build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пловни куќи и објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пловни куќи и објекти
    Posted: 30-Aug-2009 at 13:40
Интересен кварт со пловни куќи во Сиетл. Не бев сигурен каде да го сместам постот па се решив тука. Видете само како е перфектно чисто и уредено.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Aug-2009 at 14:05
А дали овие куќи се баш пловни или повеќе се како наколни населби? Изгледаат многу интересно


Edited by La Linea - 30-Aug-2009 at 14:06
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Aug-2009 at 14:09


Коинцидентно, на википедија првата слика која ја искористиле за пример е токму од квартов кој го постирав

A houseboat is a boat that has been designed or modified to be used primarily as a human dwelling. Some houseboats are not motorized, because they are usually moored, kept stationary at a fixed point and often tethered to land to provide utilities. However, many are capable of operation under their own power.


http://en.wikipedia.org/wiki/Floating_home
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Aug-2009 at 14:24


Еве нешто и од блискиот комшилук. Хостел во Белград. Ова се најдобри слики што можев да ги ископам за жал. Каде во Македонија гледате погодни локации за вакви населби? Мене ми се вртат во глава некои од вештачките езера но таму веројатно би бил голем проблем водостојот.

1

2

3

4

5

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Aug-2009 at 15:13
Како најпогодна локација кај нас и рекол дека е Велешко езеро, зошто веќе постои план да се развие туризмот таму со изградба на првиот аква-парк во земјава, како и најголемот брод во земјава кој е закотвен #108 на брегот. Ваков тип на сместување би бил нешто сосема ново кај нас и добра алтернатива на веќе здосадениот Охрид.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Sep-2009 at 15:37

Previous

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=22820#22820

сакале нејќеле доколку продолжи со вакво темпо глобалното затоплување не е далеку од умот дека ваквото живеење ќе биде се нормална појава, особено бидејќи 80% од човечката популација во светов е насела во периметар од 100 км од крајбрежијата на морињата, само незнам колку ваквото домување сконцентрирано во голем обем на мал простор, би било еколошки и биолошки здраво по водата т.е. водната флора и писцино фауната, но и полокалното население... исто како денес човек да има пловен дом на вардар, незнам каков свет живее во овие води но со волку голема киселост на водата заради комунален и индустриски отпад и она што успева да преживее не е баш здраво за јадење!

инаку речиси во сите големи градови на големи реки или крајбрежија каде има поголема концентрација на население, ваквото домување е нормална работа, досега пред се во облик на подвижна бродска куќа, а веќе сега и за статична пловна куќа како што е случај со холанѓаните и америте 

http://en.wikipedia.org/wiki/Floating_home

http://www.findaproperty.com/displaystory.aspx?edid=00&salerent=0&storyid=7749

~

http://www.inhabitat.com/2009/07/29/the-citadel-europes-first-floating-apartment-complex/

http://www.floatinghouses.com/

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8963
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Mar-2010 at 19:58
Белград

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3391
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Sep-2013 at 10:34
pbanks малеру, еве од каде потекнува владината идеја за сплавови, бродови и рингишпили во Вардар [}]. Следен проект за изградба се социјални станови од Сарај до Таорска клисура врз течението на реката.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Sep-2013 at 22:55


бар да ги беа напраиле бродоите вертикално подвижни ко амфибија па да е до негде спектакл нивната појава вака излегоа забетонирани олупини 

но pbanks е малер што го отворил форумов не што ја отворил нишкава Thumbs%20Up


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-May-2014 at 21:55[Extreme Engineering] Build It Bigger: Amsterdam Futuristic Floating City (S05E06)

https://www.imdb.com/title/tt1890752/

https://www.dailymotion.com/video/x5irbmgEdited by +Protagorist - 18-Jul-2018 at 17:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 785
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Nov-2017 at 10:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.