build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на МКЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Sep-2011 at 19:31
солидно изгледа однадвор, може не е којзнае што, ама е многу попријатна глетка од претходната
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Sep-2011 at 23:00
Финишира проектот за реконструкција на МКЦ

Овогодинешното издание на МОТ ќе се одржи во подновениот Младински културен центар. Денес сеуште се изведуваа градежни работи, но реконструкцијата која започна во февруари е на самиот крај. Обновен е покривот на објектот, каде што е изведен и нов магацин. Старите прозорци со голем енергетски губиток се заменети со нови високоефикасни, а на фасадата се применети алукобонд апликации. Покрај ова, обновени се и санитарните јазли и изведен е систем за затоплување и ладење во салата „Фросина“. Во наредниот период треба да следува тендер и за поопсежна реконструкција на ентериерот.

 

Идејното решение за новиот изглед на МКЦ е дело на проектантското биро „Билд“. Изведувачи на градежните работи се фирмите „Глобоцки“, „Бонор инженеринг“ и „Вентилтраид интернационал“. Надзор врши „Egis International“. Финансиите за обнова на објектот стар четири децении во висина од 600 илјади евра се добиени од ИПА фондовите на ЕУ.

 

 

 

# # # #

 

 

Претходна состојба на објектот:


Претходна%20состојба Претходна%20состојба Претходна%20состојба Претходна%20состојбаhttp://www.build.mk/?p=9809
Edited by build.mk - 21-Sep-2011 at 23:26
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Sep-2011 at 04:36
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-Sep-2011 at 09:13
Фино изгледа, само толку не можеа да најдат некое решение за климиве? Незнам, некакви маски или на кров да ги преместат...   
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-Sep-2011 at 10:31
Zakon!

Dokaz kako moze da se doteraat ruglata napraveni vo nekoj bespamet vo minatoto.
Back to Top
Skepar View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skepar Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 23-Sep-2011 at 12:53
Dokaz kako moze da se doteraat ruglata napraveni vo nekoj bespamet vo minatoto.   SuicideSuicideSuicide

Mislam deka ke se slozat poveketo deka komentarov ti e tapa zatoa sto muabetot ne e do objektot sto bil izgraden vo tvoeto "bespametno" vreme, nego u tie bespametni so ne go odrzavale otkoga toj bil izgraden i tie bespametni sto dozvolile eden mladinski kulturen centar da go izede zabot na vremeto. A da bese rugla objektot kako sostav ne bese i treba da se prekine so tresenje zeleni od lugje koi ne im e pole za razgovor arhitekturata! 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Sep-2011 at 12:59
Originally posted by Skepar


Mislam deka ke se slozat poveketo deka komentarov ti e tapa zatoa sto muabetot ne e do objektot sto bil izgraden vo tvoeto "bespametno" vreme, nego u tie bespametni so ne go odrzavale otkoga toj bil izgraden i tie bespametni sto dozvolile eden mladinski kulturen centar da go izede zabot na vremeto. A da bese rugla objektot kako sostav ne bese i treba da se prekine so tresenje zeleni od lugje koi ne im e pole za razgovor arhitekturata! 


потпис
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Sep-2011 at 13:04
Originally posted by Skepar

Dokaz kako moze da se doteraat ruglata napraveni vo nekoj bespamet vo minatoto.   SuicideSuicideSuicideMislam deka ke se slozat poveketo deka komentarov ti e tapa zatoa sto muabetot ne e do objektot sto bil izgraden vo tvoeto "bespametno" vreme, nego u tie bespametni so ne go odrzavale otkoga toj bil izgraden i tie bespametni sto dozvolile eden mladinski kulturen centar da go izede zabot na vremeto. A da bese rugla objektot kako sostav ne bese i treba da se prekine so tresenje zeleni od lugje koi ne im e pole za razgovor arhitekturata! Da... siguren sum deka build elitistite nema da se slozat so mojata teza.

No gragjanite i te kako ke se slozat, stranskite turisti i te kako ke se slozat... i da ne redam ponatamu. Objektot dobi sosema nova estetika, a ne samo "nova var" koja tolku mnogu ti falela.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Sep-2011 at 17:21
Originally posted by Skepar

Mislam deka ke se slozat poveketo deka komentarov ti e tapa zatoa sto muabetot ne e do objektot sto bil izgraden vo tvoeto "bespametno" vreme, nego u tie bespametni so ne go odrzavale otkoga toj bil izgraden i tie bespametni sto dozvolile eden mladinski kulturen centar da go izede zabot na vremeto. A da bese rugla objektot kako sostav ne bese i treba da se prekine so tresenje zeleni od lugje koi ne im e pole za razgovor arhitekturata!Originally posted by krale


No gragjanite i te kako ke se slozat, stranskite turisti i te kako ke se slozat... i da ne redam ponatamu. Objektot dobi sosema nova estetika, a ne samo "nova var" koja tolku mnogu ti falela.
Фала што ни ги пренесе нивните емоции, сигурни сме дека си направил анкета/истражување на таа тема...а можеш сега малку да искулираш во темава и да не стааш вакви непотребни капачиња...стварно е напорно да се чита све и свашта...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Sep-2011 at 19:23
Originally posted by Dave Gahan

   
Originally posted by Skepar

Mislam deka ke se slozat poveketo deka komentarov ti e tapa zatoa sto muabetot ne e do objektot sto bil izgraden vo tvoeto "bespametno" vreme, nego u tie bespametni so ne go odrzavale otkoga toj bil izgraden i tie bespametni sto dozvolile eden mladinski kulturen centar da go izede zabot na vremeto. A da bese rugla objektot kako sostav ne bese i treba da se prekine so tresenje zeleni od lugje koi ne im e pole za razgovor arhitekturata!Originally posted by krale


No gragjanite i te kako ke se slozat, stranskite turisti i te kako ke se slozat... i da ne redam ponatamu. Objektot dobi sosema nova estetika, a ne samo "nova var" koja tolku mnogu ti falela.
Фала што ни ги пренесе нивните емоции, сигурни сме дека си направил анкета/истражување на таа тема...а можеш сега малку да искулираш во темава и да не стааш вакви непотребни капачиња...стварно е напорно да се чита све и свашта...


Не беше капаче, туку едноставно сакав да кажам дека ова реновирање е промена на естетиката, а не едноставно надокнадување на тоа што било пропуштено низ годините.

Новата фасада даде сосема нов лик,кој треба да служи како пример за други ругла од минатото, да се доведат во 21 век.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Sep-2011 at 22:43
И мене ми се допаѓа (според сликиве не сум го видел во живо) новореконструираниот МКЦ. Единствена забелешка како и некој поогре имам за клима уредите. И тоа сериозна. Зошто кога веќе толку инвестрале, не се обиделе некако да ги сместат централно на покривот или позади? Инаку мене МКЦ ми е местото каде што во 90тите имам поминто прекрасни моменти на разни журки, театарски претстави, кино проекции и воопшто не ми е останато во сеќавање лошо и нефункционално. Точно, изградено било во едно друго време, неодржувано 30-40 години и освежувањево е повеќе од добредојдено. Cheers
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Jan-2012 at 16:27
Во Младинскиот културен центар –Скопје (МКЦ) се изведени градежни зафати кои придонесоа за нов и современ лик на објектот.

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, директорот на Младинскиот културен центар Златко Стефковски и Роберт Лидл, вршител на должност амбасадор на ЕУ денеска го промовираа реконструираниот објект на МКЦ.
- Оваа година, на 40-тиот роденден на Младинскиот културен центар имаме можност оваа институција да ја видиме во едно убаво издание. Благодарение на ЕУ, на ИПА фондовите во вредност од 35 милиони денари извршена е скоро целосна реконструкција на МКЦ. Променет е покривот, реконструирана е надворешната фасада и поставена е современа термоенергетска фасада, променети се прозорците, вратите и санитарните јазли, рече градоначалникот Трајановски.

- Град Скопје издвои дополнително 7 милиони денари за целосно и комплетно реновирање на концертната сала, која сега е подготвена за изведување настани. Поставено е затоплување, реновиран е подот, ентериерот, има опрема, бината е опремена, рече Трајановски и додаде дека Град Скопје и понатаму ќе помогне и за доуредување на холот.


Poveke na kurir.mk

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Jan-2012 at 11:22
Се убаво кажав и порано ептен ми е мило што горновираа објектот за кој ме врзуват многу дешавки. Од концерти, до журки и дочеци на нови години понатаму кино представ, тетарарски представи, новогодишни предтсваи за млади, јазични курсеви и што ли уште не...
Неможам да судам за внатрешноста но сигурно е подобро од порано.
За надворешноста исто така имам позитивно мислење само имам две забелешки.
Првата се КЛИМА УРЕДИТЕ, па до толку ли во Македонија не се најде МАЈСТОР да го реши овој проблем???
Втората е плочникот пред МКЦ, кој остана таков како што беше. Но мислам дека ова ќе се среди со некој нареден зафат.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 27-Jan-2012 at 12:14
@kultuzin

epa toa e namerno , objektot da zacuva  del od svojata roughnost, poso nema da bide interesno ako e sve glomazno 


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 27-Jan-2012 at 23:02
Поопширна вест, останала необјавена.

МКЦ со нов изглед го дочекува четириесетиот роденден

Подмладениот објект на Младинскиот културен центар во Скопје денес беше промовиран пред јавноста. Во досегашниот тек на работите изведена е нова фасада, заменети се старите прозорци и врати со нови, енергетски ефикасни, извршена е реконструкција на покривот, а комплетно се реконструирани и санитарните јазли. Финансиите за овие зафати, во висина од 35.000.000 денари (570.000 евра) се добиени од ИПА фондовите на ЕУ.

Градот Скопје како коинвеститор обезбеди дополнителни средства за реконструкцијата, со што вкупната досегашна инвестиција од ИПА фондовите и од градскиот буџет достигна околу 49.000.000 денари (800.000 евра). Градот меѓудругото учествуваше со финансии за тукушто завршената реконструкција и санација на концертната – денсинг сала, нејзина климатизација и набавка на аудио и светлосна опрема, како и инсталирање на нов систем за климатизација во киносалата Фросина.

За наредниот период се планира комплетно реновирање на главниот хол на МКЦ и фоајето во киното Фросина, во коешто ќе биде сместена модерна медијатека. Исто така, изработен е идеен проект за адаптација на таканареченото џепно кино (со капацитет од 100 седишта) во современ повеќенаменски простор, како и адаптација на сутеренот во нов клубски простор, во којшто ќе се промовираат млади музичари и групи.

Идејното решение за новиот изглед на објектот е дело на проектантското биро „Билд“. Изведувачи на градежните работи се фирмите „Глобоцки“, „Бонор инженеринг“ и „Вентилтраид интернационал“. Надзор врши „Egis International“. Со изведбените зафати, воопшто не се влијаеше врз текот и динамиката на одржувањето на редовната програма на МКЦ и традиционалните манифестации коишто се реализираат во текот на годината.

 

МКЦ    Концертна%20-%20денсинг%20сала    Киносала%20Фросина

 #
Објавено на 26.01.2012 во категорија Вести.

Тагови: Egis, Бонор инженеринг, Вентилтраид интернационал, Глобоцки, Енергетска ефикасност, Културни, МКЦ, Проектантско биро Билд, Реновирање и реконструкција, Скопје

http://www.build.mk/?p=12168
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Jan-2012 at 01:00
Киното фросина е бомбона.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Jan-2012 at 22:10
објектов испадна сосема пристојно, без големи промени, добивме практично нов објект, тоа е она што е потребно кај многу вакви објекти
киното има интересен едноставен дизајн мора да признаам, бојата многу менува
и се согласувам со kultuzin за партерот, за жал често се потценува неговото учесто во давањето на целосната слика за објектот, џабе ако објектов е бомбона, кога околу него има дивина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Jan-2012 at 22:23

Киното е во таа состојба од пред многу време. Мислам дека бев 8-мо одделение кога бев таму... значи неговата состојба е таква уште од пред 4 години... а сигурно и порано...

Инаку е тип топ... кул и навистина е убаво... иако мало... ама навистина пријатно...

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Jan-2012 at 22:26
Повеќе од 6 години е во тој фазон киното. Големо уредување веројатно не му требало освен нова техника. Инаку се работи за „алтернативно„ кино каде што се пуштат квалитетни филмови обично од помала продукција. Пријатно е многу особено шарените столчиња се многу интереси и оргинални.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Jan-2012 at 23:02
епа изгледа јас не сум бил одамна бидејќи не го памтам како вакво Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.