build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Климентов Универзитет на Плаошник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 31-Jul-2016 at 10:01
Свети Климентовиот Универзитет доведен на ниво на карабина

До 2018 година треба да заврши изградбата на Свети Климентовиот Универзитет на локалитетот Плаошник во Охрид. Ангажираните градежни екипи во моментов ги имаат издигнато сите објекти од комплексот на ниво на карабина, со веќе комплетирана покривна конструкција. Периодов се работи на довршување на надворешните ѕидови на Богословскиот факултет, како и на преградувањето на внатрешните простории во останатите објекти. Комплексот со површина од 17.000 метри квадратни ќе чини околу 30 милиони евра, а за негова финализација досега се потрошени околу 12,3 милиони евра.

По целосното завршување на карабината на сите делови од Свети Климентовиот Универзитет, треба да започне втората фаза од реализацијата на проектот. Во следната етапа треба да се изведат фасадите, да се постави водовод, канализација, електрични и машински инсталации, по што ќе следува и внатрешното уредување на просториите, партерното уредување на околниот простор и поставувањето на споменик на Свети Климент. За втората фаза од овој проект треба допрва да се објави тендер за избор на изведувачи.Проектот за возобновување на Свети Климентовиот Универзитет во Охрид ја опфаќа изградбата на Свети Климентовата библиотека, Музејот на Плаошник, Богословски факултет, Центар за хуманистички науки, конгресен центар, манастирски конак и резиденцијален објект на Македонската православна црква. Издигнувањето на комплексот започна во 2012 година, а градежните работи на терен во изминативе години ги реализираа фирмите „Митан пром“ од Охрид и „МЗТ инженеринг“ од Битола.

http://www.build.mk/?p=51438
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 21-Aug-2016 at 15:31
Има убави снимки од Св.Климентовиот Универзитет и Плаошник, направени од дрон.

https://vimeo.com/179251827?ref=fb-share
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 11-Oct-2016 at 16:15
IMG_0197 by Велислав, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 02-Dec-2016 at 11:02
Фоткава е од втори октомври...

Macedonia by KC Huang, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 28-May-2017 at 21:52
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 26-Jun-2017 at 08:57
1.


2.


3.


4.


5.


6.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 27-Jun-2017 at 09:53


Има знаци на некакви градежни активности или се чекаат подобри времиња?
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 27-Jun-2017 at 13:22
Беше недела, немаше некои видливи активности, но имаше луѓе во некои од објектите. Или работници или обезбедување.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 02-Aug-2017 at 07:08
Од 29 јули

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.