build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Легализација на дивоградбите

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 07-Sep-2011 at 15:48

мислам дека се што е изградено по селата до 1962 (или 1982 беше) е урбанизирано односно заведено како легален објект во катастар, а како таков мора и да влезе во состав на идниот дуп доколку истиот не постои во општината за тоа населено место... 

едит: ваквите објекти не подлежат на легализација бидејќи правно се урбанизирани (влезени во урбана документација по ситуационен план) http://www.slvesnik.com.mk/Issues/C949825E5BF1478DBBFE20BF0C269EE8.pdf  Edited by Max - 07-Sep-2011 at 16:48
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2359
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 07-Sep-2011 at 16:01
Originally posted by Max

мислам дека се што е изградено по селата до 1962 (или 1982 беше) е урбанизирано односно заведено како легален објект во катастар, а како таков мора и да влезе во состав на идниот дуп доколку истиот не постои во општината за тоа населено место... 
 
    Во иднот ДУП. Во колку блиска или далечна иднина? А пред ДУП-от, нели треба ГУП? А пред тоа, општ акт за населено место (не знам дали е задожителен).
    И како мислиш по селата било урбанизирано? Веројатно нашите села се урбанизирани, доколку се споредуваат со селата во Камбоџа.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 07-Sep-2011 at 17:31
Е се ова ќе беше супер уште да беше јасно на јавноста дека законот е за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти или меѓу народот познато како легализација, а не за урбанистичко планирање. Тебе дилемата како тоа нема дуп, а ќе се легализира воопшто и не треба да има дилема, зашто законот нема за цел да ги решава урбаниситчките планови ниту да ги вклопува куќите урбанистички. Законот има врска со катастар кој ќе ги вметне во евиденцијата на постоечки објекти, зашто досега ги немаше. Придобивките на државата се што ќе се наплаќа данок на имот, ќе станат активен матерјал за обрт на капитал, односно можност да бидат предмет на хипотека и ќе има државата евиденција за тоа што го има како градежен капитал, зашто досега имаше непотполна евиденција. А утре некогаш кога катастар ќе ги вметне сите нови податоци, ќе имаме многу поточни урбанистички подлоги и вклопливоста на куќите во урбанистичките планови ќе се дискутира кога ќе дојде време да се носат урбанистичките планови за селата. Зашто тогаш може и да не бидат вметнати па после тоа во иднина некогаш да станат предмет на експорпријација, ако  на местото има предвидено пат. Оваа таканаречена легализација не е никаква гаранција дека куќата ќе пушти корен (иако на рекламата така изгледа) и дека нема да постои институција што утре ќе може да ја урне ако треба. Ние имаме во среде град такви објекти кои во новите планови не се вклопуваат и согласно тие планови таквите објекти се откупуваат од држата, иако кога се градени биле легално изградени и согласно тогашните планови. Така да немојте да правите забуна со урбанизам, ова е една масовна евиденција да знае државата со што располага на терен и тоа соодветно да го оданочи, а елаборатите се за утврдување на физичката сосотојба, позиција, површина за да може да бидат вметнати во катастарот.

И има една друга работа која никој не ја кажува дека еден од условите за интегрирање во Европска Унија е да немаш дивоградби, сите некако ја сакаме ама високите критериуми не сакаме да ги спроведеме, вакви чувствителни и обемни акции како евиденција на сите дивоградби и нивно вметнување во системот на капитал и даноци. А толкава бројка објекти како 350000 нема авторитет, институција или кој сака нека е што ќе се се осуди да ги бута, а и е лудо да се бутаат, крајно нерационално е било што да бутнеш освен ако не ти треба просторот на кој тој објект се наоѓа или па да е во строги центри на градови. (Маџир маало е исклучок него одма би му влегол со булдожер. LOL) Инаку не е дозволена легализација во заштитени подрачја каде што воопшто не смеат да постојат објекти како гранична зона, резервати, околу езера, археолошки наоѓалишта и такви слични опфати.


Edited by lslcrew - 07-Sep-2011 at 17:49
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-Jan-2013 at 10:12
Државното земјиште под дивоградбите ќе може да се откупи за едно евро по метар квадртен


Сопствениците на нелегално изградени објекти добија уште една поволност. Со најновата владина одлука која стапува на сила веднаш, за дивоградбите изградени врз државно земјиште се отвора можноста за откуп на земјиштето по цена од едно евро за метар квадратен, а истото се однесува и на дворното место. Според премиерот Никола Груевски, се очекува дека одлуката ќе влијае на речиси 360 илјади семејства, бидејќи најголемиот дел од дивите градби се наоѓаат на државно земјиште, додека помал дел се на приватно. Процесот на легализација на нелегално подигнатите објекти започна во март 2011 година и во рамки на законскиот рок беа поднесени 354.475 апликации. До средината на минатата година се легализираа над 25.000 објекти.#
Објавено на 13.01.2013 во категорија Вести.

Тагови: Легислатива

http://www.build.mk/?p=21986
...
Најголемиот дел од овие 360.000 семејства практично ќе ја имаат можноста по симболична цена за едно евро по метар квадратен да си ги откупат и дворните места, да можат после тоа да имаат не само легализирана куќа, туку и свој двор, да можат доколку во иднина сакаат да ја срушат старата куќа, да изградат нова, да ја доградат, да ја надградат или да ја продадат, да ја дадат под залог за да има поголема вредност да земат кредит, истакна Груевски

...
http://vlada.mk/node/5570


Непрецизно и прилично нејасно беше соопштено и не можам да замислам како би се одвивало ова со дворното место. По кој критериум ќе се одреди површината на дворното место?

Ако е според некои чисто математички/геометриски правила, ќе биде ригидно и во голем број случаи не ќе може да се примени на ситуацијата на терен.

Доколку пак биде според тоа кој колку си земал и си заградил, ќе биде максимално неправедно, а гарантирано ќе продуцира и безброј измами кои ќе следат.

Како и да е, на став сум дека купувањето на земјиштето под дивоградбата за едно евро за метар квадратен е оправдано, но за дворното место е исклучиетлно неправедно. Тоа е груба популистичка мерка, која во максимално подредена ситуација ги става оние кои ги почитуваат правилата на игра. Ако за самите дивоградби беше оправдана легализацијата (поточно беше оправдана само за дел од нив), а истото се однесува и на ефтиниот откуп на земјиштето врз кои се изградени, тогаш за багателниот откуп на присвоеното дворно земјиште нема никаква оправданост и праќа многу лоша порака.
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 17-Jan-2013 at 17:29
Каде е ова објавено и каде е подетално објаснето? Не можев да најдам ништо повеќе од овој текст.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 19-Jan-2013 at 15:51


За жал не забележав дека некаде беше подетално објаснето. Имаше само штура објава од владата, од која што произлегоа штурите вести по медиумите кои го пренесоа.

Еве ја владината објава: http://vlada.mk/node/5570
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 20-Jan-2013 at 12:31
Така и си мислев. Хаос.
Back to Top
smajlimcd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jan-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote smajlimcd Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 02-Mar-2013 at 19:31
Zdravo ,

Samo sto se vrativ od Opstina Karpos kade sakav da podnesam baranje za otkup na zemjiste po osnov na divograden legaliziran objekt, kade naidov na GOLEM PROBLEM.
Vrz osnova na izmenite na zakonot za gradezno zemjiste se bara najmalku 70 % od GP da bide izgradena !!!! Vo mojot slucaj imam parcela oformena so DUP GP od 540 m2 i kuka od 89 m2 i garaza 19 m2 i pravnikot vika deka NE ISPOLNUVAM USLOV od najmalku 70 % i po avtomatizam ke bidam ODBIEN NA BARANJETO KAKO NEOSNOVANO !!!! soglasno izmenite na Zakonot za gradezno zemjiste koi denes gi prezentirase Ministerot za Transport i Vrski
Ve molam da ni objasnite za sto se raboti i zosto sme zaglaveni vo procedurata....Zosto se obajvuva edno na mediumite a vo praksa e drugo...Navistina ne e fer
vakviot odnos.
Vi Blagodaram na razbiranjeto
Pozdrav
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 03-Mar-2013 at 11:29
Vo opstina karpos ne se podnesuva baranje za privatizacija odnosno otkup na zemjiste, baranjeto se podnesuva vo ministerstvo za finansii podracna edinica karpos, a prostoriite se naogaat vo paloma bjanka na 6 ti kat najgore, so izglasaniot zakon se dozvoluva otkup na DRZAVNO zemjiste koe go vladeat poveke od 20 god, se potpisuva takva izjava na notar i se dostavuva kako prilog kon baranjeto na otkup na drzavno zemjiste a pri toa imaat dobieno dozvola od opstinata da ja legaliziraat kukata sto bila izgradena kako divo gradba i kako dokaz da pokazat imoten list sto go dobile po pat na legalizacija, plus koj im kazuva za procentite.. tie se gledaat i se vazni kako koeficienti pri izgradenost a ne pri otkup na zemjist.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2359
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 28-Oct-2013 at 11:40
Дали легализацијата е еуфемизам за грабеж, пресудете сами врз основа на следниот текст:

Државата плаќа 1,5 евро за квадрат куќи и ниви во Режановце


Педесетина семејства од кумановското село Режановце ја обвинуваат државата дека по багателна цена сака да им го откупи земјиште на кое ќе се гради надвозник и пат како дел од пругата Куманово-Бељаковце од Коридорот 8. Жителите се жалат дека Министерсвото за финасии одредило единствена цена од 1,5 евро за квадратен метар за првокласно обработливо земјоделско земјиште, плацеви, овоштарници, дворови и куќи, при што за повеќе од десетпати е намалена пазарна вредност на имотот.
Во проценките за плаќање данок земјата ни ја ценат од 2 до 20 евра, а сега кога треба тие да ја платат целосно ја обезвреднуваат - вели претседателот на месната заедница Режановце Трајан Димковски.


Значи овие паразити кога треба нешто да ти земат ќе ти се пикнат в гаќи, а кога треба нешто да ти дадат, ни најскржавиот Евреин не им е рамен.

И кажете ми барем ЕДНА причина зошто овие луѓе да не го напуштат селото, кое патем се наоѓа на 5 километри оддалеченост од Куманово?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Jovanj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jovanj Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 19-Dec-2013 at 09:18
Дали некој може да ми каже дали е поминат рокот за легализација на дивоградби?
Имено, имам куќа пр+1 во Гевгелија која е комплетно приватизирана, вклучувајќи и дворно место.
Сега преградив поткровје од 50м2. Не рушев ништо ниту додавав. Значи се е во рамките на веќе постоечкото.
Дали треба да направам некаква легализација на поткровјето, и дали уште важи тоа 1 евро за м2.?
Тука во општината ми кажаа дека тој проект е завршен.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 23-Dec-2013 at 01:58


Не знам како би се третирала твојата интервенција на поткровјето, но според оваа вест рокот за поднесување на документи за легализација на дивоградби сега е до јуни 2014: 

http://www.build.mk/?p=23092


Dunno
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 29-Apr-2015 at 08:31

08.04.2015 - Измени во законот за легализација


Се менува законот за легализација. Со измените и маџирмаалци имаат можност да ги легализираат старите куќи односно дивоградбите.
Ќе може да се легализираат и објекти во заштитен појас на вештачки езера и реки

За измените во законот за легализација донесени на вчерашната владина седница во дневникот на канал 5 Лука Андреев разговараше со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

-За кои објекти се однесуваат измените во законот за легализација?

Се работи за измени кои беа побарани од граѓаните. Од голем број на посети на села и населени места токму произлегоа овие измени.
Станува збор за неколку измени, првата измена да се легализираат објекти кои се изградени на планирани сообраќајници, на булевари, има неколку такви примери во Скопје но и во другите градови во Македонија . Се работи за бројка од околу 10 000 објекти, истакна министерот Јанакиески

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=66223

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 03-May-2015 at 13:51

барајки инфо за дивоградбиве налетав на муабетов, можеби изворот не е најадекватен но би сакал да чујам дали ова навистина е точно, и не дека ме интересираат партиски препирки, ниту пак ме тангира кој ќе биде на власт, со оглед дека каков е народот такви ни се и политичарите и администрацијата та и поповите, односно се заслужено си добиваме, но некои работи се навистина неверојатни ко за во портфолио на опозициски лидер

по овој аршин горе а бидејки имаме и попролично дивоградби ете ништо спорно и политичарите да имале нели дифтарски табиет, но кога истите треба да бидат особено јавно експонирани, а не па предводници, за вакви исклучоци веројатно не треба да се има пардон, капак зар самиот ко градоначлник на Струмица нели можел да си донесе дуп пред воопшто да почне да гради!?

Заев тврдеше дека изградбата на „Глобал“ е законита, па го легализираше како дивоградба

Решението за легализација потпишано во јануари годинава лично од струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ Зоран Заев потврдува дека трговскиот центар „Глобал“ бил изграден преку приватно партнерство со општината, нелегално и како дивоградба.Со параф ставен на решението од Заев, „Глобал“ денеска е легализиран трговски центар, инаку претходно дивоградба изграден противправно на државно земјиште и на дел од парцели кои биле предмет на денационализација.

Искористувањето на Законот за легализација од страна на бизнис партнерите на Заев, Бранко Стамболиски и Горан Крстев, инаку првично наменет за најсиромашните, им донесе милиони и корисна површина од над 20 илјади метри квадратни во центарот на Струмица.

Она што е нечесно е што од почетокот на аферата, Зоран Заев тврдеше дека Глобал е целосно легален, докажана била законитоста и комплетноста на постапката и изградбата на „Глобал“ била чиста како солза.

-Се потврдува законитоста и комплетноста на постапката за изградбата на „Глобал“. Повторувам, покажавме законитост и комплетност на постапката. Изградбата на „Глобал“ е чиста како солза, тврдеше Заев во 2011 година, три години откако тој и негови соработници беа амнестирани од одговорност токму за овој случај од Бранко Црвенковски, осомничени за криминал од над 8 милиони евра.

Заев иако го тврдеше ова, сепак во јануари годинава лично потпишал документ за легализација на „Глобал“, што значи дека и самиот знаел и бил свесен дека „Глобал“ е дивоградба и не е во согласност со законите, но очигледно не му сметало да ја залажува јавноста.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/160712-VIDEO-Zaev-tvrdese-deka-izgradbata-na-Global-e-zakonita-pa-go-legalizirase-kako-divogradba

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1863
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 03-May-2015 at 18:38
Кога сме веќе кај дивоградбите ,дали некој знае до кога трае или траеше рокот за доставување на елаборати. Имено имам куќа во село која иако е изградена пред повеќе од 50-60 години се водела како дивоградба па сакам да ја легализирам. Мојте поднеле барање пред некоја година ама изумиле на елаборатот и дури сега се сетија ,па би сакал да знам ако е можно сеуште да се поднесе да си направам елаборат.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2359
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 04-May-2015 at 10:44
Originally posted by +Protagorist


барајки инфо за дивоградбиве налетав на муабетов, можеби изворот не е најадекватен но би сакал да чујам дали ова навистина е точно, и не дека ме интересираат партиски препирки, ниту пак ме тангира кој ќе биде на власт, со оглед дека каков е народот такви ни се и политичарите и администрацијата та и поповите, односно се заслужено си добиваме, но некои работи се навистина неверојатни ко за во портфолио на опозициски лидер

по овој аршин горе а бидејки имаме и попролично дивоградби ете ништо спорно и политичарите да имале нели дифтарски табиет, но кога истите треба да бидат особено јавно експонирани, а не па предводници, за вакви исклучоци веројатно не треба да се има пардон, капак зар самиот ко градоначлник на Струмица нели можел да си донесе дуп пред воопшто да почне да гради!?


Што се чудиш за Црпнатиот? Се прогласува за Месија, а на струмичкиот карневал се појавува маскиран како султанот Сулејман Величествени!? Замисли си Ердоган да се маскира како Гоце Делчев, Караѓорѓе Петровиќ или Јанош Хуњади. Не можеш да си замислиш, нели? Знаеш ли зошто?

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 30-Jun-2016 at 14:14


интересно дали по руралните места некој легализира објекти и доградби, што после законов, ќе ги рушат со ред ли дивоградбите!?

требало и една реклама за Ден Потоа

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 03-Jul-2016 at 05:05

правото на двор кај дивоградбите им го признаваат дури по легализацијата, но трансформацијата на градежното неизградено земјиште веќе заврши

Од Агенцијата за катастар додаваат дека со оглед на тоа дека во изминатите девет месеци најголем проблем за граѓаните било обезбедувањето на доказ од општините дека не се води постапка за легализација на објектот на катастарската парцела која е градежно неизградено земјиште, а за кое се однесува пријавата, овој доказ ќе можат и дополнително да го достават. [1]


може за нив накнадно да го пролонгираат рокот како порано

26.03.2013 - Започнува откупот на дворно место на легализирани дивоградби во Штип- http://www.iris.mk/index.php/vesti/lokalnivesti/6729-2013-03-26-19-49-09
Back to Top
zainteresirana View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Dec-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zainteresirana Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 03-Jan-2018 at 08:27
Да ве замолам за одговор ако некој знае..Дали може да се легализира објект, дива градба без побарана согласност од другиот сопственик на имотот..поточно, една е парцелата а има два објекта..и каде може во оваа дрѓава човек да се пожали?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.