build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колективен квалитет на живеење

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 08-Sep-2016 at 11:33
~

 
прво дисбалансот што постои во светов е заради егото кое вирее во истиот, а како нус ефект од нашиот духовен пад од повисоко небо, па ако таму сме фрлиле чалам колку повеќе овдека, иако сега сме ниваму нитаму пред т.е. помеѓу висоите и понорите, можноста да се вратиме вечно на изворното блаженство или да заминеме трајно во новокомпонираниот амбис, зар се на оваа димензија нема влез и излез, само што детерминистите не ни дозволуваат своеволно да избереме каде истиот да го бараме и кон каде да ја тераме ... слободната воља за земните елити е само куршлус во нивното современо робовладетелство, во кое ние со закаснување прогласивме независност наместо ко што ни налага традицијата, та наместо да прогласевме независност на 2-ри Август 1991 ние тоа го сторивме на 8-ми Септември истата година, можеби дбк се уплаши да не ги предизвика каузално локалниве елите доколку фрактално се надоврзиме на сите дотогашни Илиндени од антика преку среден век па се до минатиот, нели 'они' мака мачат да излезат на крај и со малку а не пак со многу братја
ова го посочувам како забелешка бидејки Квалитетот на Живот е чуство, кое по мене, најнапред се потпира на идеолошка основа, а дури потем на материјална, та доколку имате реални основи да се повикате на некоја богата културна или историска традиција јасно е дека нема да и придавате толку значење на материјалната состојба, односно нема да се тревожите зошто во овој век не сте како колектив на исто или ниво понапред од другите, нормално основните услови за живот Слава Богу за сега ги имаме почнувајки од чиста вода и почва, па се до мирен сон и полн стомак, а извичникот кој не прави среќни пак е во дружбата и песната ... но се плашам дека новите генерации потпрени на недоносен идеализам ќе бидат лишени од ваквите околности кога и при балканска транзиција живот жубореше изобилно ... а да е пострашно младите денес се попарени сестрано и со интернет и со лихварство, та и искрено да сакаат да се вратат на корените > тоа е речиси невозможно, тоа и оние кои се врзани за нив олабавуваат, а не па одлепени ластарки да се зафатат, тие денес цветаат само чаламејки се со историска митологија, наместо да ја живеат со чалам традицијата, зар новокомпонираната музика треба да ни е врвно задоволство по македонштината, зар синтисајзерите треба ни се главен декор во стартрек секојдневиево, наместо истото да го разобличиме со гајдата кавалот или гарнетата ... а би предложил ако веќе карикираме тоа и до крај да го сториме, па откако и Сонцето го пролуфтиравме зошто денес и да не го фотошопираме, нели за да бидеме во тренд со овој век, нејсе, честит новокомпониран Ден На Независноста
еве интересен абер [1] за тоа како да се оправа земјата и се' околу неа, но каде како опција за политиката потсвесно и индиректно се алудира на социјализам односно антикапитализам и антиглобализам ко корпорациски бунари во кои сите се давиме! додека како енергетска опција за обновување на природата и воопшто светот со се сите појави сред и во него во истиот тој абер се посочува духовноста, алаверсан, но несоодтветно за ова поднебје промовирајки ја медитацијата на будистите наместо молитвата на христијаните, односно компарацијата помеѓу јогините и монасите, бујрум што би рекле турците ако сте кадарни станете јоги, а ако не одете замонашете се, најнапред како би се сапсувале себе а преку себе и ближните, но и околината штом духовно осозреете, односно во Православието нив ги препознаваме и како Схимници [1] а меѓу нив и како понапредни Великосхимниците ко што ги гледаат во Русија додека на балканов претежно се едноставно препознаени како Старци ... факт е дека сме на крстопат како цивилизација, но уште поголем бидејки очигледно е дека нема да се продуховиме како цивилизација, него попрво ќе затераме кон мулти-киборг раса ко што убаво ја испортретирано енки билал во имортал, а заради што и ќе ја изгубиме Благодатта што пак ќе допринесе за секакви зла, вклучувајки и залутани камчиња, фунголик чалам па и кавга, а понив ништо чудно и доброволен глад бидејки сета храна и сета вода ќе бидат загадени и неупотребливи, а заразите неминовни, апокалиптично сценарио кое посреди постојниве околности е загарантирано за овој век, прашање е само каква ќе биде пред и пост продукцијата во нашите очи, филм за кој се обезбедени спонзорите, а карти уште сега има во предпродажба, иако генерално сите се чуствуваат супер опуштено небаре живејат во некој ретро ремикс од 80-тите


како бесплатна позивница, ако не и карта, можете да ја разберете и' нишкава, односно нестатистичките писанија во неа, преку кои се демистифицира лажниот квалитет на живот, кој денес ни го продаваат како урнек без алтернатива, по кој пак жално но вистинито си мериме акалот и ние овдека, слободно споредете го капитализмот со последниот скопски неокласицизам, да, некој има корист од сето тоа, да, некој посекако го нарачал, да, како така сите ќе уживаат крај ако не в него, но факт е дека истиот е далеку од монументален земено архитектонски, иако некој ќе каже како систем капитализмот е општествена кулминација, не, тој е само усовршен односно агитпроп феудализам во кој елитите и понатака владеат врз плеки мизеријата на рајата, плус за тоа никого и не прашале, додека скопското патинирање беше бар некако  најавено и тендерски набавено, ем судски парафирано, кога не беше осуетено пред врховниот суд во однос измените на центарскиот дуп, но по која логика совет за безбедност да го осуди капитализмот како надградба на феудализмот, кога самите членови на тој совет се до еден исфеудализирани, а и од сам старт како тело ООН се насадени од банкари и окултисти, а кои и денес го штимаат, зар некој ќе им ја срози некогаш власта и моќта со се сите нивни извитоперени еугеничарски агенди овде на земјта, да астероид посекако одозгора, но чуму сета таа киматична честитка кога може се да се испегла сега и овде хоризонтално меѓу нас

~

village is burning, grandma is combing

на денешен ден

1331 Душан Силниот во Скопје е крунисан за Цар на Србија и Македонија [1][2]

1966 била емитувана првата стар трек епизода во сад [1]

1996 08.09 е прогласен за ден на Физикалната Терапија [1]

https://mk.wikipedia.org/wiki/8_септември


~


Edited by Max - 08-Sep-2016 at 11:57
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 05-Nov-2016 at 14:41
надежта последна умира [1][2] затоа и за секој човек има место под виножитото, еве го закаченово тродуплирано проширено и дополнето во контекст првата фуснота погоре, за и од спунт да имам можност да заверглам рурален заговор како потенцијално уникатна ако не и единствена можност за Подобар квалитет на Живеење денеска, но и на село да расцветувате доколку сте неумерени ~ без компас и осет за себе и околината ~ пак бадијала, бар со Еко ако не Културна избалансираност терајте идилата ... доколку се праша човек зошто веќе не ужива во животот комуникацијата дружењето сексот прошетките работата ручекот, ќе констатира дека или се извитоперил презаситен од аздисување со страсти пара слава, или пак нема спокој дефокусиран од сета информатичка сензационалност, можеби ако вдишува посвесно воздух ~ односно е свесен дека и навистина е жив и живее, па и да најде среќа радост веселба за себеси, во него/неа, но исфрустриран по инерција неретко и се ушкопува 'за и во' овој свет, но без притоа да ја насочи свеста кон повисоки цели над земниот комформизам, односно проба ко таков и да се продухови, а што потенцијално повторно ќе му го отвори патот кон возобновување на сетилата, односно разгорувајки го срцето со духовна циркулација енергетски да го обнови и телото ... ми се чини друг начин нема за да се надмине рамнодушноста!!! освен свесно да се бара помош од Бога а во контекст Убавото 'во овој но и во идниот свет", нормално тука од помош е и Уметноста како амортизер, посебно доколку е потпрена на заедништво ем ко таква и бива споделена, а слично е и со сите аспекти од животот, па штом ви олабави волјата за слобода или пак либидото зависно кон што целите во животот прешалтајте кон некоја реална интерактивност, но во онтекст да не ме разберете буквално, па ако не ви оди моногамно да прешалтате полигамно, напротив етиката и моралот секогаш треба да ви бидат премиса во животот, ова пред се го велам социјално, да прешалтате од капитализам кон социјализам односно коезистенција синергија со оние околу себе, биле слични или различни пр. вуфинг кампинг или потака и нво-кукинг, заедништво може да истерате и револуционерно на работното место како ко-оп наместо синдикат ил нешто слично
[1][2][3]
би го споредил капитализмот со сексот, само вака потенцијално може да ви се згади од него! налик како систен експлоатира чусвтва додека може, а потем на буниште барајки ново дете, навистина во однос малите држави или пак обичниот човек корпорациите се како педофили, злоупотребувајки ја немоќта и ќорсокакот во кој сакаат да ги бутнат сите, а да е посмешно голем дел од нив се импотентни та ни вијагри нит медитирање не им е од помош, фактори еден куп, но сепак тормозат народ нели имиџот/маската не смее да падне во вода по ниедна цена, та макар станале корпорациски асексуални, па макар асексуалноста дури им била и наследна [1][2] но нели ќе најдат начин да се убедат дека би можеле да бидат во секакви услови репродуктивни [3] она ко што велиме народно и при ум да се улават и себе и другите

но да нема забуни не се корпорациите криви што елитите им дозволуваат да станат чувишта, слично ко што од своите деца родителите знаат да направат размазени, угоени или уфилмани деца, та потем нормално сите други се криви нефо својата семка, кисел ксмет да заради одредена припадност и ООН замижува па дури и кога колективно не товарат со своите злодела! успат никого не предупредуваат дека заради ненормалниот екофутрпинт наскоро можно е цел свет а не само луѓето од третиот да живее прилично неолитски, потикнато од лажниот лихварски сјај за живот на вересија, прашање само до кога, што вели Џим Рикардс пред да почне да ве дрма параноја позлатетеја или посребретеја со време [1][2][3] а банкарите нормално ќе се правдаат немора [4] бар не сега, хехе кај ќе го чувате благото и да го имате претопено во боза, у која слаткара вака думав и порано па не ни им земав мерка на сонародниците кога паничеа на виртуелна македонија [5] но бидејки сега е очигледно дека светската економија е повеќекратно удесена веројатно прашање на време е само кога истата ќе мораат да ја пребацат во нво-вода и заедничка светска валута [6][7][8] не заборавајте не е се што свети Злато а и на него гледајте како душепогубно зар не го поистоветуваме бар ние тука етимолошки со Злото што би рекле русите Золото a кое никогаш не знаете какви гости ќе ви донесе пред врата, затоа инвестирајте во работилници, овоштарници, ветерливи и соларни електрани, и кои и да е енергетски извори ... домакин човек се радува на работата, мрзливиот на банкарската сметка акциите или становите, бидете домакини и домакинки, бидете рурални револуционери, бар на збор или пак демагошки, почнете од некаде некако

уште и државата да беше свесна за ова до некаде некако [1][2]

http://www.agriculturesnetwork.org/resources/learning

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1221&PN=2 [1]

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=31222#31222 [1]

патем не се срамете да прашате побарате поука помош

https://www.eurodiaconia.org/toolkit/

секогаш има излез, кога една врата се затвора друга се отвора

[1] http://savetheelephants.org/project/elephants-and-bees/

дури и ко сквотери сте привилегирани ко европски натуралисти
таман и лековит мед може да зафаќате истовременоопуштено што е наше нели ќе си дојде, битно како народ сме и сестрано космополитски садени, од скоро преку вмро-обединета потем и тоа титоизмот, претходно Христијанството, а пред тоа античката глобализација потпрена на плеќи Македонското Царство со лингва франка како Коине] но и ден денес ние скоро и никому ништо да нему оспоруваме освен што се правдаме и браниме, некој ќе рече судбина некој среќа јас ќе речам колективен табиет, да сме сити и задоволни со она што го имаме па и она што го немаме, дефакто некомпатибилни за кашатализмов, се трудиме но напусто соживотот ни е побитен од себичлукот иако себични од секогаш имало и ќеима и меѓу нас и меѓу нашите поколенија, чорбаџии без срам и осет за туѓата мака, но и тие не се криви што светот ги поразил, што станале бездушни

секогаш имајте на ум, капитализмот не се грижи за етичките за биоетичките и за Еколошките Проблеми на планетата земја, за него само профитот е императив, но без да ве порази оваа помисла ... бидете благодарни како монаси ... додека песимизмот заборава да се смее, а оптимизмот се смее да заборави - Старец Грегориј [1][2][3]

...Edited by beTon - 05-Nov-2016 at 14:48
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 11-Nov-2016 at 13:31... Decisive Moment In Global History ...
hope for d'last ea paradigm de'shift
The Underdogs Beat The Establishement
potential end of pax americana
... Peace Optimism On The Horizon ...


честитка до билдерот од Квинс комшијата на луисАрмстронг билиХолидеј елаФицџералд ~ ран-дмц трајбКоледКвест блекШип ~ полСајмон синдиЛопер никиМинај ~ како тргнало ќе им направи комшиски музеј уште во првиот мандат иако некаде септември родната куќа таму ја има ставено на продажба ~ одма ќе кажам тоа што не е религиозен го прави опасен бидејки нема никаков морален авторитет над себе, но квази религиозните се далеку побетер ко случајот со сите први американци кои продефилираа во овој и во минатиот век, но човеков е искрен правичен и ревносен, уште да почнедасемоли и правец в манастир ... во Верата растеме преку соодветен опит околности и прилики, не им се лутете на оние кои ги немале или не ги препознале!

дали демократијата носи подобар квалитет на живеење, би рекол зависи, навидум да, иако во реалноста Гласот на Народот најчесто е само шоу за масите, додека елитите одсекога си бистрат водата на своја страна во позадина, но да видиме Доналд според изборната програма е Голема Надеж како за Третиот Свет така и за самите американци, пред се во однос ризиците за светска војна, но и во однос глобализацијата како повод за неа, настрана можноста да им се удри заушка на банкарите и берзите дека неможат и понатака во недоглед да пумпаат балони зад завеса, иако на сите ни е јасно дека системот е пред се' за нив штиман, но на кој в запад може да му застане само човек со лавовско срце и незвисна претседателска агенда, ко во случајот со Трамп. но и тој не е ултра исклучок, ем како и секој амбициозни политичар сакал нејкел мора да се надоврзе на корпоративните агенди за потрошувачка глобализација, кои доколку соодветно му бидат претставени, и со боринче ќе ги прифати та дури до последно глумел лудило, ко во случајот со Барака или претходно со Билето, но било и поминало, бидејки овој пат бирократите се надитрени од адхократ, кој, не е далеку од умот да ја врати повторно во живот средната америчка класа, под услов да се фокусира пред се на внатрешната него надворешната политика, што и му беше главниот адут пред својот електорат, конзервативец кој ова би го осигурал преку локал патриотизам со што и би можел да влезе во америчката почитичка историја како најкреативен, за многумина неверно па и смешно ... но зар и нас не ни се смееја кога рековме дека Име не си даваме, дури прогнозата беше дека многу брзо ќе колабираме, па еве и неинтегрирани преживеавме, па и почнавме како така да се нормализираме, доколку постои во овој свет нормален праг кој треба да се префрли за да речеме дека сме среќни како системски учипени, вака земено единствено аграријанизам е вистинска насока, но нека ги врати во живот некој малите фарми во сад, нека му дозволи на окупај волстрит да биде официјален пазач, нека им даде на гетоизираните шанса преририите да ги колонизираат, да не се алчни и себични то банкарите можеби и ќе го дочекаат ова америте, но ни канаѓаните ко социјалисти немаат волку среќа а не пак америте сред капитализам, но чек дис аут центриста со ниваму нитаму импровизации може многу што да расчисти по тоа административната ако не економската жабокречина в сад

https://www.donaldjtrump.com/press-releases/trump-pledges-to-drain-the-swamp

The time for Congressional term limits has arrivedголема победа за обичниот американец, иако побитно дека и останатите нации имаат надеж дека САД конечно ќе олабават со воената геостратегија и реторика, можност единствено со ваква победа на ваков човек во вакви времиња ... подобар КВАЛИТЕТ НА ЖИВЕЕЊЕ уште одма утрото индексот на берзите имаше раст промена потребна ако не друго заради блискоисточниот ќорсокак со се саудијците и вахабизмот како страшило за плашење на неподобните па и непослушните од еа-сверите на влијание ~. но доколку не профункционира трамповата космополитска агенда това неоконците би го искористиле како спин во иднна за што нова дрска воена агенда, но ако и Трамп ко Реган дочека втор мандат во поодминати години, може и ќе чуеме за вистински промени! отом потом, но веќе се насетуваат Промени, та уште денеска симболично некој во војската остави порака, слично ко во 2008, но сега дека работите се статус кво, односно дека и меѓу генералите атмосферата е исполаризирана та дури ова било и најслучајна етерична честитка битно овој пат без жртви и колатерална штета Само На и За Арно Нека Се Промените ... бар за нас би можело како држава, бидејки Хилари беше ектра прогрчки ориентирана, за разлика од трамповата резигнираност апропо европскиот проблем ко што го етикетираше нашиот јужен сосед во кампањата, ПЛУС може да се чаламиме дека индиректно сме бил дел и од социјалниот ПР на Трамп во кампањата [1] иако сме далеку лобирањето на грчките тајни служби кои побрзале да му усукаат прелиминарно суфлер за надворешна политика [2] но не ми се верува дека истиот нешто особено би влијаел утре во однос одлуките на Доналд Трамп за кои попрво би дрмал некој независен републиканец ко Рон Паул или со сличен сведоглед на Руди Џулијани а контра постојните политички елити [3] јасно Америка има и може да извади космополитска ергела, но ви текнува кака надеж имаа сите во Барака па пак неоконците му свиткаа кичма, но секогаш има од жилав пожилав ви текнува на сенаторот од Вирџинија


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 11-Nov-2016 at 19:19

"We don't let them have ideas Why would we let them have guns?" Joseph Stalin, цинична споредба но би рекол вистинита во однос денешните демократите во сад, кои по доаѓањето на олдбрајтка и нејзиното наследување од клинтонка како идеолошки така и функционерски демократите биднаа воено задоени во иста мерка ко републиканците [1][2][3] па и соодветно посрамени иако се со нешто помек тон околу агендите и брзината со која преку нив пентагон (со се сите неоконзервативци во позадина) би ги терале, од овој аспект Дон'алд е изненадување и за едните и за другите бидејки е независен а ко таков и се протна меѓу републиканците, што ветува дека ова е третата опција во САД конзервативен центриста, настрана постојната изборна реторика, кој самоко таков би успеал да застане на пат на нво-елитите, како политичките така и економските, но на сите им е јасно дека сета спинерска машинерија ќе гледа оваа прилика да му ја олабави кога веќе не успеа да му ја одземе, натака веројатно ќе има уште една политичка битка но сега со 'сопартиецот' џони-кеш-мекејнов откако ја одмина на прво ниво хилари-даф-клинтонова, може да беше Берни-флипер противкандидат тоа ќе беше и сестрано оправдано, одземањето, па и на ригинг-уцената да одолееше администрација, додека вака само со сексистички адути тешко изводлива работа, а и во тој случај зарем денешните политичари во америка се до еден елоквентни, насадени сред дувлото на декаденцијата во најдобар случај сето ова трамп што го вади на маса ним им крчка у глава, но и покрај се' не верувам дека Трамп ќе тргнеше со негативна изборна кампања ако уште од старт и меѓу своите а не пак кај демократите не беше исмејуван, за потоа и да почнат да го демонизираат како непатриот или насилник, за капак на крај и да му сместуваат силувани жртви, бреј му треба таков луксуз на милијардер смешка, меѓу другото затоа на крај ФБИ виде невиде па мораше да му рoгнат топката во негова полза, реално немаа за што да му замерат, реално цела ксенофобија како политичко-економски расизам радикализам и фанатизам Трамп ги беше вперил попрво кон глобализмот на елитите отколку кон обичниот човек, впрочем и криминалот и тероризмот и сиромаштија се директно последица на нивната коруптивна политика и ненаситната алчност на БАНКОР, сепак агитпропот на меинстрим медиумите натурии строго негативна конотација, дури и за мигрантите место за илегалната му импутираа дека е против сета миграција, и тоа покрај жена мигрант, каква само фатаморгана која и за малку не им помина ~ шоубиз кој Трамп го плати дупло помалку и тоа сам, наспроти глобалната фондација на Клинтонови, да незнаеш кој е поголем популист, посебно што сите паролите и слоганите ги контаат буквално, но да не е без ич во америка знаат и за побетер клевети [1][2][3] единствено што на сцена за првпат беше и жена па сета кампања делуваше чудесно-дрско ~

~ ко да се закачиле политички две јатрви, имаше истоимена една уникатна скопска биртија порано пред паркингот на сок сега на веро баш за во такво место беа и двајцата, сепак трап сотре две политички династии и во лево и в десно та макар ништо ново не донел како политичар, но чаламот ако не поинаку бар како шарп-лук ќе мора да го фрли некаде по керамиди, иако многумина очекуваат и таф ордер во однос криминалот и дрогата, но тоа може да значи и потајно војна со картелите доколку и еден нелегален мигрант се саморазнесе, нели денес доволен им е и еден спин на службите за да тргнат во акција доколку за тоа добијат одврзани раце и политичка заушка, но дали сето ова не е фарса, кому се елитите ќе му продаваат магла, зар еден чоек е возможно да го смени системот, сепак добар почеток а дури кога ќе бидне реалност трета партија ко опција, дури тогаш може да оекуваме вистинска промена во сад, ако не друго бар во кампањите иако ете дочекавме мачоМен табиетите да бидат осуетени од мачоВоман појава, арно ама милијардер си ет милијардер па не и попушти ни тронка, но треба да ја има во предвид Божјата поука попрво камила ќе мине низ иглени уши отколку богатиот во Царството Небесно затоа пак таквите гледаат на земјата да глават неприкосновено, единствено што овој богаташ е произлезен од народот а не од аристократијата, додека к-кланот е нивна продолжена административна рака, чинам дури клинтонка фрли и озбилен ишарет додека ја честиташе победата велејки ~ многу побрзо и од очекуваното ќе дочека америка соодветна промена, веројатно мислеше на чаламот затоа ќе да излзе одма на протести членството на дпа, но прпрво бидејки беа анкетно изманипуирани па сега ко шокирани имаат потреба и да се истресат, иако не е далеку од памет ваквата улична демократија да е во организираја на дилберци за да пробаат час поскоро да го свртат на својата воденица, само забораваат дека Трамп нема да наседне на тоа, бар со првиот говор и со матинето во то претседателската им вила искулирано го потврди тоаспецијална агитрпоп војна која на многумина им дојде отрезнувачки апропо псајоп можностите на мас-медиумите но и подлоста на партиските машинерии [1][[2][3][4][5] револуционернo демистифицирање на америчките избори нема што, на кои и те како кумуваа русите директно преку РТАмерика но чија редакција не е проруски туку про'неазвисно склепана бреј лериКинг го имаат во програма )абер на долго и широко потенциран во офтопик нишката Агитпроп( но и индиректно преку Викиликс иако официјално за второво никој нема абер па нит самиот Асанж бидејки инфото го добива на црно и под маса, вистина можеби од самосвесни патриоти како Сноуден кои би сакале што помалку простор за глодализирачката животинска фарма, што би рекле народно од хакерски аскети со космополитска диоптрија ... друга револуционерна појава која паралелно бидна е целосната легализација на кали-марихуана [1] што е преседан кој посекако ќе ја зафати во блиска иднина цела америка, освен ако Трамп не најде здрава гачка па ги испрати сите чикано босои топтан преку јужната граница како и да е систем кој би можеле да го усвоиме и ние <> да во изборните денови паралелно да имаме и обврзувачки референдуми на кои што повеќе народ би се изјаснил за клучни прашања ... промена која би можела да ја осигура во намерите секоја идна власт за идентитетот името еу нато итн. нели да нема пишман политичари, под каков и да се притисок доведени утре како народни избраници ... а не е лошо да копираме и други бонус марифети за тренирање демократска послушност [пр. криминална неподобност за гласање] уф после жалете се дека ние сме имале автократски систем, дури сеуште сме далеку и од технократски, та зар немаме народна волја и кај лавицата, инаку уште одма, не привремено ами трајно, ќе се одродевме во '95 < среќа народното не преминало во националистичко од таа страна инаку би можеле потенцијално да дотераме и до нацизам односно национал социјализам, нешто што може ќе беше реалност доколку Берни му беше заменик на Трамп ... инаку она по што биднаа слични социјалдемократите таму и кај нас е сеирот на Доналд Дак односно Грујо Паторот не дека овие не им враќаа соодветно
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 11-Nov-2016 at 23:32

10-11 http://www.nbcuniversalarchives.com/nbcuni/clip/51A35922_001.do
But, you know, you have the Democrats that are too far left, you have the Republicans that are too far right,
and I think I'm somewhere right down the middle. And I—I just think it's something that we need, we need spirit in this country
http://votesmart.org/public-statement/115/discusses-his-possible-presidential-bid-interview&speechType=1


вака онака ова бидна антиглобалистичка година, за наша среќа, бар апропо оној корпорацискиот глобализам, да се надеваме дека ќе биде почеток на културниот, преку кој она што републиканците го почнаа како спин за борба против тероризмот (всушност подол современ империјализам) веќе денеска независен републиканец сака да го запре и ресетира ... НО ако не е добро искалкулирано тоа може да значи светски економски колапс, иако и сега како стојат работите личат на раштиман ООН оркестар, да се надеваме како риал естејт диригент ќе успее да го промени ова, но колку што се сеќавам и Обама сакаше пред 8 години да се повлече од блискиот исток и да го затвори гвантанамо!? арно ама за америте Трамп споредено балкански во однос елитизмот на политичарите е она што некогаш беше Џинџич за србите, ко што рече некој идниот дони браско кој од внатре ќе ја пресуши криминалната жабокречина на континентот, дали ќе видиме конечно конзервативец со искрена народна волја ко амерички дутерте тоа времето ќе покаже, тој ги има двата дома во собранието на републиканска страна, и законодавната и извршната власт,што и дополнително му е од полза во однос изборните ветувања, но и третина од најавите да оживеат тоа ќе биде невиден успех за светот во глобала ... можеби време е за еднаква трета опција во са... ко што скоро рече Фараш ~ годинава има две промени, брегзит беше озбилно изненадување, но усегзит ќе биде далеку поголемо ~ и посекако се' понапред речено во нишкава за брегзитот важи и за усегзитот само што Фараш сака да ги раздружи британите од економска додека Трамп америте од воена глобализација, дефакто не мал број американци гласале имајки ваков мотив, апропо ветувањата на Трамп за релативизирање на арапско-балканската воена доктрина која пентагон ја спроведуваше преку последните 4-ца претседатели на сад, та ова е 5-ти претседател кој најави дека сака да ретерира од ваквата воена економија како идеологија за економски раст ~ идеја која може и ќе се оствари бидејки претседателската амбиција што вели Лери Кинг не е од вчера та за ваквата недоносена идеологија и одамна бил свесен дека е промашена политика, што вели Џеси Вентура на крајот од 10 часовниов rt-пренос ние неврзаните уште одамна пробувавме да го активираме во оваа трка, и пред да стане кандидат на реформската партија излегувајки од републиканската во '99 [1][1] за и заради американецот отколку за доларот, хeхe затоа уште неседнат ко уличен продавач ги изрекетира сите сојузнички со-тезгаџии > само да не затера и тениски па да брка утре совети од Џокович, ко што го сеиреа неоконците како за анфит и дома [2] и надвор [3] па и бетер заминаа со акалот, несвојствено до сега во нивната изборна пракса, да постојниот претседател се вмеша директно во изборната трка, и не само од претседателскиот кабинет туку и по завршните митинзи, таман сега ко и сите евроболшевици да голта кнедли за бош муабетите се додека ја напушта столицата следните месец дена, но битно Обама опуштено излезе ден потоа да одржи национална лекција дека Сонцето пак огреало в сад може ќе им бидат за поука на нашиве сеирџии, до каде треба и смеат да бркаат ветер и магла, макар се живо било џилитка исполаризирано а што ни блиску не ет случај кај наси навистина по утрото се познава денот ~ Прва реченица на новиов амерички претседател му беше комплициран бизнис е сето ова, затоа и каснам толку од антикорупцискиот кандидат ајт професионална мана, битно говор од срце, а со говорот на телото отпоздрави уште попрефинето > со инстант Вегета Поздрав < нормално заслуга на првата словенска дама Меланија ... да резимирам фалеше уште Борис Џонсон да бидне премиер за и во музеј да заврши дис винд-оф-чејнџ, и не само бидејки сличат ем имаат слична политика, туку и двајцата сакале или не мерка им зема билдерберговската тајфа, може тие си мислеа ќе влијаат индиректно езотерично на Доналд преку примерот на Бориса па амерот да и отстапеше место на Хилар-ка, арно ама го утнаат чоекот ем на погрешен начин му го закачија егото, нејсе, можеби дочекавме usexit од неоконската каша во која се удави САД последниве две децении а во која почна да се дави и сиот свет со се сета англо-америчка нво ујдурма ~ но да видиме има доста непознати во равенката, меѓу кои прва кенеди синдромот кој го прати секој слободоумен американец па и Трамп сега ко претседател, а кој ај самостојно ами буквално и со антикорупциска харизма ги освои изборите, ем за се што беше реално обвинет или го призна или се извини просто немаше што и зошто да сокрие народен човек со висока популистичка точка на топење, алфаш во одминати години во кои нема да дозволи лесно да го манипулираат, посебно ако ко и секој современ воркохолик се одржува спортски ... конечно симболично ова е најава дека како човештво смепредпрвата труба од откровението, можеби ѕидот на Трамп ќе ги одложи ваквите околности, бидејки што посреќни американци толку помалку фрустрации, дури и Дутерте се распеа во моментов, веројатно за разлка од Трамп кој сака директно економски да се избалансира со Кина, неоконците ќе да сакаа тоа да го направат индиректно воено преку некоја филипинска база

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 13-Nov-2016 at 04:40ајде 21 век и се' е можно, зар ние денес ко македонци не го портретиравме соодветнопатем еден поздрав + добро утро и до нуворлдордер тајфата < ITS LIKE THAT > но БАН&КОР империјалистите не се отажуваат [1][2] та сега она што му го беа спремиле на Путин ќе гледаат како 'антиавторативен памфлет' да му го срочат на Трамп [3] бидејки нели не им е по воља на евроатланските детерминисти, а сега вака видено преку последните односно првите протести во сад, сигурно предходно го уцениле и Обама но индиректно на маса, налик гледај да небидеш последниот афа кој ќе седне на претседателска маса, аирлија Трамп не е малцинец плус возможно е сега и Обама преку него да им врати на неоконците што го изреметија макар бил првиот-човек-на-америка та И сесрдно да му помогне на новиот претседател, но ко што велат Stacy&Max во првиот дел од последниот извештај: волСтрит, сакале или не, ќе мора да се приземји наскоро, а што би значело стагфлација, полошо здравје за америка, може затоа и форсираа воена агенда дефокусирајки го елитите гневот од себе кон даден избран непријател, ви текнува кој, без разлика колку народ страдал и колку држави би ошле по вода, затоа здружено и волстрит и саудијците ја финансираа кампањата на Клинтон, и тоа како претседателска фамилија, нели државници кои имаат сенс како се освојуваат територии и економии, а притоа самите тие да се ослободители, што би рекол Трамп инстед мејкинг Америка грејт вилер агеин, деј аре мејкинг ит грејв дигер агеин, но не се ни тие криви што гледаат како политичари да избалансираат со оние сили кои ја имаат парализирано цела врхушка на администрацијата, за која единствен лек е голем одмор за корупцијата на елитистие, нека ни ги испратат ваму на превоспитување, ќе ги лечиме со зелници и маштеинца а треба да го поканиме и новиот претседател на САД ДонТ фирМи, кој ко можен даночен евазивец - како што гледа на него дпа - да си дојде на себе пробувајки од локалните ддв-а ~ посебно ако крене хотел во Преспа, инстант-покана за во првата прилика кога ќе го посети балкан да сврaти и кај нас (нормално Словенија е прва) Melania Trump will be the first foreign-born First Lady in 187 years среќна жена да мажот и е итро информиран, сигурно има многу што прибрано по вијуги и за оваа деценијазато наш Ѓорѓија би требало ваква покана и на писмено да ја официјализира, од својата прва се до својата последна честитка, нормално шлепајки се и словенските корени на Меланија, но и потсетувајки го дека САД и МКД имаат специјален аранжман потпишан во времето на претходниот реп.пре. капетан, а во чие време почна кревањето вол-ои но до сега сеуште сувишни (посочено во htb доументарецов кој за некое време би требало да го закачат и на официјалниот рт документарен канал) но затоа потенцијално светла точка во америчко-кинеските односи преку трампа на античко ноухау возрат за продолжување на договорот за трговија но навистина не ми е јасно зошто би трошеле пари на ѕидои, со тој кеш можат да ги истребат сите криминаци во Мехико ем да ги вработат аграрно сите безперспективни, додека преку строга инспекција на работодавачите во сад да се справат со нелегалната миграција, за се има чаре, битно дојден е на власт чоек кој е волен да се откаже од меѓународниот карамбол за да го реши оној по домa, иако на многумина па и мене пред се ме радува тоа што не е избрана клинтонка а наместо неа популист кој барем 1К пати ќе размисли дали да се сојузи со саудијците, конечно така и после пола деценија индиректно убивање сиријци да запре неоконското лудило, на кое ко што вели џенетДели за малку не завозе и феминист политичар, ух скраја да е, 3-та какви 4-та светска војна не е доволна за да се опамети, сепак убо велат то двата скеча на рт чуз битвин лесер оф ту ивлс, a хиларка бар беше предвидлива колку и да е замината, иако таа сака да се коцка, а на трампе му е повеќе до спорт него комар, иако по дифолт секој хотел му има комарници, еден сега и спроти белата вила, таман таму да ги праќа на трезнење сите слични комарџии ко хиларкаме насмеа слатко денеска македонскиов туристички флаер на cnn ~ (втората половина од клипов) ~ ех јасен вегета позрав на нуркачите во рекламата, кој иако за нас има една конотација, америте посекако инстан ги потсеќа на Трамп та добар дел од оние кои ќе ја видат и ќе ја прогуглаат земјава, ете индиректно освен политички да имаме и туристички фајде од избориве, уникатна фора со која креативно ги поздравивме сите за трампова америка, и тоа пола година унапред, бар од тогаш оди оваа тура реклами на сателитска, само со нешто пофлат колорит, веројатно туристички псајоп за штрчејки меѓу експлозиите од бои што повеќе да анимираме зачудена публика шала на страна веројано продукциска грешка околу колор балансот, та ако теба вајт-баланс при снимање в продукција, уште повеќе колор-баланс при едитирање во постпродукција [1] навистина добар фол доколку Милчо пак ставил потпис и на ова, ко што беше гаџет-фрејмот во неговата серија за тајмлесМкд за кој му спржија спин дека рефлекторите ги забораил, ех наивност, малоумност, или инфо-мрчење за прибирање медиумско внимание, кое како такво неретко е урнек и за политичките кампањи, односно како истите новинарски се спинувани пр. ко во случајот со Трамп арно ама на такво-супер-его ко неговото глобализирачите не успеаја ни влакно да му скинат, битно фрлија пола народ од сад во депресија а можат и бетер, а тек само како ги возат луѓето од третиот свет, тоа е тоа медиумите се главните диригенти денеска за Квалитетот на Живеење односно ни ја креираат свеста, со оглед дека нема соодветни норми до каде и колку смејат некого да табаат, тие веќе не се известувачи тие се креирачи на мнение ~ и едно е авторска емисија, но сосем друго кога цела редакција а не пак цела фела е про оваа или онаа страна, нешто што е веќе норма сред сета "демократска планета" па кој успее да собере повеќе медиуми во џеб тој би можел полесно да ја исконтролира политичката позиција, она што трамп го направи бесплатно и независно преку сензационализам НО доколку е јасно воочливо дека некој е корумпиран нормално дека нема да добие ни од блиску доволно подршка та сите меинстрим медиуми ги имал под контрола ко во случајот со дпа, која ко партија не само што не ги убеди своите гласачи од таде барата, ами не успеа ни плебисот на партнерите од оваа страна, плус антиглобализирачкото-ехо ко пинг-понг оди навака натака гледаме лепен веќе добива на моментум во Франција за в година а и меркелка веќе почнува да тоне во Германија, но и цела ЕУ може да заглави доколку ттип не се потпиши бидејки во тој случај дојче банк може нема да дочека политичка амнестија за неликвидната тужба во сад, а што одма ќе ја ничкоса не само европа него и светската економија, кошмар кој се надевам нема да се случи, та некако и без ттип ќе и прогледаат то месоните, со очи широко затворени, сепак нека не ве чуди ако утре се разбудите во свет во кој трговијата е на пауза, блазе си им на оние кои имаат резервна опција за такви времиња нели викендица настрана или дедовина на село, па и полесно да се аклиматизираат на светскиот економски колапс, оправдано неоправдан страв во која и да е варијанта политичка економска природна, но и оние кои немаат доколку се спремни психички за тоа со време, бар нема да паничат па и полесно ќе се извлекуваат, рефлекс корисен за во секоја ситуација од животот, СЕ' да прифаќате со благодарност имајки свест дека се' е Божја Промисла заради наше спасение дали лично или колективно како човештво, но ако за пример ни се лексилиум водачи како хилари тешко да излеземе на крај со Лажниот Квалитет на Живеење кој неминовно не тера како планета во колапс, а што навидум технологијата треба да го надокнади, нормално со киборг технократи ~ дали ова сега е последниот мохиканец помеѓу америчките витези кој на ваквата судбина ќеи се спротистави со ведра леснотија, незнам, може лесно и него да го ботираат па да бидне и првиот киборг-президент оф ју-есеј али немаат доволно жетони за да го протилтаатко што реков во агитпроп нишката ништо чудно и цел лас вегас да пробаат даму го тутнат како компензација, но на 70 години амбициите на трампму се далеку поКОСМОполитски него мамонистички, затоа уште еднаш браво и аирлија со изборот Америка, имате президент кој воопшто не е автократ иако популист, радувајте се, се додека е вака ~ ''This was supposed to be a board room but what was the sense when there's only one member,'' said Donald Trump. ''We changed it to a conference room.'' [1]

https://www.verywell.com/characteristics-of-resilience-2795062

http://www.selfgrowth.com/articles/mr-resilient-5-money-lessons-we-can-learn-from-donald-trump

http://fortune.com/2015/10/27/donald-trump-resilience-not-enough-president/

http://www.theatlantic.com/politics/archive/2015/08/donald-trumps-gop/400757/

http://amgreatness.com/2016/10/17/trumps-resilience-americas/


последниве постови колку и да изгледаат прополитички се само обид да се укаже на крстопатот пред кој бевме сите глобално а кој водеше кон воено конфронтирање помеѓу истокот и западот, што веројатно и' им е цел на еа-детерминистите знајеки дека секој миг може да им колабира светската економија, па вака со време да си закопаат во ровови своите досегашни свери односно простори на влијание, а успат да превземат и што повеќе ко во случајот со блискиот исток, настрана малиот милион други економско геостратешки комбинации за кои во оваа нишка нема простор а можете да ги трезните во онаа за nwo во офтопик тука евентуално вакви и слични киматични дигресии би можело да провејат пр. на почетокот на мандатот на Обама но и сега на почетокот од овој на Трамп има поздравна климатолошка честитка од ЛаНина а фали уште Сигал да му бидне бодигард та да ги дрма секој ден земјотрес то глодализирачите

~

http://yaleglobal.yale.edu/content/globalization-sustainable

https://wildandgrace.co.nz/2016/11/12/trump-and-ways-to-celebrate-diversity-difference-and-develop-part-1/...


ова можеби ми е најздравиот едит на некој пост, обично да ажурирам некој испарен линк или додадам некоја корисна индормација, која во случајов бидна екстра прилог в контекст Самоодржливиов видеоарт, единствено фали и контраразузнавачка цреша за оваа антиглобалистичка обланда биде и што повкуснацел док ~ https://vimeo.com/ondemand/acenturyofwar

...Edited by beTon - 30-Jun-2020 at 15:35
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 14-Nov-2016 at 12:21


Great classic story about decline and revival of society which can inspire us today. When it looks like there is no hope, a few people taking bold action can turn things around. Maybe there is still hope for our civilization. [1]

троа чудно но двосмисленоста на Трамп е крајно оштроумна, она како да освоиш популистички власт а потем популизмот да го амортизираш со nanana пристап, што и веднаш почна да го прави, што би рекла Клинтон една вистина за на улица друга за в канцеларија, но Трамп тера и потака па вели шоу-маст-го-он бат ин мај веј, чоекот вистина може да бидне волбилдер [1] се надевам не и банкарски, бар навидум очигледно нема бајачки ујдурми ко павер-елитите!? нејсе може претерав со радоста, имајки предвид како експлоататорски гледав порано на тоа неговото риалити шоу, иако преди се мрско во контекст америчките банкор елити, генерализација која и ден денес ја имам во однос либералниот капитализам и сите негови мецени! но Трамп е се она што тие не се, во најмала рака протестант кој јавно протестираше против сета нивна фатаморгана, изгледа инаетот му ет фамилијарна традиција [1] само што го затерал дамбовски ех отсекогаш било фора да се летаат слончина освен ако не ви ги спушти по грешка некоја рекламна кампања

но колку и да е сензационалист Доналд се живо ќе построи во својот двор баш како на Чирак (aprentice) шоуто ~ и тоа со футурама симпсонизам [1] кој ете велат бидејки нема да можеле да го издржат, па следниот мандат ќе и го дале на Хиларка, може до тогаш и таа ќе се опамети антиглобалистички, ех можеби во друга реалност [2] ништо чудно да сакаат да направат од Трамп спотер кој индиректно ќе им го крене воениот буџет на европеите, кои во добар дел сеуште ги немаат постигнато нит зацртаните бдп стандарди за отанизација, но битно спотерот ги спотера иако не е урда две банки работата, арно битно во дадениов момент шпицот на корпоратистие им отупе, та ќе имаат земјаните доволно време да си оправат мирот во глаите ... но од каде да почнат америте, како да ретерираат, што со таквото лицемерие утре!? што со трансатланската унија како нво идеал, а кој е исправен и пред раздружувачко цунами бар апропо федерализмот во еу, вистина стои онаа моја предожба деценија и кусур поназад дека таман ќе решат нас да не интегрираат европа ќе колабира, потикнати од шкрипот околу цета веројатно ќе ја суспендираат најнапред консензуалноста во догледно време, а потем и ќеможе да не стрпаат у лонец, но до тогаш еврото едвај и на шкрги да дише, сетне тоа нво кашата веќе и ќе нема на кого да му ја продаваат, а ќе мора да свртат изворно на зелник и маштеинца, независна економија и самоодржлива индустријам нормално скротувајки го првиот принцип на глобалистичкиот мамонизам d'PO

https://twitter.com/econofhappiness

EKONOMIJA SREĆE (The Economics of Happiness)


[1] http://www.ecoglobe.org/economics/e/globa-bg.htm

[1] http://www.ft.com/cms/s/0/c6f6714a-8747-11e3-9c5c-00144feab7de.html

[1] http://www.maxkeiser.com/?s=globalization

~

quality of life, and well-being are not easily quantified so they are ignored
Stagnation, insecurity and a loss of social cohesion are the inevitable result
once price is all that counts in this kensian globalisation

http://www.zerohedge.com/news/2016-07-20/globalizations-few-winners-and-many-losers [1]

'bancor heads Should Help Out the Economy' [1]

http://www.tkc.com/resources/resources-pages/keynes.html [1]

"...somebody has to take governments' place, and business seems to me to be a logical entity to do it." - David Rockefeller - Newsweek International, Feb 1 1999.

"Fascism should rightly be called corporatism, as it is the merger of state and corporate power" - Benito Mussolini

"...the world is governed by very different personages to what is imagined by those who are not themselves behind the scenes." - Benjamin Disraeli - British PM - 'Coningsby' pub. 1844
[1][2][3]

When Jews Rule The World

http://www.softpanorama.org/Skeptics/Political_skeptic/Fighting_russophobia/index.shtml

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3018&PID=170237#170237

https://www.rt.com/viral/366652-star-wars-trump-clinton/ [1]


Edited by beTon - 02-Jan-2020 at 17:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 14-Nov-2016 at 14:41


како што и вегета поздравот е тросмислен, за кого како, така и аберов горе, но последново видео не е мајтап него реалност, сакајки да укажам дека она што се претставува како еврејско лоби е всушност ашкенази банкарско она кое и ќе биде сотрено што вели Старец Пајсиј во првата фуснота од претпоследниот линк на овој пост ~ лоби на оние кои немаат никаков корен од еврејската лоза, ами се хазарски рецидив кој само го наследил јудаизмот како политичка доктрина, додека вистинскиот Израел се сите оние кои надежта ја полагаат во Бога и Божјиот Закон потрпен на Љубовта < typology and the new israel > та кога глобализирачка палка би зел мамонист наместо Христијанин нормално дека ќе гледаме шок&ејв ко во случајот со америчкиот финансиски империјализам од минатиот век па се до сега, а од сега натака лично сметам поарно и постојниот ризик него она прегорената глобалистичка билдерберг банда, од која мајче им се расплака на сите па и на нивните деца, безработица корупција криминал

но поголем и вистински проблем не се политичарите туку банките и банкарските приврзоци, преку мамонизмот кој им е дозволено без здрави ограничувања да го истураат своеволно врз кого сакаат и што сакаат, но без никаква етика морал човечка норма, а за нив ние луѓето сме само статистика, неретко статистичка грешка, која треба да го штима системот односно тој неа, до кога!? мислам окупај волстрит беше дефокусирана енергија, иако оправдан гнев кон корпоративизмот, но пред се требаше оштрицата да биде вперена кон окупај банкс [1] а конечно и окупај конгрес кога ќе почнат банкарите да се правдаат дека политичарите им остаиле одврзани раце да станат ненаситно чудовиште, буквално дај му го на кесарот кесаревото, та вистина кралот на америте не им е претседателот ами приватната цетрална санка [2][2] та сега се чудат како сите се насанкани околу политиките на џвакање големи мастики кои ги тераат да прават големи балони од досада, не ет лесно да немаш како од пртисокот да се ослободиш. ем фора е кога ќе пукне пред сите а никој не крив што народ се исплашил, банкарите денес на запад се токму тоа палави дечишта кои својата ненаситност ја сервисираат коцкарски, да видиме дали сопственикот на атлансик сити коцканиците ќе им оправи однесувањето, иако ќе гледаат тие тоа да му го сторат ко оушн елевен фора, но Дон има искуство со лопови, нели и кај него е сниман Сам Дома, посебно што нема разбирање за политичката коректност со која уште веднаш сакаат да му се упикаат


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 16-Dec-2016 at 05:50

неретко му продаваат, но најчесто бесплатно на човек му сервираат и ветер и магла за доручек, а доколку истиот тој чоек ги ск'рка истите со задоволство, тогаш не е далеку од памет дека и тој е налик Сираците од Сахара, само што ним астрономските дострели уште многу одамна им се осигурани, додека технократски лоботомираните индивидуи се надеваат на космолошка равенка која моментално би ги каталпутрала ко астронаути сред нови соѕвездија од заедништво, онакво кое на земјата сеуште куртоазно се одглумува како соживот во ООН

а и оние кои свесно им пристапуваат на информациите, пример еве ... 2 ... во 1 ден надробени од алтернативни инфо-шефои на алтернативен кетеринг, прашање е колку се кадарни да дегустираат со мир по вијуги, а патем и да не се загрцнуваат постојано икајки односно сеќавајки се дека вкусните муабети секогаш одат со вкусни зарзавати, пр. милосрдието кон се и кон сите кои не дошле на ред за Спасоносни оброци ...
... но ко што и порано имам подвлечено Трпение Богуметание бидејки има и такви кои редот иако ги заредил повеќекратно сеуште немаат абер од Спасение

на сето ова ако дополнително сте/сме ограничени од некого или нешто вишно па и сувишно, дефинитивно ќе не искушуваат ко гости и со млака вода сред зима, теоретски ако не друго, иако теориите на млака вода во ладна фритеза знаат да извадат на маса поприлично запарени муабети, нели готвењето на пареа е специјалност на макробиотичарите со префинет однос кон храната која ја спремаат сервираат а посекако и сами конзумираат, нормално ко предпремиера, ех ни 24k немет ваква ука, иако на заминатите bbc-рецепти ова некогаш беше тук таму појава, но да не ве буни дигресијава, алегорично се однесува на секој еден систем, иако тука само на информациите како средство преку кое денеска од минута во минута ни се обликува свеста ... затоа хранета ја што почесто со лесна вкусна и полезна храната, клучот за Квалитетот на Живеење е токму во тоа ... којзнае можеби би се претплатиле на некое списание за Здрава Храна   

http://www.organicauthority.com/foodie-buzz/10-healthy-recipes-that-could-kill-you.html

https://freedomandfulfilment.com/stop-feeding-your-mind-garbage/

http://www.organicauthority.com/foodie-buzz/10-healthy-recipes-that-could-kill-you.html


но ко што за Колективниот Квалитет на Живеење неопходни се одредени манири дрескод и воопшто морал, така за душата погубен е комформизот произлезен од елитизам, појава која ги обзема сите во дадена заедница сред овие времиња без разлика на степенот на еконосмки или културен развој, маските ко што е истакнато во нишката за ЕИ конечно бракот денес не е ништо друго него комфорна заедница на договорен комформизам каде предност им даваме на играчките и глумата, а слично е и помеѓу субјектите во општеството како заедница, само што играчките не ги делиме, а глумата е резервирана само како суетна игра за полирање соживот, камо тоа да беше искрено дури и ко такво, а не пак да беше закоено на главната греда в нашето лево око, искреност која е возможна само ако глумата што почесто ја потпираме бар ние православните на Евангелието кое ко што имаше речено еден брат е најубавиот коан до кој може да се допреме, Љубов како жртва која доброволно ја принесуваме за блиските, пожртвувано од сесрце, конечно пр. ко во случајот помеѓу Русија и Сируја
Originally posted by +Protagorist


...
The classical Christian marriage belongs to the genre of martyrdom. It is a commitment to death. As Hauerwas notes: faithfulness over the course of a life-time defines what it means to “love” someone. At the end of a faithful life, we may say of someone, “He loved his wife.”
...
Modern culture has emphasized suffering as undesirable and an object to be remedied. Our resources are devoted to the ending of suffering and not to its endurance. Of course, the abiding myth of Modernity is that suffering can be eliminated. This is neither true nor desirable.

Virtues of patience, endurance, sacrifice, selflessness, generosity, kindness, steadfastness, loyalty, and other such qualities are impossible without the presence of suffering. The Christian faith does not disparage the relief of suffering, but neither does it make it definitive for the acquisition of virtue. Christ is quite clear that all will suffer. It is pretty much the case that no good thing comes about in human society except through the voluntary suffering of some person or persons. The goodness in our lives is rooted in the grace of heroic actions.

In the absence of stable, life-long, self-sacrificing marriages, all discussion of sex and sexuality is reduced to abstractions
...
https://blogs.ancientfaith.com/glory2godforallthings/2015/05/05/marriage-as-a-lifetime-of-suffering/

колку посмели дострели толку попрефинети пантомими
се прашувам која чигонг ката да неречам таи чи му одело од рака на Конфучие
додека за Гејтс сум сигурен, трослоен избор чинам ја имаше дефинирано
секогаш да имаш неколку можности како избор кои ќе се надополнуваат
на патот до целта, кој за секое општество има многу раскрсници
ко и за секоја индивидуа правци и паузи, некои подолги некои пократки
битно правилно а не комформистички жонглирајки с-честичкиhttp://medianet-ny.com/wordpress/category/message/https://psychologycompass.com/blog/a-definitive-guide-on-reading-peoples-body-language/
Edited by +Protagorist - 30-Jun-2020 at 15:15
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 04-Jan-2019 at 02:35

конечно некој да повлече нога на балкан
СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА АЛБАНИЈА
та да ги фтаса брзо и сите кои глумат Православие!

16.10.2018 -http://balkans.aljazeera.net/vijesti/edi-rama-zatvara-sve-kladionice-u-albaniji

02.01.2019 - http://www.rfi.fr/economie/20190102-albanie-bannit-jeux-argent-paris-ligne


што значи ова за нас, хм или и ние ќе го следиме овој чекор или цел коцкарски шљам од запад ќе ни притекнува тука, што е до навлечени коцкари и кладилчари! за нив пак како Комшии најнапред ќе значи дефокусирање од денгуба за Народ, но пред се Здраво Општество од Младо до Старо се' ќе мора да се посвети на работна терапија, иако секогаш ќе има малџиски дупки каде најбземените коцкари ќе се пикаат за да си задоволуваат поривот за зихерашки страсти, што пак би значело особена будност од Полиција но и поголем ризик за истата да се корумпира, сепак за арното на идните генерации и те како вреди ваков спореден ризик!

на Идивиди го посочив спортското обложување како мотивација плус и за хулиганство, како велат и малку масло треба за да се разгори огнот, а што пак кога тоа е редовна адреналинска стимулација и во слободно време, та на оние Деца кои тифоскиот табиет им станал норма спортското обложување им е како секојднева награда, оди после ослободи го од анатемаго штом на тоа додаде и некоја малџиска ако не етничка етикета во чаламот, та вака бар еден столб од чаламот во Албанија им е урнисан и на хулиганите, освен што се ресетирани еден куп ризици по државата ...

за ваквата Албанска Оштроумност до душа за Пофалба се и Тетовчани кои веќе некое време бараат ресетирање на коцкарските и кладилничарските заложни куќи кои ги навлекуваат не само младите ами и постарите на сиромаштво, а добро е што ваквиот револт иако Граѓански истеран го подржаа скоро исто ИВЗ и МПЦ ... имаме среќа да Муслиманите предничат во однос ваквата општествена напаст, но Христијаните и те како треба да си ја освежат Поуката Христова со лихварите ништо немајте а зар коцката не е вид на лихва, дури и бетер бидејќи лихвата е страст а не позајмица заради почнување бизнис или заради преживување, кога пак истата уште од мали нозе бива тренд што пак кога Детето ќе порасне, кој да го поучи дека Среќата не е во парите ниту пак Благосостојба доаѓа ако синтепате времето во казино или кладилница, конечно зар не е исто со лото и томбола, само што нешто поопуштен е комарот!?

https://grid.mk/c/4MXx1mcBmGY-kCSozCY5/2018-12-22/meѓu-demonstrantite-odza-pop-no-i-teuta-arifi---protest-vo-tetovo-protiv-kazinata-i-oblozhuvalnicite


во најмала рака треба за вакви работи Законот да е во надлежност на Општините, а сетне каде како им се мили Децата нека си носат сиктер коцкарски регулативи, иако така ризикот од мафијашки мобинг рз Општинарите би бил голем, но Локален Референдум и ето га нека се пушат трајно комарџии, мислам кај е работата најсклет бихејворална зависност па уште храмови на секој чекор за истата, каква небулоза од денгуба живот е тоа ниту самите комар лихвари си немаат абер!

до сега од европеите најрадикална беше Унгарија нормално си имаат и зорт статистика [1] додека пак Швајцарија скоро забрани надворешно онлајн коцкање т.е. профит за странски компании а на што попаметно би било ако истото е во државни раце [2] модел кој може тука да се примени а потоа сета добивка да се пренасочува во Агенција за Млади и Спорт та ако Референдумски не се одважиме за сотрување на комарот ето бар од од спунт да им се враќа таквиот промет на Граѓаните ... во нишкава во неколку поста веќе е закачено коцкањето, но еве уште еднаш КАМО ДА ДОТРАЈАТ АЛБАНЦИТЕ НА ОВА но заради што им требаше и Референдум и широк консензус, нешто што кај нас мораме да го имаме на ум доколку сакаме да дочекаме долготрајни ефекти од НУЛТАкомар, бидејќи и малку дрога е сепак дрога, одговорно дрогирање ко што посочуваат на крајот од следното видео англиските комарџии е просто небулоза, џанакот доколку затера затерано а кај коцкањето на коцка не е само својот живот туку и на ближните!

Edited by Zelenikovo - 04-Jan-2019 at 02:36
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 23-Jun-2020 at 10:39
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 24-Jun-2020 at 00:08
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 25-Jun-2020 at 12:44

gambling d ultimate hole for d soul (not just money)

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/sep/05/gambling-industry-feasts-on-poor-vulnerable-helen-pidd

say no to Candy in Candystore (workable for SS mindset) selfsadism sadomasihism)

https://ligtt.org/gambling-prevalent-poor-neighborhoods/

poverty lead to gambling (and vice versa)

http://www.buffalo.edu/news/releases/2014/01/001.html

gambling lead to allAddictions (and vice versa)

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3768152/

~

https://www.paulettesearscounseling.com/understanding-problem-gambling/

[1]

~

in world where (hedonistic mamonistic egostic) individualism rulz psyhoz thrive

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=207362#207362

Topic: ПсихоПат vs СоциоПат

Originally posted by +Protagorist

...

I agree with Fr. Stephen that narcissist are not curable (they don’t want to be), at least not by us or even the greatest psychotherapist. William Glasser (author of “Choice Theory”, I highly recommend this book to you) says that two personalities are totally incompatible for marriage with anyone. Marrying a person with either personality will result in nothing but misery… (he says if you suspect you are involved with one, don’t even finish reading the book, start packing your bags as soon as you read the section…).

The two types are: the sociopath (the narcissist) and the workless…

“The sociopath seems to care only about power and personal freedom and has no real consideration for the needs of anyone else…. He is good at fooling people because he believes he is much better than almost everyone else….. He may be charming and sexy, but only to exploit, never because he really cares…
If you have any suspicion that you are involved with a sociopath, look for his friends. You will find that he does not have any….”

со последниов коментар односно постулатов извлечен од Теоријата на Избор нема да се согласам целосно, иако точно е дека штом човек се улежи потем не ет лесно да се врати на спортски стази, а уште помалку професионално, бидејки освен воља неопходни се и соодветни околности, пример здравствени, емоционални, психички итн. итн. мислам лесно е да се етикетира а потешко да се има разбирање, но ако веќе сакате некој да се промени а гледате неможе подајте му рака наместо шут у глава, упорноста понекогаш навистина се исплати, ова ообено важи како педагошки пристап кога гледаме да направиме киборзи од своите деца или тие сами од себе, а тек пак големите деца ко старите родители, пр. неретко пробувам да ги посоветувам постарите наметнувајки им свои думи или правди а всушност се што им треба е разбирање за околностите идеалите табиетот а дури потем на тоа некаква помош утеха ил насмевка за исполнет соживот ... затоа бројте до три пред да биде прекасно откако си истурите од мозок вишок зборови, иако секогаш бар еднаш годишно тука ко Христијани ја имаме прочка како амортизер [1][2] а канаѓани како прилог си ја имат и доинвентивноста на Чепмен [3][3]


донт форгет поуките за Блуднио Син
мора да ет шутнат но треба и да му се прости
нормал ако се покајал, проблем е начино на шут
но што ако блудот е испреплетен повеќестрано
Лекот Во сите аздис случаи Само Низ Бога Е Осигуран
Edited by Zelenikovo - 25-Jun-2020 at 12:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 26-Jun-2020 at 16:43
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 27-Jun-2020 at 17:01

Originally posted by Zelenikovo


https://www.todayonline.com/singapore/more-you-have-more-you-fear-high-inequality-makes-cities-unsafe-say-experts

~

No Way Out when elites are around
neither in capitalism neither in socialism
FataMorgana Egalite i.e. political equality conceals economic inequalityкој да им стаи граничник на центрифугите богаташки,
кога поозбилно здрмување и’ на еден штраф ќе не фрли во транс!
ко на коцкар да му репнеш 70% данок на добивка,
нормал или ќе ќидне или ќе бататали коцкање!


сепак општествено балансот ако го нема, долгорочно
Global Inequality is a Threat to Democracy
тоа би значело долгорочно султан-партии и нивни кланои!
< плус, велат студии, тоа повлеквит и други гајрети >

Rising income inequality is a global trend in the 21st century (1). Nations and states with higher levels of economic inequality tend to have higher rates of self-defeating decision making related to money, including crime (2), gambling (3), and greater consumer debt (4). Inequality is also associated with social and health problems, including higher rates of violence, drug use, and shorter life expectancies (5–7). Among economically developed countries, effects of inequality remain substantial after controlling for median income levels, suggesting that inequality in the distribution of income has unique effects distinct from individual income levels. Given the historically high levels of income inequality in many countries, understanding the effects of inequality is a central concern across the social and medical sciences.
...
https://www.pnas.org/content/114/18/4643

~

Каде Сме Ние
http://web.archive.org/web/20180202211752/https://edwardbetts.com/monograph/Gini_coefficient

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=173160#173160

[1][1][1]~

дали форсирање поголем данок за богатите,
ќе ги мотивира некогаш на инвестициски табиет?
или ќе киднат одоколу каде би имале луфта!
та логично и ним треба да им се погоди,
но и на Сите Останати Угоди!!!

дали загарантирана минимална плата,
без спремна амортизација во случај шут,
е чаре за се’? рамноправност во однос кого!?
може Чаре е задолжително јак синдикализам,
но кој каде да се здружи за свои права,
кога плутократија рулз кај нас!? [1][1]но и кога Народ има свој дом загрантиран,
дури и кога има поголема плата константно,
тој пак слини по луксуз, пр. ко во Сингапур!

Edited by Zelenikovo - 27-Jun-2020 at 17:18
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 28-Jun-2020 at 01:24


горе велам треба да се мисли и на богатите, хм, проблем од аспект на нивно приземјување, но нужно зло бидејќи кај нив е$ во дадените околности капиталот (како и да е стекнат) неретко и со свои сили (а правично), па од тој аспект доколку тие не создаваат услови за производство мнозина во градоите ќе останат со куси ракаи по ред основи, а тоа дополнително ќе ја усложни постојната атмосфера ... доколку думам апансаз, ќе речам рамен данок е малку, туку треба да се потикне Народ на инвестициски табиет и преку Отворено еОпштество во кое коруптивноста рекетирањето и експлоатацијата (кримално’удбалитичарско’судка) ќе биде ресетирана, а за Народ да се примора да извади штедните книшки во реална економија (па и сива ако сака) мора да се удри големо оданочување на банкарските заштеди, но воедно и голем ддв на приватно инвестирање во градежништво т.е. колективни згради за домување т.н. комиблокои (можеби голем данок на добивка), но тоа пак мора државата да го амортизира виа инвестирање во тој сектор, а Народ пр. да е екстра ослободен ако инвестира во туристичко-угостителски капацитети особено рурални каде виа ипард и сега постои големо 50%-тно кофинансирање, за жал до кое може да дојде не најдобриот проект туку најдобриот пријател на постојните удбалитичари, но уште Поубо доколку тие средства се вложуваат во Производство или Земјоделие инт. итн. реално банките и да почнат вака да бегаат одтука штоако сите сигурно нема да скубнат заради ваков притисок, единствено треба да се истрпи кајнас политички од еу, но аирлија, нека фрлат екстра предпристапни фондои и тука бар 10% од она што во Грција го фрлаат за рекет та ќе се избалансира муабето, но повторно кој ќе гарантира дека Народ ќе си инвестира азното наместо по банкарски бунари во Свои Дворои, реално удри ли и мала светска економска депресија така дефакто на мнозина ќе им пропаднат парите по банките, оди сетне ко во екс-ју некому жали се, си добил обештетување 1:10 за заштеди до 100k, но нели кај нас такво нешто нема да се случи, хм, само и дојчебанк да се одлучат да ја рокнат т.е. обзнанат дека истата е одамна колабирана така по систем на врзани садои и многу европски банки ќе биднат неликвидни многу брзо, а сетне кого истите попрво да го исплаќаат, нормал ќе прогласуваат банкрот, а вие сликајте се со својте штедни книшки и алчност по штедиша-камати! мислам нема поинаков начин а брзо да се стимулираат малите и средните претпријатија на кои неопходни им се и структурна помош ем иновативни перспекти кои нема како поинаку да се стимулираат него (ко до сега ванс-ин-а-лајфтаим-чаламџиски, или пак) Народ да ги препознава Сам пр. низ некој државен crawdfunding платформа каде одредена иновација или новитет би добивале и Народна Инвестициска Подршка и државен научен стимул при што секој пропорционално би станувал акционер во дадениот проект [1][1][1] а вака и најбрзо би се промовирале сите компании секоја во својот сектор воедно отварајќи се кон својот кластер доволно креативно за да се здружуваат ... уште поинтересно би било на овој принцип да функционира една Државна Граѓанска Фондација која за колективните потреби од народни проекти и кампањи би туркала најнапред Идеа Пул (Idea Pool) како би се исфорсирале најнеопходните Социјални Проекти [1] просто вака Здружувањето би добило нов моментум од затворен во отворен систем на Соработка да се извлекува максимум од се’ и’ ’сите ... појава плус би било да се стимулира иновативност помеѓу бизнисите и граѓанските здруженија налик Волонтерство за одредени Социјално Свесни Компании на кои би им требало тро бесплатна испомош за да истераат на мегдан некоја иновација, нешто налик отворен простор за и’ Иселеници да помогнат директно, арно ама нив мора да ги мотивираме и тро весело културно за да сконтаат полесно дека сме почнела да се оправаме ...

https://eurocrowd.org/2019/09/10/a-guide-to-crowdfunding-for-local-authorities/

колку брзо може само да се помогнат вака и локално одредени општини виа по свет збратименитеУбо би било со време да се збрка сето ова додека сеуште сме нанозе и економски како така и институционално какви такви, бидејќи удри ли прерано следната светска економска рецесија така посреди очај потешко е да мотивираш Народ да се сплотува! на сето тоа фали уште да потфрлат и големите корпоративни кокошки и ето автопати и желенизнички колосеци кои сега ви ги ветуваат предизборно сите партии, но така на кому ќе му бидат истите од аир, ним Изгледа не им е јасно колку е саат, битно да се дочепаат до или задржат власт, капак сето тоа низ еден куп дрзок агитпроп сестрано и сеопфатно правејќи и од себе и од останатите абдали кои не се кадарни ни подалеку од носо да дофрлат, слично ко и со ковид-паднемијата која беше очигледна но сепак се правеа на мутави, но што се тие криви што нема подобни алтернативи или успеваат таквите да ги дефрагментираат и завлечат коалиционо, наместо сите Помали Партии да се Обединат и Отворат вадејќи заеднички Платфрома на која заеднички членството ќе и изгласа Јавно приоритетите без лутење чија идеја е поатрактивна, ако се паметни ќе го поканат Цел Народ да им наштима така коалиционата платформа! а доколку тие повлечат така нога и поголемите ќе го следат тој пример доколку сакаат да го приживејат таквиот Непосредно Демократски Моментум каде Народ кажуе е што е приоритет од понуденото а не едикојси елити, реално ова ќе отвори и Партиски Простор ето Трето Коалицеонен за константно дебатирање што чогично би требало да оди по линија на Отворено Партиски еФоруми, а што конечно и ќе го раздвижни правилно е-општествово кое сега тилта фејкбуковски неизмодерирано некатегоризирано недоветно! Реално ваквите Идеи за Отворено Општество не се нови, напротив стимулирани и од еу [1] разликата е што кај нас во помала земја ова е побрзо остварливо, само треба предострожност [2] за да не се случи добрите намери да завршат во ендек а волјата за промени повторно да зависи од добро познатите удбалитичарски фосили!поголемиот дел од нишкава упатува како до подобар Социјален Живот, но не и како до подобра економска материјална живејачка, можеби бидејќи помалку искуство имам во праење пари отколку дружење, но акцентот за Среќа сред Живејачка е токму во Дружбата (Среќа = Срешта = Средба = Сложност = Соживот) понекогаш на отпоздравот како е’ Друже дури и посаглам возвраќам него на Брату или Пријателе, иако исто речено ко Другар повеќе ми делуе на еј ти другио, но ЗаДругар тро и отпојќе ме замислуе дали не е фатаморгана денес (на кое и да е ниво) дадена Сплотеност, почнувајќи од Семејството потоа Фамилијата сетне Маалото а посетне и Градот Државата Светот, ко рамнодушноста да завладеала до толку да збороите веќе се без смисла, се кажуваат онака и тресат од ракав, ко од џеб ако не ректум се вадат и секојдневни поздрави ко Добар Ден виа спуштена глава или прозирен поглед, А Колку Повеќе кога тоа е во однос бизнис соработка каде единствена насмвека изнудува алчноста ќарот ненаситноста, ко веќе никој да нема Доверба во никого, а сепак мора да се Дружи и мора да Соработува, за сред сето таа неподнослива атмосфера единствен излез да се бара и гледа во некаков удбалитичарски маркетинг, но истиот и да донесе реално подобрување дефакто од истото нема сите да се офајдат, најчесто оние кои се поимотни бидејќи тие и имаат повеќе прилики на дадени реформи да се прилагодуваат и од дадени да користат, останатите најчесто се радуваат на %+- за своето конто Но посреди својот ДЕНЕС изолиран осамен нереализиран Живот, да е посмешно дури ни на богатите сограѓани не им е доволно комфорно тука, нели тие би да живејат во некоја оаза на смут-лаифстаил итн. итн. Битно центрифугата да врти а така сите да си се одржат во својот ќош каде најчесто се довеле под самоказна, што особено е случај кај нас, каде бидејќи забораиле еден на друг та не се помогнале за да растат пр. во бизнисот, кој бидејќи се опуштил и си отпуштил нозете подолго него што му е чергата еве дошло време кога на Мнозина им е тесно во своја кожа, најчесто бидејќи на скромноста гледаат како маана а на имиџот како нужда та неретко се заглаиле кредитно-потрошувачки ко рат-рејс бројлери на кои за среќа им се најдвит по некој Стан за беспари откупен во социјализмот, можеби Барака која дочекала ден да се стори зграда та да ќарат, илити земјоделски наштеканата дедоина да ја ушуќаруваат, Та еве иако веќе речиси ко и’ да е сведена на минимум средната класа сепак некако се Живее и сеуште на ангро Народ не си вади очи од презадолженост, за жал оние Милениалс беа последни кои ја имаа таа (таквата) Среќа додека Генерација-З велат или Печалба или бројлерлук, нормал сите останати работни места се зафатени ... ова е некое површно гледање во каква атмосфера економски денес вирееме како Сограѓани, но и ова е нешто, што да кажат Братја Во Африка и Азија кои се на слично дереџе, сепак она каде пополека не претркуваат пополека е Граѓански АјТи Аутсорсинг, но на таков начин да се свестуваат побрзо од нас дека како мали и сиромашни Држави во споредба со другите принудени се на Сплотување ако сакаат да го надминат прагот на ресурсно или умствено експлоатирана Земја, ништо ново во однос економијата каде мерџингот е најнужен спунт за консолидирање и опстанок на компаниите и банките, но во однос Народ и можностите кои му стојат на располагање за Поуба Иднина таквиот мерџинг не е никако поинаку изводлив него Непосредно Демократски > т.е. не’ само стркалување турнување инерција кон Транспарентно еОпштество, туку Тркалање Туркање Акција во Отворено еОпштество ... што економски речено во однос работничките права е Јак Синдикализам т.е. во однос народните Јака Демократија која пак за да биде Непосредна мора да е Оштроумно Реосигурана преку штопоголемо Отворање на Системо, најнапред како би се Самоцензурирале сите коруптивни елементи во системо [1] а конечно како Би Се Сплотувале Сите побрзо на сите нивоа, нормално преку одреден ред на комуникација како не би се случила сеопшта фејкбуковска какафонија ко сега на фејкбук но тогај сред систем, просто не смее да се Отвори Систем шалабајзерски туку најнапред треба (по)Сеопфатна Научна и Граѓанска Јавна Дебата за дадените Идеи Концепти а потоа и Проекти или Агенди положат цврста основа за Отворено еОпштество во кое Секој Сограѓанин Би Ја Стекнал Повторно Довербата не само во Системо туку и во Ближните, А САМО ТОГАШ може да се понадева Чоек дека проблемите кои вирејат во Македонија би можело со лесно да се релативизираат ако не да се надминат, таков еден момент ет Сиромаштвото кое Мнозина принудува дури и кај нас за ич пари некому да робуваат, и тоа токму оние најработливите а сепак најнееднаквите бидејќи за разлика од други немаат никаков избор за Нормален Живот туку да прифатат експлоатација како нужно зло [1][1] само за да донесат некој екстра денар подома, сепак сите тие можат да се амортизираат едноставно низ Задругарска Рурална Реемиграција со помош на државата која за жал сега се задолжува и фрла пари не само на несамоодржливи туку нерентабилни проекти, и ајт требало милијарди за автопати и шминки ко Ск’14 заради мас-туризам, но дефакто немајќи стандардизирани сместувачки и угостителски капацитети ни за постојниот туристички раст а не пак отпојќе тоа чинам им беше дрзок излет на груевци кои за жал зајковци и да сакаат да го искористат неможат бидејќи не го кроеле заедно, на страна што немаме сега ни пакет аранжман приказна во однос културно-историската понуда, сега истата е комшиска, а нам ни останува да се надеваме на проскура од европа но во која за да пенетрираме итно треба да се дообезличиме уште поитно, а кусур ет да збрчи некоја мега светска економска криза та личнио опис да мора да го вртиме на генетик сплајсинг (повеќестепено) за да се растеретуваме од вишок трошоци, арно ама и без сето ова шансата сиромашните индиректно освен директно да ги амортизираме виа туризам&историја и без ова а заради ковид-пандемијата бидна вишок идеја, но за која повторно како амортизер повеќето ќе гледаат излез во штимање подобра инвестициска клима во земјава, Но Нема Да Им Текне На Оштроумна Рурална Реемиграција за да се потикнат не само новопечени Земјоделци да си осигуруваат Самоодржливо Живот туку и довчера отселените повторно да се наврата на својте Огништа та таму да имаат бар реосигурување за својта постојна живејачка во Град, мислам ним да им дава некој Земјоделска Механизација од Општински Машински Кругои на користење тие и в Град ќе работат и на Село бар Градинарство и Овоштарство ќе тераат, за нив буквално толку малку треба, особено бонус ако некој Општински Орач нивјето им ги изора исфреза и наѓубри, единствено би требало да сочекаат ред со предност за оние кои целосно Реемигрирале Рурално, потоа локалните Земјоделци ако имаат потреба, а најнакрај и ним ако им е ете по волја да засадат нешто а има за тоа на дофат слободна механизација, сепак за вакво нешто да збревта вака, неопходно е мотивирање на локалните рурални реемигранти и земјоделци И сами да креваат свои Машиски Кругои како би се растеретувал притисокот пополека од Општинските Машински Кругои, кои вака подоцна би станале токму реосигурување во случај некоја Земјоделска Механизација да потфрлила во некој "приватен" Машински Круг, НО КОЈ ДА ОТПОЧНЕ ВАКВА РЕФОРМА, општините ли, удбалитичарите ли, професорите ли, ТРЕБА ЦЕЛ НАРОД ДА СЕ СВЕСТИ И СО ВРЕМЕ ДА СЕ СПЛОТИ ЗА ДА ИЗВАДИ СООДВЕТНО ПОДОБНА РУРАЛНА РЕФОРМА КОЈА ОД СЕКОЈА ЕДНА ВЛАСТ ЌЕ МОРА ДА СЕ ТУРКА!!!   
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.283 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.