build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 171819
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 31-Mar-2021 at 17:09


https://www.facebook.com/prizma.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 07-Sep-2021 at 15:23
Ставен во функција спортско-рекреативниот комплекс кај Прилепското езероhttps://www.prilep.gov.mk/staven-vo-funkczija-sportsko-rekreativniot-kompleks-kaj-prilepskoto-ezero/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 07-Sep-2021 at 19:18

Најтажно е што обрачите на ДВАТА коша се веќе скршени. Имаше видео пред 2-3 дена како еден мајмун виси обесен на него и се клати за да го докрши.

Не ми е јасно... навистина.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 19-Nov-2021 at 16:50
....Токму затоа, вториот капитален проект, кој ќе биде реализиран од страна на оваа локална самоуправа, со поддршка од Советот на општина Битола е изградбата на спортски комплекс во вредност од 184.500.000 денари..

...

izvor
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 24-Feb-2022 at 17:50
Во Петровец има услови за голф-терени, се чекаат сериозни инвеститори

Досега имало тројца заинтересирани инвеститори од Англија, Холандија и од Бугарија, кои барале земјиште со површина од над 100 хектари и на кои градоначалникот им покажувал земјиште од трета до четврта класа во Чифлиг, место викано Кисела Вода, помеѓу ’Ржаничино и Долно Коњари, од десната страна, кое, како што вели тој, е на височинка и е погодно токму за голф-терени. Но, инвеститорите не се вратиле. – Овде има одводен канал и доколку се затвори, може, по природен пат, да се оформат мали вештачки езерца, што ќе биде своевидна атракција – смета Митевски.

Уште во 2007 година, Општина Петровец донесе урбанистички план за мултифункционалната зона Ќојлија, во која беше предвидено на 203 хектари земјиште да се градат голф-терени, хотели и филмски град

Градоначалникот на Општина Петровец, Борче Митевски, не се откажува од идејата да се изградат голф-терени која остана нереализирана. Како што објасни Митевски, заинтересираниот инвеститор за изградба на голф-терените во зоната Ќојлија, „Реј Пауер“ од Велика Британија, се откажал од оваа идеја и оваа зона кога дошол на чело на Општината пред 12 години, ја пренаменил во зона за незагадувачка индустрија, но вели дека и сега има заинтересирани инвеститори и ќе го овозможи тоа.

– Ако има сериозно заинтересирани инвеститори, јас ќе го дозволам тоа. Досега имаше тројца, кои бараа земјиште со површина од над 100 хектари. Имаше од Англија, Холандија, а последниот, пред една година, беше од Бугарија – истакна Митевски.

Тој додава дека им покажувал земјиште од трета и од четврта категорија (каде што житните култури се слаби) во Чифлиг, место викано Кисела Вода, помеѓу ’Ржаничино и Долно Коњари од десната страна кое, како што вели, е на височинка и е погодно токму за голф-терени. Но, инвеститорите не се вратиле.

– Овде има одводен канал и доколку се затвори, може, по природен пат, да се оформат мали вештачки езерца, што ќе биде своевидна атракција – смета Митевски.

Градоначалникот им препорачал на заинтересираните инвеститори да разговараат со претставници од Владата, од каде што треба да се добие одобрение за пренамена на земјоделско земјиште.

– Доколку добијам одобрение од Владата, веднаш би ја започнал постапката за пренамена на земјиштето. Освен тоа, комуналиите се минимални. Но, не знам од кои причини инвеститорите повторно не се појавија – објаснува Митевски.

Инаку, уште во 2007 година, Општина Петровец донесе урбанистички план за мултифункционалната зона Ќојлија, при што беше предвидено на 203 хектари земјиште да се градат голф-терени, хотели и филмски град.

https://www.vecer.press/во-петровец-има-услови-за-голф-терени-с/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 171819

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.