build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 23-Feb-2016 at 23:58
Значи како што реков погоре јас со моите пријатели (пред се пријателки) го шетам секогаш тој дел. Одам до паркот со езерца, евентуално до паркот со авион. Оваа година бев и сместен во лисиче па така одевме преку улицата на Тоше Проески(детската улица) која е навистина прекрасна па од таму преку уште неколку паркови и по кејот. НИКАКО не можат луѓето да разберат во што е проблемот и зошто не се среди тој дел. Значи средување на кеј е ОПЕАЦИЈА која може слободно да биде опфатена со тековни активности на паркови и зеленило или на кој и да е. Од друга страна пак кон паркот ги имате оние депонии спротив плажата и таму бетер слика. Во паркот се бањаат цигачиња, распослани на сите страни, ѓубре секаде. Тоа се основни работи кои мора да се средат. НО јас сум сигурен дека и за ова никој не се осеќа надлежен. Еве одете во општината ќе ви кажат градот, одете во градот ќе ви кажат дека вардарски слив е задолжен, одете кај нив може ќе ви кажат водовот и канализација и тн... Сум пишал и на други места ХИГИЕНАТА ни е на најниско можно ниво. Јас мислев дека Тирана е бетер ама НЕ Е. Бетер се плажите до Драч кои се посетени од косовари и наши албанци па така не ни може да се очекува хигиена. Но ТИРАНА е во споредба со Скопје АПТЕКА.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 24-Feb-2016 at 15:33
Уште неколку фотки од кејот, потег Холидеј ин до Вучко.


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2389
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 24-Feb-2016 at 18:20
„Cјајот“ и бедата на едно место. Побогата туристичка понуда од ова амин.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote King Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 24-Feb-2016 at 20:32
Originally posted by fichot

„Cјајот“ и бедата на едно место. Побогата туристичка понуда од ова амин.

Во најексклузивните квартови на Париз, пред Прада или Шанел... спијат познатите Клошари.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 24-Feb-2016 at 20:44
Затоа што оваа појава ја има и во Париз, тоа значи дека е во ред и дека треба да се толерира?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 24-Feb-2016 at 20:58
Originally posted by Staro Skopje

Затоа што оваа појава ја има и во Париз, тоа значи дека е во ред и дека треба да се толерира?


+1

Стојам позади тоа дека кејот може и треба да се одржува редовно. И не се работи за никакви финансиски пречки туку повеќе е недостаток на одговорност, веројатно и нерегулирани надлежности (што кај нас секако е добродојдена појава за која никој не чувствува одговорност дека треба да се промени). Кејот е за секоја критика, особено оние делови под мостовите или некој ќошиња помеѓу два ѕида и слично.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 25-Feb-2016 at 03:10
секоја од општините коi go зафаќаат кејот имаат доста квалитетни и активни служби кои за други реони во населбите се грижат многу подобро... зошто кејот останува таква дива лига не ми е јасно...
...еве, како на пример зеленилото на Јане Сандански и Патизанска може да се одржува беспрекорно, ама делот од градот кој треба да е неговиот најголем зелен рекреативен појас се третира како депонија?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 12-May-2016 at 18:59
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 455
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 13-May-2016 at 09:14
Трагично. Пред музеј на главен град.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11394
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 13-May-2016 at 10:01
Возилата на вработените. Божем немаат катна гаража на 100-200 метри од нив.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 14-May-2016 at 00:36
Originally posted by Џоле

Возилата на вработените. Божем немаат катна гаража на 100-200 метри од нив.
не сакам да бидам погрешно сфатен, ама можно е ситуацијата да е оправдана во зависност од тоа чии се возилата
еве на пример, вратотените во музејов нема каде да се паркираат
проблемот е во неоговорноста на разни институции и фирми да имаат паркинг простор за своите вработени, без разлика дали тоа ќе биде паркинг во нивна сопственост или закупен паркинг

а ако ова се најрандом урбани дивјаци дојдени тука на прошетка, тоа е веќе друго...
НО, како и да е, ова е неприфатливо да се случува пред еден од најбитните музеи во градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 14-May-2016 at 11:32
Имаа паркинг на 10 метри десно и уште еден 90 метри лево, кои денес се заградени, а се' уште ништо не се прави.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 14-May-2016 at 13:03
Originally posted by Staro Skopje

Имаа паркинг на 10 метри десно и уште еден 90 метри лево, кои денес се заградени, а се' уште ништо не се прави.


Имаат катна гаража на 3 минути пеш од музејот. Месечната карта не е повеќе од 1 000-1 500 МКД за физичко лице.

Впрочем и јас мрчев за катните гаражи, меѓутоа работам во објект на плоштад, а ја користам катната гаража Разловечко Востание кај Соравија и сум проклето задоволен. 1 000 МКД месечно за лице кое поминува 10 саати на работа, а оди со возило, не е многу за паркинг.

Edited by Teglarot - 14-May-2016 at 13:04
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 14-May-2016 at 13:35
Не ги оправдав за примитивизмов, не го спомнав фактот за катните гаражи дека веќе беше спомнат.
Најефтино би им било да одат со автобус, 15400 денари годишен билет, без плаќање нафта, поправки итн.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 14-May-2016 at 19:07
Originally posted by Staro Skopje

Не ги оправдав за примитивизмов, не го спомнав фактот за катните гаражи дека веќе беше спомнат.
Најефтино би им било да одат со автобус, 15400 денари годишен билет, без плаќање нафта, поправки итн.
очигледно е дека ЈСП го користат само оние кои се приморани да го користат, оние што немаат возачка дозвола или кола и пензионери... ЈСП е далеку премногу примитивно за луѓе да го користат како сериозна опција за превоз, а целата ситуација со пензионерите е врвот...

јас лично на пример, најчесто кога одам до центар се возам со автобус, најмногу баш поради проблемот со паркирање, не ми се исплати третина од патот да го одам пеш и обично повеќе или помалку сум четири часа таму, што по центарска цена е околу 100-120 денари

а дека не е фер вработен човек во центар да плаќа паркинг и 1000 денари од плата што можеби многу му значат, не е фер... сепак не е дојден да се шета низ центар човекот туку да си ги заработи тие пари
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 14-May-2016 at 19:34
На градов му треба темелна промена, ваков каков што е е нефункционален. Паркингот пред својот дом и оној најблиску до работното место треба да биде бесплатен, а за еколошките возила (велосипеди, хибридни и соларни автомобили итн.) сите паркинзи треба да бидат бесплатни. ЈСП тие 18 милиони евра што ги „донираше“ за тркалото можеше да ги искористи за набавка на уште неколку нови автобуси и изградба на неколку велосипедски патеки. Треба и зголемување на јавната свест за користење на јавниот превоз (вклучително и на оние кои веќе го користат, а не пензионери да одат од Радишани до Центар зашто некој продукт им е поефтин, па после да зафаќаат две седишта за назад - едно за нив, друго за кесите, зашто ги болеле нозете, па не можат да ги стават над нив. А други упорно стојат на врата на големите станици, со што го успоруваат излезот на десетици луѓе. Трети се симнуваат од горе дури кога ќе застане автобусот на постојка, па се дерат зошто возачот тргнал додека уште се симуваат...). Треба и ревизија на цената на билетите, возниот ред, нови линии и уште многу работи. Мора итно да се среди и проблемот со гужвите, во 8 сабајле имаме гужва како Мумбаи, побрзо е пешки да одиш. Наместо споменици, треба нови мостови и улици... Листава е многу долга.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 15-May-2016 at 00:35
Зошто да биде паркингот пред дома или пред работа бесплатен? Каде е тоа загарантирано? Да не треба и колите на ова неандерталциве некој да му ги измие и уље да им смени затоа што возеле на работа? Па нека си работат во бавча дома, што се амбиционираат толку да работат во центар ако не ги плаќаат добро и од толку возат. Тоа значи треба е***е пред музеј да си паркираш? Само изговори се даваат за нечив простаклук.

Какви глупости. Опни им казна три пати поголема од месечна на автобус или од месечно паркирање во катна гаража, и ќе се реши.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 16-May-2016 at 03:32
значи многу лесно се расфрлате со обвинувања за проблеми кои се многу пошироки... ај сите ако не пеш да идеме насекаде затоа што според некои луѓе тоа е здраво...

да се соочиме со фактот дека не се неандарталски шофериве, туку дека неандарталски ни е целиот систем и начин на функционирање... неандарталски јавен превоз, неандарталски недостиг на службен паркинг простор

сега ја треба да фрлам пари од домашен буџет на паркинг само затоа што на некој му прднало да го загради целиот простор околу желелзничка и така празен и заграден да си сеги значителен период... па ако треба и внатре во галерија ќе паркирам бе... не е се така едноставно
иамеме еден куп неадарталци што мислат дека секоја површина на која може да се качи возило е паркинг, ама тоа не значи дека треба се во ист кош да ставаме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 16-May-2016 at 21:24
Чоече, пред музеј, пред еден од симболите на Скопје, баш пред врата се паркирани. Не е прв пат. Срамота е. Не ми е јасно што туку правдаш некого. Што менуваш тема - државата ваква или онаква. Држиш некои високи критериуми за се', а овде, требало разбирање за стокава.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7056
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 17-May-2016 at 03:28
Originally posted by CenterCityKid

Чоече, пред музеј, пред еден од симболите на Скопје, баш пред врата се паркирани. Не е прв пат. Срамота е. Не ми е јасно што туку правдаш некого. Што менуваш тема - државата ваква или онаква. Држиш некои високи критериуми за се', а овде, требало разбирање за стокава.
абе после 50 коментари не знам зошто не сфаќаш дека не ги бранам и оправдувам, туку посочувам на целата хаотична ситуација која допринесува за паркирање пред симбол на градот и патем еден од моите најомилени објекти и музеи воопшто во светот...

и би ја продолжил дискусијава, ама ми текнува дека возила пред влезот на музејов се паркираат уште од кога постоеја сите можни паркинзи во околината и не се наплаќаа... само викам да не се нафаќаме одма на плукање и етикетирање ако не ја знаеме ситуацијата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.