build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Спортски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 04-Oct-2017 at 12:59
https://off.net.mk/offside/razno/kako-kje-izgleda-noviot-dom-na-kk-rabotnichki

Како ќе изгледа новиот дом на КК Работнички

После неколку години ветувања, идеи, сугестии и дебати, наместо старата и дотраена сала „Градски парк“ ќе се роди нов модерен објект.

Општина Центар утрово преку писмено соопштение ги извести сите учесници на конкурсот за избор на идејно решение за повеќенаменска сала - Градски парк со капацитет до 3.000 гледачи.

Првонаграден е трудот со шифра „Лусус“ чии идејни автори се: Стефани Соларска, маг.инж.арх, Игор Медарси, маг.инж.арх и ГЕОМАЛ ДИЗАЈН ДООЕЛ од Скопје.

Актуелниот кошаркарски храм во кој настапува Работнички е изграден во далечната 1970-та година. Тогаш бил граден како повремена солуција за потребите на Светското првенство во СФР Југославија.
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 05-Oct-2017 at 15:27

https://off.net.mk/offside/kosharka/shto-se-kje-poseduva-novata-sala-na-rabotnichki-vo-gradski-park


Што сè ќе поседува новата сала на Работнички во Градски парк

Откако Општина Центар го избра идејното решение за повеќенаменска сала - Градски парк, решивме да ѕирнеме во проектот на победниците на конкурсот.

После 48 години, Градскиот парк во Скопје и кошаркарскиот клуб Работнички ќе добијат нова, модерна повеќенаменска сала. Сегашниот „храм“ заслужено ќе оди во историјата и ќе биде запаметен како место на кое се прославиле многу успеси и трофеи. Беше изграден во 1970-та година како придружен објект за потребите на Светското првенство организирано во СФР Југославија.

Јавноста со нетпрение очекува да види како ќе изгледа новиот дом на најтрофејниот кошаркарски колектив во земјава па од таа причина решивме да фрлиме око на конечното решение кое го приготвија Стефани Соларска, маг.инж.арх. и Игор Медарски, маг.инж.арх.


Капацитетот на салата чија предна фасада ќе биде застаклена, ќе биде од 2.800 гледачи, влучувајќи ги фиксните, телескопските и ВИП трибините, а ќе поседува:

- Два влеза за посетители (на северозападната и југозападната страна);
- Фан шоп на КК Работнички;
- Мини музеј на КК Работнички;
- Помошна сала за ракомет, одбојка, мал фудбал;
- Билетари;
- Игротека / кафе бар;
- ВИП влез на северната страна;
- PRESS центар со 120 места и дополнителен кетеринг простор;
- Канцеларии на Организационен и Национален Комитет;
- Шест соблекувални со санитарии и тушеви;
- Простории за судии/делегати/инструктори;
- Две простории за реквизити;
- Масажа;


- Фитнес центар;
- Помошна сала за кошарка (часови по карате, одбојка, бокс, танц, тенис...);
- Амбуланта за итна медицинска помош;
- 2 простории за реквизити;
- Троделно спортско борилиште / повеќенаменско (кошарка, ракомет, мал фудбал, одбојка, концерти, модни случувања...);
- Телескопски трибини (950 места);
- Фиксни трибини (1.760 места);
- 6 тунели преку кои се пристапува до фиксните и до северната телескопска трибина;
- Места за посетители во инвалидска количка (вкупно 6 - по едно н а 500 посетители);
- Ресторан;


- ВИП ложи и ВИП трибини (вкупно 182);
- 6 кабини за по 2 коментатори (поставени централно на јужната трибина);
- 36 места за новинари над последниот ред на јужната трибина;
- Подземно паркирање на 2 нивоа - вкупно 190 паркинг места;
- ВИП паркинг;
- 5 паркинг места за телевизиски екипи и амбулантно возило;
- 6 паркинг места за лица со посебни потреби;

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 05-Oct-2017 at 17:54
Ќе може ли некој на Google Maps да стави слика на кој простор точно би се градел објектов, бидејќи моменталниот простор за салата што сега ја има е премал за новава сала што ја планираат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 05-Oct-2017 at 22:06
интересен дизајн, за прв пат малку да се тргнеме од лименки во стилот на СЦБТ и МЗТ салите... немам голема надеж за него, ама сепак
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 06-Oct-2017 at 16:04
Вака ми делува дека во неа ке може да се игра само кошарка,најверојатно и одбојка,веке кога се прави нека се направи саглам,со поголемо игралиште,мислам на ракомет.
Работнички како "бренд" има свои клубови во скоро сите спортови,па оваа сала нека биде нивен храм за спортови кои се играат во сала.

Што се однесува за капацитетот горе доле за наши услови е солиден,за меѓународни натпревари малку е...
Back to Top
Strumica_City View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2012
Location: Strumica City
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Strumica_City Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 20-Oct-2017 at 00:29
Некоја слика од старо новио стадион во Струмица Младост
What we think we become.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 635
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 01-Jun-2019 at 19:30
Спортско рекреативен центар во Неготино/ Прима Инженеринг


Позиција

Предметната локација се наоѓа на северниот дел од градот, на самиот влез-излез. Истатата е лесно достапна од Неготино и еднакво забележлива и поврзана со автопатот Е-75, со што значењето на новата интервенција ги надминува локалните микро рамки.
Од постоечката состојба може да се прочита некогаш планското урбанистичко позиционирање на спортско рекреативниот центар, како и очигледното негово нереализирање до крај.
Покрај постоечките содржини ( спортска сала, тенис, кошарка, ракомет, фудбал) како дополнителни квалитети во непосредна близина на локацијата постои и сместувачкиот капацитет „Хотел Парк“.

Потенцијал

Спортско-рекреативниот центар претставува вистински потенцијал за спортот и рекретивните активности за Неготино, меѓутоа и за пошироката околина. Освен локалниот карактер, истиот добива на тежина со сопствената позиција до автопатот кој ја врзува Западна Европа со Грција и блискиот Исток. Центарот може да прерасне во атрактивна точка за одмор и рекреација со што би се активирал и транзициониот туризам. Тоа веќе отвора можности за поширока програма на интервенции со повисок квалитет како естетски така и содржински, за што е потребно да се истакне и локалниот идентитет – производство на вино.

Концепт

Локацијата во доминантен дел е дефинирана во однос на содржините, кои се добро димензионирани и соодветно позиционирани. Истите ги задржуваме, дополнуваме и истакнуваме, додека новите интервенции ги развиваме на слободната површина.
Покрај претходно споменатите спортски активности, со новата интервенција се обидуваме да внесеме програма која ќе го раздвижи просторот анимирајќи го и во полето на гастрономијата, културата и алтернативните спортски активности.

Езеро

Главната интервенција која ја предвидуваме, која ќе доминира и ќе претставува ново свртувалиште е мултифункционалното езеро. Истото може да се користи за капење, кајакарење, додека формираниот кеј за прошетка, сончање, велосипедски патеки.
Со цел да се креира специфичен пејсаж ја обединуваме сликата на езерото со шумата, вовлекувајќи го кон ридот каде се планира дооформување на густа вегетација. Повлекувајќи го потегот, поради разликата во теренската висина добивме засек во ридот во кој препознавме амбиент на пештера, идеален за вински ресторан.

Амфитеатар

Веќе постоечкиот визуелен продор од локацијата на езерото ( набљудувајќи од доле кон горе ) кон ридот, вегетациски сиромашен, не насочи кон амфитеатрално обликување на потегот без да ја загрозуваме флората. Со тоа се отворија повеќе точки кои се надоврзуваат и прават ланец на интервенции по следниот распоред: Езеро – ресторан – летна сцена – амфитеатар – винови насади – трем со видиковец – паркинг.

Над ресторанот се формира плато, кое во корелација со амфитеатарот станува сцена за културни манифестации. Бидејќи потегот е поголем од потребниот капацитет за летна сцена, истиот во совладувањето на висината преминува во вински насади со што се придава значење на оваа градинарска култура , нагласувајќи го она што се случува под теренот – винската визба / ресторан. Крајната точка допира до паркингот, кој е пак појдовна точка во обратен правец. Затоа позиционираме трем – пергола и кула видиковец која има функционални удобности за појдовната точка, додека претставува поента на визуелниот допир од спротивната страна.

Угостителски капацитети со придружни намени

Споменатиот вински ресторан како гастрономска елитна точка, се балансира со повеќенаменскиот полувкопан објект за секојдневна употреба. Истиот е позициониран на начин да вовлече функции во себе и да се отвори кон обалата преку пјацета, додека со рамната и проодна кровна тераса/ градина да се поврзе со повисокото ниво на кое допира улицата, велосипедската и пешачката патека. Симбиозата на нивелирањето ги обединува јавните простории давајќи им прекрасен поглед за уживање и место за дополнителни активности ( пјацета – кафе/бистро; тераса – лежалки, јога и сл.).
Објектот во себе ги обединува јавните простори како тоалети, соблекувални, одложување спортска опрема и изнајмување на истата со угостителските локали кои треба да овозможат лежерно уживање во кафе/бистро амбиент, но и да обезбедат можност за набавка на пијалоци, кондиторски производи, сладолед и слично.

Дополнителни спортски содржини

Спортската сала, фудбалското игралиште, кошарка, ракомет и тенис предвидено е да се реновираат и дообликуваат со мали интервенции (промена на подлога, партер, рефлектори, заштитна мрежа, трем-пергола…).
Како нови содржини на комплексот му се додаваат водените активности (кајак, пливање), потоа велосипедски патеки, адреналинска вертикала (павилјон за качување), теретана на отворено, мултифункционална тревна површина за слободни активности, како и скејт парк. Просторот пред спортската сала, освен за време на големите настани, сам по себе претставува плато ( пјацета) која не привлекува внимание на дневна основа. Оваа површина е идеална за позиционирање на скејт парк, преку интервенции на базени (вдлабнување), пропратена со партерно и хортикултурно уредување.

Зависно од моќноста на инвеститорот, езерото во зимскиот период може да стане најголемото отворено лизгалиште во регионот со што би можеле периодично да се актуелизира хокејот, уметничкото лизгање како и рекреативното со што центарот ќе биде активен низ сите годишни времиња.

Павилјони

На територијата на Македонија, зелените вон градски урбанизирани простории се ретко посетени и маргинализирани. Тоа не поучува на потребата од интегрирање на точки кои може да привлечат поголемо внимание и придвижување.
Планинската атмосфера на ридот е локацијата каде позиционираме повеќе вакви точки. Во нив интервенираме со различни функции на типски павилјони – видиковец, изложбен простор, ботаничка градина, адреналинска вертикала за качување, павилјон за детска едукација.
Ваквиот тип на објекти нудат можност и за периодични функции поврзани со фестивали, саеми и презентации, потоа заштита од атмосферски влијанија, летниковци со проширена функција.

Дополнителни активности

Во спортско- рекреативниот центар се предвидени детско игралиште во непосредна близина на детскиот едукативен павилјон и игралиште за домашни миленици.
Кејот на Неготинска река претставува заштитен простор и потег кој сам по себе е доволен за прошетки, слободни активности и затоа го оставивме во постоечката состојба без дополнителни оптоварувања и фунцкии. Иако постои можност истиот на повеќе начини да се интегрира со остатокот од интервенцијата.

Финансирање и план за развој на подолг рок

Смелите идеи за релативно малите или помалку моќните средини во Македонија се лесни за одбивање под изговор на вечната борба за финансии. Меѓутоа вистинскиот развој на помалите средини, не е возможен преку минорни инвестиции со слаб квалитет . Затоа треба локациите како посочената да се разберат како вистински потенцијал, кој овозможува развој.
Финансирањето на еден ваков комплекс е возможен во повеќе јавни приватни партнерства или во сегменти. На пример Винскиот ресторан заедно со одржувањето на виновите лози, може да бидат предмет на инвестиција на некоја од моќните винарии во регионот, потоа повеќенаменскиот угостителски локал исто така може да е предмет на приватен инвеститор, кој за истата би добил олеснување во комуналиите но за тоа треба да отстапи простор за јавните тоалети, соблекувалните и просториите за оддложување.
Павилјоните и придружните објекти кои се во функција на еко-туризмот, развој на локалната заедница може да добијат лесно неповратлив грант. Истото се однесува и на спортските објекти, новопроектираните и старите за кои е потребна обнова. Она што го препорачуваме на локалната самоуправа е да вложи во изработката на квалитетен основен проект, кој сам по себе ќе значи промоција и маркетинг материјал за инвеститори, донации, грантови и соработки. Значајно е да се напомене дека ваквите проекти треба да се изведуваат во континуитет, за да не се остави простор сегментирањето да му пресуди на крајниот резултат.

http://marh.mk/sportsko-rekreativen-centar-negotivno-prima-inz/

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 635
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 31-Oct-2019 at 21:12
Комплетно обновен објектот на едриличарскиот клуб „Снегар“ од Струга

Струга, 31. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Пуштен во употреба комплетно обновениот објект на едриличарскиот клуб „Снегар“ од Струга.

По големиот пожар што изби на 21-ви јули на „Машката плажа“ во Струга, целосно беше уништен објектот на клубот, а уништени беа 33 едрилици, 4 чамци и 60 години стара документација.

По три месеци, со средства обезбедени од Агенцијата за млади и спорт се реконструира опожарениот објект, вратен е во полн сјај што е особено значајно за стружани и за развојот на едриличарството.

– Спомените, историјата на овој клуб, ни дадоа мотив и желба овој објект повторно да го направиме како што доликува. Објектот повторно е ставен во функција и претставува модерено и современо решение што ќе го врати едриличарството на вистинските патеки. Реагиравме веднаш и дадовме ветување дека за краток период ќе пристапиме кон изградба на нов современ објект за едриличарскиот спорт и спортистите во Струга. Ова место очекувам да биде расадник на нови таленти, кои во иднина ќе бидат репрезенти и ќе ја претставуваат државата на големите натпреварувања, потенцира директорот на Агенцијата, Дарко Каевски.

На свеченоста присуствуваа и говореа и претседателот на федерацијата, Влатко Кавај, евроамбасадорот Самуел Жбогар, членови на клубот, вљубеници во едриличарството и спортот.

– Изгубената флота брзо ќе ја надоместиме и се надевам дека идната сезона 2020 ќе биде далеку поуспешна и поплодна на спортски план, истакна Кавај.

Едриличарскиот клуб „Снегар“ е издвоен од Друштвото за водени спортови и рекреација во 1972 година и оттогаш постигнува врвни спортски резултати давајќи репрезентативци на регатите во Европска конкуренција.
Во соорганизација на Едриличарската федерација клубот организираше и беше учесник на седум државни – меѓународни регати. (Крај)

https://ohridpress.com.mk/?p=98768
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 635
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 29-Nov-2019 at 11:37
Стадионот „Билјанини извори“ ќе добие нова трибина вредна милион евра

Охрид, 29. ноември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид и Фудбалската федерација на Македонија, наредниов период започнуваат со реализација на крупен проект, изградба на нова спортска трибина на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид.

– Проектот е вреден 1.000.000 евра. Трибината ќе биде изградена по највисоки светски стандарди, ќе биде сместена од спротивната страна на постоечката трибина и ќе има капацитет од 1.480 седишта .Во нејзиниот централен дел се предвидени вип седишта, коментаторска кабина и простор за камери. Еден дел од трибината ќе биде наменет за инвалидизирани лица со посебни пристапни патеки. Проектот е важен за спортско заживување на градот и почеток на развој на спортски туризам, а ако се земе во предвид дека по повеќе години Охрид конечно го доби својот второлигаш тогаш овој објект ќе биде поттик за достигнување на нови спортски победи, објави градоначалникот на Охрид, д-р Константин Георгиески на неговиот профил на Facebook. (Крај)

Кога ќе почне (ако почне) изградбата ќе отворам засебна тема да ја следиме градбата, ама ова е трета најава па не брзам да отворам уште сега.

https://ohridpress.com.mk/?p=100263
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 28-Dec-2019 at 20:26
Реконструкција на салата Партизан во Карпош

--------------------------------------------------------
Партизан обединува“ во дворот на спортската сала „Партизан“ во Карпош 4./галерија

Карпошани денеска на пладне се собраа пред спортската сала „Партизан“ во населбата Карпош 4, за да го одбележат враќањето на овој култен спортски објект во владение на Општината, која најави дека ќе почне со активности за негова ревитализација.

На настанот присуствуваа градоначалникот на општината Карпош, Стефан Богоев, претседателката на меѓународната невладина организација „Културно ехо“, Симона Димковска, директорот на Агенција за млади и спорт, Дарко Каевски, како и проектантот на спортската сала „Партизан“, Трајко Димитров, истакнат македонски архитект.

Во продолжение слики од моменталната состојба со салатаОва е веројатно идејното решениеhttps://www.facebook.com/OpstinaKarpos/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 06-Feb-2020 at 13:46
https://www.facebook.com/AMSMacedonia/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 10-Feb-2020 at 13:26
ТЕТОВО ЌЕ ДОБИЕ БАЗЕН КАКО ДЕЛ ОД ПРОЕКТОТ ЗА ИЗГРАДБА НА 14 БАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА

https://www.facebook.com/AMSMacedonia/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 10-Feb-2020 at 13:29
Базенот е дел од проектот „14 затворени пливачки базени“. Во првата фаза, опфатени се шест општини меѓу кои и Ѓорче Петров.

Овие објекти ќе може да се користат како дел од часовите по физичко образование, да ги користат спортистите, но и сите граѓани. Рокот за изведба е 18 месеци.

https://www.facebook.com/AMSMacedonia/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 20-Feb-2020 at 14:33
ГРАЃАНИТЕ ГО ИЗБРАА ИДЕJНИОТ ПРОЕКТ ЗА „ПАРТИЗАН“


Завршена е анкетата за избор на идеен проект за обнова на спортската сала „Наум Наумовски – Борче“ позната како „Партизан“. Во периодот од 08 – ми до 18 – ти февруари, преку веб страната на општината гласаа 1.322 граѓани, а мнозинство гласови, вкупно 878 доби идејниот проект кој е подготвен од архитектите Томас Ромеро Тали, Метју Сатори и Хавиер Ромеро.Идејниот проект кој беше подготвен од Ивона Крстеска, Марија Гелмановска, Ана Грковска и Александар Кочовски доби 444 гласови.

Двата идејни проекти беа подготвени на волонтерска основа од Меѓународната невладина организација „Културно ехо“. И двата гарантираат задржување на автентичноста на објектот, но и додавање на нова вредност на салата, мултифункционалност и прилагодување на урбаниот контекст.

Општина Карпош, избраниот идеен проект ќе го достави до Агенцијата за млади и спорт, при што ќе следи подготовка на основен проект и реконструкција на салата.

Изборот на идеен проект ја потврди заложбата на локалната самоуправа за вклучување на стручната јавност, граѓаните и организациите во носењето на одлуки.
„Партизан“ е култен спортски објект, којшто трајно се заштити, а Карпош го доби на трајно користење.

https://www.facebook.com/OpstinaKarpos/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.