build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на цивилизациите во Македонија (Мост Око)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 25262728>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 24-Jan-2014 at 19:29
Originally posted by marko.kostoff

Јас навистина не можам да ве сфатам зошто упорно неколкумина инсистирате дека се џабе катните гаражи. Едноставно тоа мојата логика не може да го прифати.

Но, ајде доста ја труеме нишкава со паркинзи, кои се комплетно оф-топик... подобро во нишката наменета за тоа.


Имаш право.
Затоа ќе ти одговорам во соодветната тема.
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 24-Jan-2014 at 19:50
@marko.kostoff

повели на:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=96&PID=166279#166279
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 29-Apr-2014 at 01:52
Водава буквално течеше од под мостот, точно каде што е фонтаната на средина.Не ми се верува вака да се испушта водата

Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 29-Apr-2014 at 10:35
Во секој случај, квалитетно изградено.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 20-Nov-2014 at 19:22
Ние ги критикувавме градските власти поради изградбата на непотребните пешачки мостови, а тие да биле далеку поголеми јасновидци од нас, чијшто поглед во иднината пријатно изненадува. Со други зборови - еве зошто ни биле потребни овие мостови!фотографија на Марија Јанеска

http://okno.mk/node/42453
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 24-Nov-2014 at 20:20
Тоа нема врска со градските власти, туку со општата некултура и примитивност кај поголемиот дел од македонската популација.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 13-Dec-2015 at 19:53
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 14-Dec-2015 at 01:32
не сакам да ме сметате за цепивлакно, ама ужасно ме иритира тоа што овалниот дел на платформата на мостов е рамен, а деловите кои водат до него се закосени... ми смрди на импровизација и неукост
или ќе биде целата линија на платформата засводена, или ќе биде целата платформа рамна... ова вака од многу агли дава погрешна слика дека мостот е испрекршен, дека нешто не е во ред со него и дека не е стабилен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 03-Feb-2016 at 18:48
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 03-Feb-2016 at 20:07
Very high quality.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 03-Feb-2016 at 20:25
По мостов се имаа движено "цивилизациски" со коли. Па оттаму и ваквиот распад.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 03-Feb-2016 at 22:40
Originally posted by ЏолеТоа е она што е РАК рана во моментов. На тендерите кои се објавуваат од државата и општините секогаш има само еден критериум а тоа е најниската понуда. Тоа надавање оди електронски и на крај победува кој најмалку ќе понуди. Резултатите од тоа ги гледаме секојдневно. Затоа според мене освен најниска понуда треба да се направат и квалитативни услови кои после ќе бидат соодветно контролирани и следствено казнувана фирмата ако истите не ги исполнува.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 03-Feb-2016 at 22:53
Овие плочи се веќе два пати менувани, што ја прави ситуацијата уште побизарна. За неполни 2-3 години.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 04-Feb-2016 at 00:04
Originally posted by kultuzin

Originally posted by ЏолеТоа е она што е РАК рана во моментов. На тендерите кои се објавуваат од државата и општините секогаш има само еден критериум а тоа е најниската понуда. Тоа надавање оди електронски и на крај победува кој најмалку ќе понуди. Резултатите од тоа ги гледаме секојдневно. Затоа според мене освен најниска понуда треба да се направат и квалитативни услови кои после ќе бидат соодветно контролирани и следствено казнувана фирмата ако истите не ги исполнува.


Многу побитен критериум е фирмата да биде блиска или дел од власта.

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 04-Feb-2016 at 04:41
Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Originally posted by ЏолеТоа е она што е РАК рана во моментов. На тендерите кои се објавуваат од државата и општините секогаш има само еден критериум а тоа е најниската понуда. Тоа надавање оди електронски и на крај победува кој најмалку ќе понуди. Резултатите од тоа ги гледаме секојдневно. Затоа според мене освен најниска понуда треба да се направат и квалитативни услови кои после ќе бидат соодветно контролирани и следствено казнувана фирмата ако истите не ги исполнува.


Многу побитен критериум е фирмата да биде блиска или дел од власта.Исто и до опозицијата каде што таа владее.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 04-Feb-2016 at 08:18
Опозицијата кај што владее Е власт така да... содржано е во коментарот.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 04-Feb-2016 at 10:06
e dobro de, za samo 9346413965416584 milioni evra ne moze da ocekuvate sve da bide bez greski
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 04-Feb-2016 at 10:06
Originally posted by Petar Skopje

Овие плочи се веќе два пати менувани, што ја прави ситуацијата уште побизарна. За неполни 2-3 години.
Како не биле двапати менувани.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 04-Feb-2016 at 17:58
Менувани се два пати конкретно овие сливници на двете страни. Живеам во непосредна близина.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 793
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 04-Feb-2016 at 18:29
Од трет пат викаат најарно лепело
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 25262728>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.