build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Спортски објекти (општо)
    Posted: 01-Feb-2008 at 08:00
Освен нишките во овој субфорум, посебна нишка има и ски центарот што се гради на Кожуф, проект во кој спортската компонента е значителна:

Ски Кожуф

Edited by Cloverstack - 29-Oct-2010 at 17:03
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Feb-2008 at 00:05
Во нормали услови ова би била убава вест, но со горчливиот вкус на популизам неможам соодветно да реагирам на ова (ако воопшто се работи за нешто сериозно).

Еден сомнителен момент во текстот. Се зборува за локацијата пред Базен Младост накај Илинденска. Зошто сомнително.

1. Скоро се зборуваше дека Кондоминас сеуште поседува дел од таа земја и бара обесштетување за остатокот заради пропаднатиот проект City Plaza
2. Често има тврдења дека дел од таа земја е предмет на денационализација или е денационализирана
3. Едно време постоеше информација дека Меркатор е во игра за таа земја Roll%20eyes
4. Еден голем дел таму е веќе околчен што е веќе евидентирано на форумов. Како веќе да се спрема нешто да се гради.


Скопје ќе добие ледена палата на спортовите

Агенцијата за млади и спорт со помош на Владата се подготвува за изградба на сала за зимски спортови

Миодраг Мицковиќ

Покрај новата голема спортска сала во близина на хотелот „Александар палас“, која наскоро ќе биде предадена во употреба, и изградбата на Градскиот стадион, Скопје ќе добие уште еден репрезентативен спортски објект, единствен во нашата држава. Во план е изградба на сала за зимски спортови, за хокеј на мраз и уметничко лизгање и се' што е потребно за еден ваков зимски спортски објект.

Како што дознаваме, претседателот на Хокеарската федерација на Македонија, Никола Тасев, вчера разговарал со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Ивица Георгиевски, при што била истакната потребата за изградба на еден ваков објект за зимски спортови кој недостига во нашата држава и кој ќе биде голем поттик за развојот на хокеарскиот спорт во Македонија и за првите почетоци на уметничко лизгање.

Средствата за изградба на салата ќе бидат обезбедени од Буџетот на Република Македонија, а веќе е одобрено Светската хокеарска федерација да помогне со некои идејни решенија за изградба, со оглед на тоа што таа има повеќе проекти на вакви сали. Ќе биде распишан и меѓународен тендер за изградба на ледената палата, која сигурно, со својата функција ќе ги привлече љубителите на овие заборавени зимски спортови во Скопје и во Македонија. Се предвидува да биде градена со забрзано темпо и да биде предаден во употреба при крајот на 2009 година.

Дознаваме дека има неколку предлози за локацијата на која ќе се гради објектот, но најверојатно, ќе биде лоцирана во непосредна близина на новата спортска сала „Борис Трајковски“, на просторот спроти Воената болница. Со оглед дека тука се наоѓа и зимскиот базен „Младост“, целта е овој дел на градот да добие модерен спортски комплекс, со затворен базен, голема сала за сите мали спортови и сала за зимски спортови, која ќе може да биде пренаменета и за други спортови, кога ќе биде потребно.

Како што веќе пишувавме, наскоро во Скопје словенечката фирма „Леопард“ ќе спонзорира еден хокеарски клуб и ќе отвори школа за хокеј на мраз, така што при крајот на годината Македонија ќе формира јуниорска репрезентација која, до изградба на салата ќе тренира на отвореното лизгалиште на Кале. Покрај тоа, Агенцијата за млади и спорт ќе направи напори да заживеат и другите зимски спортови во нашата држава. Предвидено е во блиска иднина да се изгради и една ски-скокалница, прва од ваков вид не само во Македонија туку и на јужниот дел на Балканот. Скокалницата би била изградена на терените на Зимскиот центар „Кожуф“, или на Попова Шапка, каде што има подобри услови за тоа.Извор: Утрински весник
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Feb-2008 at 00:09
da se nadevame deka i ova ke se izgradi ) sum razmisluval i porano za vakvo nesto,ama ete konecno na nekoj mu teknalo

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Feb-2008 at 00:16
Previous Па и не е важно дали е популизам или не, туку во прашање е дали може да се свати ова нешто сериозно? Мали се шансите до крајот на 2009-та да се изгради нешто репрезентативно, како што новинарите ни пренесуваат. Колку време требаше да се изгради еден Лумикс, а не спортска сала што ќе вклучи
-затворен базен
- голема сала
-сала за зимски спортови
Добро, рокот не може да се земе здраво за готово, секогаш се поместува и по неколку години. Да се надеваме дека ќе испадне нешто и дека спорот со земјиштето ќе се реши брзо, ако постои.
 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Feb-2008 at 00:22


Па добро де, салата и базенот се веќе таму. Само ова за зимски спортови ќе било ново, на тоа се мисли.

А за најавате не знам што да искоментирам... Се добива впечаток дека сме некоја многу богата држава па ги штанцаат проективе... Убаво звучи ама дали е сериознo тоа е веќе друго прашање. Во секој случај ништо нема да може да ги испере ако продолжат со црквата на плоштад и сличните глупости... Според мене се им паѓа во вода!


Edited by Cloverstack - 07-Feb-2008 at 00:31
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Feb-2008 at 00:23
@La Linea

Популизмот е проблем бидејќи се промовира во просек по еден релативно голем проект на месец дена во просек. Театар, градска куќа, катедрала, музеј, меморијал еден, меморијал два, дотација за музеј, дотација за спортска сала, дотација за автобуси, археолошки ископувања, наколни населби, филхармонија, стадион.................... сала за зимски спортови.

До крајот на мандатот има уште 2.5 години. Рок кој е прилично лесно да се пробие за македонски стандарди.

Замисли го следново сценарио. Сите овие проекти почнати, ниеден незавршен а ДПМНЕ губи на изборите.

Колку време може да ни остане раскопан градот?

Милениумски крст, зградата на Македонска банка, Печатница Гоце Делчев, неизградената фонтана на плоштад се само дел од проектите кои биле жртва на вакво сценарио.

Идејата како идеја е супер, а и локацијата (покрај Борис Трајковски) ми се свиѓа. Но како дел од големата слика ми отвара само сомнежи.


Edited by pbanks - 07-Feb-2008 at 00:24
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Feb-2008 at 16:28
Jas mislam deka Vladata  e seriozna vo site proekti  i deka ke se zavrsat poranao ili pokasno, i ne e vo red sekoj proekt da se sporeduva so brzinata na izgradba na proektot Lumiks koj pred se go gradi privatna firma.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Feb-2008 at 16:22
Еве, во Ново Лисиче се работи на новото теренче за кошарка мислам
Edited by pbanks - 03-Mar-2008 at 09:33
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Mar-2008 at 04:58
Сега и 25 Тениски центри со по 4 терени...наводно..знам дека сум песимиста за овој проект ама немам доверба во ваквите спектакуларни најави. Од немањето еден стадион за фудбал - наеднаш ќе имаме 35 спортски сали, 25 тениски центри, Борис Т салата... абе ние до 2015 ќе бидеме светска сила во спортот!!

Агенцијата за спорт ќе гради тениски терени

18.03.2008 19:09

Агенцијата за млади и спорт денеска го презентираше владиниот проект за изградба на 100 тениски терени во поголемите градови во Македонија. Се работи за 25 тениски центри со по четири терени наменети за домашни и меѓународни натпреварувања.

Директорот на агенцијата, Ивица Георгиевски истакна дека терените ќе бидат од цврста подлога, а ќе бидат во сопственост на општините.

Терените треба да бидат готови до 2009 или 2010 година, а целиот проект ќе чини четири до пет милиони евра.

„Се решивме да изградиме 100 тениски терени, кога размислувавме дали би требало да изградиме вакви терени со цврста подлога или земјена подлога, земавме повеќе аспекти, повеќе фактори. Овие тениски терени да бидат во сопственост на општините каде што ги градиме и потоа ќе бидат одговорност на општините, за да ја намалиме одговорноста, за полесно одржување се решивме овие терени да бидат со цврста подлога“, изјави Ивица Георгиевски, директор на агенција за млади и спорт.

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=90900


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Sep-2008 at 11:48
Хокеарска хала и црква во Карпош 3Автор:  Бојана Стојчевска
Канал, ромско маало, собиралиште на кучиња-скитници, запуштени игралишта, бавчи и савански предели се среќаваат на потегот помеѓу двете последни автобуски станици на автобусите со броевите 15 и 7а во општината Карпош.
 
Граѓаните не се задоволни од начинот на кој сега изгледа овој дел, а општинските власти, пак, со години бараат донатори за негово урбанизирање.
 
ХОТЕЛ, ЦРКВА, ХОКЕАРСКА ХАЛА
 
Според деталниот урбанистички план на општината Карпош, на просторот помеѓу последните автобуски станици на броевите 15 и 7 ќе се градат црква, хокеарска хала, хотел, маркет, тениски терени и социјален објект, односно старски, студентски или пензионерски дом.
 
Од градбите што ќе останат на овој простор ќе биде само спортскиот објект „Партизан“, кој веќе неколку децении се наоѓа таму.
 
Општинските власти бараат помош од донатори за модернизација и на последниот дел на населбата Карпош, кој со години е запуштен.
 
- Според ДУП, треба да се изградат хокеарска хала, хотел маркет, црква, тениски терени и социјален објект. Единствено за црквата има проблем, затоа што мал дел од земјиштето каде што е предвидена му припаѓа на приватен сопственик. Кога би пронашле луѓе што би инвестирале би се урбанизирал и овој дел, но работиме и на тоа - истакнаа општинските власти.
 
ЏУНГЛА СРЕДЕ УРБАНА СРЕДИНА
 
Жителите на Карпош со години негодуваат за просторот помеѓу двете автобуски станици. Тие велат дека општинските власти мора да преземат нешто за урбанизирање на овој простор и конечно да ја снема џунглата меѓу модернизираниот дел.
 
- Овој простор навистина не личи на ништо. Од двете страни имате урбанизирана средина, а меѓу нив џунгла.
 
Луѓето на тој простор имаат заградено бавчи, десетици кучиња се движат низ високите треви и грмушки и не можете да ги видите навечер, се насобира ѓубре, купишта има на секој чекор, а единственото игралиште што се наоѓа таму пропаѓа. Општинарите треба да го средат овој дел - изјави Ѓорѓи Ивановски, жител на населбата Карпош 4.
http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=189&ArticleID=7585Edited by Cloverstack - 15-Sep-2009 at 21:44
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Sep-2008 at 17:19
Previous

ovie stvarno naumile da ja ostvarat idejata na dzingo za hokej vo makedonija LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Oct-2008 at 11:32
Груевски ќе гради скокалници
Се работи за проект кој наводно ќе чини околу пет милиони евра, кои Владата веќе ги има одобрено. Притоа вице-премиерот Зоран Ставревски наводно побарал проектот за скокалниците да биде готов до 31 декември.


 
Време е македонските скијачи да им се посветат на скоковите, и да ги баталат останатите дисциплини, во кои и баш не се прославија, бидејќи Агенцијата за млади и спорт (АМС), ја планира изградбата на ски-скокалници во државава. Проектот кој би бил финансиран од Владата, се уште е во подготвителна фаза. Од АМС засега само собираат информации и искуства со цел да се запознаат со условите кои се потребни за изградба на ваков спортски објект. Локацијата за градење не е утврдена, а како први кандидати за домаќини на натпреварите во овој летечки зимски спорт, се наметнуваат скијачките центри во Кожув и во Маврово.
- Овој проект е во фаза на истражување. Се консултираме со стручњаци од земјава и странство и вршиме испитување на јавното мислење, со цел да видиме дали би била исплатлива изградбата на скокалница во Македонија. Во план се и патувања во Словенија и во Сараево со цел да се консултираме со тамошните стручњаци - изјави директорот на АМС, Драган Ѓурчевски, кој и самиот се уште не знае колку би чинел овој проект.
Како што "Вест" дознава, се работи за сума од пет милиони евра која Владата ја има одобрено за овој проект. Притоа вице-премиерот Зоран Ставревски наводно побарал проектот за скокалниците да биде готов до 31 декември. Од балканските држави само Словенија располага со врвна скокалници и тоа две, кои се и дел од Светскиот куп. Тука е пред се познатата Планица, од каде што и нашиве ски-стручњнаци ќе се обидат да црпат искуства, а другата е онаа во Крањ. Станува збор за огромен спортски проект, кој воедно би бил и единствен во нашето окружување, ако се земе в предвид дека ниту една соседна држава не располага со првокласна ски-скокалница, која ги исполнува олимписките норми.
- Ова е сериозна работа, и на тој начин и приоѓаме, затоа сакаме што е можно подобро да ја проучиме ситуацијава, пред и официјално да се започне со изградбата. Никој на Балканот, а камо ли во Македонија нема градено ваков импозантен спортски објект веќе подолго време, и затоа ќе треба детално да се подготвиме - додаде Ѓурчевски.
Тој не одреди конкретен датум, кога би започнала реализацијата на проектот, но се очекува тоа да биде веднаш штом ќе се изработи деталниот план, со одобрение од Владата. Најоптимистички прогнози на Ѓурчевски се дека тоа ќе се случи во текот на идната година, или пак во 2010. Околу ова прашање во Агенцијата веќе работат со полна пареа. Тие стапиле во контакт и со Меѓународната скијачка федерација, и се очекува да се состанат, бидејќи ќе станува збор за скокалница која ќе ги исполнува меѓународните натпреварувачки норми, со кои би можела да конкурира и за место во календарот на Светскиот куп.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=157719&idg=8&idb=2489&rubrika=SportEdited by lslcrew - 03-Oct-2008 at 11:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Oct-2008 at 11:45
LOL Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Oct-2008 at 11:53
Џуро абе зашто одма така со скептицизам кон ова?! Ја сосема го поддржувам ова. Маврово, а посебно Кожуф допрва ќе се развиваат. Што ќе им смета и една скокалница плус. Само не ми е јасно дали е правно издржано владата да ги прави, пошто нели тамо има приватен капитал.

Инаку Планица е најголема скокалница кајшто се прават скокови од по 200 метри. Незнам дали знаете ама јас имам слушнато една приказна демек Скокалницата требало да се гради на Шапка. И тогаш во Македонија имало само еден човек којшто бл стручен за вакви објекти, но бил нешто болен. И наводно инвеститорите или у тоа време држават ли незнам кој, наводно неможеле да чекаат да оздрави овој и отишле у Словенија. Малку не ми веродојтојна, пошто нели можело и друг стручњак да пратат. Но знаејќи ја нашата потценете положба во таа федерација, не ми е ни чудно да се десило овакво нешто.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Oct-2008 at 12:09
Originally posted by lslcrew

Џуро абе зашто одма така со скептицизам кон ова?! Ја сосема го поддржувам ова. Маврово, а посебно Кожуф допрва ќе се развиваат. Што ќе им смета и една скокалница плус. Само не ми е јасно дали е правно издржано владата да ги прави, пошто нели тамо има приватен капитал.

Инаку Планица е најголема скокалница кајшто се прават скокови од по 200 метри. Незнам дали знаете ама јас имам слушнато една приказна демек Скокалницата требало да се гради на Шапка. И тогаш во Македонија имало само еден човек којшто бл стручен за вакви објекти, но бил нешто болен. И наводно инвеститорите или у тоа време држават ли незнам кој, наводно неможеле да чекаат да оздрави овој и отишле у Словенија. Малку не ми веродојтојна, пошто нели можело и друг стручњак да пратат. Но знаејќи ја нашата потценете положба во таа федерација, не ми е ни чудно да се десило овакво нешто.


Не е скептицизам.

Како прво мене не ми е јасно зошто се треба да иде преку влада? Кожуф го тера приватен инвеститор, Маврово исто а Шапка ја чека тоа каде и да е.

Е сега и друга работа. Што е со скијањето? Таму се успеавме па ќе станеме најголеми скокачи?

Мислам... она што мене не ми де допаѓа е лутањето на сите страни. Се губи фокус. Далеку од тоа дека сум против скокови или градење на скокалница. Супер нека има. Ама чекор по чекор.

Погледни го женскиот ракомет. Трифка таму фрли многу пари и вистински го издигна. Но битен беше фокусот ако сеа он се расплинеше и инвестираше во милион спортови ефектот верувај немаше да биде исти.

Значи отвараш поглавје. Проаѓаш низ него, го затвораш па дури потоа отвараш ново.
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Oct-2008 at 13:08
Еј како ми се приспа, замалку ке заспиев на работно место, ама овие од владава од шарки ме извадија...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Oct-2008 at 02:27

ЌЕ СЕ ГРАДИ СПОРТСКО-РЕКРЕАТИВЕН ЦЕНТАР ВО БЛИЗИНА НА СМИЉКОВЦИ

Езерото што ладеше лимови ќе ги лади скопјани

Покрај вештачкото езеро на Железарницата, според планот на Општина Гази Баба, ќе се градат спортски игралишта, базен, патеки, ресторани, кафулиња, продавници, камп, мотел...


Засега на езерото се рекреираат само рибарите

Вештачкото езеро кај село Смиљковци, кое порано ги ладеше челичните лимови од Железарницата, сега ќе ги лади скопјани. Со програмата на Општина Гази Баба е опфатено малото езеро, во чија околина се предвидуваат терени за спорт и за рекреација. Езерото сега е напуштено и за него не води сметка никој. Порибено е, па околните жители тука често ловат риба. Активностите ќе почнат напролет, од страната на северната заобиколница. Нацрт-урбанистичкиот план за овој спортско-рекреативен центар е на Агенција за планирање на просторот.

Планирана е изградба на игралишта за ракомет, одбојка, тенис, кошарка, мал фудбал... Просторот ќе биде збогатен и со детски базен и игралиште, ролерско- велосипедска и пешачка патека, како и рекреативен спа-центар со дополнителни содржини (ресторани, кафулиња, продавници...). На овој простор е планиран и камп и мотелски комплекс. Просторот на кој е предвиден овој центар зафаќа околу 45 хектари. На западната страна е планирана улица, а на северната страна е заобиколницата.

- Агенцијата за планирање на просторот работи на сообраќајното решение за да може граѓаните, веројатно со клучка, да имаат пристап до автопатот, објаснува Мирослав Марковски, раководител на Секторот за урбанизам, просторно планирање и за заштита на животната средина, комунални дејности и уредување на градежното земјиште во Општина Гази Баба. Од Агенцијата за планирање на просторот ни рекоа дека не сакаат да даваат никакви информации за подготовките. Засега Општината има само програма што предвидува ревитализација на постојното мало езеро со партерно уредување на околината. Оттаму информираат дека претходно било планирано со Нацрт-урбанистичкиот план да се опфати и поголемото езеро, кое се наоѓа во непосредна близина, но ова е одложено поради далноводот што минува оттука.

До 15 ноември, Општината Гази Баба треба да добие согласност од Министерството за транспорт и врски, а потоа и од Министерството за земјоделство, бидејќи се работи за земјоделско земјиште од кое 80 проценти се државна сопственост. Потоа Урбанистичкиот план, кој сега се работи во нацрт-верзија, треба да биде усвоен од Советот на Општината, а на крај следува неговата реализација.

- Бидејќи 80 проценти од земјиштето се на Република Македонија, најверојатно ќе биде дадено на лицитација, на која ќе биде избран инвеститорот, кој ќе го гради спортскиот комплекс - вели Марковски. Тој истакна дека можеби и ќе и' се понуди на Агенцијата за млади и спорт за да ги изгради, на пример, тениските игралишта. Изработката на овој урбанистички план е приоритет на Владата на Република Македонија, за што таа издвои 1.300.000 денари.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5C55B63A0158D04085DF184FF74E2C29


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Nov-2008 at 19:37
Во дневните весници излезе оглас за прибирање јавна набавка-работа за изведување на карпата за планинарење. Инаку за оваа карпа сум слушнал дека ќе била најголема на балканот!

https://oglasi-izvestuvanja.finance.gov.mk/ViewACPP.do?acppId=3736
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Nov-2008 at 01:42
Ги изшмукав некако клиповиве од АМС. Тениските терени се ставени заедно со карпата за палнинарење! Bash


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Nov-2008 at 01:43
Еве ги и 50-те спортски терени.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.