build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Климентов Универзитет на Плаошник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 31-May-2011 at 16:14
Тоа што вие го нарекувате црква Плаошник е всушност манастирот Св. Пантелејмон. Интересна му е историјата. Изграден е кон крајот на 9 век и тоа врз веќе постоечка но помала црква. Во 15 век турците го конвертирале во џамија но во 16 век дозволиле повторно да се реставрира во манастир. Во 17 век е срушен и на негово место е изградена нова џамија „Султан Мухамед (Имарет)“. Како што споменавте погоре, остатоците од темелите се гледаат и денес. Она што го гледаме денес не е верна копија на стариот манастир затоа што и не постојат податоци за тоа како изгледал низ вековите. Ископувањата се вршени од 1943 до 1965.

http://www.ohrid.org.mk/eng/crkvi/pantelej.htm

Edited by OCB - 31-May-2011 at 16:36
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 31-May-2011 at 16:51


bas na ovaa slika se poznavaat dzidovite od starata crkva koja bila srusena i na nejzino mesto ili nad nejze bila izgradena dzamija
e sega nad tie dzidovi od starata crkva e izgradena/obnovena novata, a toa i se poznava kako sto napisa nekoj pogore na nekoj mesta duri ie stari dzidovi se nad metar visoki, koga ke se vleze vnatre vo crkvata isto na nekoj mesta ima na patosot plexiglas kade moze da se vidat i starite temeli...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 31-May-2011 at 16:57
PreviousSlikata gore lici na dzamija ne na crkva ili manastir. Tuka se gleda i kulata sto e urnata
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 31-May-2011 at 17:02
Originally posted by my Macedonia

PreviousSlikata gore lici na dzamija ne na crkva ili manastir. Tuka se gleda i kulata sto e urnata


pa dobro ti razbiras li sto napisav? toa e dzamija na slikata da a pred dzamijata se gledaat temelite na crkvata! vidi ubavo
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 31-May-2011 at 17:14
Pa kazi taka namesto ,,vo ova slika se gledaat dzidovite na crkvata,, taka pomisluva covek deka mislis na visokite dzidovi (odnosno dzidovite na dzamijata..) a ne na niskite...



Edited by my Macedonia - 31-May-2011 at 17:15
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 31-May-2011 at 17:28
dobro vazno na kraj site se razbravme
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Jun-2011 at 14:57
Originally posted by UrbanFreak

Доколку сте биле на Плаошник, јасно се разделени стариот од новиот (реконструиран слој) со слој од олово. Тамо јасно се гледа дека целата контура на црквата била зачувана, а висината на одредени места била еднав 10тина сантима над земја додека на други оди и над метар. Според оваа основа, а претпоставувам и другите материјалеи кои биле пронајдени црквата беше реконструирана пред 10тина години. Иако возобнвена, се наоѓа на темелите на старта црква и мислам дека е дословно реконстуирана каква што била првично.


Applause

jp, ubavo kažano, a renovirana e poradi najzinoto značenje, a rekonstruirana e spored podatocite kako izgledala crkvata vo toa vreme, zatoa ne si izmisluvajte razni stvari da poplukate nešto, ako ne vi e jasno nadzirnete go sv. Naum, pa tražete detajli


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Jun-2011 at 16:00
Не те разбрав баш. Сакаш да кажеш дека Св. Пантелејмон како што го гледаме денес е верна копија на манастирот кој бил срушен во 17 век?
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Jun-2011 at 17:42
Originally posted by my Macedonia

PreviousSlikata gore lici na dzamija ne na crkva ili manastir. Tuka se gleda i kulata sto e urnata


Дечкото ти збори дека се познаваат основите на црквата врз која е изградена џамијата, како што е случај со ред џамии низ државава.

А второ, ако ја споредам градбата на таа слика (остатокот од џамијата на Плаошник), со ред џамии во државата кои се изградени во последниве 10 години во Македонија, тешко дека би донел заклучок дека воа е џамија/xhamia/camii.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 04-Jun-2011 at 17:46
Originally posted by gorco

Originally posted by my Macedonia

PreviousSlikata gore lici na dzamija ne na crkva ili manastir. Tuka se gleda i kulata sto e urnata


Дечкото ти збори дека се познаваат основите на црквата врз која е изградена џамијата, како што е случај со ред џамии низ државава.

А второ, ако ја споредам градбата на таа слика (остатокот од џамијата на Плаошник), со ред џамии во државата кои се изградени во последниве 10 години во Македонија, тешко дека би донел заклучок дека воа е џамија/xhamia/camii.


Da da, jas razbrav nesto pogresno.Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 04-Jun-2011 at 18:13
Дискусијата црква vs. џамија очекувано излезе вон контрола и отиде во канта. Ве молам не ја почнувајте повторно.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 06-Aug-2011 at 17:11

Архитектите не го даваат Плаошник

сабота, 06 август 2011, 17:33

Архитектите не го даваат Плаошник. Порачуваат да се одложи возобновувањето на Свети Климентовиот универзитет, се додека за градбите на охридското кале, не се изјасни пошироката македонска јавност. Велат, да не се избрзува со реализацијата на проектот, со кој, постојната Свети Климентова црква ќе се изгуби во просторот, бидејќи е два и пол пати пониска од 23-те објекти кои ќе се изградат таму.

Еминентниот архитект Константиновски пак, не е против современата, модерна архитектура на Плаошник, но смета дека градбите на ридот од каде Св. Климент некогаш скрoмно ја ширел писменоста, треба да му се доверат на – како што вели големо, светско име во архитектурата.

Професионална дискусија ќе продуцира посоодветни урбанистички решенија, до кои не може да се дојде без јавна расправа – велат од асоцијацијата на архитекти.

http://daily.mk/cluster3/99978296d25a238711af89bf2686e556/853556
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 06-Aug-2011 at 18:59
Кои се тие архитекти? Секогаш Константиновски го гледаме како реагира прв и дели совети. А Константиновски е архитект на момеоријалниот центар пелинце кој беше изграден со договор во 4 очи и не беше консултиран никој за тој проект кој има особено значење со оглед на тоа дека треба да претставува реплика на Св.Прохор Пчински. Нема морален кредибилитет да дава оценки за туѓи идеи и замисли.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 06-Aug-2011 at 19:05
Да си го повторам моето мислење уште еднаш...На тоа место нема ама баш никаква потреба од Климентовиот универзитет , кој би требало да се гради на некоја друга локација, најдобро надвор од јадрото на градот со што би се постигнал ефект кој го има Свети Наум а на самиот објект би му се потенцирало значението. Трагедијата во Македонија е критичната маса и т.н. експерти кои секагаш се јавуват по нечија нарачка. И место да се млати празна слама треба да се соберат идеи и факти со кои ќе се излезе ама сериозно да се негодува против објектот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 07-Aug-2011 at 00:46
Originally posted by kultuzin

Да си го повторам моето мислење уште еднаш...На тоа место нема ама баш никаква потреба од Климентовиот универзитет , кој би требало да се гради на некоја друга локација, најдобро надвор од јадрото на градот со што би се постигнал ефект кој го има Свети Наум а на самиот објект би му се потенцирало значението. Трагедијата во Македонија е критичната маса и т.н. експерти кои секагаш се јавуват по нечија нарачка. И место да се млати празна слама треба да се соберат идеи и факти со кои ќе се излезе ама сериозно да се негодува против објектот.
да се надополнам, најжалосното е што на сите проекти најчесто се противат луѓе кои и немаат баш најбистра позадина, па најчесто реакциите на сите се како онаа на Mjolnir погоре и се паѓа во вода, па дури и да се сосема издржани мислењата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Дарко View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дарко Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 07-Aug-2011 at 01:55
Не разбирам како е издржано тоа мислење на Kultuin дека треба да се гради универзитетот на сосема друго место а не на она на кое било пред толку години? за да му се даде значење? па на кое друго место би му се дало повеќе значење отколку на она на кое што тој постоел пред илјада години? а Забеган на секое можно здание што се гради од 2006 па навака има нешто негативно да каже така што неговото мислење тотално веќе нема никакво важење бидејќи е очигледно дека е ама баш ништо што се гради во државава не го бива. од толку работи барем една ќе му се допаднеше и на нејголем песимист, ама очигледно дека некој сака да биде главниот негативец на форумов па ете слободно Забеган таа улога можеш да ја имаш...не дека некој би ти замерил после волку време.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 07-Aug-2011 at 02:30
Originally posted by Дарко

Не разбирам како е издржано тоа мислење на Kultuin дека треба да се гради универзитетот на сосема друго место а не на она на кое било пред толку години? за да му се даде значење? па на кое друго место би му се дало повеќе значење отколку на она на кое што тој постоел пред илјада години? а Забеган на секое можно здание што се гради од 2006 па навака има нешто негативно да каже така што неговото мислење тотално веќе нема никакво важење бидејќи е очигледно дека е ама баш ништо што се гради во државава не го бива. од толку работи барем една ќе му се допаднеше и на нејголем песимист, ама очигледно дека некој сака да биде главниот негативец на форумов па ете слободно Забеган таа улога можеш да ја имаш...не дека некој би ти замерил после волку време.
а со кое мислење па ти го поддржа објектов не ми е јасно, само клизачи за нечии коментари се даваат, без да се даде солиден контрааргумен или на било каков начин да се одбрани проектот, само се плука по секој оној кој ќе се обиде да зуцне нешто против некој проектот
а и не знам зошто се размислува обратно, зарем не е можно од 2006 па навака да е утнат буквално секој проект? или можна е само една опција и гледиште? Roll%20eyes
и ако збориме за мојот коментар, далеку од тоа дека алудирав на коректност на погорниот текст, не се ни обидов да го прочитам, коментарот ми беше за ионијата на ситуацијата, со тоа што неадекватни луѓе се противат на проектите

а на тебе коментарот ти е дека проектов е оправдан со тоа што пред многу години постоела некаква школа Question
сам си ги побиваш своите тези за доличност на критиката
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Дарко View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дарко Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 07-Aug-2011 at 10:19
Originally posted by zabegan


Originally posted by Дарко

Не разбирам како е издржано тоа мислење на Kultuin дека треба да се гради универзитетот на сосема друго место а не на она на кое било пред толку години? за да му се даде значење? па на кое друго место би му се дало повеќе значење отколку на она на кое што тој постоел пред илјада години? а Забеган на секое можно здание што се гради од 2006 па навака има нешто негативно да каже така што неговото мислење тотално веќе нема никакво важење бидејќи е очигледно дека е ама баш ништо што се гради во државава не го бива. од толку работи барем една ќе му се допаднеше и на нејголем песимист, ама очигледно дека некој сака да биде главниот негативец на форумов па ете слободно Забеган таа улога можеш да ја имаш...не дека некој би ти замерил после волку време.
а со кое мислење па ти го поддржа објектов не ми е јасно, само клизачи за нечии коментари се даваат, без да се даде солиден контрааргумен или на било каков начин да се одбрани проектот, само се плука по секој оној кој ќе се обиде да зуцне нешто против некој проектота и не знам зошто се размислува обратно, зарем не е можно од 2006 па навака да е утнат буквално секој проект? или можна е само една опција и гледиште? Roll%20eyesи ако збориме за мојот коментар, далеку од тоа дека алудирав на коректност на погорниот текст, не се ни обидов да го прочитам, коментарот ми беше за ионијата на ситуацијата, со тоа што неадекватни луѓе се противат на проектитеа на тебе коментарот ти е дека проектов е оправдан со тоа што пред многу години постоела некаква школа Question сам си ги побиваш своите тези за доличност на критиката


Интересно, ме прашуваш мене дали е можна само една опција и гледиште, а токму ти си тој што има една опција или гледиште кон секој проект....мене ми се допаѓа прокетот баш поради местоположбата која има најголемо значење бидејќи се возобновува нешто на истото место каде што посетоело и ќе претставува нешто по што Македонија и МПЦ ќе биде единствена во светот-ќе се возобнови Униерзитет на светецот Климент на истото место каде што тој творел и каде што се создавала историјата на словенските народи. Тоа е незаменливо. А конкретно за големината на проектот воопшто не сметам дека ќе ја угуши убавината на црквата, туку баш напротив ќе му даде уште толку порепрезентативен изглед на Плаошник. Маната на проектот е што немаме некој убав рендер или 3д презентација за точно да ја видиме замислата на архитектите, но во секој случај ќе има некој кој ќе го сака и некој кој нема да го сака проектот, ама тоа што ќе се изгради ќе претставува уште еден незаменлив дел од убавината на стариот Охрид.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 07-Aug-2011 at 10:47
Дарко очигледно е дека сакаш да го подржиш проектот иако и самиот незнаеш како ќе изгледа сето тоа: „ Маната на проектот е што немаме некој убав рендер или 3д презентација за точно да ја видиме замислата на архитектите„
Токму тоа е маната јас од рендерот гледам 20тина предимензионирани коцки меѓу кои се губи и гуши најубавата црква во Македонија. Убаво е тоа што го викаш таму бил универзитет. Токму така универзитетот бил таму и бил најстариот универзитет во Европа и тоа треба да се потенцира. Но денес се смениле многу работи и тој простор го добил денешниот изглед во кој маестрално е сместен Плаошник и самото место е најубавото место во Охрид, одтука сметам дека на тоа место треба да ги има ископините и некој мали објекти кои ќе служат за летни школи и ќе бидат од едукативен карактер подсетувајќи на некогашниот универзитет. А новиот универзитет треба да биде сместен на брегот на Охридското езеро со што би добиле уште еден атрактивен локалитет. Тоа што објектот ќе биде во околина во која нема други туристички атракции ќе му ја потенцира важноста и евенталната убавина.
Back to Top
Дарко View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дарко Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 07-Aug-2011 at 13:30
ok, kultuzin, we agree to disagree
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.