build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Вандализам и примитивизам
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 04-Dec-2008 at 01:51


Освен ако не бил намерно турнат од некои вандали, не гледам како ова припаѓа во оваа нишка Dunno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 05-Dec-2008 at 12:41
ВАНДАЛИЗАМ НА ПАТОТ ТЕТОВО - ЈАЖИНЦЕ
Го казниле за брзо возење, ги испокршил сообраќајните знациМинатиот месец започна обновата на вертикалната сигнализација на регионалниот пат Тетово - граничен премин Јажинце, кон Косово. Поставени се нови информативни табли и сообраќајни знаци на 30-ина километри на оваа сообраќајница.
Вработените во "Македонија пат" се жалат дека знаците ги снемува или се оштетуваат само што ќе ги постават. Разгневен возач, казнет поради пречекорена брзина, на почетокот на минатиот месец ги испокршил знаците за ограничување на брзината, штотуку поставени кај селото Џепчиште.
Тетово - Јажинце со години е пат убиец, оти годишно на овој пат се случуваат од 150 до 200 сообраќајки со голем број мртви и тешко повредени лица.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=160563&idg=8&idb=2542&rubrika=Makedonija

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 05-Dec-2008 at 12:49


Мислам дека во вакви случаи не треба да се заменуваат знаците се додека кај локалното население не созрее свеста дека тие се за општо добро, пред се нивно. Нема никаква логика во постојано фрлање на пари за нови знаци кога тие немаат шанси да преживеат и плус таквата пракса само го зацврстува веќе воспоставениот деструктивен циклус.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 28-Dec-2008 at 19:10
Двајца неидентификувани вандали газат врз клупите на ул. Македонија

Ohno
Poke

Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh Laugh


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 28-Dec-2008 at 19:14
Rollin
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 28-Dec-2008 at 19:16
се за доброто на фотките LOL
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 28-Dec-2008 at 19:47
хахахахах жива намешталка

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 28-Dec-2008 at 20:07
Runaway


LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 28-Dec-2008 at 20:54
BananaLaughLaughLaughLaughLaughLaughLaughLaughLaughLaughLaugh
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 29-Dec-2008 at 12:51
Добро дечки бидете поштени, па објаснете дека нашите документаристи ги избришаа кондурите пред да се качат Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 29-Jan-2009 at 23:23
Толку им беше векот...  Wallbash


Новите „сигналитика“ табли повторно жртва на вандализам

Граѓаните на Град Скопје деновиве се вџашени од вандализмот врз штотуку обновените и повторно поставените информативни табли „сигналитика“.

Град Скопје пред неполн месец ги обнови таблите кои претходно беа целосно уништени од неодговорни граѓани и повторно ги врати на старите места да ја раскажуваат приказната за културните знаменитости и богатото културно наследство на градот.

Градските служби деновиве констатираа оштетувања на две сигналитички табли, кај црквата Свети Спас и во градскиот парк на кејот, при што кај едната е уништен дел од таблата, а кај другата кружниот дел од таблата е симнат од металниот постамент.

Град Скопје апелира до граѓаните да не ги уништуваат таблите за сигналитика и да покажат поголема одговорност кон заедничкото културно и градителско наследство со кое треба да се гордееме пред странските гости, а ние самите да осознаеме повеќе за нас и нашиот град од информациите кои се наоѓаат на тие табли.

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 30-Jan-2009 at 07:34
Ova zgora me cudit navistina.. zosto vo bitola ima digitalna (computer touchscreen) mapa za informacii od gradot a nikoj ne ja cepka? zamisli takva vo skopje da se stavi.. partali ke bide napravena za nekolku casa.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 30-Jan-2009 at 07:47

problemot e deka lugeto gledaat deka se kersit i  ne zboruvaat

jas koga vidam deka nekoj kersi nesto mu velam prestani ili so policijata ce imas rabota
ne e mozno nikoj da ne ja videl kako se krsi
mozebi ne ja sakaat gradot
takvi sme sekade krsat i vo kicevo bezobrazni luge, svojata zemja ja unistuvaat g*mn*arci
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 30-Jan-2009 at 14:47
тука веќе не е проблемот во културата на луѓето, вандали си се вандали и секогаш кршат, за нив само казна, и мислам дека закон за вандализам е уште поважен од закон за фрлање на отпадоци
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 30-Jan-2009 at 14:50
Originally posted by zabegan

мислам дека закон за вандализам е уште поважен од закон за фрлање на отпадоци


Потпис
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 30-Jan-2009 at 15:48

И копирајт

Него тие во Битола веќе не функционираат, душата им ја извадоа мали дечиња што немаа видено екран на допир... А и постарите (тинејџери, средовековни и така натаму). А тие се на позајмица ќе ги вратат во Франција по 2011 или нешто така. Во духот на изборите би требало да кажам дека за тоа е заслужен градоначалникот кој направи многу добро во градот, и сигурно ќе го изгласаат пак, но бидејќи pbanks ни пушти известување дека не треба да зборуваме за изборите, нема да го кажам тоа за градоначалникот
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 30-Jan-2009 at 15:56
Гитар не е проблем ако е некоја анегдота, аноунсментот е чисто да ни диши у врат да не навлеземе у некои дневно-политички препукувања. Да нема партиско мрсење ташаци!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 31-Jan-2009 at 00:05
Originally posted by гитардемон

 
 
Во духот на изборите би требало да кажам дека за тоа е заслужен градоначалникот кој направи многу добро во градот, и сигурно ќе го изгласаат пак, но бидејќи pbanks ни пушти известување дека не треба да зборуваме за изборите, нема да го кажам тоа за градоначалникот
 
 
LOL Thumbs%20Up
 
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 31-Jan-2009 at 21:49
1 Јавно WC на паркингот позади УЈП

2 Ул. Македонија/ул. Луј Пастер

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 31-Jan-2009 at 21:56
@pbanks - Јавно WC на паркингот позади УЈП

Зорт, одличен момет Applause
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.