build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на цивилизациите во Македонија (Мост Око)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 30-Jan-2012 at 00:41
Originally posted by Граѓанин

А кога пред некое време посочив дека еден извор на информации (медиум) е лош, исвиркан и екстремен (што е мнозинско јавно мислење), добив опомени и бришење. Не знам...
Те молам не прибегнувај кон извртување на работите. Во случајот што го спомнуваш, беше изреагирано затоа што во твојот пост немаше ни 0,01% тематика поврзана со билд, туку настап во стилот на Џозеф Мекарти и лов по предавници.

И апсолутно нема простор за понатамошна дискусија по ова прашање. Ако биде продолжена, се разбира дека не останува ништо освен да се бришат коментари, па ако некој тоа сака да го толкува како цензура, навистина не знам што да кажам   Dunno


Edited by Cloverstack - 30-Jan-2012 at 00:46
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 30-Jan-2012 at 00:55
Originally posted by Граѓанин

Поентата е лесно сфатлива и исправна. Кој може да го оправда украсното за сметка на неопходното.

Масовното навредување е најголемото застранување и не треба да помине без примедба.
па и какво мислење очекуваш? можеби остри зборови (кои не ги оправдувам во нормална дискусија), но сепак инспирирано од тоа што го гледаме и слушаме секој ден
ако треба, ќе документираме чаршиски муабети околу мостов да се чуе колку се смешни, нереални и безвезни, без разлика на чија страна се... не звучат ни малку образовано, реално и нормално...
и баш поради истите причини, во Скопје има разни објекти на кои не треба ни да се помисли, а камо па да се градат, ако народот беше барем малку свесен и совесен за урбаниот развој, различен ќе беше и односот на политиката кон урбанизмот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 30-Jan-2012 at 01:31
Има ред проекти што не ми се допаѓаат и со кои не се согласувам (или би сакал да се поинакви). Но не гледам зошто невкусните навреди врз цел народ да стојат, а мојата реакција на нив да биде бришена. Некој изгледа ги побркал параметрите.Edited by Граѓанин - 30-Jan-2012 at 01:31
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 27-Feb-2012 at 10:15
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 27-Feb-2012 at 21:06
Не гледам никаков напредок во последните неколку месеци. Сликите од Октомври и овие сега скоро да немаат никаква разлика. Нема да се изненадам ако и веке пробиениот рок го продолжат по трет пат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 27-Feb-2012 at 21:56
обично фирма што добила тендер го намалува темпото на изградба кога се касни со исплата на веќе сработеното
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 02-Mar-2012 at 22:29
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 03-Mar-2012 at 03:18
Скопјани наскоро ќе газат по "Око"


Останатите општини немаат сработено колку Центар, само проектот Скопје 2014 ни одзеде време како да работевме за две општини, вели градоначалникот Тодоровиќ


Околу 65 проценти од градежните работи за изградба на еден од најмодерните мостови во центарот на Скопје, "Око", кој треба да го поврзува Градскиот трговски центар и зградата на Уставниот суд, се завршени и годинава се очекува тој да биде ставен во функција. Изградбата, пак, на Мостот на уметноста е во тек и досега се реализирани само 10 проценти од него. Ова го изјави градоначалникот на општината Центар, Владимир Тодоровиќ, на отчетот за сработеното мината година каде што потенцираше дека општината Центар е единствената во која се градат мостови.
- Динамиката на изградбата на мостот Око" малку забави, бидејќи требаше да се направи друг вид темели, за што се додаде и анекс кон договорот со фирмата-изведувач, додека останатите работи одеа според предвидениот план. Во наредните денови ќе се бетонираат главните носачи и плочата - најави градоначалникот Тодоровиќ.

Во отчетот за сработеното градоначалникот малку се осврна на проектот Скопје 2014, бидејќи, како што рече тој, јавноста била доволно запознаена со овој проект. Акцент овојпат стави на сите останати активности во општината направени лани. Од реконструирани улици, училишта, градинки до изградба на игралишта нови паркинг-места, мал плоштад и чистење на депониите се активностите на кои работела општината. Тодоровиќ е задоволен од сработеното, но вели дека е рано да каже дали повторно ќе се кандидира за градоначалник.
- Јас сум задоволен од мојата работа, останатите општини немаат толку сработено како општината Центар. Да не го споменувам проектот Скопје 2014, којшто ни одзеде време во административните работи како да работевме за две општини - вели Тодоровиќ.

Од општината информираа дека во 2011 година ја реконструирале улицата 29 Ноември", од Католичката црква до булеварот "Партизански одреди", при што каблите се симнати под земја, заменети се и водоводните цевки и канделабрите на овој потег. Обновени се и улиците "Никола Вапцаров", "Орце Николов", "Петар Поп Арсов" и "Христо Смирненски". Изградбата на катната гаража е до карабина, а во Капиштец е изграден монтажен паркинг за 135 возила, направена е нова автобуска станица кај Олимписко Село, реконструирано е и ОУ "11 Октомври" изградени се две игралишта во ОУ "Димитар Миладинов", а целосно е заменета калдрмата кај хотелот "Холидеј ин".

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=195FA5D59E71424B81D31C97FB064015
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 03-Mar-2012 at 20:03
"наскоро" е многу релативен термин,посебно во Мк.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 03-Mar-2012 at 21:52
дали мене ми се чини или третиот солб(од десно налево) на уставниот е изместен во подлогата(која сеуште не е обложена со мермер).ми делува како да е насочен према местото од каде сум сликал,а не паралелно на мостот како другите столбови

Edited by gjoko - 03-Mar-2012 at 21:53
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 03-Mar-2012 at 21:58
Се добива таков впечаток поради кружната форма на тој дел од објектот. 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 04-Mar-2012 at 03:06
Originally posted by gjoko

дали мене ми се чини или третиот солб(од десно налево) на уставниот е изместен во подлогата(која сеуште не е обложена со мермер).ми делува како да е насочен према местото од каде сум сликал,а не паралелно на мостот како другите столбови


Во право си, а FoSsiL не е во право Шестте столбови под тимпанонот се некои 3-4 метри испред другите.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 04-Mar-2012 at 09:04
Не се разговара за 6-те столба под тимпанонот, тие очигледно се пред другите. Конкретно е за тој еден столб и неговиот базис, кој е навистина чудно сротиран „кон“ мостот. Тоа е направено поради радијалната шема на столбовите кај полукружните сегменти, а мора да се признае изгледа малку шашаво. Истото е и со другата страна.
.....   .......
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 02-Apr-2012 at 14:43
Ако може некој нека направи “update" со нова слика. Ме интересира дали се работи на мостот или е стопирана изградбата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 09-Jun-2012 at 17:28
1


2

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 18-Jun-2012 at 11:47
КОНЕЧНО се бетонира мостот ОкоBack to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 01-Sep-2012 at 03:31
има статија во вест дека мостот ОКО тоне во кал, власта се сомнева во квалитетот на градбата ?!?

има некој подобри информации?

дефинитивно овој проект е заглавен некаде
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 01-Sep-2012 at 09:28
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 01-Sep-2012 at 19:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 02-Sep-2012 at 13:52

Го прочитал ли некој текстот во Вест? Има нешто поконкретно или само шпекулации?Originally posted by makonix

дефинитивно овој проект е заглавен некаде
Се согласувам. Освен муабетов со темеливе кој сеуште не е потврден, проблем веројатно се и самите односи помеѓу власта и фирмата „Конструктор“. Најпрвин (ако не се лажам пред околу пола година) изби скандал дека Конструктор не ги подмирува обврските кон подизведувачите и снабдувачите, за што од Конструктор тврдеа дека ни ним владата не им плаќа за извршените работи, а од владата тоа го демантираа. Потоа работата пукна со раскинување на договорот за изградба на свети климентовиот универзитет, а нецел месец подоцна беше раскинат и договор со агенцијата за млади и спорт, за изградба на 100 повеќенаменски игралишта. Повеќе од јасно е дека нешто ептен шкрипи на релација Конструктор - власт. Дали некој видел како течат работите на катната гаража „Беко“, уште еден проект на кој беше ангажирана оваа хрватска фирма?

Инаку искрено верувам дека доколку е вистина ова со темелите, тоа е можеби најдобар исход во ситуацијава. Мостот око и мостот на уметноста се комплетни утки и кога го велам тоа зборувам од урбанистички и функционален аспект и воопшто не навлегувам во други аспекти. Наместо тие два моста, потребен е еден, на средина помеѓу нив, кој што би лежел на вистинска пешачка оска. Е сега ако за мостов око нема оправање, а со оглед дека мостот на уметноста е метална конструкција, може со релативно мал трошок да се урне мостот око, а мостот на уметноста да се дислоцира на адекватната локација, кај првично планираниот мост на цвеќето (узпат таман може да се ослободиме и од оние скулптури поставени на мостот кои изгледаат благо речено безвезно, а би можеле добро да легнат во некој парк или слично). Оваа рокада подразбира и рушење на објектчето на АЕК кој е еден невиден чир и ругло во секој поглед, а лежи токму на логичната пешачка оска каде што навистина треба да има мост. Со оглед дека објектчето на АЕК е смешно мало, а метална конструкција за новиот мост веќе имаме од мостот на уметноста, на овој начин за релативно мал трошок би се исправила прилично голема штета. Ова се разбира не го очекувам од моменталната гарнитура, но останува отворено како опција за во иднина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.