build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 29-Jun-2009 at 12:34
зошто секогаш сакаат да стават на празен простор спортски центри,и најчесто тоа се обични терени за фудбал, кошарка или тенис? или пак секогаш го тапат со „хелиодроми, аква паркови и хотели“
навистина не е само ова начин како да се уреди поголема зелена површина
(не дека имам многу против ова)
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 22-Jul-2009 at 06:18
Битола заслужува повеќе одколку старите столчиња од северна и "професионалци" што викаат дека основата била добра Nuts
 
 
 
Спортската сала „Младост“ ќе се реновира
 

MAJA%20sportska%20sala%202

После подолго време ќе се реновира спортската сала „Младост". Од денес официјално започнаа со менување на паркетот.

-Целта ни беше да им помогнеме на ракометарите и кошаркарите успешно да ја претставуваат Македонија и Битола на меѓународните натпревари што досега не им беше овозможувано. Овие средства се обезбедени од спонзорство, веќе е нарачан паркетот првата пратка ја очекуваме во петок, изјави директорот на спортската сала „Младост", Гоце Георгиевски.

MAJA%20sportska%20sala%203

Во реновирањето се вклучени и соблекувалните и поставување на столчиња.

MAJA%20sportska%20sala%201

-Столчињата се набавени преку Јавното претпријатие за станбен и деловен простор од Скопје, се работи за столчињата од градски стадион од северната трибина. Се надевам дека ќе ги добиеме наредната недела за даги поставиме. Другата финансиска конструкција е обезбедена преку спознорства, реклами кои ќе се поставуваат, другото се работи за 30.000 евра. Заштедивме на подот зашто професионалци рекоа дека е добра основата, вели Георгиевски.

MAJA%20sportska%20sala%204

Со овој потег ќе се направи многу за Битола.

-Ова ќе биде не само за Битола туку и за репрезентацијата, да вратиме како порано, тоа е целта и затоа сме поставени, вели Георгиевски.

Планираат зафатот да го завршат до 15 август со можност од мало задоцнување

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jul-2009 at 08:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Aug-2009 at 23:27

Спортско рекреативен центар на кејот на реката Кумановка

Некогашната дива депонија покрај реката Кумановка прерасна во модерен спортски центар со уредено шеталиште на кејот. Три спортски игралишта за тенис, кошарка и мал фудбал со опремени соблекувални и туш кабини, како и кафе клуб за спортистите, од денеска може да ги користат граѓаните на Куманово по прифатливи цени.

Спортско-рекретивниот центар, е финалниот дел од капиталниот проект на кумановката локална самоуправа за уредување на речното корито и кејот на Кумановка, инвестиција за која од општинскиот буџет се издвоени 120 милиони денари.

Комплексот ќе работи и во ноќните часови, со поставена редарска служба, а со него ќе стопанисува Јавното претпријатие Пазаришта.

На синоќешното свечено отворање граѓаните ги забавува Роберт Билбилов и оркестарот Кумановски Тамбураши.
11.08.2009, 16:17


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=52083
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 08-Sep-2009 at 22:08

Битола доби хиподром

08.09.2009

По примерот на големите градови, каде елитните спортови од типот на коњарството се вистинска атракција и ВИП личностите редовно ги имаат на својот месечен распоред, и Битола ја доби можноста во близина на градот да има свој хиподром.

По примерот на големите градови, каде елитните спортови од типот на коњарството се вистинска атракција и ВИП личностите редовно ги имаат на својот месечен распоред, и Битола ја доби можноста во близина на градот да има свој хиподром. Отворен е на четири километри од Битола, во село Крклино на површина од 20 илјади квадратни метри. Засега располага со шест расни коњи, и тоа липицанери и хановеравци. Освен хиподромот во Скопје, битолскиот е единствен во овој регион до Солун. Хиподромот беше долгогодишен сон на сопственикот Васко Вељановски. Тој вели дека во оваа скапа инвестиција влегол од хумани причини.

„Треба да престанат младите генерации да размислуваат вечер во кое дувло ќе се пикнат, презачадено и со пребучна техно музика, да не знаат каде е вратата да излезат. Ние нудиме нешто сосема спротивно.“

Тоа е јавање на хиподромот т.е. во мањажот, рекреативно и теренско јавање низ околината која е преполна со шумски патеки.

„Над нас се протега дел од планинскиот масив, тоа е подножјето на Пелистер до Снеговскиот масив на 1400 метри надморска височина. Посетувајќи го манастирот Свети Илија ти се отвора голема визура на просторот, од Овчарани, грчка граница до прилепскиот дел, цела Пелагонија ја имаш на дланка. Уживаш во борова, дабова шума. И атрактивното камено село со стара архитектура. Тоа ќе ти одземе и време и внимание од три часа теренско јавање.“

вели сопственикот на хиподромот. Планира местото да прерасне во центар за репродукција на коњи.

„Поготово во овој југозападен дел на државата, расниот состав на коњите е во катастрофална состојба. 52 грла во цела Македонија се чисто крвни со педигре. Тоа значи се друго се дегенеретици, има инцести.“

вели Вељановски. Но, за ваков развој на хиподромот се потребни средства, а засега државата не му подала рака.

„Тоа не значи дека не сме чукнале по вратите на државните институции, секаде вратата ни била пред нос затворана. Тоа многу боли да нема слух државата рака да ти подаде. Освен финансиска помош, не барам милостиња, не барам грантови, туку да сум обврзан на разумен временски период сума која би ми била доволна да ја дозавршам инвестицијата, сум ја побарал и не сум ја добил.“

Цените во школата за јавање се најевтини во регионот. Часот чини 25, а теренското јавање 50 евра. Во Солун цените се тројно поскапи.

http://www.makdenes.org/content/article/1818281.html
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 10-Sep-2009 at 01:25

СЕ РАСЧИСТУВА ЛОКАЦИЈАТА КАДЕ ШТО ЌЕ СЕ ГРАДАТ СПОРТСКИ ТЕРЕНИ


Чистка на бараките на АДГ Маврово


Отстранувањето на времените објекти од спортската сала "Јане Сандански" до мостот Близнак во Општина Аеродром е предвидено да заврши за дваесетина дена, по што Општината во соработка со Агенцијата за млади и спорт ќе продолжи интензивно да работи на изградбата на спортско-рекреативниот центар


Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, вчера одржа прес конференција пред влезот на Градежното претпријатие "Маврово" во врска со реализација на Деталниот урбанистички план "Јане Сандански".
- Со расчистување на локацијата покрај кејот на реката Вардар во делот од спортската сала "Јане Сандански" до мостот Близнак во Општина Аеродром, ќе се овозможат услови за реализација на Деталниот урбанистички план "Јане Сандански" кој предвидува изградба на четири тениски и едно фудбалско игралиште со монтажна трибина и капацитет од 1.000 гледачи - изјави градоначалникот Коневски.

Коневски додаде дека расчистувањето на времените објекти е предвидено да заврши за дваесетина дена, по што Општината во соработка со Агенцијата за млади и спорт ќе продолжи интензивно да работи на изградбата на спортско-рекреативниот центар.

Со усвојувањето на ДУП-от "Јане Сандански" од страна на Советот, како и согласно Законот за градење, Општина Аеродром има обврска да ги отстрани објектите од базата на АДГ "Маврово" кои биле изградени како времени објекти.

Со отстранување на базата на АДГ "Маврово" и со уредување на овој простор, не само што ќе се отстрани грдата слика во овој дел на општината, туку ќе се овозможат и услови за изградба на нови модерни содржини, меѓу кои и спортска сала, сала за хокеј и олимписки базен. Инаку, ваква акција бараа и голем број жители на Општина Аеродром, особено оние кои живеат во зградите покрај кејот на реката Вардар.

(А.И.)

EDIT:
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=F1A3E5A8A4708B409DA0F19349257BD8


Edited by UrbanFreak - 10-Sep-2009 at 01:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 24-Sep-2009 at 17:35
Кај градежната база на АДГ Маврово во Јане Сандански солидно се работи, но тешко дека ќе биде испочитуван најавениот рок за расчистување (дваесетина дена)

1


2

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Sep-2009 at 21:45

Почнаа работите од втората фаза од поставувањето на атлетската тартан патека на СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид 

Оваа фаза опфаќа санација и нивелирање на постојната патека, по што италијанската фирма „Мондо“ ќе пристигне во Охрид за да го постави тартанот. Како што најавуваат од АФМ, атлетската патека (проект вреден околу 500 илјади долари), ќе биде готова до крајот на септември.

www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=73091051431&id=20&setIzdanie=21751

...Вредноста на овој зафат е над 500 илјади евра, кои ќе бидат обезбедени преку Интернационалниот Олимписки Комитет, МОК, Агенцијата за млади и спорт и компанијата МОНДО која ќе ги изведува градежните работи. Како што истакнаа и градоначалникот Петрески и пратеникот Грозданов, ова ќе биде прв чекор во натамошната заедничка визија, СРЦ “Билјанини Извори“ да прерасне во современ спортски комплекс, со што значително ќе се подобрат условите за спортистите и развојот на спортскиот туризам.

www.ohrid.gov.mk/index.asp?PodatociID=1096Edited by Max - 30-Sep-2009 at 21:45
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Nov-2009 at 22:03
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=50667#50667

Спорски комплекс покрај Вардар (ова би дошло под Кале)
Edited by Cloverstack - 15-Oct-2010 at 03:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 05-Nov-2009 at 16:02
Во Аеродром се завлечкаа...

Уште на почеток рокот за расчистување изгледаше преоптимистички, ама кога веќе се пофалија, се надевав дека ќе работат турбо и дека работата ќе се заврши во разумна рамка. Наместо тоа, рокот е веќе неколкукратно пробиен, а крајот не е на повидок.


1


2


3

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Nov-2009 at 16:57

Незнам за роковите ама се гледа дека сигурно ќе се тргне, и ќе се среди овој неискористен простор. Крановите веќе се демонтирани, поголемиот дел бараки исто, остануваат само тие "плавите". 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 20-Nov-2009 at 23:38
Салата се реновираше цело лето, и освен паркетот (кој беше 74,23% донација) нема никаква друга позабележителна промена, освен свежо исфарбаните железа (црвени), скалите (жолти) и македонското знаме. Од столчињата кои требаше да стигнат од градски во Скопје, уште ништо. Сепак е добро освежување, паркетот беше катастрофа како што верувам сите спортисти во државата знаат.

Еве по некоја слика и извинете за жигот не се мои:Оттука се гледа покривот.Edited by гитардемон - 20-Nov-2009 at 23:39
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Nov-2009 at 01:05
Originally posted by гитардемон

освен паркетот (кој беше 74,23% донација)
Ова количински или веројатност?  Laugh
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-Nov-2009 at 01:47
Шала на страна, имаше мала донација од општината, мала донација од некоја фирма, после фирмата што го местеше „донира“ попуст за местењето... шпанска серија

Него сосема случајно (или не) ја разгледував оваа слика , и увидов дека многу од црвените столчиња се бледо црвени (како старите стоени на сонце на старата трибина). Па дали е можно да ги ставиле старите столчиња од северна тука, и дали затоа уствари во Битола не стигнале столчиња?

Edited by гитардемон - 21-Nov-2009 at 01:52
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 21-Nov-2009 at 01:50
Не се бледи столчињата, така изгледа поради најлонот
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Nov-2009 at 16:39


Планинарска "карпа" на средно Водно.
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-Nov-2009 at 21:30
  Биваше ли до толку гадно да го склопат ова  Dump
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 24-Nov-2009 at 00:22

Охрид ја очекува атлетската патека

Промоцијата на новата тартан-патека на стадионот „Билјанини Извори“ и на Охрид како атлетска дестинација ќе биде со одржување на меѓународен митинг, веројатно во средината на мај. Следната недела екипа на фирмата Мондо ќе пристигне во Охрид за да ја постави тартан-патеката, со што ќе се финализира проектот вреден 500 илјади долари. Охрид и Македонија ќе добијат многу со поставување на вакво атрактивно борилиште, смета селекторот на македонската репрезентација, Влатко Димитров.

- Покрај можноста за организација на разни првенства, Охрид ќе биде идеално место за подготовки на македонската репрезентација, но и на репрезентациите од околните земји - истакна Влатко Димитров, тренерот на АК Охрид и селектор на македонската атлетска репрезентација.

- Покрај развојот на атлетиката, современата патека ќе овозможи побрз развој и на спортскиот туризам, компонента во која македонскиот бисер се' уште каска зад останатите туристички центри на Балканот. Организацијата на натпревари од атлетиката би биле новина. По поставувањето на патеката, Охрид ќе биде домаќин не само на државни првенства туку и на балкански и европски натпреварувања - истакна градоначалникот на Охрид, Александар Петрески.

Атлетиката е одомаќинета во Охрид, а охриѓани со Реџеп Селман имаа свој преставник на ЛОИ во Пекинг. АК Охрид сезонава ја освои двојната круна што покажува дека иднината на охридската атлетика е светла. Филип Кафтаноски, кој се натпреварува на 100 метри, смета дека со новата патека ќе се подобрат условите за тренинг, ќе се намали ризикот од повреди и ќе има подобрување на резултатите
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3FEE9063DF722C429DDB807E5AC4204E
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 24-Nov-2009 at 14:51
- Покрај можноста за организација на разни првенства, Охрид ќе биде идеално место за подготовки на македонската репрезентација, но и на репрезентациите од околните земји - истакна Влатко Димитров, тренерот на АК Охрид и селектор на македонската атлетска репрезентација.


Да бе, во околните земји немаат атлетски патеки чекаа ние да ставиме една во цела држава.

Туку нека го суредат опкружувањето на стадионот, еден од трите стадиони во државата со рефлектори е (резил значи), и единствен ќе биде со тартан (додека не го направат и во Скопје). Дај нека го уредат оти на нива личи сето тоа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 24-Nov-2009 at 19:23
Originally posted by гитардемон

- Покрај можноста за организација на разни првенства, Охрид ќе биде идеално место за подготовки на македонската репрезентација, но и на репрезентациите од околните земји - истакна Влатко Димитров, тренерот на АК Охрид и селектор на македонската атлетска репрезентација.


Да бе, во околните земји немаат атлетски патеки чекаа ние да ставиме една во цела држава.

Туку нека го суредат опкружувањето на стадионот, еден од трите стадиони во државата со рефлектори е (резил значи), и единствен ќе биде со тартан (додека не го направат и во Скопје). Дај нека го уредат оти на нива личи сето тоа.


Се согласувам со тебе чак што више трибината на стадионот е монтазна и столчињата дрвени Ohno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.