build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотошопиран град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фотошопиран град
    Posted: 05-Mar-2019 at 01:01

горе има склет отстапување на планет-експрес логото по таваницата т.е. трупот на станицата, но приметете ги сите столбови како во капата се искривени, та и јас го бркав лого попрво за врз фрај него во контекст трупот ... нешто што можеш да се пегла и дигитално yt [1] но не би било автентична фотка каква ја имам најдено ...

туку еве супер предожба за нашата постојна реалност, тмурна и бесомачна, сега со кревањето на кулата на визијата-на-телето повисоко и од Крстот на Водно [1] и буквално и фигуративно отвораме врата за евроатланска сублиминална лоботомија [2] кој ги видел астрално бродоите знае дека дел се блиску до предочениве, а од спунт убо легнуе аналогијата дека докстејшн им е телевизијата на паднатите духови анатема на нив, перењето мозок денеска е како никогаш до сега во човечката историја а ќе биде и побетер [3]Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Mar-2019 at 13:39

http://marh.mk/street-art-graffiti-gallery-skopje/идејата беше фото-монтажава да е пропретседателско-изборна симболика, но ќе беше дрско од еднооки да искористам женски лик за глата на бендер, потоамсимвелам на што би ошла оваа аналогија одбро вака та еве би рекол како мија антимасонска предожба, разбирливо или не, пробувам да им посочам на локалните удбалитичари дека еден ден за нивниот табиет да им чистат кондури на разноразни белосветски месони ќе им долета некој за опомена, ето јас ги опоменав искрено, дали тоа ќе им биде за памет незнам, но се надевам бар некои ќе се опаметат ...

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&PID=3142220#3142220...Edited by Zelenikovo - 03-Mar-2019 at 23:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Feb-2019 at 10:10

каде е ова? можеле и стреата да ја средат ...https://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/noviot-grafit-na-komiti-foto
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Oct-2018 at 02:18
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Sep-2018 at 01:20

што значи да има волја Чоек да дума аут оф д бокс а
вака би го стаил Кале место Собрание а МСУ над ЦеКа додека ова е
бек ту д фјучр кога егејско ќе има пристаништа во архиепиСкопија

https://www.dreamstime.com/pierredumas55_latest-stock-photos_pg1

Edited by Zelenikovo - 25-Sep-2018 at 01:21
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jul-2018 at 12:24

незнам како не им текнуе да имаат +арт+инфо за Народ и да се насмее [1]

треба само да се доедитараат фоткиве но pixlr онлајн тро арпаџик оит на тачпад

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Nov-2017 at 11:55

интимен поздрав - либертас рулз онли ин опозишн ...

http://www.libertas.mk/blokadite-na-patot-za-rek-bitola-se-tsrven-alarm-za-enormnoto-zagaduvane/Edited by Zelenikovo - 04-Jul-2018 at 22:11
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Nov-2017 at 20:41

еве и една интересна вертикално паралелна монтажа, од чиста до загадена панорама од Шара на Снежана Домазетовска

единствено што фали во кадарот, е гиф нло, кое во секој наред би летклало со различно партиско лого, а најчистиот би бил резервиран само за сорсерер со лого од некоја идна партија доколку и навистина некогаш некоја успее да ги сотре скопкиот смог и скотскиот смог во метрополата ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Nov-2017 at 11:21

муабетов се надоврзува и на постот претходно, како оправдана фотошоп бомба за тримфалката, со оглед дека истата ем е естетски дебакл, ем туѓа традиција [1] токму на оние на кои сакаме да им слугуваме и денес и утре преку постојните два политички блока во државава, се прашувам до кога, оди сетне речи дпмне биле македонисти ..

реално-фотошопирање за градов дефинитивно се графитите [1][2] а во случајов се протнуваат во нишкава заради единствената моја отошоп интервенција за градов до сега, до душа перформанс стапица дводелно измонтирана, т.е. аберот е за ДД решенија, кои во добар дел за се' што е недоносено во градов од архи-визури се графитите, овде ова зелениот тјуб накитен на араките до мостот кај транспортен центар, кои се неодминлив кадар кон довчерашниот највисо облакодер во метрополава зградата на МРТВ ... та ако немаме колективен акал за пејсажна архитектура како камуфлажа за слични моменти, бар имаме за ндивидуални интервенции ко на афа-та ...

ќе ги обоиме ли и партиите досегашни подобно наскоро, само да не закржлават кога ќе им се исуши бојата од гла до опаш та и потака ...
Originally posted by +Protagorist

[/url]


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Nov-2017 at 02:20

Edited by Zelenikovo - 21-Nov-2017 at 02:22
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Nov-2017 at 14:14

чул некој за фирмава, уникатен кубизам по логово, бреј незнаеш што ќе беше по гротеСКно да имаме класичен или модерен еклектизам, хм нов нбрм ќе се најде ли јунак да ја спои некако фасадно или партерно со ГТЦ Соравија но во најава и ЕВН&Лумикс, можеби со алубонд металик испусти т.е. ленти та така подпрегрната бар малку од малкѕ да се вклопи во таа идна целина од модерни линии, ако веќе е вишок во ова патината, хм нека пуштат и еден мост од ГТЦ кон неа за ова и да биде еко.исплатливо освен естетски оправдано ...

... Дива Градба логово ... но затоа рендерот в портофолиo за фасадата на МиДа [1] ko путер на масло легнува, иако во реалност кај нас нит еден инвеститор не реди асивни стаклени ѕидои по спратови ...

https://cdn.zk.mk/sites/zk/docs/trans%7Bmk%7Dlogo_1487155826_27.png


Edited by Zelenikovo - 17-Nov-2017 at 14:21
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2017 at 12:27Square is Square

http://bbqboy.net/wild-wacky-skopje-macedonia-one-strangest-places-weve/

Edited by Zelenikovo - 16-Nov-2017 at 12:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Nov-2017 at 02:04

Life Is Life

[1] April 2015 - http://wizzmagazine.com/archive.php

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Nov-2017 at 00:38

ќе биде ли и агитпропот од дпмне на мака да прави слични честитки но со обратен контекст ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Oct-2017 at 19:39

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Feb-2016 at 14:48


kakva fora e scenava ushte ne mu krenale skeleto za fasada na Pelagon, a veke od karshi se zapali rechisi gotovata na ESM [1][2

da ne bide na kraj muabetov skopje gori a bitolchani go gasat,  za resenchani da im pejat [3]HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Aug-2015 at 21:22

ремикс на пост #24 погоре

покорисен за епитаф на она што било и минало

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Jul-2015 at 23:00


живот после смртта, слично ко и на следнава монтажа

Originally posted by Staro Skopje


Originally posted by stratus

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Apr-2015 at 02:51
District Skopje 9

инаку сликава би требало да оди во една тема „фотошопирано Скопје“ ако уште постои

Edited by zabegan - 10-Apr-2015 at 02:52
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Apr-2015 at 16:29
Интересна сликаEdited by jyvation - 09-Apr-2015 at 16:29
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.