build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 05-Jan-2016 at 18:03


извор: НаТочак (твитер)

Edited by Џоле - 05-Jan-2016 at 18:04
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 05-Jan-2016 at 19:15
За очекување беше. Супер ќе им се најде на „паметните„ за да ги заобиколат гужвите. Затоа мислам дека има некој прекршоци треба да се решават со газење на автомобилот со тенк, багер или ваљак.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 12-Jan-2016 at 16:51
Ќе се цитирам себеси од декември, минатата година:

Originally posted by ЏолеМене тоа не ми личи на вандализам колку што ми личи на непромисленост. Имено, станува збор за слабо прицврстени гумени елементи кои прашање беше на време кога ќе се откачат како на сликата.

Можеби треба и ние да го направиме истото и да не фрламе пари за глупости.


Или, кажано со други зборови: фушерајот стана заштитен знак на Македонија.

„Македонски стандарди“ 2

Пред изведно време , беа поставени „партерни водачи“ , потребни за безбедно движење на лицата со оштетен вид. Како интервенција навистина сме последни во Европа што воведува нешто, што би требало одамна да биде стандард. Тие треба да се дел од барањата што треба да содржи една тротоарска површина.Истите беа поставени низ дел од центарот на градот, на еден несмасен и неразбирлив начин, како од технички аспект така и од аспект на трасирање . Штрафени директно во павер елементите, со очигледно скромно употребени средства. Урбаните елементи кои се навистина скапи и ефективни за неполн месец по поставувањето почнаа да се изместуваат и оштетуваат. По неколку месеци тие станаа „урбана археологија“.Дали овој град поседува урбана патрола, која ја проверува урбаната опрема во градот, ја одбележува и запишува нејзината тековна состојба?

Дали фирмите кои се ангажираат, даваат гаранција за својата работа и знаат да си ги санираат лошите реализации?

Зошто градот кога изведува проект не набавува + одреден процент од количина од употребените елементи, како би поседувал за тековно одржување и заменување на делови од урбаната опрема?

И многу други прашања кои ќе останат реторички кажани и неодговорени…

http://marh.mk/%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8-2/
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 12-Jan-2016 at 16:58
Тежок фушерај.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 12-Jan-2016 at 17:43
Џоле можеше и мене да ме цитираш. Проценката беше иста.

Edited by kultuzin - 12-Jan-2016 at 17:44
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 634
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 12-Jan-2016 at 18:58
Истата глупост како проектот за одвојување на лентата за автобуси по Партизанска, ако ви текнува пред некоја година
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 12-Jan-2016 at 19:02
Originally posted by ehrlich

Истата глупост како проектот за одвојување на лентата за автобуси по Партизанска, ако ви текнува пред некоја година


Godina? Bi rekol decenija.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 12-Jan-2016 at 19:06
Нема деценија. 2009 година беа поставени гумите на Партизанска. И потраа една година отприлика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 20-Jan-2016 at 13:38
ПАРКИНГ-ЈАВЛЕНИЕ

НА ВОДИЦИ, ВО ДВОРОТ НА СВЕТИ ДИМИТРИЈА:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 28-Jan-2016 at 00:47
Најди го натрапникот

За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 29-Jan-2016 at 19:07


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 22-Feb-2016 at 22:06
За сè има вторпат
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 22-Feb-2016 at 22:57
Дебилизам левел 1000000000000...
За ова во други држави на пример во Хрватска е доказ и полиција реагира откако е објавена снимкава.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 23-Feb-2016 at 11:56
Originally posted by Petar Skopjekoga ke go vidam centarot na glaven grad vo vakvo izdanie mi doaga da se ispovratam ubavo
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 23-Feb-2016 at 19:14
За жал ова стана најнормална појава а не исклучок.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 23-Feb-2016 at 20:25


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 23-Feb-2016 at 20:46
E za ovoj del na Vardar zborev. Kade se sluzbita. Tolku li ne moze da se regulira sreduvanjeto na kejot i toa redovno sekoe kose da se sredi.
Koga sum vo Skopje Најчесто со пријатели кои не се од Македонија скоро секогаш го шетаме овој дел. На луѓето не им е јасно како може ваков потенцијал да не се користо како што треба. Да се среди, осветли и редовоно одржува. Јас сум сигурен да прашате некој од општините и градот ќе почнат да си ги префрлат обврските а на крај може и сосема некој десети да излезе надлежен за средување на кејот. Според мене мора да има регулирано и редовно одржување а не само оние инцидентни акции од време на време за потоа да се остави година дена само на себе.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 23-Feb-2016 at 21:01
тоа што е најсмешно, главниот проблем на таа локација, дивите живеалишта, ги нема, и просторот е слободен... си остана само депонијата од тие живеалишта
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 23-Feb-2016 at 21:52
Петар, благодарам за сликите, и јас се спремав да направам една фото сесија од тој дел на кејот. Толкава запуштеност само може да запрепасти. Не знам кој е одговорен за одржување на јавната чистота во тој дел и, искрено кажано, не ме ни интересира. Не си ја врши работата и треба да биде казнет поради тоа.
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 23-Feb-2016 at 21:56
Ова е само многу мал дел од депониите на кејот, за жал. Човек ако сака да слика се, ќе се преплави форумот. Не знам кој е одговорен за ова, ама е многу голем срам за градот. Збориме за некаков туризам а го толерираме ова. Инаку по овој дел многу често среќавам млади луѓе, странци кои од железничката се спуштаат на кејот и одат пешки кон центарот. Оваа слика дефинитивно не е добра реклама за еден главен град.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.