build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Климентов Универзитет на Плаошник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Sep-2010 at 22:19
Originally posted by lslcrew







Ohno Ohno Ohno 



Edited by pavche - 08-Sep-2010 at 22:20
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Sep-2010 at 00:18
Незнам... Навистина ми е смачено да изигравам лошиот кој само плука по се (заедно со уште неколку членови), но што да се каже за ова што се случува? Груб, крајно безобразен однос кон нашето наследство, тотално помешани приоритети, криминални суми, кич и деструкција! Полесно ќе преминам преку имбецилните лавови и статуи, но да се налива бетон и гради АјТи центар, кој личи на кич транзициски хотел, среде нашата најзначајна (но и за целиот православен свет значајна) црква, е навистина КРИМИНАЛНО! Премногу прашања, ниеден одговор,но треба да се започне со зошто?

Навистина сум разочаран, веќе немам ни желаба да учествувам на форумов (не дека тој е крив), но секој нов ден, се поголема глупост и деструкција ме очекува! Блазе на оние кои ја гледаат душата и традицијата во вакво грубо и безвкусно силување!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Sep-2010 at 09:28
Andrej_LJ , iako vo glavno me iritirash so tvoite negativni stavovi, vo vakvi slucai ti go rzbiram stravot i razocaruvanjeto, pogotovo koga se raboti za vaka sveto mesto so tolkava tezina.Eve kako jas gledam....na prv moment se stresov, grandiozno, nekompatibilno, shuma ubava borova se sece /za mene sekogash ke e povredno m2 ubav park otkolku 10m2 ubav beton/.
Od druga strana involvirani se kompetenti lugje, so cel da se zazivee duhovno prostorot so aktuelni funkcii. Valjda Pasko-ta nema da dozvoli da se gradi vrz neistrazeno, i da se natakne funkcija koja ne mu prilega, baska i od Ohrida grada e. Morame ponekogash da veruvame i na sudovite na lugje od felata, ne mozeme za se da sudime krajno samite, a treba da kritikuvame, toa pravo nikoj ne moze da go zeme. Mene licno vaka zatvoren kompleksot ke mi dobie na tezina. Mi smeta secenjeto na shumata i del od vizuri kon ezeroto koi sto ke se zatvorat. Transparantnite objekti koi gi vidov na nekoi renderi ne mozat da goi nadopolnat toa, no moze da se igra so takvi formi. Setete se na staklenata piramida vo Luvr ili na grdosijata od celi sred barokniot Paris. I poeklatantni primeri ima niz svetot koi sto si go grabnale duhot i zaziveale vo polno svetlo. Vazno tuka sme da im gi davame crvenite linii. Toa ni e rabota, koga veke nekoi raboti pominuvaat po brza postapka.
.....   .......
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 09-Sep-2010 at 11:08
Edno prasanje samo, ova vaka izgledalo vo sredniot vek ili onaka si gradat sega kako sto ke im tekne?
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Sep-2010 at 11:47
Prasanje na mesto lupo... 
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Sep-2010 at 12:13
ovaa gradezna grandioznost nikogash ja nemalo, na ova mesto grandioznosta bila duhovna...so vekovi i vekovi. Najverojatno se saka materijalno da se istakne znacenjeto na ovoj prostor, bidejki, budimo realni, denes vo cel svet duhovnosta i moralnosta se tocki koi se odbegnuvaat. Daj boze barem funkcija da si imaat objektive:  manastir, bogoslovija, univerzitet za slovenska pismenost.
Inaku na ova mesto imalo polikonhalna gradba, crkva, so krstilnica, a i tuka pocnalo pomasovno da se opismenuvaat monasi za da preveduvaat knigi  na staroslovenski, sto oznacuvala i prv univerzitet vo Evropa, nekoja stotka postar od Bolonjskiot, taka nesto mi ostanalo od ona sto sme go ucele. Se na se, jaaaako mesto koe dolgi godini bese zaboraveno vo poveke aspekti.
.....   .......
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Sep-2010 at 12:39
Lugje ako se pravi universitetot togas da se napravi avtenticen! A ako ne go zadovoluva denesnite potrebi, togas postojat i drugi resenija, od tipot na dogradba na drugi objekti od stranite, futuristicki ili so avtenticna arhitektura. Prvo ne lici tie ogromni objekti da se gradat so sosema razlicni profili vrz iskopini. Steta za mozaicite sto ke se pokrijat i ke ostanat vo podrumite. Mislam deka ke bese odlicna idea da se napravat prostorii so isti profili vrz iskopinite so mozaici, kade sto podot na samata prostorija ke bide staklen a odozdola ke se gleda mozaikot.

Edited by lupo - 09-Sep-2010 at 12:40
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Sep-2010 at 17:50
Тој простор според мене не треба да се чепка. Се ќе се уништи. Што случајно да не престануваат мозаиците и археолошките предмети токму каде што ќе пресече ѕидот на објектите? Гледам еден од трудовите стои како на платформа со минимален контакт врз земјиштето под него. Ако веќе го правеа тоа, нека го прават така.

Како и да е си останувам на моето дека со ова ќе изгубиме премногу.
Добра замисла, лошо место.
Да се надеваме дека нема ништо каде ќе се гради ова. (што е малку веројатно)

Можеби времето ќе покаже дека грешам. Но да даде Бог да грешам.

Поздрав.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Sep-2010 at 21:00
i

Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:09
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Sep-2010 at 21:35
Veruvam deka toj centar bil pogolem odkolku sto se zamisluva
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Sep-2010 at 12:37

На Плаошник ќе никне чудо до 2014

 

По тригодишни археолошки ископувања, следува изградбата на вкупно 23 објекти што ќе се простираат на површина од 7.800 квадратни метри

Мики Трајковски

ОХРИД - По веќе познатиот мегаломански проект „Скопје 2014“ и неодамна обнародениот „Струмица 2014“ на локалниот разгранок на ВМРО ДПМНЕ, Охрид е третата станица во која градовите почнаа да го добиваат магичниот предзнак „2014“. Овој пат не станува збор за мајтапчиското препукување на Интернет, туку за амбициозното возобновување на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник, кој според најавите треба да биде изграден до крајот на 2014 година, што беше доволно кај пошироката јавност да го добие името „Охрид 2014“. Пред три дена беа удрени темелите овој голем зафат со што беше означен почетокот на неговата изградба. Потребните средства ќе бидат обезбедени во рамките на капиталните проекти на Владата, финансирани директно од буџетот, а целиот проект изнесува 9 милиони евра.

По тригодишни археолошки ископувања, следува изградбата на вкупно 23 објекти што ќе се простираат на површина од 7.800 квадратни метри. Во рамки на Универзитетскиот комплекс ќе функционира редовна конзерваторска школа, со професори од признати светски универзитети, музеј на почвата на Плаошник во кој ќе бидат презентирани богатите наоди на самиот археолошки локалитет, богата Светиклиментова библиотека со стартни сто илјади наслови, седиште на Галеријата со икони, Македонскиот институт за хуманистички науки, посебен монашки простор наменет за свештени лица, афилијации на светски универзитети, како и Светиклиментова градина, како место за одмор и креативна инспирација.

Директорот на Управата за културно и историско наследство, Паско Кузман, вели за „Утрински весник“ оти вкупната површина на целиот комплекс, кој ќе биде отворен за туристички посети, изнесува 32.000 квадратни метри, додека објектите ќе бидат изградени на површина од 7.800 м2.

„Видикот кон езерото и градот нема да се нарушат како што се шпекулира во јавноста. Целиот простор е добро осмислен. Објектите кои овде ќе никнат ќе бидат со височина од приземје и најмногу два ката што доволно зборува дека водевме сметка за целокупниот изглед“, вели Кузман.

Тој негира дека голем дел од шумата на Плаошник ќе биде исечена на сметка на градежните активности таму. „Ќе бидат исечени само неколку дрва. Тоа ќе биде неопходно за да го направиме она што е зацртано со проектот, но станува збор само за неколку дрва кои воопшто нема да го нарушат природниот амбиент во тој дел на Охрид. И она што ќе се сече е со посебна дозвола од Министерството за екологија“, вели Кузман, додавајќи дека сите објекти ќе бидат сместени во четири одвоени комплекси кои меѓусебно ќе бидат поврзани со посебни патеки. Единствено ќе биде одделен делот каде што ќе бидат лоцирани филијалите на неколку светски универзитети.

Се' што беше досега пронајдено од археолошки пронајдоци ќе биде конзервирано и презентирано во самиот комплекс. Помеѓу сите објекти со проектот е предвидено да има специјални патеки по кои гостите би поминувале, а истовремено би се запознавале со сето она што беше пронајдено, а со тоа и со цивилизациите што живееле на овој простор, објаснува Кузман. „Од ископините единствено ќе бидат достапни остатоците од некогашните конаци на манастирот ’Свети Климент‘ кои ќе можат да се видат со голо око, а овде ќе биде стационирана и Светиклиментовата градина за одмор“, вели Кузман.

Иако станува збор за државно земјиште, корисничкото право за поголем дел од просторот на Плаошник го имаше општина Охрид, односно ЈП „Охридски комуналец“.

„За да се забрзаат постапките за изведување на градежните работи, на последната седница на Советот на Општина Охрид беше донесена одлука истиот овој простор повторно да го вратиме во владение на државата“, вели Бранко Арнаудов, началник на Секторот за урбанизам во Општина Охрид. Тој вели дека изградбата на овој комплекс била предвидена и со локалната планска документација, која била донесена за овој дел на Охрид. Според него, новите објекти што ќе никнат таму воопшто нема да влијаат, односно нема да ја нарушат статиката и изгледот на старото градско јадро. „Напротив, ќе се води сметка сите објекти што ќе никнат да бидат вклопени во амбиентот што владее таму. Целиот локалитет и во иднина целосно ќе биде отворен кон езерото, објектите кои ќе бидат изградени ќе бидат на поголемо растојание еден од друг, што значи дека нема да има какво и да е нарушување на досегашниот изглед“, вели Арнаудов.

Еден од главните архитекти е младиот архитект од Охрид Горан Патчев, додека целиот надзор и главен носител на сите активности ќе биде Охридскиот завод и музеј.

Премиерот Груевски, на свеченоста пред неколку дена во својот говор, на шега рече: „Еве, случајно или намерно, но повторно имаме уште еден проект што треба да се заврши до крајот на 2014 година“. Министерката за култура, Елизабета Канчевска - Милевска, посочи дека станува збор за капитален проект на Владата и на Министерството за култура, како резултат на многуте истражувања и процесот на реставрација на целокупниот локалитет. „Овде на просторот на првиот славјански универзитет во светот, првото академско лечилиште за телото и душата на луѓето од Велика и Кутмичевица, археолошкиот локалитет Плаошник започнува нова ера на духовното егзистирање на Охрид и на Република Македонија. Ова е нова страница од житието на славјанската култура“, рече министерската за култура, Елизабета Канчевска - Милевска.

Што ќе содржи комплексот

1. Конзерваторска школа
2. Музеј
3. Светиклиментова библиотека
4. Седиште на Галеријата со икони
5. Македонски институт за хуманистички науки
6. Посебен монашки простор
7. Афилијации на светски универзитети
8. Светиклиментова градина...

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Nov-2010 at 01:36
Неколку слики од таблата пред Плаошник







еве ја и макетета,според мене ќе биде огромна грешка сето ова,црквата ќ се изгуби помеѓу овие "монструми"





За среќа сеуште нема знаци дека ќе почне да се гради








Не знам дали јас не сум бил одамна на Плаошник но на местово ги рашириле истражувачкиве работи





и две слики гратис од црквата



build.mk, гради форумска историја
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Nov-2010 at 02:13
спомен куќата на мајка тереза, само во 100 пати поголеми размери, тоа е најпристојно нешто што можам да го кажам за проектов
безмилосно однесување кон туристички и културен локалитет!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Nov-2010 at 15:31
Од сликите на ovaj_s уште повеќе ми се зацврсти убедувањето дека комплексов е прегломазен за тоа опкружување. За останатото не би коментирал подетално бидејќи макетите и другите визуелизации не се баш на ниво па тешко е прецизно да се прочита нешто друго освен габаритот. Но генерално не гледам некаков простор за оптимизам.

Единствена светла точка веројатно ќе биде тоа што комплексов гледан од далеку (бааѓи далеку) ќе делува импресивно и ќе исцрта уште повпечатлива панорама на Охрид. Но според мене тоа е слаба утеха во однос на минусите што можат да му се препишат.


Edited by Cloverstack - 16-Nov-2010 at 15:45
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 17-Nov-2010 at 09:34
Originally posted by Cloverstack


Од сликите на ovaj_s уште повеќе ми се зацврсти убедувањето дека комплексов е прегломазен за тоа опкружување.


Го имам истиот впечаток, со тоа што не знам дали ќе изгледа импресивно. Ќе ја смени контурата на стар Охрид - точно, ама зошто? И има ли воопшто потреба од толкава програма да се набута на врвот на ридот, покрај толкаво поле, па уште во толку богат археолошки простор.
Проектов не го поддржувам воопшто и мислењето го имам напишано погоре, а го има и текстот на професорот Чипан (кој за тие што не знаат е конзерватор на најзначајните споменици на културата во Македонија). Ќе имав помеко мислење, ако се прифатеше некаква архитектура што немаше да праи забуна што е старо, а што е ново, ама тоа е? Лажен барок во Скопје, па што да нема лажги и во Охрид...многу едноставно...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Mar-2011 at 16:40

Општина Охрид ќе ја стопира изградбата на Плаошник

Државата ја гради најголемата дивоградба во земјава, обвинува првиот човек на Охрид. За капиталниот проект Плаошник на кој камен темелник беше поставен во септември лани се уште не се платени комуналии и нема дозвола за градба.

Доколку министерството за култура не ги уплати парите, од локалната се заканија дека ќе ја стопираат изградбата на комплексот Светиклиментов универзитет.

-Ова е мој последен повик после тоа следува градежните инспектори да излезат на лице место да го затворат објектот, како дивоградба и да поднесат кривични и прекршочни пријави против лицата што градат таму. Пријави ќе има и против фирмата која е избрана да гради и против Министерството за култура, се закани градоначалникот Петрески.

Директорот на Управата за заштита на културно - историското наследство Паско Кузман признава дека се уште не биле платени комуналиите. Според него општината требало да ја намали баснословната сума од 1 милион евра, бидејќи проектот е од исклучително значење за македонската историја и култура.

Кузман вели не може никој да ги стопира градежните работи бидејќи изградбата се уште не започнала, во моментов се работело на конзервација и реставрација. Овој проблем според него ќе се решава на средба со охридскиот градоначалник надвор од политиката.

Инаку според проектот до 2014 година на Плаошник треба да никне Светиклиментовиот меморијален научен културен центар, во кој ќе бидат инкорпорирани околу дваесетина објекти.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=72466
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Mar-2011 at 19:09
Navistina ne veruvam deka objektite ke bidat tolku glomazni kako na maketite... Koga veke se dolucile na taa lokacija da go gradat univerzitetot togas barem da gi uskladat dimenziite so plaosnik, vaka ovoj prekrasen verski objekt ke se izgubi megu arhitektonskite grdotiji koi se pretstaveni na maketata.
Inaku koga jas bi se prasuval najdobro e na ovoj lokalitet nisto da ne se gradi ili veke ako se gradi toa da bide navistina simbolicno a univerzitetot da go izgradat na drugo mesto .. Neznam zosto tolku se forsira se da bide na edno mesto....
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-May-2011 at 01:30
Интензивно се реализира Светиклиментовиот универзитет


Се очекува карабинската изведба на целиот комплекс со четиринаесетте предвидени објекти да заврши до 2014 година


Се вршат последните археолошки истражувања на локалитетот Плаошник и тоа на најстарите културни слоеви, а истовремено интензивно започнува реализацијата на проектот на Светиклиментовиот универзитет. Според директорот на Управата за културно наследство, археологот Паско Кузман, избрана е и фирмата што ќе го спроведува проектот.
- Избраниот проект го изработи мешана охридско-скопска фирма. Тој е избран од пет понудени идејни решенија, бидејќи во него се сублимирани архитектонските вредности од Климентовото време, од охридската староградска архитектура, од сакралната архитектура од регионот. Сето тоа е вклопено во успешна симбиоза на дамнешните времиња со современието, истакнува меѓу другото Паско Кузман, објаснувајќи го текот на реализацијата на Светиклиментовиот универзитет.

Во рамките на комплексот е предвидена изградба на манастирски конаци и објект во кој ќе биде сместен Теолошки факултет, Музеј на Плаошник и Галерија на икони, како и Светиклиментовата библиотека, Македонски институт за хуманистички науки и Конференциски центар.
Кузман истакна дека неговиот стручен тим ја дал идејната програма, го осмислил проектот, а од изгледот на идниот универзитетски комплекс, вели дека е лично задоволен. Според него неиздржани се забелешките дека со идните градби ќе се задуши просторот на Плаошник, како и Светипантелејмоновиот храм.
- Проектот многу студиозно избиран и во соработка со експерти. Јас сум презадоволен што се е сработено во согласност со проектната програма. Се очекува карабинската изведба на целиот комплекс со четиринаесетте предвидени објекти да заврши до 2014 година. http://vecer.com.mk/?ItemID=D8948A7DD124084AA0F56209AEFCF7D6
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 30-May-2011 at 08:48
Најстрашното нешто на макетиве е споменикот, кој е замислете ПОВИСОК од камбанаријата на црквата. Ако биде вакво нешто изградено, ќе биде ужасно!

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 30-May-2011 at 11:10
horor neviden, ponekogas se prasuvam kako moze covek da misli deka ova e patriotizam
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.