build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Св. Климентов Универзитет на Плаошник
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Климентов Универзитет на Плаошник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 30-May-2011 at 13:22
ova nema vrska so patriotizam xnx, kade gledas ti tuka patriotizam ?
ovoj cel projekt samo na maloumen covek moze da mu se dopaga, odvratno nesto!!!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-May-2011 at 15:39
koj rece deka gledam patriotizam vo ova? procitaj ubavo sto sum napisal uste ednas
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-May-2011 at 20:25
Проектите кои ги имаме овдека како идејни решениа се апсолутно несоодветни и прегломазни за околината. Верувам и се надевам дека не се овие решениа избрани како конечни. Во тоа всушност не уверува и Паско кој вели дека многу се внимавало на димензиите и архитектурата на објектите. Што значи тоа останува да видиме. Како и да е и покрај големиот отпор факт е дека проектот и натаму ќе се бутка и конечно реализира. Она што според мене е позитивно е фактот дека нема да се брза со објектите затоа што рокот е до 2014 да биде готива само карабината фаза.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 30-May-2011 at 20:43
Crkvata e mnogu ubava, sigurno najubavata niz cela MakedonijaCheers
E sega, ovaj proekt e nikako za poddrzuvanje! Kako mozat da gradat niz arhioloski lokaliteti??? Jas mislam deka definitivno kje si otide toj duhovniot vkus od crkva i arhologija ako se gradi toa sto e planirano. Strasno i steta za okolinata na ovaa preubava crkva
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 30-May-2011 at 22:46
Што се чудиш ни таа црква не беше таму ,сега брзо ја изградија ,мислејќи дека ја изградиле како што си била али нема врска, плаошник е брзо изграден врз темели на претходна црква,и ја сум против уништување на тие локалитети ,сигурно ќе се освестат бидејќи има доста слободен простор во таа околина доколку сакат да градат нека градат на друго место ,тоа нека си остане успомен.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 31-May-2011 at 08:48

За црквата не е баш изградена врз 100% урнатини.
И да е така има стари слики кој што мислам дека ги има некаде на форумот (ако нема ќе најдам во архивата некаде).

Црквата е доста слична на тоа што било некогаш.

Што се однесува на проектот и јас сум против. Нема смисла и лично не ми изгледа како што треба. Сигурно има други подобри локации за тој универзитет.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 31-May-2011 at 13:08
Не е изградена врз 100 % урнатини ,но јас како што памтам беше руина,и не се ни гледаше формата и стариот изглед, другото што е изградено е сосема друга градба,сакав да казам дека не е автентичниот изглед.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 31-May-2011 at 13:10
kako ne se gleda starata forma od crkvata? bas nad taa stara crkva e izgradena ova i bas toa e zacuvano i se poznava mnogu ubavo ke pobaram sliki da najdam da postavam a mislam deka tuka ima
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 31-May-2011 at 13:17
Ај побарај и јас би сакал да го видам стариот изглед па да ги споредиме =) 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 31-May-2011 at 13:34
Доколку сте биле на Плаошник, јасно се разделени стариот од новиот (реконструиран слој) со слој од олово. Тамо јасно се гледа дека целата контура на црквата била зачувана, а висината на одредени места била еднав 10тина сантима над земја додека на други оди и над метар. Според оваа основа, а претпоставувам и другите материјалеи кои биле пронајдени црквата беше реконструирана пред 10тина години. Иако возобнвена, се наоѓа на темелите на старта црква и мислам дека е дословно реконстуирана каква што била првично.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 31-May-2011 at 14:31
Јас го истражив целиот интернет од старата градба, но не најдов ништо освен овие фотки од стариот изглед :

А вака изгледа новиот изглед:


Што буквално не сакам да го преаночам разговорот во друга тема, али тука имавме одлично сочивани зидови од Џамијата Имарет, која е комплетно срушена и врз неа е изградена таа црква.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 31-May-2011 at 15:26

Се извинувам, сликата ми е помешена со една друга црква.
Во право си.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 31-May-2011 at 15:35
Дали забележуваш едни поинакви контури на камената „ограда“ што е пред џамијата?

Епа тоа се темелите од црквата. Ако одиш на Плаошник можеш точно да ги видиш темелите кои си останаа, и само врз нив е изградена црквата.

Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 31-May-2011 at 15:39
Originally posted by mitatos

Јас го истражив целиот интернет од старата градба, но не најдов ништо освен овие фотки од стариот изглед :

А вака изгледа новиот изглед:


Што буквално не сакам да го преаночам разговорот во друга тема, али тука имавме одлично сочивани зидови од Џамијата Имарет, која е комплетно срушена и врз неа е изградена таа црква.
Ми пречи кога споредуваш вака. Што треба да значи ова? Треба да споредуваме цело време кое е постаро? Па под таа џамија имало темели на црква. И сега цело време ке споредуваме кое е постаро? Јајцето - кокошката? Колку што гледам и џамијата била цела растурена. И не сакам да правиме вакви сопредби. Не треба да броиме и колку џамии биле направени врз разурнети цркви, зошто ова нема крај. И ве молам да се водздржувате од нагони предизвикани од верата.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 31-May-2011 at 15:41
Originally posted by lupo

[QUOTE=mitatos]Јас го истражив целиот интернет од старата градба, но не најдов ништо освен овие фотки од стариот изглед :

А вака изгледа новиот изглед:


Што буквално не сакам да го преаночам разговорот во друга тема, али тука имавме одлично сочивани зидови од Џамијата Имарет, која е комплетно срушена и врз неа е изградена таа црква.
Џамијава нема ни купола ниту пак минаре.
Ми пречи кога споредуваш вака. Што треба да значи ова? Треба да споредуваме цело време кое е постаро? Па под таа џамија имало темели на црква. И сега цело време ке споредуваме кое е постаро? Јајцето - кокошката? Колку што гледам и џамијата била цела растурена. И не сакам да правиме вакви сопредби. Не треба да броиме и колку џамии биле направени врз разурнети цркви, зошто ова нема крај. И ве молам да се водздржувате од нагони предизвикани од верата.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 31-May-2011 at 15:44
Па јас тоа се обидувам да кажам дека плаошник не е црква што била руинирана па после реконструирана, тука срушена била џамијата потоа изградена црквата, за ова нема да коментирам пошто веќе сме коментирале во претходни постови ,па да не излеземе надвор од темата, значи сакав да кажам дека е унишетно дел од културно наследство и како што прочитав во еден весник тоа претставува еден вид на дивоградба.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 31-May-2011 at 15:51
Митат, колку џамијата била праведно изградена од османлиите што ја разурнале прдходната црква од Охридската школа? Не можеш така да гледаш. Биди објективен.
Се вознемирив сега....Laugh
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 31-May-2011 at 15:56
Реков дека нема да коментирам погоре, ова се десило пред 10-20 години во едно демократско општество,тоа било друга држава сега е друга држава ,поентата ми е дека не треба тоа што останало да го рушиме за да изградиме нешто што не постои и ако постоел ,сум го кажал и во другите постови , без разлика дали е џамија или црква, не сакам да имаме недоразбирање ,пошто секој пат темата бега воо религиозен конфликт помегу корисниците на форумот.Да го гледаме форумот еднаков за сите, и само да го дадеме мислењето без да се навреди чуството на едните и другите.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 31-May-2011 at 15:59
Originally posted by mitatos

Реков дека нема да коментирам погоре, ова се десило пред 10-20 години во едно демократско општество,тоа било друга држава сега е друга држава ,поентата ми е дека не треба тоа што останало да го рушиме за да изградиме нешто што не постои и ако постоел ,сум го кажал и во другите постови , без разлика дали е џамија или црква, не сакам да имаме недоразбирање ,пошто секој пат темата бега воо религиозен конфликт помегу корисниците на форумот.Да го гледаме форумот еднаков за сите, и само да го дадеме мислењето без да се навреди чуството на едните и другите.


Срушена црква и срушена џамија. Постара била срушената црква, затоа таа е обновена.

А башка била и далеку позначајна во светски рамки, отколку џамијата.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 31-May-2011 at 16:04
A sega nauciv nesto. Znaci prvo imalo crkva potoa dzamija a dzamijata bese urnato i nad nea bilo ova crkva izgradeno.
Jas mislev deka crkavata ja ima uste od nekolku vekovi, pa me cudese sto preziveaal do sega..Znaci ovaj izgled na crkvata e nov, ne e od starata crkva...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.