build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Звучна изолација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Jul-2016 at 08:01
Заштита од галама:

Доколку не се води сметка уште во текот на изведбата на објектите (поставување термо мост кој има улога и при заштита од бука) не може да се спречи, можеби само да се намали со одбирање на квалитетни прозорци линк. А поставување некакви изолациони слоеви, гума, стиропор или слично не водат кон значајно елимнирање на истата
Back to Top
marko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote marko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Oct-2016 at 19:08
Поминала темата на дискусија,но пошто прочитав коментар за стиропорот малку да се надоврзам. Јас го користев дома мислејќи дека е одличен за звучна изолација, барем така сум слушал од пријатели, но еве баш и пред некој ден прочитав на нет Децибел што објавиле дека дури и делува негативно во однос на звучната изолација
Еве сега и од тебе Ненад го читам истото за стиропорот.

Edited by marko - 30-Oct-2016 at 18:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Nov-2018 at 16:46

проблемот е како патуваат односно се одбиваат брановите, и за каква намена се користи стиропорот, изо или абсорпциски, нормално заради музички аир треба преклопи каков и акустичен фактор да е во материјалот посреди, иако тоа е импровизација во однос на наменски акустичен сунгер кој би го абсорбирал звукот наместо само да го блокира и одбие, а во кој случај заради ребрата поарна изолација или комбинација врз стиропор е исцел преклоп на картонска амбалажа за јајца каде освен конусната морфологија колку толку и таквата пенаста целулоза има исто своја улога [1][2] иако со фарбање на таблите истата сигурно и се намалува, евентуално ако се оди со широк ербраш а водени бои понив ...

еве убав абер за пин-понг ефектот во концертно место, во студио, дома, значи за попријатно доживување на звукот дефакто треба одреден амортизер освен изолација та некој ќе рече зато доволни се и неколку табли јајца ко и неколку сунгери, што е точно ако имате соодветен спектрометар и експериментирате со позициите на предавател приемник зависно дали просторот е затворен или пак отворен (абер во понатамошниот буил.мк линк) ... единствена кореција во вој абер од линкот би било дека зависно каква густина има сунгерот такви се и изолациските својства, тие вокмен слушалки беа речиси со дупки, додека има сунегери и со 50кг/м3 густина а ко такви посекако ќе имаат поголем R фактор

https://acousticalsolutions.com/how-to-soundproof-acoustic-foam-does-not-block-sound/


ако објектот ет убо изолиран за по дома пр. доволно е уште едноставна акусична морфологија за да извадите максимум од вашетиот домашен аудио систем, посекако не ви треба студиски сетап [1] просто и малку е многу доколку правилно се одбива звукот заради што постои и посебна архитектура за акустичен простор, но лично пример имаше изненадено каква техника има искористено Андреј Дамјанов во Врањанската Соборна Црква, каде во ѕидовите има заѕидано стомни а во плафонот има замалтарено лушпи од јајца, но со оглед дека повеќето не сте волку еко настроени та терајте си новокомпонирано ко што и ви прилега ...

https://www.estel.com/en/product/kite-wall-en/

~


тука можам да потсетам на акустиката на универзална сала, а немам само абер за новата на Филхармонија, Дом на Арм не ни се трудам да барам инфо бидејќи ни за детски приредби ненја бива! незнам во кино салите колку инвентивно терале но очигледно е дека ет вложувано во некаков систем но дефакто далеку од спектакуларен ... добро би било некој да ископа инфо и за ова ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=155690#155690

Акустично решение Уни.Сала диа Мимоза Несторова Томиќ
Edited by Zelenikovo - 15-Nov-2018 at 16:46
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Nov-2018 at 05:50

се прашувам дали амерно се оставени ходниците во Универзална Сала под амфитеатарот за да имаат ефект на дифузер, иако помагаат и стаклата под таваницата, колку од тој аспект може да се подобри акустиката доколку некако се интервенира таму, ништо битно но убо е да се знае!?

https://slate.com/culture/2014/06/the-acoustics-of-eavesdropping-how-curved-ceilings-and-walls-redirect-and-amplify-sound.html

https://asa.scitation.org/doi/10.1121/1.1901908

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/435669-curved-wall-straight-wall.html

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/979102-acoustic-treatment-large-circular-room-made-steel-concrete.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Nov-2018 at 14:16

веројатно иден архи тренд ќе биде акустичен ентериер, односно дифузер орнаментика по внатрешни ѕидови ако не и целосно дифузирани, што можеби бисе постигнало и само со необработен камен ко песочник или пак кој и да е порозен, или пак разиграна камена ѕидарија наместо рамно испеглана, јасно модернизам та тоа може да оди од ребрасто дрво ко ламперија, или пак импровизации од разни современи материјали [1]
швајцарско сирење од кубистички форми онаму каде сакате песна да запеете или чуете [2] при што истата ќе биде мелем за уши но за што ќе треба и стручна помош [3] ме изненади колку чудно минималистичко барокно делува Schroeder quadratic residue diffuser фоткава од едикое студио [4] а по неа diy стиропор инспирација од втората фуснотаhttp://ijiset.com/vol4/v4s12/IJISET_V4_I12_16.pdfBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 24-Nov-2018 at 02:50

и арно ентериерот одвнатре, но што со екстерињрот како до најдобра звучна изолација, бреј попластичен приказ од видеово здравје, повеќе слоен сендич ѕид од различни материјали со различна густина и ето га 0db од надвор и обратно, хм сендвич од стиропор, стакленаволна и тула чунки ќе има најздрав ефект, нтересно ретко некој да размислува како да направи вакумиран ѕид за ваква работа

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-Oct-2019 at 14:59

горе како на најздрав ефект думам фигуративно акустично, додека најздрав еко ефект имаат акустични панели од Коноп, но не само акустични туку и топлински [1][2]

https://www.lenofon.com/en/akustikverkleidung.htm [1][2]

http://lignokustik-int.com/Lenofon_Panels.html

интересна флекси опција и за столбови и за ролетни на прозори


Edited by Zelenikovo - 31-Oct-2019 at 15:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.