build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Jan-2009 at 00:42
Новиот хиподром остана цртеж на хартија

Ако некогаш се реализира урбанистичкиот план, запуштениот хиподром ќе стане репрезентативен објект каков што заслужува главниот град 

Скопскиот хиподром, стар шеесетина години, кој сега е запуштен и неугледен, ќе стане современ рекреативен центар со хотел, покриени трибини и со други содржини, ако еден ден стане реалност Детаљниот урбанистички план на Општина Гази Баба.

Клубот за коњички спорт „Илинден“, кој стопанисува со објектот, мака мачи со средства за негово елементарно одржување. Оттаму велат дека преживуваат со 17.000 денари месечно, што ги добиваат од Агенцијата за млади и спорт.

- Се најдовме неколкумина ентузијасти за да ја задржиме намената на овој објект, бидејќи е единствен во регионот и е многу значаен за коњичкиот спорт. Одвојуваме сопствени средства за да опстане хиподромот и да се прехранат коњите - вели Фарух Омерагиќ, член на управата на клубот.Градската власт вели дека не е надлежна и нема намера да преземе нешто за заживување на хиподромот.

Нацрт-планот, кој е во изработка, предвидува хиподромот да стане современ спортско-рекреативен центар со многу нови содржини. Мирослав Марковски, раководител на Секторот за урбанизам во Општината Гази Баба, објаснува дека се опфатени 42 хектара површина во две урбани парцели. Едната е спортско-рекреативниот центар „Хиподром“ за коњички спорт и втората е за рекреација и зафаќа 4,5 хектари. Во првата парцела се предвидува простор за коњички турнири, со патеки за галоп и трки со каскање, како и патеки со пречки. Треба да има покриени трибини со 1.500 седишта, а во поттрибинскиот простор гардероби, санитарни јазли и мали комерцијални објекти.

Хиподромот ќе добие и две простории за дресура на коњите со трибини за 400 седишта и комерцијални објекти под трибините. Планирани се и простории за клубот, кој ќе има приземје и кат, со површина од 1.200 квадратни метри. Ќе бидат изградени и 10 штали за 200 коњи, хотел за спортисти, со површина од 9.000 квадратни метри и со 120 легла. Ќе има терени за тенис, кошарка, ракомет и одбојка, детско игралиште, забавен парк, простор за ролање, вештачка карпа за искачување и водени површини.

Хиподромот сега располага со 20 коњи и една штала, магацински простор и простории за чување опрема. Има и три простори за тренинзи со коњите, кои имаат специјална подлога од песок во висина до 15 сантиметри, простор за загревање пред државни, регионални и меѓународни натпревари, со површина од 8.000 квадратни метри и со трибина за 2.000 гледачи, како и угостителски објект. Има и две асфалтирани пристапни патеки, паркинг и угостителски објект.

Омерагиќ нагласува дека последниве неколку години хиподромот е заграден со рампи за да се спречи влегувањето со автомобили. Хигиената е на завидно ниво, поставени се канти и буриња за отпад, а живата ограда редовно се кастри. Главната врата ноќе се затвора заради поголема безбедност на целиот објект.Хиподромот има училиште за јавање и во него може да се запишат деца од 7-годишна возраст. Еден час јавање чини од 300 до 600 денари.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3B6A0701D8971C4CA6F6B0DF63AE4806
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Jan-2009 at 00:50

Мислам дека хиподромите се многу профитабилни објекти. Се вадат пари од коњите не е играчка, особено што во близина нема ни за лек хиподром... Ама ајде, кој се заинтересирал? Јас имав и порано прашувано, ама ретко се добиваат информации за ова.


Edited by гитардемон - 08-Jan-2009 at 00:50
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Jan-2009 at 13:52
РАСПИШАН МЕЃУНАРОДЕН ТЕНДЕР
Карпа за планинарење во Скејт паркот во Карпош

Во Скејт паркот во Општина Карпош ќе се гради карпа за планинарење. Таа ќе се наоѓа веднаш до базенот за скејт, со што овој дел ќе претставува една целина за екстремни спортови. Карпата ќе ја гради Агенцијата за млади и спорт, а ќе и биде доделена на користење и одржување на Општина Карпош.
"Распишавме меѓународен тендер за избор на изведувач на карпата. Станува збор за специфична градба, досега ваква карпа не е градена кај нас, и затоа тендерот е меѓународен за да може да учествуваат и фирми од странство кои имаа искуство со вакви градби. Во меѓувреме, во тек е процедурата за добивање градежна дозвола од Општината", вели Драган Ѓурчевски, директор на Агенцијата за млади и спорт.
Покрај карпата за планинарење, во Скејт паркот ќе се градат и две тениски игралишта.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=162754&idg=9&idb=2585&rubrika=Skopje
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Feb-2009 at 15:23
Слушнав од едни другари дека спортската сала во Битола почнала да се реновира, најпрво од делот за пинг-понг каде била целосно 'реновирана', а деновиве била обоена цела во црвено (да не се преселува Вардар во Битола?) Не разбрав дали од внатре, или и од надвор, иако нема многу смисла однадвор да се фарба. Како и да е, ќе бидат монтирани црвени столчиња во најскоро време, а и ќе се работи на греењето, т.е. ќе проработи она веќе (не)постоечкото, калориферите. А подоцна на крајот на сезоната во ракомет и кошарка, ќе се менува паркетот, нешто најавувано многу години. Инаку салата има нов директор, па не знам дали се должи на новиот директор или на тоа што доаѓаат избори Јас искрено се надевам дека ќе бидне, иако не би ме зачудило пред изборите само да се обои цела црвена како увертира, и подоцна од столчињата да не бидне ништо.

Не знам колку е веста за тука, сепак е рекла казала (иако од потврдени извори-очевидци ). Може е за реставрација/реконструкција?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Feb-2009 at 00:10
Originally posted by гитардемон

Слушнав од едни другари дека спортската сала во Битола почнала да се реновира, најпрво од делот за пинг-понг каде била целосно 'реновирана', а деновиве била обоена цела во црвено (да не се преселува Вардар во Битола?) Не разбрав дали од внатре, или и од надвор, иако нема многу смисла однадвор да се фарба. Како и да е, ќе бидат монтирани црвени столчиња во најскоро време, а и ќе се работи на греењето, т.е. ќе проработи она веќе (не)постоечкото, калориферите. А подоцна на крајот на сезоната во ракомет и кошарка, ќе се менува паркетот, нешто најавувано многу години. Инаку салата има нов директор, па не знам дали се должи на новиот директор или на тоа што доаѓаат избори Јас искрено се надевам дека ќе бидне, иако не би ме зачудило пред изборите само да се обои цела црвена како увертира, и подоцна од столчињата да не бидне ништо.

Не знам колку е веста за тука, сепак е рекла казала (иако од потврдени извори-очевидци ). Може е за реставрација/реконструкција?


Спортската сала Младост се спасува од катастрифа
Среда, 28 Јануари 2009 18:07
SPORTSKA%20SALA%20001
Со долг од три милиони и побарување од 8,5 милиони денари спортската сала „Младост" се спасува од катастрофа. Новото раководство иако во зимски период презема бројни активности да обезбеди нормални услови за работа во спортската сала. Најпрво ќе се порамнат сметките со должниците.

-Во преговори сме со фудбалскиот клуб „Пелистер" и ракометниот клуб „Пелистер" како едни од најголемите должници на ЈП изнајдовме модел да се реши проблемот со нивниот милионски долг преку компензација со ЈП. Чекаме согласност од советот и градоначалникот на општината Битола и за еден месец да се реализира, за да фудбалскиот и ракометниот клуб немаат долг за ЈП - вели Гоце Георгиески, в.д. Директор на салата.

Се преземаат активност за затоплување на салата.

-Пред 3-4 дена реализиран е договор со ФОД за калорифери на големата сала иаконе големо сепак солидно затоплување што ќе помогне. Расипани беа климокоморите, само еден беше во функција. Постигнат е првичен договор со РЕК Битола во рок од 30 дена да се поправат и другите две климокомори-вели Георгиески.

Една од најголемите активности која треба да се реализира во следниот месеци е замена на паркетот во големата сала.

- Од наша страна изработен е елаборат и проект за санација на паркетот во големата сала во вредност од 60 милиони денари. Се надеваме дека Владата ќе помогне и во мај ќе се замени паркетот затоа што тогаш салата најмалку се користи - вели директорот.

Постои проект и веќе се работи за обнова на паркетот, таванот и ѕидовите во малата сала која ја користат рекреативците. Таму, пак деновите се откачил панел од таванот кој бил доста оштетен од поројните дождови. За среќа, никој не е повреден.SPORTSKA%20SALA%20002

-Причина за тоа е невнимание на некој што тренирале внатре. Колку што ме известија никој немало тогаш - вели Георгиески.

Она што е доста важно и интересно за битолчани што по повеќе години во спортската сала може да се игра пинг понг. Деновиве во договор со „Вардар осигурување" се менувале искршените прозорци на салата. И спортските екипи кои досега ги користеа за тренинзи училишните сали се враќаат во„Младост".

- Почнацме со ракометниот клуб „Феникс" кој сите тренинзи од понеделник досабота ќе ги има во салата исто и натпреварите, исто така и ракометниот клуб „Пелистер" кој досега гикористеше салите на основните и средните училишта за тренизи - додава директорот.

Обновени се и магацинските простории, а се најавуваат и други активности за спас на спортската сала со која раководи ЈП за стопанисување со спортски објекти на Македонија.

Н.Чавдаровска
< ="" ="text/"> \n aktuel@tera.com.mk

http://tera.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=3783:2009-01-28-17-09-16&catid=48:2008-10-22-13-36-33&Itemid=106

За печатните грешки не коментирам
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 16-Feb-2009 at 00:49
 
Спомна печатни грешки, да не го утнале она со паркетот.....милион евра само за паркет Question  Иначе оваа сала треба целосно да се реновира.(како и повеќето сали во мк)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Feb-2009 at 12:50
Еве налетав на рендери од долговетуваниот skate-park под транспортен центар. Проектов заглави некаде и не е спомнат оддамна.

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.Edited by lslcrew - 19-Feb-2009 at 12:50
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Feb-2009 at 17:49


Ова колку што памтам не беше некаков "action park" или „адреналин парк“, а не скејт парк.


Edited by Cloverstack - 19-Feb-2009 at 17:49
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Feb-2009 at 18:03
Action park беше она во 5-та сала на саем. Ова се викаше арденалин парк, ама ја се измешав некако.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-Jun-2009 at 17:47
WTF?!?@#$!&%#!

Изгледа во Македонија секој ден е први април Crazy

Груевски сака патека за Формула 1
Стеван Цаневски

Патека за Формула 1 е новата идеја на премиерот Никола Груевски, кој за ваков спектакуларен проект, кој државата би ја чинел околу 300 милиони евра, веќе разговарал со неколку компетентни личности, дознава „Шпиц“.
Претседателот на владата остварил контакт со одредени лица што важат за најстручни околу Ф1-спортот во нашата држава, при што ги добил и основните информации за изградба на патека за Формула 1. Меѓу другото, Груевски побарал да му биде доставен и детален проект за тоа колку точно пари ќе бидат потребни за реализација, во која премиерот, како што пренесуваат нашите извори, гледа уште еден добар начин за промоција на државата.
Портпаролот на Агенцијата за млади и за спорт, Тане Димовски не даде коментар на овие информации.
- Ние како Агенција за млади и за спорт не сме биле во контакт за реализација на ваква идеја. За сите поконкретни информации најдобро би било да побарате одговор од владата на Република Македонија - рече Димовски.
Идејата официјално не ја потврдува ниту владиниот портпарол Мартин Мартиновски.
- Засега, на ниту една владина седница не станало збор за изградба на патека за Формула 1 - изјави Мартиновски.
Со оглед на фактот дека се уште станува збор само за идеја, нормално е што во владиниот кабинет немало конкретни разговори на оваа тема, велат упатените во планот на Груевски.
Патека за шампионатот во Формула 1 мора да ги задоволува највисоките стандарди што ги поставува првиот човек на Ф1, Берни Еклстон. Впрочем, токму Еклстон дава јасни препораки за тоа какви се материјали треба да се користат при изградбата на патеката, и со самото тоа, ја диктира високата цена за изградба на еден ваков сериозен проект. Сумата достигнува и до огромни 300 милиони евра, пари колку што потроши Турција за изградбата на својата патека во Истанбул. Слична е и инвестицијата на Русија, која најавува градска трка низ улиците на Москва.
Сепак, главен проблем претставува фактот што Македонија нема да може да добие никакви гаранции дека со изградбата на ваква патека сигурно ќе добие организација на трка во Ф1-шампионатот. Имено, дури по евентуалната изградба на патеката, претставниците на Формула 1, предводени од нејзиниот шеф Берни Еклстон би допатувале во Македонија за да дадат зелено светло. Сепак, постои и реална опасност тоа да не се оствари.
Ваквата идеја на владејачката гарнитура наидува на големо изненадување кај финансиските експерти. Слободан Најдовски смета дека е потребен сериозен проект за реализација на ваков инфраструктурен зафат, но во секој случај тоа не би требало да биде приоритет на владата.
- Како граѓанин на Македонија секако дека би сакал да видам трка во Формула 1 во нашата држава, но гледано од економски аспект, сметам дека тоа е невозможна мисија. Дури и доколку постои можност за такво нешто, тоа никако не смее да биде приоритет на владата, која мора да се грижи за далеку посериозните проблеми со кои се соочува - вели Најдовски.
Ако навистина има интерес за реализација на проектот за патека за Формула 1, него, според Најдовски, мора да го водат спонзори, а не македонските власти.
- Треба да се направи целосна програма, да се утврди кога би можеле да се вратат овие пари. Ако владата навистина има толку многу пари за вложување, би им порачал тие средства да бидат насочени за подобрување на инфраструктурата на патиштата. Тоа ќе бидат далеку подобро искористени пари, отколку за евентуална изградба на Ф1-патека - коментира Најдовски.http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=877&ArticleID=34342
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 19-Jun-2009 at 17:55
Кловер зашто бе одма ваква реакција?! Јасно дека немаме автопати и слично, ама не гледам причина така нагонски да реагира против идејава, први април или “(’*„’„’&*’*&“. Како прво шпиц не е некој релелавентен медиум, барем не го рачунам за таков да шири ваква информација. Но да земеме дека е точна информацијава, од мене има потполна поддршка во секој поглед! Да не збориме за финансии, пошто ваков прокети ќи враќа парите инстантно во неколку години!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 19-Jun-2009 at 18:01
Originally posted by lslcrew

Кловер зашто бе одма ваква реакција?! Јасно дека немаме автопати и слично, ама не гледам причина така нагонски да реагира против идејава, први април или “(’*„’„’&*’*&“. Како прво шпиц не е некој релелавентен медиум, барем не го рачунам за таков да шири ваква информација. Но да земеме дека е точна информацијава, од мене има потполна поддршка во секој поглед! Да не збориме за финансии, пошто ваков прокети ќи враќа парите инстантно во неколку години!


Дај те молам кажи дека се зезаш... затоа што идејата ако постои (во спротивно очекувам демант) е првокласна будалаштина што ги надминува сите будалаштини до сега. Многу поголеми сили со обезбедени предуслови за тој бизнис се борат и не успеваат да се изборат за термин во Ф1 календарот, ама еве ние со сите „предиспозиции“ што ги имаме ќе сме граделе патека. Колку повеќе големи суштински проекти пропаѓаат и се одложуваат, толку нас повеќе ни мачкаат очи со глупости... До септември очекувам најава за изградба на космодром! Инвестицијата ќе се врати инстантно во неколку години. Ај те молам...


Edited by Cloverstack - 19-Jun-2009 at 18:24
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Jun-2009 at 18:06
А од кај знаеш ти априори дека не би успеале. па немора да е Ф!, може да е Ф2, може да Ф3000, може да е мото-гп, може да е картинг, индикар дестракшан дерби и триста други дисциплини. Па еве од другата година у Бугарија почнува трка мото-гп. Па еве да ја земем Италија има домашно првенство у формула. Па што се другите помагични од нас. Не дека нешто многу не бива, ама зашто да не се обидеме. Од кај знаеш, може ќе биде. Дај стварно немора уште од одма да се влага вака со клизачи, па макар била и една новирска шпекулација.

Edited by lslcrew - 19-Jun-2009 at 18:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 19-Jun-2009 at 18:09
Епа за почеток од Ф1 до мото-гп разликата е огромна. Второ, дури и за таа работа, кажи дали бугарите граделе нова патека од стотици милиони евра или користат некоја постоечка по многу поинакви стандарди.
Зошто со клизачи? Затоа што сум уморен од овој циркус! Па до кога веќе треба да изиграваме малоумни и да ги голтаме овие бисери, додека проектите од кои навистина ни зависи иднината речиси не мрдаат од место?!?


Edited by Cloverstack - 19-Jun-2009 at 18:12
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Jun-2009 at 18:41
Ај барем не сака човекот античка тркачка патека, ама можеби ќе просака за светското првенство во кочии двоседи. Него мајтап на страна (цела вест и идеја е мајтап ама ај), ние навистина немаме асолна патека за тркање, а ни треба! Онаа во Кичево срам е да се нарекува патека, па така не е лошо да оддвојат кога веќе и онака сакаат да се пуфкаат пред народот некои 2-3 милиони евра (пак се многу) за модернизација на кичевската, барем да личи на нешто за регионални настани (картинг, југо-рели и сл.), бидејќи автомобилизмот и мотоциклизмот кај нас постојат, ама како атлетиката никој не ги рецка (море и како сите други спортови). За F1 патека мислам дека е смешно воопшто да си правиме фантазии, не сме способни прво да ги сместиме сите 100.000 гледачи што доаѓаат заедно со таа трка, а за персоналот од 2.000 луѓе да не зборувам (секој тим има барем по 200 души, ако не и повеќе), бидејќи во цела држава нема 100.000 легла (дури и да ги примиме по дома да ни спијат LOL), ама богами ни за F3 ни за F-ш-класа и сите што ги напомена lsl немаме капацитет. Ако сакаат да си играат рели нека направат низ Мариово нешто, и онака не треба асфалт за рели. За F1 срам ми е да коментирам воопшто. Нека фрлат некој денар за осветлување на кичевската, или нека направат некој асолни шикани и штитници, ако не и гаражи, и тоа е. Нека прават трки со југовци и голф 2-ки.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Jun-2009 at 19:10
дај луѓе бидете реални, Ф1 е многу скап спорт и е многу голем бизнис, ни на крај памет неможе да биде дека има теоретска шанса нешто такво да се донесе во Македонија. некој тука ни ја потценува колективната интелегенција со вакви најави. 
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 19-Jun-2009 at 19:50
Ако ова се истурка некогаш до крај ја ќе бидам најсреќниот човек

Како прво ваква иницијатива постои во Хрватска уште одамна значи не сме измислиле топла вода. Дали овој бизнис е исплатлив ја мислам и те како. Ако веќе сакаме да имаме своја трка во календарот нејверојатно сега е моментот кога се откажува љубовта према Сливерстон и Мањикур. Ајде малку да разгледаме околу нас што се има. Бугарија има мото ГП, Грција има ВРЦ Унгарија има Формула 1 и толку. Значи како прво би профитирале поради тоа што нема таква понуда околу нас и како второ не сме во ЕУ и без виза би можел да гледа секој за разлика од другите држави каде што Макдеонците можат да одат без виза само во Турција, Јапан и Бразил ако не се лажам. Турција на пример си има своја владина институција која раководи со Патеката и кој што брка спонзори ама по никој услов не ја даваат во приватна сопственост. Ја реално мислам дека таков модел би требало да примениме и ние затоа што знаеме сите какви испеси имаме со бркање на странски инвеститори.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-Jun-2009 at 20:05
Еј, да. Заборавив да споменам. F1 се распадна Ете ти, закаснал со идејата. Ќе има друго паралелно натпреварување од богатите екипи догодина бидејќи не им се допаѓаше ограничувањето на буџетот што го наметнуваше ФИА, па ќе си направат свое. Сега мислам дека за F1 ќе можеме да имаме патека, и тоа во Кичево, ама за новото натпреварување што ќе правиме?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Jun-2009 at 12:30

Ставрески остана без скокалници

Станува збор за проект вреден околу 5.000.000 евра, кои Владата наводно ги имаше одобрено, а вицепремиерот Зоран Ставрески тогаш побарал план-проектот да му биде доставен до крајот на 2008 година

Про­ек­тот на Аген­ци­ја­та за мла­ди и спорт за из­град­ба на ски-ско­кал­ни­ца во Ма­ке­до­ни­ја е ста­вен во ми­ру­ва­ње. Тие ве­ќе нап­ра­ви­ле фи­зи­би­ли­ти сту­ди­ја, по што зак­лу­чи­ле де­ка за­се­га се уш­те не­ма со­од­вет­ни ус­ло­ви за по­ди­га­ње на ва­ков об­јект. Ка­ко мож­ни ло­ка­ции за из­град­ба на ско­кал­ни­ца­та би­ле из­бра­ни Кру­ше­во и Мав­ро­во.
- Ја нап­ра­вив­ме пр­вич­на­та сту­ди­ја око­лу це­ли­от про­ект и за­се­га ра­бо­та­та е во ми­ру­ва­ње, што по­ра­ди па­рич­ни­те сред­ства, што по­ра­ди не­дос­ти­гот на ин­фор­ма­ци­ја за ре­а­ли­за­ци­ја­та на овој про­ект кој би бил еден од рет­ки­те на бал­ка­нот. Ние ќе про­дол­жи­ме да при­би­ра­ме ис­ку­ства и ин­фор­ма­ции од струч­ња­ци од стран­ство, та­ка што ко­га ќе би­де­ме це­лос­но под­гот­ве­ни ќе про­дол­жи­ме со ре­а­ли­за­ци­ја - из­ја­ви ди­рек­то­рот на АМС, Дра­ган Ѓур­чев­ски.
"Вест" пред де­вет ме­се­ци прв ја об­ја­ви жел­ба­та на АМС, под пок­ро­ви­тел­ство на Вла­да­та да из­гра­ди ско­кал­ни­ца, ко­ја спо­ред пр­вич­ни­те оп­ти­мис­тич­ки нај­а­ви тре­ба­ше ве­ќе да би­де во по­чет­на фа­за. Ста­ну­ва збор за про­ект вре­ден око­лу пет ми­ли­о­ни ев­ра, кои Вла­да­та на­вод­но ги има­ше одоб­ре­но, а при­тоа ви­це-пре­ми­е­рот Зо­ран Став­рев­ски то­гаш по­ба­рал план-про­ек­тот да му би­де дос­та­вен до кра­јот на 2008 го­ди­на. На­ши­ве ски-струч­ња­ци се­ри­оз­но се фа­ти­ја за ра­бо­та и вед­наш оти­доа на ско­кал­ни­ци­те во Пла­ни­ца и Крањ, со цел да ви­дат ка­ко из­гле­да се­то тоа и да на­у­чат неш­то по­ве­ќе.
- Ова е се­ри­оз­на ра­бо­та и на тој на­чин и при­о­ѓа­ме. Ста­ну­ва збор за им­по­зан­тен спорт­ски об­јект, ка­ков што до­се­га не е гра­ден кај нас, та­ка што са­ка­ме што е мож­но по­ве­ќе да се ин­фор­ми­ра­ме пред и офи­ци­јал­но да се за­поч­не со из­град­ба. Ни­кој на Бал­ка­нот а ка­мо ли во Ма­ке­до­ни­ја не­ма гра­де­но ва­ков спорт­ски об­јект ве­ќе по­дол­го вре­ме и за­тоа ќе тре­ба де­тал­но да се под­гот­ви­ме - из­ја­ви Ѓур­чев­ски пред де­вет ме­се­ци.
Тој не од­ре­ди кон­кре­тен да­тум ко­га од­но­во би стар­ту­вал про­ек­тот, а за­се­га се уш­те не се знае и кон­крет­на­та фи­нан­си­ска рам­ка за це­ла­та ра­бо­та. За го­ле­ми­на­та на про­ек­тот го­во­ри и фак­тот што од бал­кан­ски­те др­жа­ви са­мо Сло­ве­ни­ја рас­по­ла­га со пр­вок­лас­ни ски-ско­кал­ни­ци, до­де­ка ни­ту ед­на со­сед­на др­жа­ва не­ма иден­ти­чен та­ков об­јект кој во­ед­но ги ис­пол­ну­ва и олим­пис­ки­те нор­ми.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=6181EB1F165DEA4798390E4F61099997
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-Jun-2009 at 12:09

ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ

Ќе се гради спортска сала на кејот на Вардар

На кејот на Вардар во Аеродром ќе изградиме цел спортски комплекс, изјави градоначалникот Ивица Коневски

Општина Аеродром заедно со Агенцијата за млади и спорт ќе гради спортска сала на кејот на Вардар. Изградбата на салата е предвидена со деталниот урбанистички план "Јане Сандански" кој Советот на Аеродром треба да го изгласа на некоја од следните седници.
Согласно планот, салата ќе се гради во близина на спортската сала кај што настапува кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје и ќе има капацитет за 4000 гледачи. Иста спортска сала, според најавите на општинарите ќе се гради и во населбата Реонски центар.
"Кога Советот ќе го изгласа деталниот урбанистички план, планираме кејот на Вардар во наштата општина да га направиме спортски комплекс. Освен спортска сала ќе изградиме и фудбалски и спортски игралишта со по една трибина кои ќе бидат осветлени со рефлектори. Планираме со изградба да почнеме до крајот на оваа година или на почетокот на следната", вели градоначалникот на Општина аеродром Ивица Коневски.
Освен спортска сала и фудбалски игралишта, на кејот на Вардар во Аеродром предвидено е да се градат и ракометни игралишта, аква парк, хелиодром, хотели и други содржини. (М.Ѓ.)

http://www.vest.com.mk/?ItemID=038EA3E398A71943A676D0AC58B86028


Edited by Cloverstack - 29-Jun-2009 at 12:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.