам за офтопикот, но ептен сум изреволтиран од дивјаци, малоумници и неписмени во државава па и од таквите што ги подржуваат на форумов !
Местото на споменикот е на мостот. Кога више почнаа со споменици зошто да не се постави и од Цар Душан кои ги отсликува и Србите кои со векови живеат во Македонинја. Албанците си го добија Скендербег. Тој нив ги отсликува, па сеа што треба Турците со чекани да го симнат од коњот ?!


Проблемот е што Цар Душан се гради од пари на сите граѓани.
Скендербег е изграден од донации.


се согласувам комплетно со мислењето.

А за тоа дека споменици како од редот на Скендер Бег и слични(и во македонскиот дел) се градени со пари од граѓани а не со пари од даночни обрвзници,никој жив неможи да ме убеди бидејќи знам како се тоа прави за така да изгледа(сум учествувал во поднесување на кривични пријави за вакви `донации`).Кој не му е јасно како се тоа прави можам да му објаснам по ПП
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 08-Dec-2013 at 13:36
     
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 08-Dec-2013 at 14:35
Никој ништо не им може, заштитени се со закон. Палат и рушат крстови и цркви, отстрануваат бисти и споменици а во меѓувреме градат нелегални џамии и споменици.
И не се работи во случајот само за Душан (искрено за него незнам многу) ниту за тоа колку треба или не треба. Се работи за вандализмот и своеволието и немоќта на институциите во Македонија да се справа со неадерталните појави во Македонија.  
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 08-Dec-2013 at 15:23
Со внимание ги читав последните два дена еден куп постови, најголем дел се политички обоени, но тоа не им пречи овојпат на модераторите, еве не ми пречи ниту мене. Ми пречи тоа што се води полемика затоа што бил ставен споменик на еден цар (замислете српски, а околу него има барем дваесет споменици на цареви, византиски, македонски, бугарски и какви ти не. Од друга страна оној Скендербег стои исправен а на тие истите не им пречи, иако не е Македонец, не им пречи поставувањето на Тито иако не е Македонец, не им пречат светлечките орли иако не се Македонски, ама овој им пречи. Ем бил цар, ем бил Србин замислете... а овие што дивеат низ градот и рушат споменици за кои мислат дека не им се допагаат и тие не им пречат...
Interceptor design
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.