build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Климентов Универзитет на Плаошник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Maksach View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Maksach Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 13-Dec-2017 at 13:43
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by Maksach

Јас лично работев на Плаошник, и тоа со археологијата, 3 години дури се градеше срањево. Кои мозаици? Што било заштитено, документирано? Кој те излажал? Очигледно ти стегаш мускули а врска немаш. Градено е на недоистражен терен и се е изгубено, темелите и столбовите се ставани диреткно во археологија.
ApplauseLOL ne be, eve jas licno rabotev na Plaosnik... zimi tebeAbe site nie sme profesionalci... a ova komentarov "zosto sme zastanale kaj mozaicite i ne sme kopale uste poveke da najdeme mamuti?" ... Prasaj gi arheolozite vo Rim moze tie ke ti dadat odgovor Big%20smile


Искрено, имаш средно барем завршено или ќе комуницираме ко 15 годишни? Кој дел не ти е јасен од тоа што напишав? Ако сакаш ќе прошетаме до Плаошник па лично ќе ти покажам каде, колку и што е уништено при градењето на Универзитетов? Или ќе се инаетиш?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 14-Dec-2017 at 01:01
Maksach, одлично е што имаме можност да имам член на форумов кој е археолог. Можеби имаш некои фотографии или нацрти за обемот и структурата на тоа археолошкото наоѓалиште на плаошник за да видиме колку не само универзитетот туку и некои други објекти стојат на тоа наоѓалиште односно кои предели кои за нам лаиците делуваат како празна ледина или шума всушност се дел од локалитетот.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 17-Dec-2017 at 18:50
Во согласност со буџетот за 2018 година на Мин. за култура, овој комплекс сепак ќе се доврши со градење. Тоа значи дека рушењето барем засега не доаѓа во предвид. Сепак, прашање е што би можело да се стори во оваа фаза од изведбата на комплексот во поглед на заштита на оштетените археолошки наоѓалишта.
Back to Top
Maksach View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Maksach Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 18-Dec-2017 at 18:01
Originally posted by mirakuliks

Maksach, одлично е што имаме можност да имам член на форумов кој е археолог. Можеби имаш некои фотографии или нацрти за обемот и структурата на тоа археолошкото наоѓалиште на плаошник за да видиме колку не само универзитетот туку и некои други објекти стојат на тоа наоѓалиште односно кои предели кои за нам лаиците делуваат како празна ледина или шума всушност се дел од локалитетот.

Немам материјали во мене, ниту смеам и да ставам некаде ако имам. Обемот е огромен, и во шумата наоколу има археологија. Вертикално истражувано е до карпата меѓутоа многу работи кои се пронајдени, како неподвижно културно наследство, не се конзервирани, туку за жал срушени или грдено врз нив, или па ставано темели за новиот објект. И тоа што е документирано - рачно, е документирано со брзина на светлината или непрецизно, поради барањето на дотичниот Груевски или Министерството за Култура - побрзо да се изгради новиот објект.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 19-Dec-2017 at 01:45
Во ред, ама ако таму е истражувано макар и не со толку големо внимание, тоа е сигурно правено со финансии од државата и како такво истражување не ли треба наодите да се публикуваат и да бидат јавно достапни?
Back to Top
Maksach View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Maksach Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 19-Dec-2017 at 14:32
Originally posted by mirakuliks

Во ред, ама ако таму е истражувано макар и не со толку големо внимание, тоа е сигурно правено со финансии од државата и како такво истражување не ли треба наодите да се публикуваат и да бидат јавно достапни?

Точно е, треба. Но, има наоди од 2001ва што никогаш не се објавени а, и тоа како има интересни наоди Да се надеваме дека со новата директорка ќе се променат некои работи, јас повеќе не сум таму. Вработените земаа плати со каснење од една година, а сепак работеа секој ден со надеж дека ќе им исплатат. Вредни и стручни луѓе беа на терен и помагавме колку што можевме. Од друга страна имаше забрзано темпо на изградба на новиот објект на штета на археологијата која не се истражува со исто темпо.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 15-Apr-2018 at 20:07
Mart 2018

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 04-Jun-2018 at 15:50
Јуни

IMG_6567 by Journey Jeff's Pix, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 14-Jun-2018 at 14:19
Неколку вчерашни фотки:


Edited by Џоле - 14-Jun-2018 at 14:19
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 09-Oct-2018 at 10:47
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 09-Apr-2019 at 17:08
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 09-Apr-2019 at 18:23
Аааа не знаев дека имало посебна тема за ова, ќе ги постирав сликите од Плаошник овде наместо во темата за Охрид.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 08-Dec-2019 at 17:29
фоткиве се од 22 ноември

Ohrid, Macedonia by Tom Riggle, on Flickr

Ohrid, Macedonia by Tom Riggle, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 19-Feb-2020 at 10:41
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 19-Feb-2020 at 10:57
 преубава фотографија Applause

Edited by Влатко - 19-Feb-2020 at 10:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 09-May-2020 at 20:41

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 23-Jun-2020 at 10:48
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 05-Aug-2020 at 07:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 05-Aug-2020 at 16:54

ископините цели обраснати со тревишта максимално ме напнуваат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 18-Sep-2020 at 10:46
Снимката е од 20 август, но има добри воздушни кадри...

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.