build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зонско паркирање во Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зонско паркирање во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Feb-2009 at 00:33
Паркирањето во центар ќе стане луксуз

Со новите цени за зонското паркирање што треба да профункционира од април, во првата црвена зона ќе може да се паркира само еден час, што ќе чини 45 денари


Во старт 15 денари од цената за еден час паркирање се давачки за државата

На граѓаните им се скапи новите цени утврдени за зонското паркирање. Според новиот ценовник, во првата црвена зона, во строгиот центар, односно Малиот ринг, паркирањето ќе чини 45 денари и ќе биде ограничено на еден час, а во втората жолта зона, ограничена на најмногу три часа паркирање, ќе чини 35 денари, и во третата, зелена зона ќе биде најевтино - 25 денари, а паркирањето ќе биде неограничено.

Со зонското паркирање што треба да профункционира од април, ќе се создадат 3.000 нови паркинг-места и ќе им се овозможи на граѓаните што живеат во строгиот центар да имаат доволно паркинг-простори пред своите живеалишта, вели Панче Стојановски, помошник-директор во „Градски паркинг“. Од ова јавно претпријатие велат дека средствата што ќе се собираат од зонското паркирање, како и досега, ќе се трошат строго наменски. Тие ќе се користат за правење нови паркинг-простори и за изградба на катни гаражи, со што, исто така ќе се намали притисокот за паркирање во строгиот центар.Нашите возачи не сакаат да платат ниту 10 денари за паркинг, а камоли петпати повеќе, се жалат граѓаните.


- Новите цени се косат со нашиот стандард. Ако на пример во текот на денот треба да завршам работа на три места во строгиот центар на градот, треба да платам 135 денари за паркинг. Тоа е катастрофа, вели Стево Малески, жител на Скопје. Архитектот Никола Велковски потенцира дека граѓаните треба да се стимулираат и со пониски цени да се воведе системот на зонско паркирање. Целта е, вели тој, возилата да се оставаат на поголема оддалеченост од строгиот центар и да се користи јавниот градски превоз. Предуслов е да се создадат соодветни услови во јавниот градски превоз, кои засега ги нема. Овој систем ќе ги истисне оние што паркираат во строгиот центар, а немаат некоја итна потреба.

За „Градски паркинг“, цените се соодветни и реални, дури и под нивото, ако се земе предвид дека во цената се внесени и давачките кон државата.

- Должни сме на државата да и' дадеме 10 денари комунална такса од час паркирање, плус 18 проценти ДДВ, што значи дека во старт 15 денари од цената се само давачки. И тие цени што се определени, било за зонското паркирање, било за постојните паркинзи, не се комерцијални и не ги покриваат нашите трошоци, вели Панче Стојановски, помошник-директор во „Градски паркинг“. Тој додава дека треба да се земе предвид и природата на работењето.

- Секој паркинг го опслужуваат најмалку четворица вработени, а реално би требало шестмина, зашто се работи 24 часа, во три смени. И тоа би требало да се земе предвид во формирањето на цената, образлага Стојановски. Стојановски тврди дека тие се далеку пониски од цените во другите земји. На пример, паркирање во строгиот центар на Белград чини 2 евра од час, а тука некаде е и Загреб.

Единствено што јавното претпријатие може да направи за да се реши проблемот со паркирањето е да создаде паркинг-простори надвор од строгиот центар што ќе бидат далеку поевтини, со тоа што луѓето ќе треба да пешачат две до три минути за да се стаса во централното јадро.„Градски паркинг“ стопанисува со 15 паркинзи во Скопје за кои тврди дека инфраструктурно ги задоволуваат сите услови, од уреденоста, осветленоста, па до пристапноста.

Монтажна катна гаража кај поштата

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ ќе изгради нов паркинг-простор под Транспортниот центар, на просторот спроти „Космофон“. Проектот веќе е во подготовка. Паркигот би почнал да се гради напролет, а би се завршила до јуни. Цената на паркирање би била 10 денари, а за жителите што живеат во блиските згради месечната карта би чинела 200 денари.Монтажни катни гаражи се предвидуваат кај поштата и кај Транспортниот центар.

ИНФО-Нови 3.000 паркинг-места

Со зонското паркирање што треба да профункционира од април, ќе се создадат 3.000 нови паркинг-места и ќе им се овозможи на граѓаните што живеат во строгиот центар да имаат доволно паркинг-простори пред своите живеалишта,Во Малиот ринг, паркирањето ќе чини 45 денари и ќе биде ограничено на еден час. Во втората, жолта зона, ограничена на најмногу три часа, паркирањето ќе чини 35 денари, а во третата, зелена зона, ќе биде најевтино - 25 денари, каде што паркирањето ќе биде временски неограничено.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C047A89399DB254C880A37EC997F4D18
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Feb-2009 at 00:38
Од ова јавно претпријатие велат дека средствата што ќе се собираат од зонското паркирање, како и досега, ќе се трошат строго наменски. Тие ќе се користат за правење нови паркинг-простори и за изградба на катни гаражи, со што, исто така ќе се намали притисокот за паркирање во строгиот центар.


Малку сум скептичен за тоа како до сега се користеле тие пари. А особено за катните гаражи сите сме свесни каква беше праксата - маркичка за катна гаража се доделува на приватен инвеститор кој гради деловен објект со многукратно помал капацитет за паркирање отколку што била предвидена катната гаража.
Ај да видиме дали ќе дочекаме градски паркинг навистина да изгради катна гаража на некоја од локациите предвидени за тоа...


Edited by Cloverstack - 25-Feb-2009 at 00:39
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Feb-2009 at 18:08
Сепак останувам на тоа дека зонското е најпаметно. И Грците се исти идиоти како нас, тука дури и со 5 евра во центарот, а во Атина има и за 10-14 евра, пак одат во центарот на градот со коли, а замислете има метро, трамвај, автобуси и тролејбуси и приградска железница. Затоа кај нас 10 евра паркинг во центарот и ќе видат како ЈСП ќе вади ќар. Секако, треба нови автобуси за тоа, иначе нема смисла.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Feb-2009 at 02:44

СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО:


Градски паркинг доби субвенции за зонско паркирање


Јавното претпријатие "Градски паркинг" ќе добие субвенции од Град Скопје во износ од 40 милиони денари кои ќе ги намени за спроведување на проектот за зонско паркирање. Зелено светло за оваа одлука даде Советот на Град Скопје.
-Еден од главните приоритети на инвестиционата Програма на ЈП Градски паркинг за тековната година е остварување на организиран систем за зонско паркирање, односно воспоставување на нов систем за јавно паркирање со кој ќе се надгради постоечкиот концепт и ќе се зголеми бројот на паркинг места во градот и ќе се создадат соодветни услови за јавно паркирање. Актуелната состојба, наметнува потреба од опременост со мобилни уреди, принтери, компјутерска и друга опрема која го доведува во прашање ефикасното реализирање на систем за зонско паркирање со имплементација и одржување. Одлуката за субвенционирање ќе придонесе за поуспешно реализирање на проектот за зонско паркирање - беше наведено во образложението на Градски паркинг до Советот.

Половина од овие средства, пак веднаш ќе се вратат во градската каса на име долг за комунална такса за користење на просторот за паркирање, кој Јавното претпријатие го има кон Градот. Во образложението на одлуката, која ја усвои Советот, се вели дека поради старите цени на услугите, "Градски паркинг" не може да го исплаќа долгот и да го спроведува проектот. Според раководителот на Секторот за сообраќај, Јован Христоски, дел од средствата ќе се наменат и за едукативна медиумска кампања со која граѓаните ќе се запознаат со новиот проект.

(Е.А.)


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=1F8BCFFA462BBA4AAFCE1BDE2AD34A92
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Jun-2009 at 13:59
Паркирање на улица ќе се плаќа со грепка

Еден час паркирање во прва зона ќе биде 45 денари, во втора зона 35 денари, а во третата зона 25 денари. Зонското паркирање, доколку МВР го одобри проектот, би можело да почне летово

Најдоцна до крајот на годинава ќе почне наплатата за паркирање на улица. Од ЈП "Градски паркинг" веќе комплетно го изработиле проектот и во моментов се чека одобрение од Министерството за внатрешни работи за да почне тој да се спроведува.
"Проектот е веќе во МВР, и можно е уште во текот на летово да почнеме со зонското паркирање, односно наплата за паркирање на улица ако наскоро добиеме одобрение на проектот од Министерството. Од наша страна сите работи се завршени. Набавени се и картичките, обезбеден е телефонскиот број на кој може да се праќаат пораки за наплата, одредени се и локациите каде што тој би стартувал", велат од ЈП "Градски паркинг".
Проектот предвидува центарот на градот да биде поделен на три зони. Првата, црвена зона - Мал ринг ќе се простира помеѓу булевар Гоце Делчев, улиците Даме Груев, Стив Наумов и Георги Димитров. Втората, жолта зона ќе се протега помеѓу булеварите Климент Охридски, Кочо Рацин, Гоце Делчев и улицата Мито Хаџи Василев - Јасмин.
Третата, зелена зона ќе започнува од улица Илинден до Рузвелтова и улицата Теодосиј Гологанов. Дозволено паркирање во првата зона ќе биде 120 минути, во втората 180 минути, додека третата зона ќе биде без временско ограничување. Еден час паркирање во првата зона ќе чини 45 денари, во втората 35 денари, а во третата 25 денари. Граѓаните што живеат во деловите опфатени со зонското паркирање ќе имаат повластени картички за кои ќе треба да платат 200 денари месечно.
Наплатата за паркирање на улица би стартувала во првата зона, односно на улиците Даме Груев, зад Собранието на РМ, и на Мито Хаџи Василев - Јасмин, кај хотелот "Бристол".
Сите зони ќе имаат работно време од 07:00 до 21:00 часот од понеделник до петок, и од 07:00 до 14:00 часот во сабота. Во недела паркирањето нема да се наплатува. Плаќањето ќе се врши преку СМС порака на број: 144 144 или со купување и истакнување на предното стакло карта за паркирање, т.н. грепка. На пример, за почеток на паркирање се испраќа СМС на бројот 144 - 144 со име на зона и регистрацијата на колата.
За крај на паркирање се праќа СМС на 144 - 144 со содржина С . Казната за оние што не платиле за паркирање или го надминале дозволеното време е 1. 300 денари за првата зона, 1.000 денари за втората и 700 денари за третата зона.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=A70BD94A81580140BDD7155242F2ABCC
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Jun-2009 at 14:50
Не го разбирам ова со временското ограничување. Еве ти истекуваат тие 120 минути во прва зона и после што? Тој ден веќе не смееш да паркираш во прва зона на паркинзите опфатени со проектов???

И не ми е јасно за повластените картички за оние кои живеат во зоните. По кој основ ќе се доделуваат картичките? За секое возило по една, без разлика колку возила поседуваш?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 09-Jun-2009 at 14:55
Originally posted by Cloverstack

Не го разбирам ова со временското ограничување. Еве ти истекуваат тие 120 минути во прва зона и после што? Тој ден веќе не смееш да паркираш во прва зона на паркинзите опфатени со проектов???


Па немаш право да паркираш повеќе. Така е барем колку што знам во други градови каде има зонско паркирање. Таму хараат постојано редари со апаратче и проверуваат за која кола до кога е платено паркирањето и кога почнало. Ако веќе си влезен во системот тој ден дека си паркирал нема да можеш повторно инаку ќе се платиш казна од 1300 ден.

Сето ова на хартија останува да видиме колку би се реализирало.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Jun-2009 at 15:22
Јас во неколку градови каде што сум бил може да се продолжи тоа без проблем и без ограничување. Ако е со смс само праќаш нова порака и со назнака за продолжување (така во Хрватска беше кога бев), а ова со грепките ти треба нова грепка, нема проблем, и онака тие не влегуваат во некој електронски систем, туку тоа ти е едноставно како да ја даваш на увид сметката дека си платил таму каде што треба, така што ја фрлаш старата грепка и ставаш нова.

А друго што не е споменато, мислам дека треба да имаат право жителите на бесплатен паркинг во својата зона. Кој им е крив што живеат во згради каде што нема паркинг, треба да имаат каде да паркираат. Ете ако живее некој во зона еден, ќе си има налепница (sticker) со сериски број и назнака СК-1 на шофершајбната, која ќе му гарантира бесплатен паркинг во зоната 1, но секако ќе мора претходно да достави барање, да увидат дека таму живее, дека нема и друго живеалиште за кое побарал бесплатен паркинг во друга зона, и дека никој друг од потесната фамилија нема такво нешто. Во Солун така работи, и морам да го пофалам системот. Паркинг нема ни за лек, ама доста се мачат да најдат жителите кои живеат во згради стари 60 години во центарот каде што нема паркинг, па да не треба уште да плаќаат?


Edited by гитардемон - 09-Jun-2009 at 15:24
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Jun-2009 at 15:25
Originally posted by гитардемон

Јас во неколку градови каде што сум бил може да се продолжи тоа без проблем и без ограничување. Ако е со смс само праќаш нова порака и со назнака за продолжување (така во Хрватска беше кога бев), а ова со грепките ти треба нова грепка, нема проблем, и онака тие не влегуваат во некој електронски систем, туку тоа ти е едноставно како да ја даваш на увид сметката дека си платил таму каде што треба, така што ја фрлаш старата грепка и ставаш нова.

А друго што не е споменато, мислам дека треба да имаат право жителите на бесплатен паркинг во својата зона. Кој им е крив што живеат во згради каде што нема паркинг, треба да имаат каде да паркираат. Ете ако живее некој во зона еден, ќе си има налепница (sticker) со сериски број и назнака СК-1 на шофершајбната, која ќе му гарантира бесплатен паркинг во зоната 1, но секако ќе мора претходно да достави барање, да увидат дека таму живее, дека нема и друго живеалиште за кое побарал бесплатен паркинг во друга зона, и дека никој друг од потесната фамилија нема такво нешто.


Точно е тоа што го велиш но мислам дека сум видел и зони каде дефинитивно има дневно ограничување по возило. Најчесто се работи за ептен централни зони со мал капацитет за паркирање.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Jun-2009 at 15:35

Добро, ама таму имаш катни гаражи во таквите градови, тоа е најважно. Ако ти истечи времето за на улица, здравје, ќе одиш во гаража ако имаш толку зорт. А во Скопје ако ти забранат повеќе од 2 часа на улица, каде после?

Edited by гитардемон - 09-Jun-2009 at 15:35
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Jul-2009 at 23:52

Зонското паркирање доцни два месеца

Градот се' уште работи на дополнување на проектот со забелешките од МВР

Градските власти немаат прецизен одговор кога ќе започне имплементирањето на проектот за зонско паркирање во центарот на градот. Проектот кој требаше да обезбеди голем број нови паркинг-места и да направи поголем ред на најфреквентните улици се' уште е на доработка. По два месеца од крајниот рок, кој Градот Скопје го наведе за почеток на зонското паркирање, на терен не се случува ништо.

Според официјалното соопштение, во проектот се вградуваат забелешките од Министерството за внатрешни работи, но не се прецизира какви забелешки, ниту, пак, колку време ќе помине додека не завршат измените.

На изменување на проектот се работеше и пред два месеца, кога, исто така, се вградуваа забелешки од МВР, тогаш поврзани со казнениот билет, кој би се плаќал доколку некој избегне да купи тикет на паркингот во некоја од трите зони. Од Градот не соопштуваат ниту какви казни се предложени, ниту, пак, дали се' уште се работи на нив, или на други забелешки од МВР.

„’Градски паркинг‘ потпиша договор со фирмата ’Некст сенс’ и во наредниот период треба да се имплементираат забелешките од Министерството за внатрешни работи во главниот проект на ’Дуна компјутери’. Штом ќе се направат корекциите, проектот треба да стартува“, кратко одговараат од Градот.

Според проектот за зонско паркирање, локациите ќе бидат распределени во три зони. Ќе се плаќа за еден час паркирање, а цената што ја предлага „Градски паркинг“ е 45 денари за првата зона, 35 денари за втората и 25 денари во третата зона. На сите овие локации паркирањето по 21 часот ќе биде бесплатно.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=44FB39E3D10D0A4283E3648DD7A1DE98
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Aug-2009 at 23:41
 

Се чекаат уреди за зонско паркирање во централното подрачје

Изработени се сообраќајните решенија за трите паркиралишта од каде што ќе стартува паркирањето

Сања Наумовска

Зонското паркирање ќе стартува откако ќе пристигнат уредите за нормално функционирање на паркиралиштата. Во меѓувреме ќе се реализира и кампањата за едукација на граѓаните за користење на новите паркинг-места, како и за начините за плаќање и за казните со кои ќе се соочат оние кои ќе немаат билет.

Според информациите од јавното претпријатие „Градски паркинг“, изработени се сообраќајни решенија за трите паркиралишта од каде што ќе стартува зонското паркирање, кои претходно добија согласност и од Министерството за внатрешни работи. Моментно се работи на хоризонтално и вертикално обележување на паркинзите, како и на поставување табли со потребните информации за граѓаните што ќе ги користат.

Зонското паркирање е планирано да почне да се реализира во најстрогиот центар, односно во првата од трите зони на три паркиралишта на улиците „Даме Груев“ и „Мито Хаџивасилев-Јасмин“. За еден час во првата, црвена зона, на паркирање, ќе се плаќа 45 денари, а веројатно и паркирањето ќе биде ограничено на еден час.

Според проектот за зонско паркирање, градот ќе биде поделен на три зони, црвена, во Малиот ринг, жолта меѓу булеварите „Климент Охридски“, „Кочо Рацин“, „Гоце Делчев“ и улицата „Мито Хаџивасилев-Јасмин“ и зелена зона од „Илинденска“ до „Рузвелтова“ и „Гологанов“. Во втората зона паркирањето ќе чини 35 денари за еден час, а во третата зона 25 денари. На сите овие локации паркирањето по 21 часот ќе биде бесплатно.

Плаќањето ќе се врши на два начина, со испраќање СМС-порака и со купување талонче. Плаќањето со СМС ќе се врши така што пораката се испраќа до одреден број, каде што ќе се регистрираат локацијата и времето на паркирање, по што сопственикот на автомобилот ќе добие повратен одговор. Цената ќе биде одбиена од телефонската сметка на повикувачот. Вториот начин е плаќање со талонче, што ќе може да се купи во која било трафика и ќе треба да се истакне на видно место во автомобилот, достапно за контролорите од „Градски паркинг“.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Aug-2009 at 23:59


Да се надеваме дека ќе го завршат проектов пред изградбата на првиот фузионен реактор кој моментално се гради во Франција  Roll%20eyes
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Aug-2009 at 15:00

Почнува СМС-наплатата за паркирање

Граѓаните од 24 август оваа година ќе можат да ги паркираат своите автомобили во веќе дефинираните зони во централното градско подрачје со испраќање СМС-порака на бројот 144 144 од мобилните телефони, а од 1 септември услугата ќе биде достапна и во другите зони

%20
Со ова почнува првата фаза од воведувањето на системот за зонско паркирање и системот за СМС-паркирање „Паркнау“, во која ќе бидат опфатени три паркинг-простори, два во првата зона на улицата Даме Груев пред полициската станица „Беко“ и паркиралиштето зад Собранието, како и еден во втората зона на паркингот зад хотелот „Бристол“.

На новата интернет-страница њњњ.паркирај.мк граѓаните ќе можат да се запознаат со сите детали за начинот на функционирање на зонското паркирање и како преку мобилните телефони ќе се врши наплата на паркинг-местото. Од „Градски паркинг“ велат дека интернет-страницата е нова, но дека не сакаат да коментираат ништо за почнувањето на зонското паркирање и мобилната наплата.

- За сите детали ќе бидете информирани официјално, на прес-конференција, која најверојатно ќе се одржи овој викенд - објаснуваат од претпријатието.

Целиот систем за СМС-паркирање е обезбеден од фирмата „Некстсенс“, а е поддржан од јавното претпријатие за паркиралишта „Градски паркинг“.

Воведувањето на зонското паркирање, како начин да се ублажи овој проблем во градот, се најавува повеќе години, а постојано се одлагаше поради недостиг од финансии и скапата опрема што е потребна за неговата имплементација.

http://www.novamakedonija.com.mk/


Edited by lslcrew - 14-Aug-2009 at 15:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Aug-2009 at 18:36
КОНЕЧНО, ЌЕ ПОЧНЕ ПАРКИРАЊЕТО ПО ЗОНИ
Со СМС-порака до слободно место за возило

Од следната недела ќе почне да се применува долгонајавуваното паркирање по зони, проект на „Градски паркинг“, потврдија од јавното претпријатие. Со новиот систем „Паркирај сега“, граѓаните преку СМС-пораки ќе се пријавуваат и одјавуваат од местото на паркирање, а цената што ќе ја платат варира во зависност од зоната во која се наоѓаат. За почеток, зонското паркирање ќе се спроведува на улицата Даме Груев, поточно пред полициската станица „Беко“ и зад Собранието, кои спаѓаат во првата зона, и на паркинг-просторот зад хотелот „Бристол“, кој спаѓа во втората зона. Како што најавуваат „Градски паркинг“ и „Некст сенс“, фирмата која го изработи новиот систем, услугите во останатите зони ќе бидат достапни од први септември. Со мобилен телефон, чијшто број претходно ќе треба да го регистрираат преку интернет-страницата њњњ.паркирај.мк, граѓаните ќе го вршат плаќањето на услугата. При секое пристигање и заминување од паркиралиштето, ќе праќаат СМС-порака на бројот 144 144, која ќе ги чини пет денари. Во пораката за пријавување треба да се напише бројот на зоната во која се паркира возилото и бројот на регистарската таблица, а во втората порака за одјавување да се испрати само буквата С, напишана на латиница. Плаќањето ќе се извршува со одземање одредена сума од кредитот на мобилниот. Услугата засега ќе може да ја користат само тие што се претплатени на компаниите „Те-мобиле“ и „Космофон“, а наскоро тоа ќе им се овозможи и на корисниците на операторот „Вип“. Во согласност со ценовникот кој Советот на Град Скопје го усвои пред седум месеци, паркирањето во првата или црвената зона ќе чини 45 денари од час и тука возилото може да се остави најмногу два часа. Во жолтата зона временското ограничување е четири часа, а цената изнесува 35 денари, додека во зелената зона час паркирање се наплаќа 25 денари без ограничување на времето. Предвидено е во промотивниот период првото паркирање да биде бесплатно. Според правилата и условите за корисниците на системот, од бројот на еден мобилен телефон ќе може да се плаќа за паркирање само на еден автомобил. Исто така, ако корисникот внесе погрешен број за зоната во која се паркирал, ќе плаќа пенали. Со спроведувачите на системот се склучува договор кој по истекот од една година автоматски се обновува. Почетокот на зонското паркирање го потврдија од „Градски паркинг“, од каде што велат дека на прес-конференција ќе ги запознаат граѓаните со сите детали.

Нов паркинг во Капиштец

„Градски паркинг“ наскоро ќе почне да стопанисува со паркиралиштата пред четирите бели згради кои се наоѓаат до новата катна гаража на „Тинекс“ во населбата Капиштец. Деновиве се бележеа паркинг-местата и се поставуваше рампа.
- Ќе видиме дали и ова паркиралиште ќе влезе во зонирањето или ќе го отвориме како посебно место за паркирање. Во секој случај, сега сме зафатени со зонското паркирање и со опремување на локациите каде што тоа ќе се спроведува - вели Љупчо Јованов, директор на градското претпријатие.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1788&ArticleID=119849
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Aug-2009 at 15:43
Написов е стар но поопширен околу цените за зонското паркирање во Скопје.

________________________________________________________________________

Во Скопје
Зонското паркирање доцни - 02.03.2009

Повеќе од една година во Скопје се говори, се планира, неодамна се одобрени и побараните цени, определени се три зони, времето на дозволениот престој на возилата по зони, казни за оние што не го почитуваат ограничувањето, единствено заживувањето на системот доцни зашто не е доработена техничката документација Тоа некако се завлекува и сигурно нема да профункционира уште најмалку три, а можеби и некој месец повеќе. Дотогаш возачите ќе куртулат од казните за надминато ограничено паркирање. Но, од едно нема бегање – во поширокото централно градско подрачје нема да остане паркинг место за кое нема да се плаќа.   

Централното градско јадро, поширокото, е поделено во три зони со посебни услови и цени за престој на возилата. Сево ова е веќе поминато низ филтерот на градските советници и чека на примена, тогаш кога официјално ќе стартува режимот на зонско паркирање. Значи за тоа ќе треба да се почека...

Првата, најрестриктивна зона е всушност Малиот ринг, тесното централно подрачје каде што за еден час престој на возилото ќе треба да се платат 45 денари. Во оваа зона, паркирањето на возилата е ограничено само на еден час. Доколку се пречекори времето, сопственикот ќе добие дополнителна сметка од 1300 денари, всушност казна за непочитувањето на ограниченото време.

Во втората зона, Големиот ринг, цената за еден час е 35 денари, а во третата зона, во зафатот на улиците Илинденска, Рузвелтова и булеварот Митрополит Теодосие Гологанов,  цената е нешто пониска-25 денари за еден час. Во големиот ринг првите пет минути се бесплатни, подарок од ЈП Градски паркинг, а престојот е ограничен на два часа. Казна за пречекорување на времето е 1000 денари. Во третата, најевтина зона е дозволен престој до три часа, а првите десет минути се бесплатни. Казна за пречекорување е 700 денари.      

Во неделите цел ден, во саботите по 16 часот и во работни денови по 21 часот, паркирањето во трите зони нема да се наплатува. ЈП Градски паркинг како можност нуди месечни карти, се разбира по различни цени за различни корисници.   За фирми месечна карта во првата зона кошта 5000 денари, во втората зона 4000, а во третата 3000 денари. Станарите што живеат во реонот опфатен со зонското паркирање за месечен билет ќе треба да платат по 200 денари. Целта, со овие цени, е да се обезбеди побрза циркулација на возилата во поширокото централно градско подрачје, без непотребно долго престојување на паркиралиштата.      

Подготовките се направени, останува да се доврши неопходната техничка документација, да се потпише договор со фирмата одбрана на тендер за инсталирање на софтверот за поддршка на проектот што е работен според европски терк. За тоа треба време, само да не се развлече премногу...

Датум на објава: 02.03.2009

http://www.avtopoint.com.mk/?str=301

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Aug-2009 at 13:35
Денес ги монтираа знаците за зонското паркирање. Еве што фатив во помин

1

2 Можете да кликнете на овој знак, имам поставено линк до сликата во полна резолуција за оние кои сакаат да ја разгледаат содржината на знакот


Од она што малку го видов ми се допаѓа и дизајнот на знаците, и нивната соджина а и начинот на кој ќе функционира овој систем. Повеќе може да видите и на специјално изработениот сајт

http://www.parknow.mk/

Останува само да има строги контроли и воспоставениот ред да се почитува.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Aug-2009 at 13:44
Хеј, дали може би знаеш како се решени парки местата за граѓаните кои што живеат на овие паркинзи (како на пример јас). Живеам позади х-л Бристол и мислам дека се налага за жителите да бидат одвоени големо мнозинство паркинг места! Мене оваа работа не ми се свиѓа. Неможе градот да огради било кое паркинг место и да наплаќа за истото без никакви инвестиции!!Да изградат паркинг гаражи или да обезбедат места на малите улички, бујрум. А вака? сите паркинзи набројани, се одземени од станарите, со цел да служат на соседните (криминално направени) трговски центри, како Рамстор!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Aug-2009 at 13:48


Андреј разгледај на сајтот кој го посочив, немав време да го разгледам детално, но мислам како да видов некаква информација околу ова што го прашуваш.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-Aug-2009 at 13:57
 
Previous 
Originally posted by Max

Станарите што живеат во реонот опфатен со зонското паркирање за месечен билет ќе треба да платат по 200 денари.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.