build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фотошопиран град
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотошопиран град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фотошопиран град
    Posted: 21-Nov-2017 at 11:21

муабетов се надоврзува и на постот претходно, како оправдана фотошоп бомба за тримфалката, со оглед дека истата ем е естетски дебакл, ем туѓа традиција [1] токму на оние на кои сакаме да им слугуваме и денес и утре преку постојните два политички блока во државава, се прашувам до кога, оди сетне речи дпмне биле македонисти ..

реално-фотошопирање за градов дефинитивно се графитите [1][2] а во случајов се протнуваат во нишкава заради единствената моја отошоп интервенција за градов до сега, до душа перформанс стапица дводелно измонтирана, т.е. аберот е за ДД решенија, кои во добар дел за се' што е недоносено во градов од архи-визури се графитите, овде ова зелениот тјуб накитен на араките до мостот кај транспортен центар, кои се неодминлив кадар кон довчерашниот највисо облакодер во метрополава зградата на МРТВ ... та ако немаме колективен акал за пејсажна архитектура како камуфлажа за слични моменти, бар имаме за ндивидуални интервенции ко на афа-та ...

ќе ги обоиме ли и партиите досегашни подобно наскоро, само да не закржлават кога ќе им се исуши бојата од гла до опаш та и потака ...
Originally posted by +Protagorist

[/url]


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Nov-2017 at 02:20

Edited by Zelenikovo - 21-Nov-2017 at 02:22
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Nov-2017 at 14:14

чул некој за фирмава, уникатен кубизам по логово, бреј незнаеш што ќе беше по гротеСКно да имаме класичен или модерен еклектизам, хм нов нбрм ќе се најде ли јунак да ја спои некако фасадно или партерно со ГТЦ Соравија но во најава и ЕВН&Лумикс, можеби со алубонд металик испусти т.е. ленти та така подпрегрната бар малку од малкѕ да се вклопи во таа идна целина од модерни линии, ако веќе е вишок во ова патината, хм нека пуштат и еден мост од ГТЦ кон неа за ова и да биде еко.исплатливо освен естетски оправдано ...

... Дива Градба логово ... но затоа рендерот в портофолиo за фасадата на МиДа [1] ko путер на масло легнува, иако во реалност кај нас нит еден инвеститор не реди асивни стаклени ѕидои по спратови ...

https://cdn.zk.mk/sites/zk/docs/trans%7Bmk%7Dlogo_1487155826_27.png


Edited by Zelenikovo - 17-Nov-2017 at 14:21
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Nov-2017 at 12:27Square is Square

http://bbqboy.net/wild-wacky-skopje-macedonia-one-strangest-places-weve/

Edited by Zelenikovo - 16-Nov-2017 at 12:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Nov-2017 at 02:04

Life Is Life

[1] April 2015 - http://wizzmagazine.com/archive.php

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Nov-2017 at 00:38

ќе биде ли и агитпропот од дпмне на мака да прави слични честитки но со обратен контекст ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 266
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Oct-2017 at 19:39

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Feb-2016 at 14:48


kakva fora e scenava ushte ne mu krenale skeleto za fasada na Pelagon, a veke od karshi se zapali rechisi gotovata na ESM [1][2

da ne bide na kraj muabetov skopje gori a bitolchani go gasat,  za resenchani da im pejat [3]HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Aug-2015 at 21:22

ремикс на пост #24 погоре

покорисен за епитаф на она што било и минало

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Jul-2015 at 23:00


живот после смртта, слично ко и на следнава монтажа

Originally posted by Staro Skopje


Originally posted by stratus

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7013
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Apr-2015 at 02:51
District Skopje 9

инаку сликава би требало да оди во една тема „фотошопирано Скопје“ ако уште постои

Edited by zabegan - 10-Apr-2015 at 02:52
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Apr-2015 at 16:29
Интересна сликаEdited by jyvation - 09-Apr-2015 at 16:29
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Feb-2015 at 14:10Скопјани имаат среќа што ги закачил надреализам по сите страни, блазе си им на оние кои имаат намера да пуштат корен в Скопје, лично Скопје би живеел само доколку внуците ме уценат утре - можеби фотошопирано со некој инспиративен кадар

http://press24.mk/node/13788

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=189086#189086
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Feb-2015 at 21:21

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Nov-2014 at 10:44

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6555
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Dec-2012 at 19:30
свака част за сработеното
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Dec-2012 at 18:04
Post-apocalyptic Skopje
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6555
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Aug-2012 at 17:08
имам доста јак компјутер,но на торенти гледам дека програмот е 1.4 ГБ,а оној погоре од Платино работи само на 7-ца,барем таква најава има на торентите.затоа се двоумам дали да спуштам некој програм,се плашам да не го загушам компјутерот
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Aug-2012 at 15:02


Зависи од верзијата. Мене постара верзија на фотошоп (првиот CS односно ver8.0) ми работи совршено добро на Pentium4 2GHz и со 1GB RAM. Графичката картичка е GeForce FX5500 со 256MB RAM. Оперативен систем XP.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6555
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Aug-2012 at 14:50
дали знае некој како би работел фотошоп програмот на 2 ГБ РАМ и XP наместо 7 оперативен систем?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.