build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колективен квалитет на живеење

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 26-Jun-2016 at 23:56

може да се каже дека брекзитов е славење на слободумноста и слободоумниот народ кој одбива да се слее во глобализирачкиот мевлем на масоните, кои не само што сакаат да ги централизираат и политиките и економиите едноставно просторно [1] туку сакаат и да не гетоизираат како население а како полесно би не контролирале [2] мевлем кој и кај нас ни го продаваат во последниов наврат спакуван шарено [3]

сепак како богата држава, обединетото кралство, ова како потег го етикетира како самобендисана исфрустрирана и чаламџиска еу-колонија која прво со одбивањето на еврото ова го истопори а сега со брегзитов и го верификува, но нека не ве лажат случајностиве, бидејки во првиот случај тоа беше одлука на лондонскиот финансиски центар односно на елитите, додека ова сега е одлука на обичниот слободниот народ од внатрешноста, а на кого му е преку таквото од еу стандардизирањето како јарем за испустување на малиот човек а форсирање на корпоративниот империјализам [4]
сепак од бројлерската иднина која еа-детерминистите од поодамна ни ја имаат скроено, а на која и креативно сме потсетени и предупредени сестрано навистина нема бегање [5] а ко таква посочена и во Откровението

во овој контекст може навистина делува депласирано денес да се гледа на еу како nwo проект, но досегашните експериментални фази упатуваат на тоа, веќе посочен нво-абер и на форумов преку соодветна nwo-нишка во офтопик-подфорумот каде на долго и на широко се опфатени причините за супер светски поредок, сепак како мотиви разводнето посочени и тук таму [1] а би било корисно да се симплифицираат во неколку реда и тука пр.
... regardless of the New World Order, a totalitarian world order, or whatever other kind of order any human on Earth or any negative power on earth can conceive of to prevent this spiritual evolution from occurring. This awareness suggests that entities reading this material should not be excessively frightened. It is one thing to be aware; it is quite another to be frightened of what you have become aware of. It is important that entities recognize the dangers in the plans of those who would harm you, but it is equally important that entities realize the power they have to prevent those few who would harm you from carrying out their plans, for it is really, at this stage a matter of information.

The war is a war not of guns and bullets, but of ideas at this stage. And as these ideas are presented into consciousness, the shooting war may be put on the back-burner or pushed off the back of the stove altogether, for if the ideas become broadcast to enough people, those few entities who are promoting this globalist agenda will realize they haven't a chance and that they may only end up hurting themselves if they move too far too fast, and that they had better sit back and if they have to think of world domination, they may wish to to consider this as fantasizing and enjoy their own personal fantasies like some demented person who can never have all of his sexual fantasies fulfilled, but can still enjoy his fantasies anyway, for this is the situation that is connected to the globalists who plan and fantasize in having world domination.

They are nothing more than people indulging in false fantasies. This Awareness indicates they have a certain amount of personal power which does not satisfy their full greed for lust and power. They want more, and although they have a million times more personal power than most entities would dream of, they are not satisfied. For one thing, personal power over others is not something that ever satisfies entities. They want absolute control of all of life. They want to be gods, and have absolute control over everyone and everything, and also, they want personal immortality, and without all of that they are still incomplete, and because they have the feeling of some incompleteness, some insecurity, they keep struggling to gain more power, so they never have any insecurity left. ... [1]

On Thursday, countless posts were circulating on Twitter and Facebook suggesting Cox was sacrificed by pro-EU forces
...
Believing in “conspiracy theories,” indeed giving them any credence at all, is wildly politically-incorrect, if not downright heretical, according to establishment ideology. So the very large number of voters who found the timing and style of the Cox murder suspicious would never admit that in a formal setting; on the contrary, when contacted by a pollster, they would be even more likely than before to misstate their intentions in the direction of pretending to be anti-Brexit.

But in the privacy of the voting booth, people often go with their real thoughts and emotions. Enough of them, anyway, to occasionally sway elections.
...
The breakup of the EU, then NATO and finally the whole New World Order project has already been set in motion [1]
]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 27-Jun-2016 at 07:40

да видиш да неверуваш дека од лулката на западниот империјализам вакво нешто излегло, затоа сум и скептичен апропо ефектот и пресметаниот ризик со кој кралицата ова го дозволила, сепак за поздрав и за поука е референдумскиот пристап за издвојување демократија, нешто што детерминистите ни во тв-дебатане го дозволуваат туку постојано продуцираат улични револуции знаејки дека само така ќе им помине агендата во демократските општества

ваквиот кабает на елитите за недуховен јарем врз рајата колку и добро да е демистифициран тешко дека би помогнало за власта вистински да прејде во рацете на народот, бидејки за нив истиот е празноглава стока, што би рекле нашиве локални потценувачи на плебисот со доза на цинизам "народот е секогаш во право дури и кога греши" самата власт како појава сред материјализам просто бива инстантно соочена со алчност за моќ, чувство на горделивост која секој еден го корумпира доколку го изгуби својот личен мир, а дали некој е смирен сред ненаситни времиња ~ дилема лесно предочена и тука во пост за нишката Емоционална Интелигенција [1]

New world Order не е ништо друго него Neoliberal Globalization ултра глобализација која како мамонистички култ [1] има за цел штанцање подобна конзумеристичка раја, но елитите знаејки дека еколошките искушенија со кои е соочена планетата ова не го дозволуваат па веќе однапред имаат договорено еугеничарска агенда преку која треба светската популација да се редуцира и контролира, агенда која се спроведува уште од зенитот на индустриската револуција, во спротивно со леснотија ќе му дозволеа на Тесла бесплатно да не електрифицира воопшто на сите иноватори ќе им помогнеа [1] светот да го ослободат час поскоро од наемничко робство кон системот, просто сега сеуште тераат вака капиталистички за да не ја изгубат контролата и моќта, често ќе речам ко за иронија и нацизмот и комунизмот своевремено се чорби од нивниот казан, а најјакото е штоне убедуваат при очи и свест дека сето ова е за наше арно и заради наша слобода, каква елитистичка фатаморгана!

http://www.sharing.org/information-centre/articles/neoliberalism-and-economic-globalization
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 27-Jun-2016 at 07:50
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 27-Jun-2016 at 15:51

во принцип убаво четиво иако повеќе апологетично, но главната гачкаешто е црно бел документарец, со тоа апострофирајки ги поентите и поглавјата, но чинам поосвестувачки би делувало доколку успат се протнувале полу-кадри во боја со одредена демистифирачка двосмисленост, пр. додека Пеце Атансавски свири на гајда во позадина баби да нижат пиперки, а невести да прават пинџур, ајвар или туршија а со оглед дека ова не ет случај, лектирава од време на време паузирајте ја додека ве освестува со по некое поколиритно интермецо

http://topdocumentaryfilms.com/lets-make-money/


или оние со помалку документаристички а повеќе видеоартовски табиет нека смиксаат нешто налик

http://www.enjoypoverty.com/

Edited by beTon - 27-Jun-2016 at 15:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 10-Jul-2016 at 18:14

еве велат табиетот го главел чоека, иако околината е крива за навиките и приликите, односно пропуштањето на истите, макар моите јас свесно ги пропуштив водејки се од Божјата Поука попрво камила ќе влезе низ иглeни уши него што богатиот ќе влезе во Царството Небесно! аирлија, тешко на оние кои не добацуваат напред а не се аклиматизира на тоа што се! просто не е страшно да си сиромашен, страшно е ако тоа те фрустрира, потем нормално пушти инстикти да те доведат до пленот, макар до истиот само делфини ти биле од помош [1]

Through The Wormhole S05 E03 Is Poverty Genetic?http://upgraders.org/2014/10/09/no-poverty/ [1][2]

ШТО Е „ГЕНЕТСКО СИРОМАШТВО“: Четири начини на однесување кои привлекуваат сиромаштија

Кои се причините за сиромаштија и зошто тие делуваат одредени луѓе да бидат осудени на сиромаштија, додека на другите благосостојбата им паднала од небо?

Бизнис консултантката Наталија Грејс авторка на книгата „Закон на генетското сиромаштво“ објаснува како одредени луѓе се програмирале на мали приходи.
Како што таа тврди, сирoмаштијата е причинета од следните фактори:

Начин на размислување

Додека одевме на училиште, по часови одевме кај едно девојче каде скокавме по каучот се додека не дојдат родителите. Уживавме затоа што одредени федери излегуваа од поставата. Нашето скокање создаваше облак од прашина. Дваесет години подоцна повторно ја сретнав таа девојка, а во нејзината куќа го затекнав тој кауч. Како што забележав мебелот беше во иста состојба. Се прашувам зошто сиромашниот дом е нечист. Нечистотијата и сиромаштијата се соседи, а сиромаштијата е начин на размислување.

Скржавост

Имав една прекрасна професорка по книжевност која еден ден ги праша учениците што е скржавост, и одговори „Скржавост е кога пиеш од стар филџан додека новиот го чуваш во креденец“. Тоа го сретнуваме во многу домаќинства, каде пари луѓето чуваат за „црни денови“.

Комплекс Пепелашка

Познавам жена која манијакално дваесет години штедеше за да ја продаде гарсоњерата и да купи куќа со градина. Сама чуваше две деца, и јадеа скромно, беа на супи најчесто, а облеката им беше закрпена. По дваесет години купија куќа со бавча, а ќерките и сега кога заработуваат и имаат приходи се плашат да трошат пари и се што носат е износено.

Подсвесно програмирање

Децата кои растат во сиромашна средина, подсвесно се програмираат на сиромашен живот во иднина. Нечистотијата и сиромаштијата го убиваат човека, и тоа останува подсвесно и кога околностите ќе се променат. Богатството е состојба на ум, и она што можете да го направите кога ќе ја смените состојбата е да извадите убави чинии и да ги користите. Фрлете ги скршените огледала и саксии, секој ден е посебен.

http://faktor.mk/2016/06/27/shto-e-genetsko-siromashtvo-chetiri-nachini-na-odnesuvane-koi-privlekuvaat-siromashtija/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 12-Jul-2016 at 11:12


толку имаме и токму она го имаме по кое сонуваме, да не речам копнееме, бидејки копнежот за разлика од идеализмот далеку побрзо вади на маса резултат, онаа мотивација која кај идеалистите изостанува за да сонот бидне јаве, а така е и со грото сиромашни, кои како системски бројлери доколку ради икс причини не грабеле и тоа без пауза нанапред јасно и декаќе заглават во дадени околности, но како да мотивирате некого кој го презрел овој свет и попрво гледа душа него глава да спаси, решение, Добродетелност - подвиг и жртва за другите, бар со поука,совет или информација некого да помогне, навистина не е толку суштно да расфрлате риба туку абер за плетење на мрежи, пардон ловење, дури и буквално [1][2][3] но и абер за дозволи за да не ве колнат потака [4] иако може да се види денес ова станува скапо хоби отколку можност за опстанок [5][6] можеби треба социјалците, инвалидите и учениците да бидат ослободени од лиценца, особено во првиот случај јасно со ограничено количество улов

http://www.siromastija.mk/


https://occupyconscience.com/2016/01/23/wildcommons-beneficial-empowerment-poverty/

"Everyone has been made for some particular work, and the desire for that work has been put in every heart" ~ Rumi [1][2][3]


но денес сиромашните имаат далеку поголем квалитет на живот, него сиромашните во некогаш, иако по мерката на развој порано сите биле сиромашни во однос денешниот комфор во кој се давиме, иако истиот е петпарачки и вештачки, но она во што биле појаки порано е домакинлукот, знаеле се' правилно да распределат и секогаш сите потреби да ги задоволат, но ако и денес потребите ги сведеме на егзистенционални и те како знаеме убаво да ја истераме приказната наречена живот, проблем како и секогаш се ненаситноста и луксузот, заради што и се фрламе во буништето на мамонизмот - нормално како би се нафатирале час поскоро со бесчуствителност
да бидам искрен, лично се бев откажал од слинење по богатства и луксуз, но дефакто се расфрлав со она што го имав, по аршинот на писанието пост погоре ~ комфорот не си го ускратував, а и сега неможам да речам дека живеам скромно или практично, нормално нус ефект од транзицијата кога титоистичкото нишај врата земај плата го заменивме со нишај книшка лапај кредит, мислам на банкарската/лихварската, иако грото немајки ја таа мораа да сесвртат на партиската, а неретко комбинација од двете за многу значеше и значи колку толку амортизирана живеачка, но зар така не било од секогаш само што порано лихвата одела подрака и се вадела од под перница, додека партијата може да се каже дека биле кастата на чиновници во феудализмоти сето тоа е во ред, нормално треба да се има, и логично е да се има, проблем е кога имањето не знае за крај, иако на крај сите заминуваат од овој свет без имот, но пак ќе речам кому колку му сечи за следниот односно се подготвува за истиот тој свет, а каде сигурна пропусница е Милосрдието, но што би рекле комунистички секому според потребите, а доколку во некоја особина можеме да го подражаваме Господа тоа е во Милоста

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Food_bank [1][2]да си милостив кон се и кон сите освен злото, а и тогаш да имаш разбирање за оние озлобените како не би ги суделе со својот недоносен памет, ако веќе не можеме да им помогнеме ... имајте на ум дека злото може да има посуптилна нарав пр. лицемерието, посесивноста, паранојата, умисленоста итн. та Помагајте секому за да имате мирна но и добра совест
Originally posted by +Protagorist

1 Peter 3.16 states that we are to have a "good conscience" through sanctification, signifying that God has given us this power, and the passage also implying that those who do not have a "good concience" are "evildoers."
    
интересно е дека во Отоманската империја милосрдието како релизгиозен постулат било и задолжително [1][2] додека гледаме во европската е претежно волунтаристичко, доколку на социјалната помош се гледа како вишок на системот кому поефтино му е да ги подмачка сиромашните со вишоците данок отколку да им обезбеди сигурна иднина дали како рурална реемиграција или пак рурална кооперативност, нешто што кај нас дури сега е во најава предизборно, и тоа само за доброволци наместо за сите што заглибиле во дното [3]
Edited by beTon - 26-Mar-2020 at 08:45
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 16-Jul-2016 at 13:00

веројатно сиромаштијата и денес, а особено утре, ќе биде мотив за многу "борцизачовековиправа", а како и во секој до сега така и сред западниот империјализам многу ќе се најдат обесправени, ем без креативност по џебои, и ето подобен регрут за терористички напади, но обично тоа до сега беа учени политички идеалисти [1] а и така ќе остане што е до водачите [2] кои се' повеќе и повеќе ќе бараат нереализирани чаламџии на кои гордоста преку сиромаштијата им удрила в глава, давајки им директно или индиректно мотив да се докажат, бар грото од оние кои распукаа годинава во Франција биле економски заглаени, а на таквата безидејност многу нормално дека очајот потпрен на хаер-коуз дава крила, капак ако традицијата ти е старозаветна та гневот слесно може да се истури кому иде во недостаток од главен виновник, во последниов случај со Ница скроз без осет дека и деца ќе настрадаат [1] за разлика од претходните два каде пр. беа таргетирани дет-метал концерт во Париз или геј-клуб во Орландо, иако масакров во Ница е пред самиот концерт на Ријана, но веројатно атакот врз симболот на француската-револуција бил поизводлив!? едно е јасно заразлика од порано денес исламските фундаменталисти го напаѓаат се она што е срж на Декаденцијата, мечуди само зошто не почнат од својот двор пред да чистат по туѓите, иако легитимно е како маргинализирани земјани да бидат гневни на империјализмот богатството и скржавоста на западнот свет, кој ко за иронија токму нивната несреќаа ја спинува за дополнително робство и експлоатација на третиот свет, ах сиромаштија на умот!

http://time.com/3694305/poverty-terrorism/

https://www.revealnews.org/article/this-is-what-lone-wolf-terrorism-looks-like-in-the-us/


можеби полесно би им било на сите доколку се дереализираат [1] ако веќе неможат безидејноста креативно да ја впрегнат и канализираат, но токму спротивното грото гледаат некако да се дореализираат што кај сите но особено сред арапскиот свет значи пари и моќ, кои ако ги нема а човек е без компас, јасно дека ќе почне да живее средновековно [1] а зар на балкан е поразлично, среќа зафураа то њускул-от и турбофолк-от па нема морален катализатор за осуда на поеднаквите, но да видиме при дадени непогоди и приликите се менуваат [1]Edited by beTon - 16-Jul-2016 at 13:38
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 16-Jul-2016 at 19:44

мала корекција, сиромаштвото од секогаш било злоупотребувано заради револуции а не само сега, значи на празен стомак многу лесно се крши кичма, а скршените ко такви лесно се манипулират, веројатно познат ви е пристапот на големите или посилните да преку ембарго наметнуваат на некоја земја своја волја, од друга страна не е нит едноставно да се препознае кога кој ја злопотребува кај некого оваа комбинација на телесна исфрустрираност и духовен презир т.е. во случајов гнев од глад и гнев кон разврат, просто овие или слични причини сами по себе не се доволни за да се впрегне некаква револуција, за која пред се потребен е некој повод а кој ко што знаеме без исклучок некој во позадина го оркестрира, последниве два века во очи тајните служби, настрана кој стои зад нив, бидејки барајки конечен виновник на крај сите сокаци водат до злото како појава ( каква и форма или име да му закачиме, иако истото е дух кој многу лесно се претура од едно во друго срце па во даден миг може да го препознаеме кај некого, затоа не судете, макар навидум некој ко верник без молитвен штит падналво афект, најчесто случај со почетниците во која и да е религија, токму вистински момент кој го злоупотребуваат тајните служби кои впрочем и денес владеат со светов, да не веруваш дека народ за нешто одлучува, а и кога тоа ќе му тргне пак му го одземаат од раце заради икс геополитички, геоекономски или геокултурни причини

чинам сето ова со терористите како кампања која почна по 9/11 е специјална војна наповеќе нивоа, а наедно од нив е инверзијата од слободен во биг-брадер свет, односно поставување легален статус сред западниот свет за сеопшт надзор на службите врз сите и се' во секое време, просто контролата на моќ и потребата за нејзино осигурување нема граници, нели стравот од пропаст на империјата
е исконски, иако некој ќе рече посреди главна причина не е надзор на луѓето туку на се она што ги навјасува, дал е Добро или пак зло, што би рекле научно интергалактичко разузнавање околу техниките и оправданоста во офтопик имате цела нишка Пазачи и Пазење па тука не би навлегувал како сето тоа го и ќе го прават, но би укажал дека америте истото веќе одамна го направија со патриотскиот акт, русите сега го легализираат, а на европеите сите овие терористички пакости би требало час поскоро на тоа да ги принудат, макар брегзитот им ремети во математиката, но од друга страна пак им оди од рака на британците и без европско душегрижништво да впрегнат турбо надзор [1] нешто ко америте [2] кој за воља на вистината во Лондон одамна функционира беспрекорно [3] нормално по глобален град од него здравје со повеќе придојдени од домородци   

[1] https://www.rt.com/news/348404-snowden-russia-terror-law/

[1] http://warontherocks.com/2016/07/digging-into-the-archeology-of-the-future/

http://www.infiniteunknown.net/2012/03/13/letters-from-aldous-huxley-to-george-orwell-1984-v-brave-new-world/#more-50103
   
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 17-Jul-2016 at 23:13


можеби бидејки со години ме пазат односно сум свесен дека ме пазат, па имам отрпаното, та немам толку склет од биг-брадер страната на лулашкава колку од ова хакслиевата биг-систер предожба која веќе и се случува на ниво на гмо и остали хемии по се она што го конзумираме, почнувајки од хлорот [1] преку акриламидот па се до мсг-то [2] за козметика и да не говорам [3] иако тоа се само нусефкти од трката по златното теле, додека кога сакаат да убрзаат или успорат како народ тоа го прават претежно преку агитпроп ил псајоп каша која си ја сркаме со милина, давајки им ја и свеста освен енергијата под кирија пардон на вересија!

дури смешно ми е кога ќе ме здрма параноја дека некој посолил нешто пример во некоја пратка банани, нормално по грешка, оти нели малку фали за да бидне некој духовен инвалид, од што можеби порано повеќе имав гајрет него за телото, а сега се водам 'додека се може' од онаа утеха 'што нема да те отепа ќе те ојача' па еве се јачам едно година ипол со вештачки веј оф лајф. ајде бар непијан газирано [1] најсугурен начин да ги лоботомирате чуствата, не дека со останатиот шекер [2] тоа не го правам макар и природен [3]

Originally posted by +Protagorist

на крајот од денот ако не можете да најдете смиреноумна оаза, бар не ја уништувајте и таа што ја имате

http://www.runtothefinish.com/2013/07/impact-of-emotions-on-sugar-cravings.html
Refined sugar would be better classified as a poison than as a food - http://www.relatetoautism.com/index.php?subform=article&article_id=49
[1] http://www.olsonnd.com/what-sugar-does-to-your-brain/
 

[1] Electromagnetic manipulation of our minds and genetic modification of our foods are already techniques of mass social control [1]


Edited by beTon - 17-Jul-2016 at 23:23
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 18-Jul-2016 at 08:55


нема да тврдам дека како човештво сме заморчиња и заложници на нечии еугеничарски агенди, ко што предлага докторот од првата фуснота на последниов цитат горе, но ќе потврдам дека како луѓе не е спорно дека знаеме инвентивно да жонглираме со различни шкорчиња, а доколу случајно некое падне на суво нормално дека пепел е работата иако тера и до ќумур доколку е некоја густо населена областова говорам за emf експериментите и нивна контролирана употреба врз одредени појави како клима [1] посекако војска [2] а некое велат и луѓе [3][4] a колку и што од ова е вистина нема да навлегувам, но би ви препорачал пробајте живејте духовно а изолирани од емф бранови (струја,телевизија,радио,телефон) односно затерајте со молитва или медитација аскетски, ако не на планина и пештерски, в село в камена куќа без армирани столбови, бидејки истите по принцип на фарадеевиот кафез ги заробуваат јоните и отповеќе, што повторно би влијаело на располежението ако не на квалитетот на живеење, а за што нели освен редовно проветрување имате на располагање и emf закрпа [5]колективно, за сега, мислам дека попрво немаме рајат од конзумеристичкиот и корпорацискиот агитпроп по масмедиумите, отколку што некој не држи во emf матрикс, но ако навистина гледаме на земјата како едно-цело што би рекле научно киматично, не гледам зошто и тоа да не е случај, а според многу духовници тоа е и' норма, нели дека цел овој свет е фатаморгана од која се будиме дури откако се предадеме на особен духовен подвиг, да, оди заборави на ниски страсти и вкусни сласти во овие времиња, просто затоа и сметам дека адвертајзингот и технологиите на храна се главната спона за држење на светот во колонијано материјалистичко ропство, а дури и оние кои ќе се продуховат малку и да олабават во подвигот - лесно биваат повлечени назад, еве да се пофалам последниов период ко што велам погоре од година и кусур така имам свртено на сластољубие да одењето во Црква ми е само пуста желба, пред се од недостајание, иако сум свесен дека токму болницата е за болните, а борбата со похотите најлесно се извојува со Божја Помош и особено Литургиски нели ефектот експоненционално се зголемува преку заедничко славословие ... абер на долго и широко поместен во неколку нишки по форумов [1]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 18-Jul-2016 at 09:55

знам сулудудо ви звучи на повеќето, зато и то цртаните предожби измеѓу, дане излезе преозбилна работава, но би ве замолил немора ни медитативно нит молитвено, одете во природа што повеќе што почесто, просто радувајте му се на овој свет онаков каков и навистина е, природен! впрочем ова аберов е потсетник пред се за самиот мене, а вам колку ви сече и ви треба потсетувајте се, нормално едно Господи Помилуј можете да пратите,порано во комунизмот попознато како Господ Да Чува бидејки на се и на секого може да налетате ... од што нормално ви зависи и Квалитето на Животот ако не друго околу перцепцијата за тоа по што вреди да си кршите глата или да си губите времето!

на заборавајте колку погеотизирани толку полесно ве контролираат и манипулираат [2][1] и нормално тоа му е неопходно на системот кој по никоја цена не би ја испуштил контролата од раце, особено не ова капиталистичките матрици, воопшто која и да е мамонистичка идеологија, каде бројлерскиот табиет најлесно ја осигурува долговечноста на животинската фарма, што може немаше да биде склет да не бевме сред паднат свет, да неречам ниваму нитаму но вака ко што е затеран посекако предворје на пеколот, хм, мутанти и киборзи да ни се мотивација за опстанок, само сетете се колку се и што се би имало во 10 милијарди земјани, настрана дошљаците избглиците азилантите ... welcome to earth enjoy your stay its Nice place [1]

Edited by beTon - 05-Aug-2017 at 19:24
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 18-Aug-2016 at 12:03

всушност во кој тоа матрикс на елитите сме ние заглавени, а од што се истите паметни, не само што мамонизмот ни го сервираа како идеал за кој вреди да се умре и живее, ами така и Бога им го откраднаа на луѓето од срцата, лишувајки ги од префинети чуства и подлабоки емоции кои што може да ги дочека само човек кој е одврзан од системот, односно не му робува на постојниов, да има колку што му е доволно за да преживее, а тоа да му е доволно, често знам да кажам - нашите предци иако ништо немале од ова што денес го имаме сепак биле презадоволни и од воздухот што го дишеле, па макар феудално ги товареле, бар знаеле кој и зошто е крвникот, додека сега ем не сотруваат корпорациски ем за тоа треба да сме им благодарни

за избликов на аскетска емотивност ме мотивира последната 381 епизода од going underground од која овие два дела околу промоциите на овие две книги ќе ги издвојам како отрезнувачки, доволни ви се сижеата од видеата за да ги сконтате и книгите односно авторите, уживајте кој би рекол дека пишаниот збор во живо е и' посладок, арно ама најнапред треба и да е напишан, нели кога муабетот е концепциски разработен и доизстражен после е поезија и за оч и за уши штом се дофати ... првата говори за системската фалинка, а втората за системскиот осигурач ...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 20-Aug-2016 at 14:14

до тој степен сме отуѓени од нашата вистинска природа, та дури и кога сме блиску до неа не ја осеќаме за потребна или пак претеруваме наметнувајки некое невозможно темпо или услови, настрана што сме констатно уфилмани од некаков матрикс на концепти желби комфор едноставно речено живот на вересија кој од нас прави мулиња, а капак на сето тоа беше и ова е-општеството кое од глобално село не сведе на глобално гето, и наместо поздрав живот, поубава социјализација и гарантиран спокој, ни протна на мала врата екстремно робовладетелство, социопатска комуникација и осигуран немир, просто до коска не навлече на конзумеризмот да сега послатка е онаа анархична реалност од транзицијата кога ништо немавме а сепак се дружевме него сега оваа фатаморгана кога навидум се имаме а сепак сме до болка отуѓени, фино и во Љубов да сме натопени сепак заради икс трендови на истата ладно да и возратиме иди лечи се! вака земено и чувствата ни се денес бижутерија а не пак днешнава храна која ги погреба ...но никој не е крив што ко заморчиња и се предаваме на урбаната центрифуга за да не сомеле, нормално дека животот по духот од овој свет на крај преку похотите ќе не направи супер-мизерни, нели чим младоста не одмине а телото почне да скапува, што денес е се' побрзо и полесно преку сета хемија протерана директно или индиректно во храната, почнуваме да тонеме во депресија, а на тоа кога ќе се додаде и празната идеологија апропо духовноста, воопшто живот после смртта, нормално дека ќе почнеме да паничимe, за на крај утеха од ваквиот стрес да најдеме роварајки по буништето на заборавот, да не ти се верува дека ваквата лага е веќе прифатена како норма, а со нормата дури и продухевените успеваат повторно и повторно да ги прелажат, нели ќе ти фрлат ново клопче играчки од месо или алтани, сетне оди бркај спасение, што би рекле скопски све позери, една маска за надвор, една дома, трета работа итн. [1][2][3]


имаше една поговорка вели во последните времиња демоните ќе уживаат на плажа заедно со сите еросни окултисти, бидејки се останато ќе биде спржено преку визијата-на-ТЕЛЕто и култот-на-ТЕЛОто, нормално сето тоа квалитетно осигурано преку лихварски бушони за самодоволност, а да е и пострашно преку истата таа телевизија не направија и рамнодушни, често ќе речам сензационалистички испрани мозоци кои ни мува веќе не ги полазува кога ќе чујат за нечии војни и страдања, на сето тоа и спинување нечие страдање во однос нечии политички цели, а да е посмешно до тој степен ни го имаат сотрено квалитетот на живеење да избетонирани од таквото празно количество на петпарачки информации нит црно од бело веќе не разликуваме а не пак нијансирана атмосфера, затоа луѓето се и при изобилство несреќни и при глобализам во себе затворени, дури и во прошетките веќе не наоѓаме задоволство бидејки постојано сме стрес-ени, та едино уживаме само кога пред тенекињава ко џанаци дремеме [1]Edited by beTon - 20-Aug-2016 at 20:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 30-Aug-2016 at 05:51

повеќе од веројатно е дека сета оваа нешка треба да се симплифицира на две основни работи, Заедница и Семејство, односно за одржлив квалитет на живеење неопходно е да функционираат и двете, а како симбионт најдобро функционираат во Социјализам иако социјализам во права смисла на зборот кај нас немало со оглед дека елитите и на почетокот и на крајот од титоизмот се си прибираа за себе, камо тие пари на крајот да им ги распределеа на работниците, а не на жими мајка да им ги земат акциите, а неспособни да се прилагодат на новонастанатите прилики да од договорна економија прешалтаат на конкуретска, ем од сигурен пазар од 22 милиниона ко што беше екс-ју да се сведат на 2 милиона локално, нели нит имаа црпка нит стандарди за да се наметнат другде, макар имаа и технологии и работна сила во недоглед, просто сотреа голем дел од она што со децении се пумпало
нејсе, Заедница и Семејство, среќа бевме патријархално воспитани ко и цела јужна европа, па некако и успеавме да ја преживееме транзицијата - колку толку подносливо, иако многу народ и навистина остана дезориентиран, ова пред се Стечајците ко ниваму нитаму 5-тина популација полна џебои од празни ветувања и надеж без никакво покритие, потем Младите како бесперспективни моми и ергени кои својата мизерија ја натопуваат во евтин алкохол и дрога, а на крај и самиот Систем кој својот очај го лечеше трезнејки кај администрацијата се поголеми и поголеми коруптивни табиети, нели дури јавна тајна беше дека законот не важи за ониее поеднаквите со пошироки џебои

но излеговме од социјализам за да сконтаме дека и во капитализмот е неопходно здружување за да преживееме, иако народ беше убедуван дека сега ќе биде ко песна и сам, само што се користат тро нови синони како Концерни, Ко-оп, АД-а и сл. порано беа ОЗТ-еа, Кооперации и Комбинати, просто денес зборот Мерџинг е основна идеја за успех во бизнисот ... смешно но вистинито е дека и гласот на народот денес не се слуша ко што тоа се вергла, демек демократија та народ одлучувал, што можеби и ќе беше така доколку за се постоеја инстант и обврзувачки референдуми, што денес во ова е-општество и те како се возможни, иако доколку таквиот систем е целосно автоматизиран истиот ќе може лесно и да се хакира односно штима, заради што прашање е и така дали народо навистина ќе ја има некогаш контролата на дланка, а политичарите да му бидат само советници и извршители на неговата волја, наместо како и од секогаш Деспоти без ограничувања, иако со последните пролуфтирувања со законот за администрација бар експедитивноста на постојниот систем почна да се наѕира убрзувајки го таман во споледен час, што за балкански услови е фатаморгана, иако цела јужна европа живее со сличен менталитет на рамења, што појужно тоа поопуштено, дефакто во овој контекст на оваа страна од овој континент функционира некој вид на контролирана анархија, само фали редовно сервисирање на онаа нашата позната поговорка 'Брат брата нерани Но тешко кој го нема' бидејки се повеќе и повеќе завладува рамнодушноста ко што веќе одамна е случај на запад, каде и децата заради некој животински порив се фрлаaт одма во оган уште на 16 години да вкусат што е тоа практикантски волонтерски работна навика, за веќе на 18 години неретко да добиваат и нога од дома, за да се научат на работна дисциплина што поскоро, за што најчесто кај нас порано служеше народната војска како тренинг и мотивација на момчињата за идни стопани, а денес нормално е дека ќе бидат распикуќи кога репер е тоа декаденцијата по интернетов и телевизијата ~ а дури и спортот замре, во најдобар случај од празно во шупливо се претура, или завршува нереќно со ливче во кладилница! и иако се обидуваме сето ова да го ресетираме, додека не се застане на патот на гетоизацијата и не се исфорсира руралната реемиграција ние и со германски стандард пак ќе имаме голема сиромаштија нели ќе улета пола комшилук со метании и баци рака за да крпат крај со крај, што пак и дополнително ќе ни ја смени демографијата, а заради што чинам дека и вештачки власта ќе мора да го контролира и регулира економскиот раст, во меѓувреме сите и понатака да ги куражи на единствено и разбирањетрагедијата е што дури ни во кризни ситуации нашите народни избраници немаат компромис [1]Edited by beTon - 20-Sep-2016 at 01:56
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 30-Aug-2016 at 15:15


погоре го вметнав конкуретска чисто за да не трилира со пазар во продолжеток, иако и денес ова што го имаме не е пазарна ами буквално пожарна економија бидејки живееме на свет со ограничени ресурси а без ограничени апетити, та баба се чешла а село гори е муабетов, никому не му е гајле за колективното во случајов на државите за земјата, па што тогаш на семејството за заедницата, нели урнек секогаш ни е поголемиот брат или сестра, а нормално дека чим тие големите сред каша-тализмов се однесуваат перверзно неодговорно што пак останатите, дал се тоа правни или пак физички лица чии пак структури како синдикати или семејства се во истиот маргинализирани и прогласени потајно за нефункционални бидејки само преку индивидуализам корпорациите можат да ја контролираат топката и да растат, во спротивноќе мора некому и да одговараат, ко за иронија така беше и во титоизмот бидејки беше концепт излезен повторно од кујната на западните детерминисти, чии еугеничари потпирајки се на плеќи на апостатско-паганската традиција на тајните друштва кои ја истурија француската револуција а по неа и на широка врата промовирање на секуларноста како императив доведоа до тоа да се срози моралот до животинско ниво, за да веќе денес луѓето на планетава ги гледаат како статистика наместо живот, та штом истите не им влегуваат во нивните параметри за "одржлив развој" истите ги попаруваат со разни чуми или војни, а единствено што требало е да ги распределат сопствениот капитал и моќ подеднакво наместо да ги трупаат под земја себично, просто да имале сите народи еднакви услови за развој немало и ден денес да имаат бомбастичен наталитет ко сиромашни а по него и сите денешни био-етички и еко-етички искушенија, односно сложно би се решавале сите предизвици наместо сеуште елитистички да се спинуваат светските политики

http://www.gotquestions.org/iniquity-sin-transgression.html

http://songmeanings.com/songs/view/141341/но денес во овие времиња едни искушенија, порано во антиката други, претходно во неолит трети, иако заедничко за сите епохи како каписла за дебакл на постојниот општествен модел им е кулминација на декаденцијата, абер провеан низ чела нишка поназад, просто развратот го корумпира не само човека него и неговота идеологија, да на крај така попарен веќе сраснува со гревот и не го ни осеќа за грев, нема ни тронка каење дека нешто грешно сторил нит во семејството нит во пошироката заедница, а таквата безнадежност како по обичај почнува хеирархиски од горе надолу, та откако почнат аристократите да се губат од умот набрзо и народот го прифаќа таквото оро ~ често аристократија ја споредувам со жена а народот како маж, та дури и мед и млеко да тече в дворои ако ко поемоционална односно поосетлива жената нема страв од Бога нормално дека блудот ќе заигра кога тогаш, зависно од приликите и спремноста да не им се одолее на искушенијата, урнек кој подоцна најчесто заради немање соодветна алтернатива и мажот го следи како компромис, што јасно дека е само прашање на време кога таквиот скриен раскол ќе ја урниса и заедницата, денес веќе речиси норма, но неретко и мажот односно народот знае да ја оплеска та потикнат од озборување да се крене и да ја обвини жената т.е. власта за корупција, што пак доколку таа тоа не го признае односно е навистина трач, треба трезвеноумност и прилика за отворено да се преиспитаат обвинувањата, иако како вели онаа народна кој признае половина му се простува бидејки при покајание секогаш има простор за повторно да се најде соживот ако не љубов, нешто што впрочем сега и се случува и на постојната власт кај нас, дури имаме и прилика озборувањата да ги чуеме бидејки некој од свекорите или јатрвите нашол пазач да внивама, но повторно од запазеното освен индиции не видовме гола вистина та сомнежот да се ефектуира во кривица, иако јасно е дека секој систем е сам по себе од старт корумпиран како гнездо на среброљубие

едно е јасно дека ако самите светски елити не го декомпонираат капитализмот, тоа наместо нив ќе го стори планетава, ако ништо друго постојната негативна енергија олицетворена во себичлук, неморал и безчуствителност ќе ни се удри од глава и без покана, но каков и да е колапс сред волку маса народ ко сега што крепи земјава, дефакто ќе предизвика големи лудории посреди толку оружје и чаламџии, камо да помине тоа што полесно со некоја природна катаклизма, можеби разорна непогода дал сончева бура или астероид, та заради спржената електрониика да нема толку крвави сценарија, ем заради непогода извира помалку гнев и омраза него заради војна, иако Не Дај Боже и при такви околности може да има крв до колена за ресурси и територија, та макар се тепале и со стапои ~ This great tribulation will consist in a celestial cataclysm which will cause men's hearts to fail them in fear, and by the eruption of a war which will have consequences of unprecedented global devastation. Our own civilization now, as it is, faces: "the period of distress unparalleled since nations first came into existence". (Dan 12:1) [1] и иако не е православно да се испитуваат времињата и судовите ко што тоа го прават на запад сепак го потенцирам линков чисто како абер дека без исклучок речиси многу работи упатуваат на тоа дека живееме во последните времиња чија кулминација ќе биде по евентуален колапс на светската економија а кој посекако е загарантиран доколку удри и поголем метеор а не пак астероид ко што е најавен за 2036 доволен повод за да се случи трета светска војна, но овој пат со сестрано распослани атомски биолошки и хемиски оружја на маса, особено проблематични се новите генетички гачки преку кои може да таргетира само одредена популација [2] но можам само да претпоставувам до каде се' се спремни да одат светските елити во намерата да ја одржат својата власт дури и при природна катаклизма ако се знае уште сега какви се технологии имаат во багаж, но имајте во предвид ако ова е на мегдан и јавно што се' има пак под тепих и тајно [3] нормално власта и тоа ќе му го подаде со вкус на народотвака видено комотно можеме сите да се предадеме до крај на разврат, па и така се е во аут та и ние ајде во ендек, но доколку и малку верувате во живот по смртта , гледајте со време очистете си ја душата за да биднете компатибилни за повисоки сфера од таа страна, а во најмала рака заради помал стрес уште сега навикнете се на живот во подвиг, та со леснотија да му одолеете на земниот ќорсокак и индивидуално, а преку својот пример потенцијално и колективно, просто и мала искра знае да вивне оган, а кој доколку е подгреан од емпатија може и елитите да ги разбуди од бунилото во кое се заглавени та наместо ривалство да тргнат во соработка, што пак најдобро се постигнува со колективна заедничка молитва Литургија барајте и ќе ја добиете Помошта Божја бар Просалвувајте Го Бога заради помали страдања на ближните кои заглавиле по инерција, секој нека тргне од себе, и малку белило може многу што да очисти, а не пак на сите околу себе да оставаме пример што значи да си чист, особено ако белилото сами знаете и несебично да го споделувате, Милоста впрочем е одлика на Освестените, а свеста милина да се сподели, радоста секогаш е во давање а не во земањето, иако и земеното ако е дочекано со волја да се сподели со некого ја продолжува таквата позитивна реалност, космополитизмот нека ви биде мајка а не макеа, иако понекогаш поарно и макеа него свекрва, гледајте на луѓето сродни а не далечни комшии, а близок комшија не само на кафе туку и на ручек ќе го повикате, та зар доброто со добро нели се враќа меѓу таквите комшии, а ве уверувам тоа е случај кога и на непознат ќе му го направите, прва ослободувајки ве директно вас од прангите на мамонизмот а потем и индиректно ако не поинаку преку радоста кај вашите поколенија кои по ваш терк би живееле безгрижно а скромно ... доволно е тоа да го правите и општо хуманитарно ако не попатно и секојдневно ... Слободата почнува да вирее најнапред во срцата кај секој еден поединечно - не ја гушите заради страв или тренд од самодоволност, и никој да не помага вие помагајте ако сте свесни дека така од гарежот на овој свет си ја чистите душата, чуствата и личноста


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 31-Aug-2016 at 02:30


веќе некаде беше спомнато, но да потсетам, за да не ми замери утре харингата, на сите па и тебе мене вам нам ни треба нешто мор тајм, но не оној на дадо нит онаа на флојд, туку буквално мевлемот од рециталов на даб-поетов, иако повеќе ко слобода на умот неголи временски интервал, почнувајки од тоа кој и зошто ни ја заробува свеста пред е-тенеќава, до тоа дали и она слободно време што го имаме знаеме паметно да го искористиме, веројатно бесцелно повторно но бар не би истилтале во кауч ил фотеља напудрени од некоја сапуница ~ можеби на судниот ден најчест одговор апропо злоупотребата на даровите ќе биде сеир по социјални мрежи и денгуба по тв-серии, бар тоа да било во друштво па и некако, бар некаде во некое нво одвремена навреме дае ко такво пролуфтирано, конечно во сеирот да не сте ја заглавеле бар џанаџки, дај ми друже ил друшке уште една доза виртуелизација оти немоам да заспијан читајки книга, молимте само на ова откачувам, ех што да кажат нашите баби и медитациите при плетење ... за каков тоа квалитет на живот тука се говори, све до еден инфо-бројлери со воајерски табет под пазувипробајте исклучете се од телевизор бар три месеца, пробајте скинете се од интернет бар една недела, а кога ќе им се вратите редуцирајте ги на основна потреба, ќе видите како пополека и мирисите и вкусовите при свеста ви се оправаат, чуствата сами по себе ќе почнат да се изоштруваат, а ако на тоа одземете рафиниран шекер и додате троа кардио вежба дал на риболов или на планина, можеби со точак под нозе или на рамена, верувам ќе почнете и од сето ова инфо-бунило и да се освестувате, бар информациите кои понатака ќе ги сркате и рециклирате нема да бидат бесполезни

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_aspects_of_television#Psychological_effects


ќе ја завршам думава тро апологетски ... во овој свет па и на оваа димензија вопшто, се што постои има два краја од стапот, налик почеток и крај односно влез и излез, та гледајте при излезот да не завршите на буништето на забравот туку да пројдете ко нутриенти во небесниот крвоток Црквата а од таму во небесната свест Рајот и со Божја Помош надсвесната еманација на Царството Небесно, имајте наум дека подвигот до таму е потрен строго на Милостиња дал во форма на мотика или уште поарно молитва, а особено со леснотија доколку тоа се прави свесно и добровлно како чин на Слободна ВОлја впрегната во Божествена Атмосфера односно заради Божествени Цели како што е Љубовта и Разбирањето кон и за сите подеднакво та и оние заробените заглавените отфрлените заборавените незаслужните, помагајте безусловно секому кој бара и прифаќа да му се помогне, едно Господи Помилуј без проблем можете да кажете за секој еден па и отпишаните, но тоа направете го искрено бидејки мислата се пробива низ вас само кога е натопена во светлина би рекол кога е оСВЕсТлена ,,, доколку пак сте упорни околу сол-арниве работи ќе разберете дека височините и проникливоста низ сферите на животот немаат крај и врват со леснотија на птица ... потем и сред очајни прилики та и при тешки болести ќе имате мир ко што ни најбезбедниот трезор на федералните банки го имаат, тогај ќе ви биде мило дека сте избрале да заборавите на е-сеирот и тв-сериите како лоботомирачки дејанија врзани за долниот крај на стапот, затоа дехипнотизирајте се од паразилирачко-хипнотизирачкиве гачки играчки гатачки и почнете да бркате живот полн Слобода

таман сега после пропаднатиот пуч в Турција, но и сета блискоисточна геополитика, има доволно материјал за нови сезони на Полат и компанија, дури сега со можност и за риалити шоу кадри и продукција, што да кажам ако можете бегајте од сапунициве ко од насмеана змија, за озбилно да не ви спржат и табиет и каква и да е слобода што ја имате пред порти и прозори
a psychologist involved in health education, said watching so much unhealthy activity could encourage soap viewers to copy it.

"While we hate to admit it, we are influenced by what we see on TV, yet the effects are subliminal and we're not aware of it,"

"Children and young people are influenced even more than we are by the role modelling and 'normal' behaviours and habits they see on TV." [1]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 31-Aug-2016 at 20:20
алаверсан алаш'вериш ќе речам архаично, бидејки преку овие два турцизми најлесно се објаснува напливот да неречам наездата на турски серии по екс-отоманските територии, алаверсан трговија т.е. дајбоже трговија [1][2] бидејки никој не ја бара а сите ја сакаат, немајки свој живот па во туѓи да се наситуваат, односно тие го имаат каков и да е, но не му придаваат значење ами слинат по оние кои се во тренд или се за урнек, а бидејки најлесно истите се портретирани денес преку то тв-сапуниците нормално дека народ ќе глави до болка во нив, иако има и ред други мамки и стапици за да ве навлечат, а штом и една недела се завозите можам и лично да потврдам адио памет та дури сте го имале и отповеќе
Originally posted by beTon


мислам ај јужно амерички, ај балкански, ама сега ова турскиве мислам го попарија народов, веројатно за се е крив Велија и А1 со тоа нивната долина на волците, сепак лично бев одолеал до сега, но последниве два месеца заради икс причини приморан сум да гледам турски серии, мислам пробав да се спротивставам ама попуштив, те со Сила те со Вахиде а сега и со Умут и Елифче, мислам ме сотреа приказниве, ова ми е прв пат во живот да пратам турски серии, бреј ни долина на волците немам гледано иако беше мегахит, пардон мислам ја имав гледано тогаш Север-Југ она со гркот во времето на Ататурк, но чисто заради архаичната армосфера, од тој аспект ме изненади позитивно и Румелија капак снимана кај нас, ем ја доближува прилично точно тогашната атмосфера во битолско и Битола
...
можам од прва да потврдам дека турскиве серии се тешка зараза, особено ова синхронизираниве, иако дафакто јас само ги слушав и тоа со свртен грб, па пак бадијала исто ко да сум ги изгледал! капак после ислушани пет десет серии човек веќе почнува и да подѕирнува, а потем и да изгледа по некоја

секако неверојатна информација е онаа предочена понапред во нишкава дека сме на второ место после Србија меѓу европеите заринкани во тв-кутии, пред се како последица на безработицата, но и на едукацијата налет себичниот капитализам кој не оттуѓи, но кај нас и системот институционално ги навлече луѓето на тенекава полни петпарачка програма, и не за да купува социјален мир, туку за да им ја дресира мислата, биднавме маса гладна за сензационализам интриги и спинови, ко и секаде, но овде сред експлозијата на тв-плурализам во 90-тите биднавме попарени безнадежно, иако веќе деценија порано почнаа да ни отвараат тиквите преку сателитски по населбите, сепак во транзицијата војните распалија околу но и кај нас, па со лесно сме повлечени и во одредено инфо-риалити-шоу, биднавме битен аудиториум кој мора со се' да е во тек, несвесно станувајки инфо-зомби кои сега добија и смисла на својот транзициски мамурлак ~ претежно ко сведоци на глобален агитпроп, но преку локални маши и арамбаши, кои ги полираа рогоите на телето ~
пробајте одштопајте се од тенекава, бар јас тоа го имам направено еднаш во деведесетите привремено, а ко што гледам ке го сторам и повторно но на подолго, истото им го препорачувам на сите доколку сакаат да си вратат свежината за сето па и своето постоење, имате вистинит живот, а како диверзија потрудете се на него да гледате како серијал, можеби ситком ако не сапуница, плус за да ви биде поинтересен секоја сезона менувајте колку толку сценографија, иако епизодно секој месец или недела зависно кој колку има набиена агенда може да повикате нов гостин во серијата за да разбиете монотонија, некој тоа го прави со луѓе некој со растенија кому што му недостасува, само гледајте да избегнувате приказната дигитализирано да ја заробувате, за ефектот да биде што помонументален и повкусен ко реален, плус дигиталниот живот лесно се пиратира, спинува и размонтирува, а пиратите никогаш и да не ги осетите а не пак дознаете, но доколку продукцијата ви е доволно добра и дигитално ќе куртулите се додека не се насобере доволно љубоморна конкуренција та реметејки им го нивниот да ви возвратат и ви изреметат вам мирот, затоа велат чаламот секогаш за по дома и ето мир во населба, просто ако не сте подвижна соблазна и не се расфрлувате дал со даровите или пак ќаровите никој и нема да ви досаѓа, но оди добра продуцентска куќа нека скрие забите, чаламот ќе и го кренат и без да сака да си искомерцијализира серијата

вака видено на светов има 7 милијарди сериски филмои, а ние главиме кај Визијата на Телето наместо да нуркаме во Универзалната полна реални убавини, единствено мотивирајте се невладино за постојано да сте заштекани на неа, ем за тоа претплата не ви ни треба, освен волја на рамена, нормално социјализирано искристализирана како би била што поефективна односно лековита, а што најдобро се прави преку заеднички дејанија како Литургии, Граѓански Акции т.е. Здруженија, Спортски а пред се Планинарски и Велосипедски друштва односно турнири, маршои, критични маси, а неретко и преку пензионерски месни заедници како некоја напредна форма на некогашните племенски собори ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PN=8
доколу немате ништо соодветно околу себе за да се приклучите, видете организирајте соодветно празнично сретение, можеби родбински или помеѓу истомисленици, задумајте кога последен пат поширокото семејство сте го собрале на гозба или згодба, та и да не ги нагостите бар да ги расприкажете [1] бидејки најзгодни се муабетите ко аудио-мезе та немало никакво гезме, а понекогаш доволно е и само чај или кафе пауза, но бар сред убав природен пејсаж, па таман само и урбана панорама, што може и за скопјани би било реалност доколку за тоа имаа и навика ... каква безнадежност е тоа да имате толку планини во околина, а вие да дремете постојано по зачаурени ќумези од кафани и барои, да не беше то жичарата сигурно многу ни на Водно немаше да се испентарат, а може чаре за што помасовен натурализам е градот да делеше пикник-еко-парцели по падините на Водно или Скопска Црна Гора [1] помали семејни ем поголеми малџиски ил комерцијални, за во секое време секој да може излетнички да избега од бетонската џунгла, а да знае дека тоа еко-прибежиште му е на дофат на рака, ем лично одговорен за неговата пејсажна архитектура како парцела, потенцијално можеби наједноставен начин да се стигне и до некоја општонародна ботаничка градина која дополнително би ги зближувала и опуштала сите оние освестени кои иако некако ја заглавиле сред бетонската џунгла сепак сакаат што почесто да ескивираат од неа, само нека гледаат урбаната опрема да им е строго од природни материјали како камен дрво и глина, а се останато само по себе ќе си легне на место, ето уникатна прилика за еко-емо-кампања кон отштопување од интернетот и телевизијата, нормално луѓе тоа и од време на време го прават ,но само ако имаат годишен одмор и викендица, а зошто тоа да не биде почеста рутина, која чинам ќе биде загарантирана само доколку е необврзувачка, а сепак законски уредена, со јасни смерници за пристап и употреба ...
Originally posted by +Protagorist

We must identify the factors in our interpersonal relationships that trigger quasi-automatic reactions in us, so that we can replace such reactions with well-considered responses. The goal is to take control by turning unproductive habits into productive ones.
...
By identifying the triggers, we can control our impulsive reactions. The result is nearly always transformational because it quickly turns negative or neutral relationships into nurturing and mutually beneficial ones.
...
When we’ve developed the habit of controlling our own reflexive responses, we can focus our attention on others. The most important skill in dealing with other people is listening, and many of us are poor listeners. To be a good listener we need to develop the habit of turning attention away from ourselves and fully onto the other person. When we do that, the other person unconsciously focuses all their attention on us.
...
Mutual understanding is automatically improved when even one person in a group is acutely aware of the reflexive response triggers, and knows how to manage them to produce a beneficial outcome. A manager with those skills can transform an entire department into a hive of productivity, pride, and mutual respect.
...
All you have to do is make the decision.

може требаше нишкава да заврши на првите неколку поста статистички, но наседнав да верглам во истава ко и во другите заради линкувани муабети, за на крај од бош муабет да прејде во блогерско думање, со оглед дека никој не се јавува за никаква дискусија, не дека форумов не е посетен, но штом треба некој да дума поартикулирано веројатно нема инспирација да се фати на орото, како велат глеј си работа и терај си понатака сред сеирџиски сокаци ко фејсбук, твитер ил ватс-ап денеска, сепак и да нема некој што да додаде еве нека повели нека одземе и нека оспори слободно што било по темиве, и не само тука воопшто на цел форум зар се што е овде кажано е конечно и непроменливо или неспорно, зар рамнодушноста треба да е главна посестрима во овие електронски времиња ... смешно но и јас бев против ова тенекињава се до крајот од минатата деценија, но прво блог.мк а посетне и билд.мк ме разуверија дека е корисно да си дел од некоја е-заедница, а штом ова и го увидите веќе не ни премерувате на приликите дали вреди или не да се прокоментира некоја појава, камо по овој терк и секоја институција да има отворена дебата [1]
...


Edited by beTon - 31-Aug-2016 at 21:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 01-Sep-2016 at 13:14
она взаемноста помеѓу безработицата и тв-зависноста е жив ишијас, нема да го насетиш бидејќи најнапред добро ти доаѓа за промена во сета усвитена глава од безидејност, за набрзо промајата да те парализира на чисто доколку немаш алтернативно ќоше каде ќе си истуриш вишкот енергија, која доколку е канализирана во некое хоби лесна работа, но ако за тоа никој не ве повлекол за рака нит дома нит пак во училница, секако едино хоби станува кафе-цигара маус-фотеља односно кај мажите пиво-кикирика даљинско-фотеља [1] неретко и обратно зависно кој е алфашот у фамилија, пивото и кафето често се заменуваат со тулумби ако буџетот е на ниво на шекерезaда а не пивара, зарaди тоа нека не ве лаже сценографијата бидејки вака или онака речиси цела популација во земјава е заглавена бескорисно пред тенекињава, дури и сексот е веќе вишок рутина само како хормонална терапија, секако кога истиот стана инстант-маркетинг алатка нормално дека ќе им преседне и на децата а не пак возрасните, ни на порнографија веќе не откачуваат та и перверзијата стана веќе неопходно клише за масите да се возбудуваат, a еротиката веќе е неолитски реликт кој ни на тетоважи не поминува, но нели 21-ов век Мирко&СлавкоППП ни го најавија ко постапокалиптичен, а јас сеуште говорам за можности апропо подобар животен стил и полесен наемнички јарем, како за аристократијата така и за рајата, па и за отпишаните ... психоделија или не, на сите им треба тро попродлабочен а растеретен живот, отворен за тро повисоки нивоа на свест, недофатливи пространства за постојниов дигитален терк, иако некому и тој му е кулминација, но кога и јас иако сум видел и поголема и побитна а пак ја главам штом и малку се опуштам, јасно е дека не е лесно да се сврти, а не пак да се скитне од таа страна на огледалата ... тоа кабловската анаконда и провајдерскиот пајак лесно не се откажуваат од своето следовање ко феудална гозба послана со нечие/нашето внимание/свест/енергија, та незнам колку и да сакате да се измолкнете од јадиците тешко тоа и да го сторите ако не се посветите ~ освен ако немате над нивната аура психијатарски надзор налик изневерена комшивка која во последен миг пребројува муниција [1] та ненадејно се одврзе за револуционерни подвизи ... но и да сте свесни доколку не се зарачете и тврдоглаво не почнете да се подвизувате нема ни да успеете, еве ако ви е мака сами та и јас да ве заречам Ослободувајте се од секоја дигитална стапица, од вештачките ујдурми и од лажниот соживот со е-тенеќата, освен ако ги користите за добробит на семејството и зедницата, та вие да сте стопан а не нивни наемник ... освестувајте се и освестувајте дека дигиталната зависност е на ниво на бесплатна дрога од која ај што својот туку им го загорчувате и на ближните животот денгубејки си времето по интернетов, бар користете го претежно за едукација него сеир, лутање и празнословие! животот ви нуди толку можности а вам среќата ви е заглавена меѓу редови, дури и и ви лае и ви завива на ќорсокакот но што чиниш тоа и стануваш па од тенеке тенеке биднува, што повеќе то полесно да се исполни бројлерската норма на дигитално попарени!кога сите нас, ако не власта, бар самите работодавачи би не мотивирале на лична, а не па општонародна полезност, сигурно и самиот квалитет на живот ќе ни расцвета убаво, додека вака сме свенати претежно на законска дресура а приморани по судска инерција, но тргнете од самиот работник кој е толку експлоатиран и измрцварен да на крај кога ќе се врати дома не му останува ништо друо освен да тилта по екраниве, ем по истите саде мал милион опуштени муабети, и на пензионери да им се мили цртани а на деца политички дебати, сетне кој ни е крив кога сеир пукаме и на Државните Кампањи ко онаа за здрав живот, а не пак работодавачите ко во Јапонија да ни организираат спортски-дружења и културни-пикници, за пинг-понг сала или хортикултурно уредена градина при работната средина и да не фантазирам, иако ваква работна халуцинација е неопходна и како норма, ама на синдикатите паметот им е во положбата на џебот а не кичмата на рабтникот, веројатно немаат акал или логика в него дека опуштен работник, чиј стрес може постојано да се амортизира, е позадоволен и посреќен и само од дружбата на работа, а не пак со по некој слободен термин како бонус уз плата, чим решил таму и така живот да си од'онегва ... хм поарно и тоа кога нема кој од градска в селска идила да го испрати со песна, а еве уште една гачка која можат самите синдикати да ја организираат бар излетнички по руинираниве села, ако успејат тоа кооперациските домови и училиштата по селата да ги земат од општините на вересија, та секој работник да може да бира на која планина ќе си одмара то ишијасот в глава, ајт може кога истите ќе се дораспаднат за ова и да се сетат, таман посетне чергарски односно камперски да го подзавртат излетот што послободно и со неокласични платна, таписерии или најлонски муралитуку хоби, евe лично порано продукциски видеоарт и музика ми беа задоволство иако аналогно клепани, претходно цртање и вајање но тро поаматерски, но и од тоа на човек му преседнува доколку хобито не e фестивалски ил изложбено споделено, а можеби најмногу згрешив што кренав раце малџиски од шах и табла, а за баскет, фудбал ил серва нема ни топка а не пак поштена партија, едино останува скитање со точак, но и тоа во недостаток од кондиција е склет работа доколку за вожња не го сметате вртење крукче околу плоштад ~
~ во овој контекст треба и ќе ја поздравам волјата на државата да бара решенија последнава деценија за што поактивен живот за своето население, но жителите ако не инсистираат понуденото да биде максимално наштимано ќе има само половични резултати при акцијата, пр. декларативно сите се за велосипедски патеки, но никој не врши притисок истите да биднат вело булевари, ами ко на козји патчиња се разминуваме со туркање на точаци, но како беше до пред некое време пред деценија та и порано ова сега е научна фантастика, ех конечно ко за промена отворија и една читална за млади во ГТЦ а тоа ко за беља во секоја населба ни фали шеринг-лајбрари [1] но ко што реков нема кој да им залае на одговорните, што всушност најдобро би го направиле граѓанските здруженија, но тие се преокупирани со буџети и завршни сметки наместо дроброто на заедницата, капак наместо нво-ата да бидат токму агрегатор за слободни активности и хобија во секоја населба, тие ко елитен клуб на ботови се собираат скришум зад затворени врати и прозори, наместо за состаноци и проекти да ги користат просториите на месните заедници или општините како би биле за секого и добредојдени освен отворени, а така и меѓусебно ќе имаат можност за соработка
изгледа ко и за се' и за ова би морало законски да бидат измарширани, та ако не ги примора некој на тоа нема никогаш ни да заживее ваквата идеја пр. ако сакаат нулта данок тогај отвореност и достапност до коска, па поарно невладино да си глода народ иднината него пред телевизор да се топи во фантазии, а се додека не направат и посебни клубови за пијаници и џанаци ова нема ни да заживее со леснотија, освен доколку влезот на вакви места е условен со отисок, така за секој багабонт со насмевка ќе има рестрикции па и забрана, пр. во општински-хопс да моит да влева но во општинско-меѓаши само со покана, та да постои некој вид сегрегација според поведението, како велат кој би пуштил некој дома окален да му врши покуќи, прво нека се очисти па нека повели, што не значи дека интерактивно не би можел да земе учество во одредена форумска дебата, иако и таму јасно е дека треба да има апла здрава модерација за да чаламот не надвладее над разумноста
со ваков ил сличен кураж приморувајте се и себе и ближните да не главите во четири ѕида соѕидани, а ова го кажувам ко заглавен со борина, цела среќа се појави форумов инаку ќе дозаглавев токму ко бетонска цигла еднаш за секогаш и јас ко сите останати без алтернатива, иако порано и се активирав невладино, иако и скитањето некогаш ми беше главна вечерна преокупација, а животот минуваше исполнет со лична место дигитална дружба во недостаток на четови и мирцои со кои сета оваа тенекелогија почна, форумов бар е општествена катарза а ко таков и донекаде оправдано денгубење, но тоа социјалните мрежи се тешка лакрдија на его онанирање и детска белетристика од рефлексивни сликички и музика, иако супер е секој еден од нас од време на време да се подетинува ко за промена, но не и да не го надрасне таквото десоцијализирање од реалноста, од вистинската заедница ...

...


успат последна денгуба на која креативно заглавив, а која од време на време ко хоби и ќе ме награди е тоа краудсорсингот, и претежно ко применета уметност која знае да ве задоволи бар естетски ако не финансиски, но за наш стандард и за наши околности знае на маса да извади разноразни изненадувања бар како временска а по некогаш и вонвременска компензација, нормално доколку се посветите на муабетот, на крајот на краиштата поарно да слини чоек креативно вака него лоботомирачки пред то тв-кутијата чим одлучил дека дигиталниот соживот му е мајката

https://www.wethinq.com/en/blog/2014/08/12/39-Great-Crowdsourcing-Examples.html


социјализација, веројатно до неа нема подобар начин да се стигне него здружена агенда посреди сите општествени нивоа, најефективно преку еко-нво, институционален-краудсорс, урбан-форум ил сличен пристап, а кој и да е начинот неопходно е постојано освежување/потсетување на целта која чинам треба на ова ниво да е технократска т.е. Функциналноста на Системот заради подобро денес а не само утре на заедницата, затоа и ги потенцирам форумите како неопходни, посебно ко нечиј официјален приврзок, а како би се нуделе на едно место повеќе комбинации за думање околу се што ни е неопходно, скришните разговори, тајните експертизи, партиските чалами и сите останати алатки од минатиот век - само дополнително ќе не заглавуваат во времево во кое живееме, кое е побрзо и од она што го очекуваме, на страна што и перфектно организирани нема да можеме да го втасаме ... бар за ова е пример и самиот западен свет, кој колку и да е напреден, и одржуван од убав поубав, сепак е со доста пречки во развојот пр. агитпроп навиката да ги замаскируваат сосила сите недостатоци, наместо да ги предочат навремено и за нив да бараат решенија, глумење урбан идеал иако неретко истиот е распадлив најчесто во костец екологија ако не друго за сметка на капитализамот, но да не должам, факт е дека на исток фалинките и од авион се воочливи, но бар искреноста помага народ самосвесно да ги заобиколи сите ризици, а нам пак ко ниваму нитаму менталитет со сигурност ни е најтерсене, арно ама никогаш не е касно за да избереме страна и продолжиме натака ...

http://ecocitizenworldmap.org/fr/new-paper-tying-urban-metabolism-to-quality-of-life-in-informal-areas/Edited by beTon - 01-Sep-2016 at 20:49
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 03-Sep-2016 at 07:00

ако последниве поплави не не' опаметат дека многу што од основната системска грижа ни е запоставена успана или изветвена дури и при помали куршлуси, што пак кога ќе кренат редовни буици како клматолошки нус ефекти заради стопени глечери и полои [1][2][3][4][5] ако веќе не може да ставиме крај на сето ова бар да се организираме околу кризните сценарија кои од спунт можат да ни се одбијат, и не само нас туку на сите земјани, а не се баш мал број од нив кои и сега страдаат во разни економски непогоди како глад и сиромаштија, замислете каква галама ќе се крене за питка вода доколку навистина се стопат и дел од глечерите во азија [1] може ќе успееме да ја стишаме со некој комунистички фон во позадина, иако јас би му дал попрво на Крали Мрко да завози златен даб опуштено додека го акцентира дисбалансот со земјатa [2] навистина освен решение од бајки негледам друга опција, со оглед дека помош од Бога се одвративме да бараме, а заради нескротениот разврат и онаа Благодат што ја имаме сами си ја срозуваме, само колку страдања ќе не закачат по овој основ ни сам не сум свесен, макар многу добро знам дека се е за наше добро па дури и кога е тоа колективна несреќа
 • на шала на смеа, сега на сите пингувам одете на село вратете во живот дедовина за да имате сејф-хаус за каква и да е непогода макар и ко викендица, но осигурајте основен алат за земјоделие ако не за столарија ем за тоа преку ипард доколку некој си регистрирате од фамилија ко земјоделец нели ќе имате право на поврат и до 80% од инвестицијата [1] бар ова е сега мислам приоритет бидејки утре сред очај нема нит до мотика нит до молитва да вибе ако немате како и каде ... порано пак верувајки дека може и баш не сме сред апокалиптични времиња претежно верглав за духовно спасение ~ луѓе полирајте си душата оти греота е да се откажете од аманетот за неизмерно Блаженство и мелозвучна Светлина што им следува како компатибилност а не награда на оние кои се правоверни односно искрени богомолци, бидејки не е количината ами квалитетот на молитвата која не спасува ~ доколку е подадена свесно и фокусирано а потпрена на Добродетели т.е. доблести, иако преку квантитет се стига до квалитет а потем и самите добри навики експоненцијално се умножуваат, но имајте на ум дека нема олабавување, навистина Благоддатта е како духовно гориво, но кое постојано треба да се наточува со Славословија и Добри Дела бидејки и со малку нескротени помисли лесно истекува губејки се неприметно, а што за нас мирјаните е повеќе од секојдневна норма нели свесно грешиме и при изобилство а не пак сред стрес и сиромаштија, но ова не е оправдување да бидеме себични односно Милоста е најголема доблест меѓу добродетелите, ете пример во кризни времиња немате можеби доволно средства некому да помогнете материјално, но отидете на Литургија помолете се за него, што впрочем можете да го направите и самостојно дома, но заедничката литургиска молитва е како катапулт во однос вашиот личен дострел ко духовна милостиња ...

 • ...


  а така не само што се молите за локалните ами се борите и апропо глобалните искушенија, од кои и зависат сите останати како причинско-последични, посебно бидејки нема друга лековита опција против ненаситниот корпорациски егоизам, да неречам капитализам бидејки сама по себе либералната трговијата не е проблем за неограничената експлоатација тука немањето никаков еко-футпринт-аларм [1] надополнето со планираната застареност [2] како осигурач за прекумерна експлоатација, наместо еко-економија потпрена врз фругал социјализација [3] ако веќе не социјализам како управување ...

  ... чим потпретседател и екс-кандидат за претседател на сад не го зарецкува никој, што пак останатaта научна фела, а јасно е дека неминовно се' упатува на тоа дека е возможно да се случи озбилен куршлус доколку не закачи то астероидот во '36-та, та и без метанот од пермафростот, или јаглерод диоксидот од индустријата и транспортот, да ни откаже ова глобалниов еркондишн ... иако и тие ќе си се надоврзат потем на сета колатерална штета пардон катаклизма и општествен колапс ... но најцрните сценарија нека останат на хартија, а вие гледајте општимистички и на ова, можеби како неопходна честитка до агендите на еугеничарските елити и нивната илузија за вештачки рај на земјата, доколку веќе не е касно да им се стави крај на сите нивни недоносени а нечовечни експерименти, кои уште одамна им се во експериментална фаза, капиталистичка утопија која не е ништо друго туку технократски идеализам сеуште потпрен на индустриската револуција ~ а на сето тоа пак филозофите и ќе дополнат седете си мадро, оти и без астероид ќе ви се расплаче дете екстра ако ги имате повеќе "It's gonna be post-apocalyptic movie time" he says [1] иако во услови на недостаток од ресурси нормално дека ќе требаат повеќе раце/деца за да ѓубрат садат плеват берат, речиси ко нашите предци што терале недоамна сред феудализам, не секам да речам да ја обработуваат земјата бидејки истата може да биде и необработлива заради икс причини, та попрво саксиски или аквапонично ќе се тера земјоделието него класично градинарски доколку натака најслучајно хемиски ил нуклеарно бидне облагородена почвата, што не е далеку од памет сред постојниве околности      http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=167039#167039

  People need to understand that it's even more dangerous to allow Fossil Fuels to 'evaporate' into the atmosphere than it is to burn these same fossil fuels ... Our Grandchildren will curse this Generation's name and it won;'t be because of some illusionary paper debt dreamed up by Bankers [1]

  Edited by Max - 03-Sep-2016 at 11:14
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 03-Sep-2016 at 18:21
  во најдобар случај вака ќе го казниме подводниот свет

  односно веќе на ангро и го казнуваме и него и себе [1]

  http://climate.nasa.gov/climate_resources/136/

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3059&PID=215160#215160

  ~

  http://www.skepticalscience.com/Rapid-climate-change-deadlier-than-asteroid-impacts.html

  ~


  патем да не излезе дека ова со астероидот го верглам како неспорен факт, иако земено луцидно за мене и навистина е, но напротив научно сите тврдат дека дури '29-та ќе знаеме со сигурност колкави се шансите да ни се стркала истиот во шлајка [1] што веќе и на форумов е подвлечено [2] аирлија сега или покасно факт е дека кога тогаш ваквото астро-рандеву е неминовно со кое и да е од иљадниците залутани камчиња во нашиот сончев двор, но што ако ова фракталниов муабет навистина се случи, кое ворст кејс сценарио може да не закачи од 99942-Апофизис кој не дека е опасно блиску но во космички рамки т.е. дистанци е речиси џокер во покер како залутана космо честитка, ој си легни си муабет ама нека тера приспивно и во нишкава  астероидов е околу 330 метри долг 1/3 од катаклизмичен [3] а таман и во Откровението се вели слична ѕвезда ќе сотре една третина од земјата, а таков астероид каде и да удри, иако викаат дека ќе биде во некој од океаните бидејки 70% е водена површина, ќе допринесе прво за глобално заладување [4] додека да слегне прашината, а потем и дополнително ако не енормно загревање на атмосферата, а што потенцијално може да биде еден од главните ако не главниот осигурач во однос заробениот метан в пермафростот [5] што јасно ќе предизвика инстант потоп ... просто не треба килер астероид за да имаме килер атмосфера! што и да е само само за арно нека е!
  многу веројатно она што би се случило при ваков калабалк е светските сили да употребат нуклеарки за да го распарчат [1][2] The worst way to deflect an asteroid is to attempt to destroy it [3] но повторно и од парчињата атмосферата може доволно јако да се загрее, иако зависи и колку ќе успеат во сето тоа, интересно на третава фуснота се наведува дека секој месец по еен метеор со силина на една атомска од Хирошима експлодира што допонително влијае на сета фама околу глобалното затоплување а што ако повеќе такви мали нагрнат во иднина зар тоа не доволно за да дочекаме климатски мукает
  The second risk is a bit more problematic, however. What if the asteroid, as a result of being hit with a nuclear bomb, breaks into pieces? This would, in fact, make it even more difficult to evacuate and project the course of the pieces intent on doing Earth harm. [1]


  опуштено и така на овој свет сме привремено, а она што треба да ве загрижува не е комфорот и дали ќе ви биде удобно при некаква непогода, па и катаклизмична, него дали ќе ви остане време за добри дела односно за покајание и спасение на душата, се останато е релативно, бидејки храната и водата заради загадување или војни при такви околности ќе бидат скапоцени ресурси и главна причина за војни, а гревот општествена норма за тешење очај, не дека сето ова и денес не е случај но сеуште како исконтролиран разврат ~ ако не себе ова предочете им го на своите деца да мислат за телото заради душата па ако веќе прават прибежиште на планина тоа да биде од хуманитарен а не себичен карактер, иако сама по себе себичноста тогаш ќе ја осуетуваат во налет секакви искушенија, кога за подобар квалитет на живеење ќе бидат од корист ловџиски инстиктии и технички импровизации, може делува претерано но за вакво сценарио сме и духовно и научно предуредени, ако не друго заради еколошки колапс на светската економија  Edited by Max - 03-Sep-2016 at 18:42
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.578 seconds.

  Copyright ©2007 - 2022  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.