build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зонско паркирање во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зонско паркирање во Скопје
    Posted: 16-Jan-2008 at 04:52
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=44E5C01EC9D59E4DAEDF39072327AA86


Од април улично паркирање во три зони во центарот на градот


Најскапо ќе биде паркирањето во првата, црвена зона, односно на улиците „Никола Вапцаров“ и „Максим Горки“ кои ќе бидат специјално обележени за таа намена и ќе може да се останува само еден час

Паркирањето ќе се плаќа и ќе биде ограничено на еден, два или три часа

САЊА НАУМОВСКА

Улиците „Васил Главинов“, од семафорите кај „Палома Бјанка“ до зградата „Тифани“, потоа „Никола Вапцаров“ или поточно кај некогаш популарна продавница „Беба“, како и „Максим Горки“, се дел од црвената градска зона за улично паркирање. На овие улици кои и досега беа пренатрупани со возила, според проектот на јавното претпријатие „Градски паркинг“, наскоро ќе биде регулирано паркирањето возила. На „Васил Главинов“ ќе се паркира како и досега на тротоар, само на обележани полиња, додека на другите две локации ќе се паркира на улица. Паркирањето ќе биде ограничено на еден час и ќе биде најскапо. Центарот на градот е поделен на уште две зони, жолта и зелена, во кои паркирањето ќе биде ограничено на два, односно три часа. Плаќањето, според искуствата од регионот и пошироко, ќе биде со СМС- пораки со одредена содржина или со талончиња што ќе се купуваат во трафики, а на некои локации во „Малиот ринг“ ќе се постават и паркомати.

„Целта на зонското паркирање не е одземање на паркиралиштата од граѓаните, туку едноставно, воведување ред и ограничување на бројот на возилата кои ќе можат да паркираат во центар. Со тоа ќе овозможиме и одржување на условите за урбано живеење на задоволително ниво“, вели Ненад Тониќ од Секторот за сообраќај во Градот Скопје.

Дел од проектот на „Градски паркинг“ за зонско паркирање се и кејот „13 Ноември“, на потегот кај некогашен „Дрводекор“ и кејот „Димитар Влахов“, од спротивната страна, кај црквата „Света Богородица“. Тука паркирањето ќе биде комбинирано: дел на улица, дел на тротоар. Во планот за ставање ред во паркирањето на улица, влегуваат и улицата кај Канцеларијата за врски на Грција и пред Општина Центар, како и улиците „Ленинова“ и „Орце Николов“, каде што паркирање ќе биде дозволено пред Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, а од безбедносни причини ќе биде изземен делот пред Генералштабот на АРМ. Во третата зона, каде што ќе биде дозволено задржување до три часа, влегуваат деловите на Дебар Маало и Буњаковец. Заради реализација на проектот, особено во Дебар Маало, дел од улиците ќе станат и еднонасочни.

Во „Градски паркинг“ очекуваат реализацијата на проектот да започне во април со обележување на дел од локациите. Зонското паркирање ќе се воведува етапно, со можност граѓаните да се навикнат на новиот режим. Според планот, веќе во мај целиот систем ќе функционира. Во иднина, вели директорот на јавното претпријатие, Љупчо Јованов, тој може и да се прошири во делови од градот каде што паркирањето е проблем, како што е потегот кај Судската палата или МТВ.Edited by Cloverstack - 16-Jan-2008 at 04:52
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Jun-2008 at 01:43
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Aug-2008 at 23:28

Паркирањето на улица ќе отвори над 2.000 нови паркинг-места

До крајот на месецов ќе биде позната фирмата од која ќе биде набавен потребниот софтвер

До крајот на месецов ќе биде позната фирмата од која ќе биде набавена потребната опрема за реализација на системот за зонско паркирање. По завршувањето на тендерот, комисијата ќе ги разгледа понудите и ќе одлучи кое софтверско решение е најдобро за реализација на паркирањето на улица во Скопје. Според проектот на јавното претпријатие „Градски паркинг“, опфатени се локации во „Мал ринг“ и во „Голем ринг“, но и надвор од нив. Во иднина на овие места ќе биде дозволено паркирање со временско ограничување, најверојатно од еден или два часа. Улиците каде што ќе може да се паркира веќе се утврдени и имаат одобрение од градскиот Сектор за сообраќај, а моментно се чека зелено светло и од Министерството за внатрешни работи.

Улиците „Васил Главинов“ од семафорите кај „Палома бјанка“ до зградата Тифани, „Никола Вапцаров“ кај некогашна „Беба“, како и „Максим Горки“ се дел од црвената градска зона. Дел од проектот се и кејот „13 Ноември“ кај „Дрводекор“ и кејот „Димитар Влахов“ од спротивната страна. Ќе се паркира и на улицата кај Канцеларијата за врски на Грција и пред Општина Центар, на улиците „Ленинова“ и „Орце Николов“, како и на повеќе локации во Дебар Маало и Буњаковец. На овој начин во најтесните грла во центарот на градот ќе бидат отворени уште 2.000-3.000 нови места за паркирање.

Како што информираат во „Градски паркинг“, по изборот на фирмата од која ќе се набави опремата, имплементацијата на зонското паркирање ќе почне веднаш. Ќе се реализира фазно, најпрво на локации каде што е најпотребно, но и наједноставно за да се приспособат и граѓаните. Плаќањето ќе биде утврдено на два начина со праќање СМС до одреден број, каде што ќе се регистрираат локацијата и времето на паркирање, по што ќе се добие повратен одговор, а цената ќе биде одбиена од телефонската сметка на повикувачот. Ќе се плаќа и со талонче кое ќе може да се купи во која било трафика. (С.Н.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8D8FFFDDD289AE4F81B032FFAA9C81B4
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Aug-2008 at 11:25

Ќе се наплатува паркирање на улица и на тротоар

Цената за паркирање во трите зони не е се' уште одредена, но наплатата ќе се врши со испраќање СМС-порака или со картичка што ќе се купува во трафиките, велат во „Градски паркинг"


Од септември ќе биде дозволено паркирање на улицата Даме
 Груев

Од следниот месец ќе почне пробно да функционира системот на зонско паркирање на улиците Даме Груев и Мито Хаџивасилев Јасмин во централното градско подрачје, вели Љупчо Јованов, директор на „Градски паркинг“.Во септември, додека граѓаните се навикнат на новиот систем, ќе биде бесплатно паркирањето на улиците спроти трговскиот центар „Плаза“ и зад Собранието, како и кај „Рамстор“ и поранешната зграда на „Нова Македонија“.Во „Градски паркинг“ велат дека не е се' уште одредена цената за паркирање во трите зони на кои е поделено централното градско подрачје. Во првата зона ќе биде дозволено паркирање до 60 минути, во втората - 120 и во третата зона -180 минути.

Со зонското паркирање ќе се опфати просторот меѓу булеварите Илинден, Франклин Рузвелт, Кочо Рацин и Митрополит Теодосиј Гологанов. На улиците во овој реон ќе се обележат до 4.000 паркинг места на кои ќе се постават уреди за наплата на паркирањето - паркомати. Граѓаните ќе може за паркирање да плаќаат со испраќање СМС-порака или со картичка што ќе се купува во трафиките. Центарот на градот да биде поделен на три зони. Прва, црвена зона, ќе биде Малиот ринг, а ќе се простира помеѓу булеварот Гоце Делчев и улиците Даме Груев, Стив Наумов и Георги Димитров. Втората, жолта зона, ќе се протега помеѓу булеварите: Климент Охридски, Кочо Рацин, Гоце Делчев и улицата Мито Хаџивасилев Јасмин. Третата, зелена зона, ќе почнува од улицата Илинден до Рузвелтова и улицата Теодосиј Гологанов - вели директорот Јованов.Црвената зона, која ќе биде во строгото централно градско подрачје, ќе биде најскапа, а колку што ќе се оди подалеку од центарот ќе биде поевтино. Проектот за зонско паркирање ги почитува нормите и законите пропишани за паркирање на улица. За пешаците и за велосипедистите ќе се остави простор за движење - вели Јованов.Зонското паркирање беше најавено дека ќе почне во март, па во почетокот на јули, но работата се одолжи поради сложената постапка за јавна набавка на софтвер и уредите за наплата на паркирањето.На јавниот оглас се јавиле пет фирми: „Дуна компјутери“, „Некст сенс“, „Сивус“ , „Пексим“ и „Ултра“. Комисија составена од двајца професори од Факултетот за сообраќај во Битола, еден од Машинскиот факултет и двајца од Електротехничкиот факултет во Скопје ќе направи ранг-листа на понудата на фирмите. Потоа, Комисијата за јавни набавки формирана од „Градски паркинг“ ќе го избере најповолниот понудувач со кого ќе биде склучен договор.

Според условите од јавниот повик, фирмите-кандидати треба да имаат спроведено зонско паркирање барем во два града со минимум 500 улични паркинг-места. Фирмата треба да има годишен обрт од 30 милиони денари, најмалку еден искусен програмски инженер и двајца систем-инженери. Кандидатот задолжително треба да има сертификати за ИСО 9001 и ИСО 2000 стандарди.Спроведувањето на постапката за набавка и инсталирање на системот за зонско паркирање ќе чини 7.300.000 денари, без данок на додадена вредност, а парите ги обезбеди „Градски паркинг“.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CCA550D300BCB64999CF92DBFFF4A683
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Sep-2008 at 22:27
Преку СМС и картички-грепки ќе се бара место за паркинг


Во текот на наредните две до три недели ќе се имплементира и системот за наплата со картички-грепки на кои ќе се евидентира зоната, денот и времето на паркирање. За спроведување на ваквиот начин на наплата ќе бидат вработени контролори кои ќе бидат снабдени со уреди за контрола на картичките


На еднонасочните улици М. Х. Јасмин и Даме Груев во централното градско подрачје, деновиве ќе започне бележење на едната коловозна лента на која ќе се овозможи паркирање. Граѓаните ќе имаат можност преку СМС порака од мобилни телефони или со картичка-грепка да обезбедат место за паркирање. Од ЈП "Градски паркинг" велат дека веќе се водат преговори со фирми кои ќе го имплементираат системот за наплата на овие две сообраќајници со кои ќе започне и реализација на проектот за зонското паркирање на еднонасочните улици.
- По налог на Град Скопје ЈП "Улици и патишта" треба прво да изврши бележење на коловозот, по што ќе следи и поставување на хоризонтална и вертикална сигнализација. Ние дополнително ќе поставиме табли на кои ќе стои за која зона се работи и на кој број граѓаните можат да се јават ако паркирањето го плаќаат преку СМС. Избраната фирма пак, за две до три недели ќе треба да го постави и системот за плаќање преку картичка-грепка, која ќе се купува во продавниците или трафиките, објаснува Љупчо Јованов директор на ЈП "Градски паркинг".

Според Јованов ќе има три типа на картички кои ќе се однесуваат за еден, два или три часа паркирање. За спроведување на ваквиот начин на наплата ќе бидат вработени контролори кои ќе бидат снабдени со уреди за контрола на картичките, на кои ќе евидентира зоната, денот и времето во кое се врши паркирање. За тоа по која цена ќе се продаваат картичките и колку ќе чини паркирањето во оваа зона одлуката допрва треба да ја донесе Советот на Град Скопје.
- Во секој случај, цената нема да биде повисока од сегашните цени кои важат и за паркиралиштата кои функционираат во непосредна близина. Во меѓувреме преку медиумите ќе се спроведе и кампања за запознавање на граѓаните со овој вид на паркирање и начинот на плаќање, со оглед дека со овој проект ќе бидат опфатени и другите еднонасочни улици во центарот на Скопје, додава Јованов, кој напоменува дека во првите две недели од спроведувањето на проектот паркирањето ќе биде бесплатно.

http://vecer.com.mk/?ItemID=7828C40468C79D47A7520A45E2ADA2CB

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Sep-2008 at 22:45
На М.Х.Јасмин и Даме Груев ќе пробуваат вакво нешто? Crazy Па овие имаат ли мозок и двете улици а посебо Јасмин се страшно закрчени и овака уште една лента да земат од тоа (таа една лента BTW сигурно нема да го реши проблемот со паркирањето). 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Sep-2008 at 23:24


Ни јас не знам кој им е резонот, веројатно тоа што за поминување не можат да наплатат, ама за паркирање можат Bash
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Oct-2008 at 07:56

Се воведува ред во центарот на градот

Зонско паркирање до средината на месецов

Проектот предвидува три зони, а плаќањето ќе се врши преку СМС-пораки, со талони и со паркинг-апарати

Проектот за зонско паркирање во Скопје треба да се реализира до средината на октомври. Деновиве јавното претпријатие „Градски паркинг“ треба да почне со бележење на паркинзите во пробната зона, на улиците Даме Груев и Мито Хаџивасилев-Јамин, спроти Музејот на Град Скопје и ТЦ „Рамстор“. Овие веќе постојни паркинг-простори, според Проектот, ќе ги користи ЈП „Градски паркинг“.

По бележењето на коловозот, следува поставување на хоризонтална и на вертикална сигнализација, на табли за означување на зоната, со бројот на кој граѓаните ќе можат да се јават ако паркирањето го плаќаат преку СМС-порака. За две до три недели треба да се постави и системот за плаќање преку картичка-грепка.Како и во другите метрополи - Софија, Белград, Загреб..., зонското паркирање ќе значи воведување контрола на сообраќајот во мирување, се намалува времето при барање слободно место за паркинг и метежот по сообраќајниците што се создава поради неправилно паркирани/запрени возила.

Од „Градски паркинг“ велат дека се' уште не е избрана фирма што ќе го спроведе проектот. На објавениот тендер се јавиле осум фирми, од кои едната е со нецелосна документација. Фирмите имале презентација пред експертска комисија, која ќе избере минимум три фирми. Со најповолниот понудувач од нив ќе биде склучен договор.Еден месец, додека не се навикнат, граѓаните ќе може услугите да ги користат бесплатно. Зонското паркирање ќе ги опфати булеварот Илинден - од северната страна, булеварот Франклин Рузвелт - од западната страна, булеварот Кочо Рацин - од југоисточна страна и булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, од јужната страна.

Овој зонски систем на паркирање ќе биде со капацитет на инсталирање од 3.700 до 4.000 паркинг-места. Системот ќе функционира на повик и ќе биде со резервација. Повикот може да се врши од мобилен телефон, но ќе може да се резервира со СМС-порака. Исто така, ќе биде инсталиран систем на паркинг-апарати, уреди за паркирање, по примерот на паркинзите во Загреб.

Овој проект предвидува центарот на градот да биде поделен на три зони. Црвена зона ќе биде Малиот ринг - меѓу булеварот Гоце Делчев и улиците Даме Груев, Стив Наумов и Георги Димитров. Жолтата зона ќе се протега помеѓу булеварите Климент Охридски, Кочо Рацин, Гоце Делчев и улицата Мито Хаџивасилев- Јасмин. Зелена зона ќе почнува од улицата Илинден до Рузвелтова и улицата Теодосиј Гологанов. Во првата зона ќе биде дозволено паркирање до 60 минути, во втората 120 и во третата зона до 180 минути. Плаќањето ќе се врши преку СМС-пораки, со талони и со паркинг-апарати. Црвената зона, која ќе биде во строгото централно градско подрачје, ќе биде најскапа, а колку што ќе се оди подалеку од центарот, ќе биде поевтино. Жолтата зона ќе биде поевтина од црвената, а зелената, која е најоддалечена од центарот, ќе биде најевтина. Цената на паркирањето во некои зони ќе се одреди откако ќе биде спроведен овој проект.

Спроведување на постапката за набавка и за инсталирање на системот за зонско паркирање ќе чини 7.300.000 денари, без ДДВ, а средствата ќе ги обезбеди „Градски паркинг“.

dnevnik
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Nov-2008 at 00:53

Во центарот ќе биде дозволено паркирање само еден час

За паркирањето ќе се плаќа преку СМС или со талонче, а следната година ќе се постават и паркомати

Сања Наумовска

Зонското паркирање во Скопје ќе почне на трите паркиралишта кај полициската станица „Беко“, на улицата „Даме Груев“ зад Собрание и на улицата „Мито Хаџивасилев-Јасмин“. Претходно, на овие три локации ќе бидат поставени табли со информации како да се користи паркингот и како да се плати за услугата. Паркирањето во строгиот центар на градот ќе биде ограничено на еден час. Следната година, во зависност од потребата и од фреквенцијата на возилата низ центарот, ќе се набават и паркомати кои ќе бидат поставени на најоптоварените улици.

Постепено, зоните на паркирање ќе се шират во кругот околу централното подрачје, во рамки на булеварите „Илинденска“, „Партизанска“, „Гоце Делчев“, „Кочо Рацин“ и улиците „Железничка“ и „Рузвелтова“. Дополнително зонско паркирање ќе биде воведено и околу Судската палата, кај Музејот на Скопје и на други локации. На овој начин во најтесните грла во центарот на градот ќе бидат отворени уште 2.000-3.000 нови места за паркирање.

Почетокот на проектот за зонско паркирање го чека изборот на фирмата што ќе го инсталира софтверот. Во текот на следните две недели, од четирите фирми што се јавиле на тендерот ќе се избере најдобриот понудувач, по што ќе се тестира опремата.

Според директорот на „Градски паркинг“, Љупчо Јованов, во прво време за паркинг ќе се плаќа преку СМС или со купување талонче. На терен постојано ќе има контролори кои ќе проверуваат дали сопственикот на возилото платил за паркирање.

„Системот за зонско паркирање ќе биде поврзан со сите мобилни оператори, од каде што ќе се добива информација дали за одредено возило е платен паркинг. Сопственикот во пораката треба да го испрати бројот на регистрацијата, а од сметката ќе му се симнат пари во висина на цената на паркирањето. Ако се одлучи да купи талонче, ќе треба да го истакне на видно место на ветробранското стакло“, вели Јованов.

Засега не е разговарано за цената на паркирањето, но се знае дека таа ќе биде различна во сите три зони. Најскапо ќе биде во првата зона што го опфаќа најстрогиот центар. Времето дозволено за паркирање, исто така, ќе биде различно во сите зони. Во почетокот, во првата зона ќе се паркира по 2 часа, а во иднина времето ќе се намали на 1 час. Во втората зона во прво време ќе биде три часа, па потоа два часа, додека во третата зона во почеток ќе може да се паркира четири часа, за подоцна да се намали на три часа. Следната година, вели Јованов, во зависност од потребата и од фреквенцијата на возилата низ центарот, ќе се набават и паркомати, кои ќе бидат поставени на најоптоварените улици.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=CEC5FAC5F1E5D44B803DAAD626B983EE


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Jan-2009 at 00:40

Паркирање во првата зона ќе чини 45 денари за еден час

Се' уште не може да се прецизира кога ќе стартува овој вид паркирање

Сања Наумовска

Цената за паркирање во првата зона во најстрогиот центар ќе чини 45 денари за еден час. Во втората зона, според предлогот на јавното претпријатие „Градски паркинг“, цената е 35, а во третата 25 денари за час.

Овие предлози деновиве се доставени до Советот на Скопје, кој на следната седница идната недела ќе треба да ги потврди. Во Јавното претпријатие засега не можат да прецизираат кога ќе започне примената на зонското паркирање поради тоа што не е дефинитивно избрана фирмата која ќе го инсталира софтверот. Една од четирите фирми кои влегоа во конкуренција поднела жалба до Второстепената комисија, а решението се очекува идната недела. По изборот на фирмата и потпишувањето на договорот, ќе следува еден месец подготовка на системот и инсталирање на софтверот. Во тој период „Градски паркинг“ ќе спроведе и кампања за информирање на граѓаните за новиот систем на паркирање и начините на плаќање.

„Паркирањето во првата зона ќе биде ограничено на еден час, во втората на два и во третата зона до три часа. Плаќањето ќе се врши со праќање СМС- порака до определен број, од каде што корисникот ќе добие повратна порака, како и со купување талонче од трафика, кое пак ќе треба да стои на видно место заради контрола“, вели Љупчо Јованов, директор на „Градски паркинг“.

Тој најавува дека зонското паркирање во Скопје би требало да започне на паркиралиштата на улиците „Даме Груев“ и „Мито Хаџи Василев - Јасмин“, кои се во првата зона и беа обележани пред два месеца. Наскоро во зонското паркирање треба да влезе и паркингот „Камен мост“ пред Министерството за транспорт и врски.

Корисниците на овие паркиралишта ќе можат да платат и месечна карта која ќе чини 5.000 денари за првата зона, 4.000 денари за втората и 3.000 денари за третата зона. За жителите на околните згради, информираат во „Градски паркинг“, е предложена цената од 200 денари за еден месец, која важи на сите паркиралишта на јавното претпријатие.

За сите кои ќе се обидат да го избегнат плаќањето, кои нема да се паркираат во исцртаното паркинг- место, или пак ќе направат друг прекршок, ќе има парични казни. Во првата зона казната изнесува 1.300 денари, во втората 1.000, а во третата 700 денари. На сите паркинзи кои ќе функционираат во зонскиот систем редот ќе го одржуваат вработени во „Градски паркинг“, кои ќе патролираат и ќе ги проверуваат возилата.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E2DDAC179CFF3B46803349ACDF67D929
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jan-2009 at 01:43
Скептичен сум и во однос на СМС-плаќањето - не можам да го замислам како функционира тоа. Има некој од вас искуство со нешто слично на ова?Edited by pbanks - 24-Aug-2009 at 17:30
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Jan-2009 at 02:45
Ја имам слично искуство во Црна Гора, односно искуство од другар. Тамо требело наместо по смс да платиш на некој човек што се мотал тука и дечково незнаел си паркирал и си отишол. После колата си ја нашол во пајак заради неплатено паркирање. Инаку кога ќе си му плател на човекот (кај нас нема да биде човек ќе биде смс) добиваш ливче кое го оставаш на шал-табла од внатрешна страна да се гледа. На ливчето имаш код, односно токен кое е генериран врз база на твојата рег. таблица и врз база на времето кога си паркирал и за колку време ти важи ливчето плус некој код за да неможе луќево да му влезат у финта. Кога ќе дојде пајак го гледа ливчето и го проверува кодот по пос терминал (преку интернет) и гледа дека уствари си платил и пајак не те дира, у спротивно ќе те дигне пајак.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Jan-2009 at 13:18
Јас кога бев во Хрватска последно бев во скоро секое можно градче на брегот и во тие малку поголемките (1000-2000 жители) секој паркинг покрај морето беше на ваков смс принцип. Јас колку што разбрав и колку што се сеќавам на текстот испишан таму, треба бројот на табличката да го пратиш а и колку време сакаш да паркираш, и тоа е сè. Мислам не ти стигнува повратна порака со код, туку потврда дека е платено, и те имаат веднаш во системот кога проверуваат. Инаку нормално имаше и човек што наплаќа рачно за секој случај, бидејќи ако во некој случај немаш телефон (си го заборавил, загинал, од странство доаѓаш немаш роуминг) нормално не можеш преку смс да платиш. Тоа кај нас нема да им текне, 100%.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Jan-2009 at 13:26
Originally posted by гитардемон

Јас кога бев во Хрватска последно бев во скоро секое можно градче на брегот и во тие малку поголемките (1000-2000 жители) секој паркинг покрај морето беше на ваков смс принцип. Јас колку што разбрав и колку што се сеќавам на текстот испишан таму, треба бројот на табличката да го пратиш а и колку време сакаш да паркираш, и тоа е сè. Мислам не ти стигнува повратна порака со код, туку потврда дека е платено, и те имаат веднаш во системот кога проверуваат. Инаку нормално имаше и човек што наплаќа рачно за секој случај, бидејќи ако во некој случај немаш телефон (си го заборавил, загинал, од странство доаѓаш немаш роуминг) нормално не можеш преку смс да платиш. Тоа кај нас нема да им текне, 100%.


Не ми се допаѓа тоа со - колку време ќе паркираш! Од кај да знам колку време ќе паркирам, зошто да плаќам повеќе ако морам итно да си одам, или пак зошто да бидам на штрек дека ќе ми ја кренат колата ако сакам да се порелаксирам некаде во центар?

A наплаќаш со пари од кредитот на мобилен!? Така ли оди ова?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Jan-2009 at 13:54
ДОбар начин е да можеш да си продолжиш! Да речеме седиш накеда у кафиќ, шеташ низ трговски и ти текне дека ти истекло времето да си пратиш уште една порака. У ако дојде контролорот да те профери кога ќе го куцне стариот код да види дека ти е продолжено!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Jan-2009 at 16:56
Originally posted by La Linea
A наплаќаш со пари од кредитот на мобилен!? Така ли оди ова?

da ti cedat od kretit ili smetka sto i da e,ama kolku sto znam imaat edna greshka,beshe edna koleshka tamo letovo i so broj od t-mobile ne mozela toa da go naprai,znaci moralo da imash nivno brojce e sea ova dali e greshka ili  im e finta za da im kupuvash brojcinja neznam..
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Jan-2009 at 19:22
Originally posted by lslcrew

ДОбар начин е да можеш да си продолжиш! Да речеме седиш накеда у кафиќ, шеташ низ трговски и ти текне дека ти истекло времето да си пратиш уште една порака. У ако дојде контролорот да те профери кога ќе го куцне стариот код да види дека ти е продолжено!


Може да си го продолжиш, и тоа го пишуваше, како се продолжува. Инаку за операторот нема врска, може од било кој. Е сега тоа што се случило може да била некоја грешка во системот моментална.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Jan-2009 at 20:33
Previousneznam mene taka mi kazaa taka prenesuvam,moze bila momentalna greska
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Jan-2009 at 12:08
Казна од 1.300 денари за паркирање подолго од час во центаротСкопје
Ако некој возач се задржи повеќе од еден час во првата зона за зонско паркирање, односно во строгиот центар, ќе мора да плати казна од 1.300 денари. За втората и за третата зона максималното време за задржување е два, односно три часа, а казните за пречекорување на овие термини изнесуваат 1.000 денари за втората, а 700 денари за третата. Ова го пишува во предлог-ценовникот за зонското паркирање што треба да го усвои градскиот совет на седницата што ќе се одржи в среда.

На истата седница треба да се донесе и одлука сите паркиралишта на јавното претпријатие „Градски паркинг“ да поскапат за десет денари. Директорот Љупчо Јованов ја објаснува новата цена со зголемената комунална такса за користење на просторот.

.........

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=299&top=1&ArticleID=16479
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Feb-2009 at 17:42
СОВЕТНИЦИТЕ ГО ОДОБРИЈА ПРЕДЛОГОТ НА „ГРАДСКИ ПАРКИНГ“
Ценовникот утврден, паркирањето по зони доцни

Роза Петкова

Градските советници го одобрија ценовникот на ЈП „Градски паркинг“ по кој ќе се наплаќа зонското паркирање. Еден час во првата зона, односно подрачјето на „Мал ринг“, ќе чини 45 денари, во втората зона односно во „Голем ринг“ 35 денари, а во третата зона, која ќе ги опфати улиците Илинденска, Рузвелтова и булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, 25 денари. Сепак, зонското паркирање нема да почне ни во наредните три месеци и покрај многуте најави и по неколку месеци откако два паркинзи се обележани. - Треба време за да се заврши техничката документација и да се потпише договор со фирмата „Некст сенс“, која е избрана на тендер за да го спроведува софтверот - вели Љупчо Јованов, директор на претпријатието. Тој објасни дека во првата зона ќе биде дозволено само еден час паркирање, а по истекот граѓаните ќе добиваат доплатна карта од 1.300 денари, која всушност ќе им биде казна за пречекорување на времето. Во втората зона првите пет минути ќе им бидат бесплатни и ќе може да се доплатат за уште еден час. Во третата, пак, првите десет минути нема да се наплаќаат, а ќе може да се остане најмногу три часа. Казните за пречекорување на времето во втората и во третата зона ќе изнесуваат 1000 денари, односно 700 денари. Во неделите, работните денови по 21 часот и саботите по 16 часот паркирањето во зоните нема да се наплаќа. За фирмите месечната карта ќе чини 5.000 денари во првата, 4.000 во втората и 3.000 денари во третата зона. Станарите што живеат во зградите каде што ќе биде паркирањето по зони, ќе може месечно да ја користат услугата за 200 денари. Јавното претпријатие планира проектот да го почне на неколку локации - кај двете паркиралишта на улицата Мито Хаџи Василев-Јасмин, спроти „Рамстор“ и на тие кај полициската станица „Беко“ и зад Собрание, како и на постојното кај Камени мост. За последнава локација, која се уште не е бележена за паркирање, одговорните велат дека не планираат да вложуваат во нејзино уредување. - Не знаеме кога ќе се реализираат плановите за тој простор кои ги имаат Градот и Општина Центар, па поради тоа нема да вложуваме во инфраструктурата, а ќе обележиме места за паркирање онаму каде што може да се направи тоа - додава Јованов. Зонското паркирање ќе се наплаќа со СМС-порака и со талони. Преку мобилен ќе се одзема сумата на цената од кредитот, а на талонот ќе се изгребат полињата за да се означи денот и часот на користење на услугата. Избраната фирма „Некст сенс“ е претставништво кај нас на фирма која во Естонија го спровела зонското паркирање. Проектот е работен според европски модел кој функционира во Брисел и други метрополи.

Повлечено барањето на „Градски паркинг“

Одлуката со која „Градски паркинг“ требаше да побара поскапување на услугите на паркиралиштата со кои стопанисува директорот на претпријатието ја повлече од дневен ред со образложение дека треба да се усогласат со Градот.
- Во разговори сме да ни одобрат комунална такса која му ја плаќаме на градот и која во моментот изнесува 10 денари од час, да се пресметува процентуално и да биде од 10 до 15 проценти од цената за час паркирање – вели директорот Љупчо Јованов.
Инаку „Градски паркинг“ досега не ги издвојуваше овие пари во градската каса, туку ги реинвестираше во своето работење. Од 2011 година претпријатието ќе треба да му плаќа на Градот.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1616&ArticleID=107143
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.157 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.