build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зонско паркирање во Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зонско паркирање во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 15-Mar-2011 at 13:29

Жално е коа ќе поминам по Орце Николов и кога единствено место за паркирање на колата ми е тротоарот...и тоа легално ?!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 15-Mar-2011 at 13:34
Кога сме веќе тука (иако не е баш за зонското паркирање) денес по не знам кој пат, масовна кампања во Солун, слично на многу градови низ Европа, со лепење на пораки и ставање на знаменца на возилата на говедата кои се паркирани на пешачки премини, на рампи за инвалиди и целосно на тротоар.

Ќе излезе сега некој сигурен сум да ми каже дека тоа е фашизам или не знам како му рекле да каже, но факт е дека таква кампања ни е потребна. Убав натпис на цела шофершајбна: „Јас сум говедо, паркирам каде ќе ми прдне“. Или „Следниот пат паркирај на сред улица, магаре едно“. Во Русија уште подрастични мерки имаат преземено, ги кудат в лице, ги снимаат, па ги ставаат на YouTube.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 15-Mar-2011 at 13:43
Јас мислам дека тоа треба да си го решат јавните органи.
А за обеежувањето на тротоарите за зонско, секако се загам само онаму каде што има простор. Секако дека предност треба да им се даде на пешаците.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 15-Mar-2011 at 13:58
Треба да си го решат, многу повеќе од јасно, ама со оглед на тоа колку се заинтересирани за решавање на било што, обичните граѓани треба да седат со скрстени раце?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 15-Mar-2011 at 22:39
зонското паркирање е едноставно пропадната инвестиција, со тоа што ќе се стават неколку линии на делови од асфалтот не е решено ништо
а инаку зонското паркирање во Аеродром е спопред мене најголема утка во паркирањето досега, многу лошо решение кое само додава проблеми наместо да ги истребува
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 16-Mar-2011 at 00:15
Познавајќи го нашиот менталитет мислам дека се додека навистина не се плаќа скоро секое паркинг место во тие делови каде што се движи повеќе народ, никогаш нема да заживее ни поголемо користење на јавниот превоз, на користењето велосипеди. На пример многу се ирноични кампањите користете велосипеди а на улиците низ градов нема ни место за пешаци а камо ли за велосипедисти. Само ние си млатиме тука за џабе.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 16-Mar-2011 at 00:57
За Аеродром не се согласувам. Нз забеган во која населба живееш, ама од коа е воведено зонското во Аеродром, се воведе и ред во паркирањето. Нема паркирање кој кај му текне, слободни места колку сакаш. И тие што се бунеа кога увидоа дека за 200 ден месечно имаат сигурно место, дури и задоволни се сеа. Иначе идејата со налепници е одлична, прво би ја применил кај мене пред факс на сите џукели од професори да им се опнат така фино декорирани налепници и на фејсбук да се објават, затоа што со своите џипови секојдневно ги уништуваат зелените површини.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 16-Mar-2011 at 21:08
Originally posted by Tuvok

Познавајќи го нашиот менталитет мислам дека се додека навистина не се плаќа скоро секое паркинг место во тие делови каде што се движи повеќе народ, никогаш нема да заживее ни поголемо користење на јавниот превоз, на користењето велосипеди. На пример многу се ирноични кампањите користете велосипеди а на улиците низ градов нема ни место за пешаци а камо ли за велосипедисти. Само ние си млатиме тука за џабе.
јавниот превоз ќе се користи само ако се работи на негово развивање, квалитет и функционирање 24/7, што не е случај кај нас, ти кај сакаш наплаќај, луѓето попрво се спремни да платат одколку да се нервираат со автобуси
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 16-Mar-2011 at 21:25
Originally posted by N23

За Аеродром не се согласувам. Нз забеган во која населба живееш, ама од коа е воведено зонското во Аеродром
нема врска ова, само во три дела во Аеродром се обезбеди зонско паркирање, другите ги оставија на цедило и во истите, тие што се расчистиле од обележаните паркинзи, се паркираат и наместо кај Бисер и Веро, хаосот е префрлен на други места и таму е борбата за паркинг место невидена
еве конкретно, на паркингот околу кулите карши Бисер ништо не е обележано, додека од двете страни има обележан паркинг, и сите што доаѓаат од други места, а и жители на кои не им се плаќа паркираат тука, а на мене на пример, ми е потребно да потрошам пола резервоар за да најдам паркинг место и уз пат да се испцујам со некои кои пред очи ми го фатиле
згора на сето ова, на истиов паркинг постојано седат диви тезгаџии кои фаќаат околу 4-5 паркинг места и прават гужва со дивите тезги

и една работа што иритира е што даваш пари а ги даваш за џабе, никогаш не ти е обезбедено паркинг место и не ти е обезбеден автомобилот, паркингот не е ни осветлен како што треба


Edited by zabegan - 16-Mar-2011 at 21:28
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 17-Mar-2011 at 02:16

Паркингот позади Бисер се бунеа мои роднини зашто ќе биде зонски, ама кога им се намали гужвата, сеа ем само 200 плаќаат ем увек има место. Тачно никој не им гарантира, ама поради тоа што се плаќа не е целосно исполнет. Точно се пуни карши Бисер, ама и таму, најверојатно, ќе стават зонско. Еве можда зонското не е ок, се направи катна, ама никој нејќе да плаќа, боље му е бмв-то или аудито да ги паркира у кал, него да дае 50 денари за паркинг у катната. Се е до менталитетот. Ако некој сака ем безбедност за колата, ем сигурно место, а има пари да вози кола, ќе се паркира во катната. Плус проблем за Аеродром е тоа што има поголем број на жители од предвидени паркинг места. Јас живеам во близина на амбулантата Јане Сандански, зграда со 64 стана, а има место за одвај 40-45 коли.
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 18-Mar-2011 at 04:18
^
Аеродром има повеќе жители од паркинг места можеби да. Ама па што да се каже за Д Маало, Буњаковец. Таму има 5 пати помалку паркинг места споредено со жители. Да не збориме и преку ден колку се полни со дојденци.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 19-Mar-2011 at 02:16
тоа се веќе центарски населби каде се изградија ред објекти со разни намени и жителите треба да си ги знаат последиците од тоа, од друга страна сето тоа е последица на фактот дека никој кога прави објект не прави паркинг соодветен на неговите потреби и сеуште не се регулира како што треба тоа, ист паркинг користат 1000 објекти, од кои 500 се станбени
а за тоа дека аеродром има дупло жители, нема, жители има колку што има и станови (не буквално по жител на стан де), а нови станови во Аеродром нема, има поголем број на возила само
во Аеродром паркинзите оклу зградите се најпрво наменети за потребите на станарите и не се планирани за ред објекти изградени од девеесетите па навака, проблемот е што тие објекти немаат сопствен паркинг или не го користат, друг проблем е што жителите фино лепо имаат често повеќе од еден автомобил, а гаражите во околината на бисер и општо гаражите на зградите не ги користат, а ништо од тоа не се решава со зонското паркирање
плус сето ова, зонското паркирање, односно плаќањето не влијае многу на народот и истиот плаќа, а да не збориме за личности за кои не постојат казни, и сами видете дека и покрај се, општо во градот, често ни се скоро полни паркинзите и со зонското паркирање и без него
со зонсково паркирање не е решено ништо, хаосот само се преместува од едно место на друго а на старите места ретки се промените
на градов му требаат или повеќе паркинзи, или добро организирана структура на јавен превоз, друг спас нема

N23 зошто викаш дека ако некој сакал безбедност ќе си паркирал во катната гаража? за што плаќам тогаш 200 денари ако не добијам никаква услуга?
патем морам да признаам дека ова го гледам и дел од лични интереси, 13 години живеам карши бисер, од тогаш моето семејство има сменето три коли, првата постојано ни ја вандализираа или ни крадеа делови, а втората ни ја украдоа, сето тоа пред зграда
ако плаќам, барем да вреди, ако ништо друго барем нека ги осветлат поквалитетно паркинзите, нека стават минимално обезбедување, па ќе платам и повисока цена ако треба
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 19-Mar-2011 at 03:14
Ако зборам за мојот дел од Аеродром, има два паркинзи за 192 стана. Паркинзите не собираат повеќе од 120 места. Гарантирам. Да не зборам и колку од тие што живеат во бараки немаат кај да се паркираат. Пример, луѓе од моја зграда се паркираат кај други згради, на оној голем паркинг позади тобако 2. Навечер одвај едно место дали наоѓам. Среќа е што новите згради што ги изградија, имаат големи паркинзи па некако и бројката на слободни места е задоволителна. Точно забеган, за тие 200 никој не ти гарантира безбедност, ама тука е крив градски паркинг, ама додека никој од народот не се буни они ќе си играат по свое. Јас само кажав дека со воведувањето на зонското, барем во делот околу бисер, секогаш наоѓам слободно место. А во врска со крадењето, мојата кола ја опљачкаа на оној "најбезбеден" паркинг кај холидеј ин, уште на времето кога беше скоро едини на кој се плаќаше. Тоа со безбедноста секогаш ќе биде релативна ствар, али мислам дека на крадците веќе не им е интересно да крадат раткапни и брисачи.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 22-Mar-2011 at 22:24
па не значи дека ако и порано се случувале кражби и вандализми, дека треба да си ги прифатиме, а и никаде не реков дека паркингот кај Холидеј ин го бива за нешто
и баш ти го напомнуваш проблемот што јас го посочувам, дека нема доволно паркинзи, не може еден паркинг кај бараките да го користат илјада станови, потребни се паркинзи и да се натера населението да си користи свои паркинзи
според мене, најубаво решение е да се изгради уште по некоја катна гаража и за тие катни гаражи да се користи картица за која ќе се плаќа и ќе се користат претежно од населението, додека останатите паркинзи можат да ги користат дојденците, или обратно, битно на населението да му се обезбеди најпрво паркинг, бидејќи сепак Аеродром е претежно станбена населба, а не некоја каде се испомешани најразни објекти од најразен карактер и сите користат ист паркинг, или уште полошо, улица
(и да не бидам погрешно сфатен, зборам за помали подземни или надземни гаражи на не повеќе од две нивоа
навистина ми е глупаво да плаќам за паркинг без никаква услуга, и тоа пред сопствена зграда, знам дека некои од вас ќе се бунат за ваквите класични грашѓански поплаки, ама тоа е исто како некој да ти наплаќа да паркираш во сопствен двор или гаража
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 07-Apr-2011 at 17:46
ја за волкот...




Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 07-Apr-2011 at 17:51
Kade se trotuarite??Da ne stanile slucajno zonsko parkiranje??
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 07-Apr-2011 at 18:04
Што бе... Тука да не живееш? Јас секој ден поминувам од тука за на автобуска. Да, и јас ги забележав. Се надевам ќе ги обноват линиите и на делот од аптеката до банката и кај зелените. Доста се избледени, некаде и избришани.

Инаку мМ тука има зонско долго време. Сепак, мислам дека овој сегмент не беше опфатен претходно. Но добро, сепак е добро и така ќе ги поврзува и двата дела едниот кај зелените другиот кај кафеавите во една целина Зонско паркирање...

Инаку еве каде е.  41°59'13.31"N 21°28'3.90"E

ПС. Само едно нешто ми е, не ми се допаѓа, знам дека нема место ама сепак сега и со зонсково паркирање мислам дека не е добро да се паркира на средина. Поготово на делот од аптеката до банката, бидејќи секој ден од 6-12 претпладне, ако не е подоцна има комбиња кои носат производи за Тедико, Маче и многу други продавници и локали во тој дел. Се прави многу гужва. А мислам ека може лесно да се среди.

Можеби и тука е потребен еден монтажен паркинг, ако ништо друго.


Edited by FoSsiL - 07-Apr-2011 at 18:05
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 07-Apr-2011 at 18:13
mymacedonia на кои тротоари мислиш, тука нема тротоари, само паркинг е и одсекогаш си бил паркинг, само ги обележаа паркинг местата

инаку ако намераваат вака да ставаат зонско, тогаш мораат или цел Аеродром да го ишпартаат или да направат нови паркинзи, вака само гужвата ќе се префрла од едно на друго место
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 07-Apr-2011 at 19:13
Гарантирам дека Х кај што е поставено за забрането паркирање после 5-6 дена ќе се паркираат и на него. Вака стварно цел Аеродром ќе мора да добие зонско, а и така тргнала работата, полека се стеснува цел простор со зонско во тој дел, а веројатно и спроти салана на МЗТ ќе прават зонско, зашто ако не се лажам тој дел и оној до Пулевски се едини кои не добија зонско.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 07-Apr-2011 at 20:00
zabegan многу често ти се паркирам во твојот дел кај што не се плаќа, се извинувам :-) ама не мислам да давам по 25-50 денари на секој 2-3 дена што се вика за џабе, ај делот кај веро што е може има потреба од зонско ама навака без врска ми е што се плаќа делот што е кај канела и понатака уште или од другата страна кај берберот...башка сакав да извадам месечна вика сообраќајната и личната карта мора да се на исто име, ај сеа...
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.