build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Звучна изолација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Звучна изолација
    Posted: 18-Oct-2009 at 10:55
Здраво на сите,

Од неодамна се вселив во нов стан во населбата Расадник. Тоа што неможев да го приметам при купување на станот (зградата беше невселена во тој момент) беше слабата звучна изолација во преградните ѕидови помеѓу становите. Поточно, проблемот со звучната изолација е само со еден ѕид, но тоа е ѕидот од дневната соба, соба во која нормално го поминувам целиот ден.
Размислувам за решение на овој проблем... Од информациите што ги добив до сега, разбрав дека со додавање на еден слој стиропор и гипс картон на ѕидот драстично може да се зголеми звучната изолација. Дали е ова точно и дали вреди да се инвестира во вакво решение или постои некое подобро решение?
Доколку некој се разбира од звучна изолација ;-) неговата препорака ќе биде земена во предвид :-)

Поздрав,

Тони
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Oct-2009 at 14:42

Здраво Тони додека да се јават градежниците, еве и јас да фрлам троа масло... според муабетов излегува дека инвеститорот штедел на материјал, но не мора да е тоа случај, некои луѓе едноставно незнаат за или воопшто немаат осет за децибелите со кои се расфрлаат наоколу! да не е без ич порано системски и јас бев во оваа категорија

квалитетна звучна изолација можеш да добиеш и со корпи од јајца, а не само со стиропор, во принцип секој материјал кој има поголема густина, тоа може да биде и гума и шишиња со вода итн. но обично луѓе одат на попрофи пристап па користат акустични пени www.soundprooffoam.com  или акустични плочи en.wikipedia.org/wiki/Noise_control#Materials_used_in_architectural_acoustics  и иако ова со стиропорот и гипс-картонот ќе ти заврши работа, јас мислам дека е можно да ти се јави оросување од влагата по дома, а уште ако користиш и развлажнувач на воздух и ете ти беља без разлика што станува збор за преграден а не за надворешен ѕид... мое е да ти порачам кон оваа комбинација да бидеш внимателен, бидејќи имам видено простории каде ваквиот експеримент скапо ги чинел, си платил и некое време си клател и оп флеки по ѕидои, сепак таму стануваше збор за два надворешни ѕидови од соѕидана тераса - весело објаснето мајтап со стиропор немет! затоа најдобро терај или самос гипс-картон или гипс картон и стиропор но евентуално страничните ивици од додадениов изолациски ѕид да ти бидат отворени како би можел така речи ѕидот да дише, но ова ем на памет говорам немам абер дали ќе спречи сигурно внатрешниот притисок на воздухот да избие понатака а да не се задржи на ѕидот никаква кондензација, ем во таков случај сигурно и пригушувањето на звукот би се намалило!?

еве нешто демистификација на процесот и материјалите...  со проблем од ваков тип досега имам искуство со корпите за јајца, но студиски и гаражно, и бар знам дека акустички имаа ефект каков таков, па и изолациски, но ете во линков тоа се наведува како промашување http://www.soundproofing.org/infopages/myths.htm а еве и чаре http://www.soundproofing.org/infopages/apartment.html   www.soundproofing.org/infopages/faqs.htm
во основа тебе ти треба дебел преграден ѕид и пријатно http://en.wikipedia.org/wiki/Party_wall  дали тоа ќе го изведеш со ѕигла, гума, пена или гипс-картон тоа е веќе твоја работа, имај прдвид дали сакаш истиот материјал утре со себе да си го собереш, трајно да го оставиш или пак со него привремено да отстраниш некаква галама...

колку што гледам кнауф преградниот ѕид има Коефициент на звучна изолација од 55dB www.knauf.com.mk/pdf/prospekti/KNAUF-Story-br4.pdf и имајќи предвид дека веќе имаш помеѓу еден ѕид од шуплив блок чиј коефициент на звучна заштита е ~36dB,  со се' кнауф преграден ѕид би требало да добиеш задоволувачка редукција на комшиските звуци! што мислам пак ќе ти биде малку доколку сакаш херметички да се изолираш од комшијата, за такво нешто нарачај им да ти склепаат 2 во 1 кнауф ѕидови и слободно уживај во тишината!

а сега нека се јават и оние кои имаат искуство со кнауфот и нека фрлат нешто повеќе инфо, патем кнауф ѕидот и онаа комбинација од гипскартон и стиропор не се ист муабет, кнауф пијано плочите не одат со стиропор http://www.knauf.com.mk/suva_montazna_ploci.htm  и на крај фрли абер како ти зилегла математиката и заштитата! 

Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Oct-2009 at 08:40
Фала Max за исцрпниот одговор... Имам време до следната пролет да подсоберам доволно информации, па ќе преземам нешто...
Не е страшна бучавата, се живее и вака, ама малку е creepy. Седиш во дневна, гледаш филм и ја слушаш комшиката како збори на телефон. Да бидам попрецизен, слушаш се што таа збори по телефон
Инаку, преградниот ѕид е обична цигла без изолација. Од другата страна на станот (спалната соба), ѕидот е далеку поквалитетно направен и нема проблем со звучната изолација.
Ќе ги разгледам производите на кнауф. Фала за линкот.

Поздрав,

Тони
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Oct-2009 at 08:23

Тони чоечки е да помогнеш, ем вака и јас си расчистив некои стари но и си наметнав некои нови дилеми очекував некој дека ќе се јави за стаклената волна како звучен изолатор да фрли нешто инфо, но додека да дочекам да напоменам дека ова можеби е најидеална комбинација со стиропорот единствено да се припази дали би можела да има штетни последици евентуално по здравје, кои кај денешниве камени а не ко порано стаклени волни се колку толку редуцирани http://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_wool#Safety_of_material

Подобрувањето на звучната изолација на потконструкцијата зависи од растојанието меѓу ѕидот и Ригипс-плочата, како и од масата на Ригипс-плочата. Веќе со мало растојание и Ригипс-плочата се добива подобрување од 15 dB, што одговара на трострука звучна заштита на некој градежен елемент без потконструкција. Потконструкција. За изолација на шупливиот простор се ставаат исклучиво изолациони материјали кои апсорбираат звук, како што е на пр. минералната волна. Со подобрување на потконструкцијата односно со roofing-изолационите плочи вредноста на подобрување го означува звучно-техничкиот квалитет на потконструкцијата. Таа покажува подобрување на мерката на звучна изолација Rw без разлика на надолжното простирање на звукот. Можното подобрување на звучната изолација меѓу две простории изразено со разликата на нормирани вредности на бучава Dn, T, w - зависи од надолжното простирање на звукот на страничните делови на градбата. Ефектот кој може да се постигне со допочнителното изолирање на преградните елементи меѓу две простории зависи од влијанието на самата преграда на пригушување на ширењето на бучавата меѓу нив. Доколку масата на преградниот елемент е мала, а звучната изолација преслаба, ширењето на бучавата ќе биде толку големо така што изведбата на потконструкцијата и вградувањето на изолатор сигурно ќе ги подобрат неговите заштитни својства. Масивната и добро изолирана преграда има незначително влијание на директното ширење на звукот меѓу просториите. Звуковите најмногу се шират преку соседните елементи споени со преграда. Во тој случај со потконструкција се изолираат соседните делови на зградата. http://www.rigips.com/web/mk/prodsys/wand/wand_rightnav/wand_wandbekleidungen_3.php
сака да каже бадијала ставена добра изолација на цел ѕид ако споевите по краевите се заборавени или преградниот ѕид целосно не е покриен!?

и покрај теоретски канцерогениот потенцијал, на нет прилично ја фалат продавачите како ефикасен звучен изолатор во комбинација со гипс-картон Стаклена волна Ursa за сува монтажа на преградните ѕидови - http://www.ursa.com.mk/faq.html  според ова што го велат дека со неа се постигнува еднаква или подобра звучна изолација во споредба со до 10 пати потешки масивни преградни ѕидови, морам да кажам дека е идеален изолатор, сепак не е се така розево, доколку се јават пукнатини а ќе се јават кај неа со време бидејќи се рони, индексот на редукција воедно и ќе се намалува, сепак најмалку десет години нема фрка! 

патем

Сувото малтерисување не е погодно за поставување на влажни ѕидови како и за подобрување на топлотната и звучната изолација. http://www.rigips.com/web/mk/prodsys/wand/wand_rightnav/wand_wandbekleidungen_1.php

~

малку поинвентивен пристап за херметичност е вакумиран ѕид ова мислам ретко дека некој ќе го најде или пак изведе кај нас, но ете како комбинација не е лошо да се има во предвид, со оглед дека во вакум звукот не патува! и истава комбинација претпоставувам може да се постигне со пластични шишиња (коцкасти 5л) или по мерка скроени пластични ѕидови од кои ќе може да се извлече воздухот... ова би одело во комбинација за и со шишекуќите, единстевно е прашање колку ваквиот простор е безбеден за престој www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=41&PID=13400#13400

For sound vibrations to travel, there must be a medium (in space, as the cliché has it, no one hears you scream). A vacuum, therefore, cannot transmit sound. We know that air transmits sound with reasonable effectiveness, and because of its low mass it does so over a large band of frequencies...
...We established earlier that sound will not travel through a vacuum, and possibly you are wondering whether we could use a vacuum to isolate a room acoustically. In actual fact that is not practical, for a reason that will become evident. Let us suppose that we build a wall panel whose inner and outer surfaces are separated by an evacuated space:
The vacuum itself will achieve (if it is total) 100% blockage of sound at all frequencies. However such a panel is not practical for a reason that becomes evident if you look closely. The materials separating the two panel surfaces, top and bottom, are made of solid materials. Acoustic energy will be transmitted through those materials, bypassing the evacuated space.
Here we have another principle of soundproofing: isolation is of little use if it is not total. A truly soundproof wall with even a small leak in it is not soundproof at all.
As you can see, stopping the transmission of sound is not going to be easy.
  Actually setting up a vacuum inside a wall would, in any case, be quite expensive, and, what is worse, the vacuum panel would be fragile, prone to failure from the smallest leak..... www.uhfmag.com/Issue63/soundproofing.html
поентава на чоекот му е на место, но немал предвид дека приближно добра алтернатива се пластичните шишиња, кои во случај да се коцкасти туби, а воедно и споевите помеѓу нив се затворат со силикон или катран, можно е да се добие простор блиску до звучна херметичност, каде сепак дел од вибрацијата ќе се пренесе врз самата пластика, но и доколку се внесе вентилација, а мора, во никој случај коефициентот нема да биде максимален... сепак вакумираните прозори обезбедуваат колку толку подобра звучна изолација од обичните...

дополнително корисни линкови на оваа тема 

http://www.ourproperty.co.uk/guides/how_to_soundproof_your_house.html

http://www.home-studio-recording.com/soundproofing-materials.html

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=471

http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_Reduction_Index

http://www.soundproofwindows.com/faq3.html

http://www.soundstop.co.uk/Glossary.php


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Oct-2009 at 09:58мал лапсус горе, треба да оди стаклена волна и гипс-картон, а не стиропор!

а добро баш ме интересира, стаклената волна нема ли да го направи истиот проблем како стиропорот околу здражувањето на влагата? сепак стаклената волна логично е да ја впие, со оглед дека нема таква густина како стиропорот, но дефинитивно нема да ја пропушти!? овие на урса ете демек биле хидрофобни, но ајде и да е така, тоа него решава проблемот со внатрешна кондензација... 

за да биде појасно еве еден подетален текст, каде се посочува изолирање само од надворешна но не и од внтрешна страна, особено не за надворешните ѕидови, додека за преградните навистина немам претстава колку ќе бидат погодени, сепак разликата на притисокот во две различни соби може повторно да предизвика оросување т.е. кондензација, која и не боли глава кога е на голомалтарен ѕид, но на гипс-картон мислам ептен ќи си изаби флеки...

...

KONDENZACIJA VODENE PAREVanjski građevni dijelovi zgrade (zidovi, podovi, krovovi) bez toplinske izolacije ne zadovoljavaju tehničke propise u pogledu kondenzacije vodene pare i sprječavanja nastanka građevinske štete. Vanjske građevne dijelove grijane zgrade treba toplinski izolirati najmanje toliko da zbog kondenzacije vodene pare nastale difuzijom unutar građevnog dijela ne nastane građevinska šteta, a isto tako da temperatura unutrašnje površine građevnog elementa bude viša od temperature rosišta zraka u prostorijama (100% vlažnost), a poželjno je da radi sprečavanja razvoja mikroorganizama ne prelazi niti razinu od 80% vlažnosti na unutrašnjoj površini građevnog elementa. Zimi, u grijanim je prostorijama parcijalni tlak vodene pare veći od parcijalnog tlaka vodene pare vanjskog zraka. Vodena para zato prelazi iz područja višeg u područje nižeg tlaka vodene pare. U slučaju nedovoljno toplinski izoliranih vanjskih zidova ili stropova, u kontaktu ohlađene unutrašnje površine s toplim unutrašnjim zrakom vodena se para može kondenzirati na unutrašnjoj površini građevnog elementa (površinska kondenzacija). Kod nepovoljnog pozicioniranja toplinske izolacije, s unutrašnje, toplije strane zida ili stropa prema negrijanom ili vanjskom prostoru, moguća je i pojava kondenzacije vodene pare unutar konstrukcije. Pri tom nastaju građevinske štete i unutar građevnog elementa (truljenje, navlaženost slojeva, opadanje toplinsko izolacijskih svojstava). Difuziju vodene pare i unutrašnju ili površinsku kondenzaciju treba proračunati za svaki grijani građevni dio zgrade koji graniči sa vanjskim zrakom ili negrijanim prostorom. Kada je površinska temperatura zida/stropa niža od temperature točke rošenja zraka u prostoriji, već i za minimalno povećanje vlažnosti iznad normalne na površini se u dodiru sa toplim i vlažnim zrakom iz prostorije kondenzira vodena para i nastane kondenzat. Taj problem je posebno prisutan kod toplinski neizoliranih područja u vanjskim obodnim pregradama, takozvanim konstruktivnim toplinskim mostovima (primjerice: toplinski neizolirani armiranobetonski serklaži u zidovima od blok opeke). Na ovaj proces utječe i prozračivanje prostorija. Česti su slučajevi ugradnje PVC ili metalne stolarije koja ne zadovoljava propisima glede dozvoljenih izmjena zraka. Posljedice su dobro poznate, ali često nisu prepoznate. To je nastanak mikroorganizama (gljivica i plijesni), bubrenje i otpadanje boje i žbuke sa zidova, nedozvoljeno vlaženje građevnog elementa. U ovakvim mikroklimatskim uvjetima boravak je u prostorijama nezdrav i neudoban. Razlog za nastanak površinskog kondenzata, pa tako i razvoja mikroorganizama su građevni vanjski elementi nezadovoljavajućeg toplinskog otpora, toplinski mostovi, nedovoljno izolirani ili neizolirani betonski nadvoji iznad prozora, stupovi na uglovima zgrade, serklaži, vijenci, a pogotovo istake balkona i zidova i dr. Kad jednom nastanu, gljivice i plijesni ne mogu se trajno ukloniti bez dodatne toplinske izolacije vanjskih građevnih dijelova zgrade. U takvim je slučajevima toplinsku izolaciju potrebno ugraditi sa vanjske strane....

http://www.novolit.si/hr/toplota.html

 

 да е пак иронично шиткачите наголемо и упорно обратнотото го тврдат!?

Kod spoljašnjih zidova sa termoizolacijom na unutrašnjoj strani zida staklena, vuna je takođe idealan materijal, naročito kada je završna unutrašnja obloga, gips kartonska ploča, lamperija, itd. Ovde se mineralna staklena vuna (u rolnama i/ili pločama, proizvedena prema dimenzijama širine između profila na koje se postavljaju gips-kartonske ploče), lako razvuče na odgovarajuću visinu, i stoji bez ikakvih dodatnih ankera – samonosiva je, ukoliko se koriste preporučeni odgovarajući materijali. Ovim se štedi vreme, materijal (nema škarta), a lakoća ugradnje je očigledna prednost.

www.buildmagazin.com/index2.aspx?fld=tekstovi&ime=bm0746.htm

ајде домакини поделете некоја информација за комбинацијава гипс картон + камена волна!
Sound & place: Considering sound in urban development projects – David Prior - http://www.rudi.net/node/21415

Edited by Max - 17-Feb-2012 at 16:37
Back to Top
georg_marija View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote georg_marija Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Nov-2009 at 12:30
Здраво Тони,
За жал, и јас го имам истиот проблем Wallbash. Купив нов стан и откако се вселив се испостави дека звучната изолација е многу лоша. Ме интересира дали превзеде нешто и ако веќе нешто си направил  дали се покажа како добро решение?
Поздрав, Марија
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Dec-2009 at 01:03
Отиде темава во друга насока, термо бариери , оросување... темата е звучна изолација со соседод, значи загреан стан.
 
Наефтино дирекно залепи ~5 см стиропол и пластифицирај, поскапо и поефикасно ако има воздушна шуплина, т.е. метална конструкција за гипс картон (може внатре тервол) , гип картон и повторно стиропол.
 
И може Нова Година да слават комшиите Cheers
 
П.С. Но знај идеално нема, подот повторно ке пренесе доста од ниските тонови.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Jan-2011 at 13:29
Nova sum na forumov. Da se prijavam me natera makata.
Samo 6 meseci ziveam vo nov stan vo Rasadnik i veke razmisluvam da go prodadam. izolacijata ne da e ocaj-nemam zborovi. koga se tusiraat ili pustaat voda vo wc, vo spalna imam oset ko da sum na Nijagarini vodopadi. Spalnata mi granici dnevnata na komsiite, koi so malo dete od 4 godini si igraat i vriskaat barem do 00.30 sekoja vtora vecer. Onoj nad mene aj sto na 3 meseci pravi po edna zabava posle koja pola komsiluk go pcue, odi kako da ima tegovi na nozete i mislam pola zgrada ja budi so vlecenje stolovi i so odenjeto koga se pribira vo 4-4.30. a ako posle toa e raspolozen za intimni momenti-e tek togas prosti se od ponatamosno spienje posto od zadovolstvoto na devojkata se nema raat bar pola saat.
kukniot sovet se ograduva od opomeni zaradi zacuvuvanje na dobrososedski odnosi.jas tropam ama ne mi ja sfakaat poentata.nekogas sabajle koga se budam pustam muzika da gi pozdravam.znam deka e nekulturno ama za zal od gradski maniri i obziri si go izvlekov podebeliot kraj i ziva nespana i skroz nervozna doagam na rabota.
citav po forumive deka e skoro nevozmozno da go izoliram tavan, baska i nemam visina (2,65).
moze li da mi dadete nekoja ideja kako barem malku da ja namalam bukata sto od cekorenje, sto od galama od dragive komsii?
fala. 
Back to Top
lakilu1754 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lakilu1754 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Jan-2011 at 15:38
Zdravo na site .Ve sledam iskreno veke podolg period i iskreno ne pocistvuvav potreba da stanam clen so ogled deka sum samo iskren ljubitel na arhitekturata ( po profesija ekonomist ).Megutoa posledniot topic od edikojsi za bukata i te kako me isprovocira.
I jas kako i taa zhiveam vo edna od novite zgradi vo Rasadnik i moram za zhal da konstatiram deka apsolutno VOOPSHTO ne e vodeno smetka za izolacijata , se slusha bukvalno SE. ,so stoa shto jas ja  imam taa " SREKA " da zhiveam na potkrovje pa osven pticite nad mene  drugo ne slsuham nishto  Yes. Pokraj izolacijata koja e NULA , ne e vodeno smetka i za ostanatite raboti vo zgradata kako na primer shtekerite, slavinite, sijalicite apsolutno se e FUSHERAJSKO a zamislete seto ova spakuvano vo cena od 1050 EUR za m2.

"Dali e vo ovoj sluchaj muabetot KOLKU PARI TOLKU MUZIKA " po se izgleda site dzabe " VEZEME"

Pozdrav
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Jan-2011 at 15:49
Па вакви случаеви кои зачестуваат се надевам дека ќе влеат многу повеќе памет при купување станови и освен квадратура редно време е да помислиме и на други параметри околу греење изолација како е изведена целата зграда, реномето на фирмата и слични работи кои веќе редно време е да станат битни. Некако мислам дека премногу си го сваќаме тоа како да наше е да не интересира само кавдратурата, а сите други параметри до "фул опрема" како да безмалку се законска обврска на изведувачите. Ако некогаш изградбата на државни станови довела до ситуација да безмалку заборавиме дека може да постојат и станови без изолација, без паркинг, без парно и слично, не значи дека денеска не треба да почнеме да не интересираат и овие работи.

Често се случува луѓе да купат стан, па после тоа општината да биде "должна" да им обезбеди паркинг, па некој друг нешто друго да треба да им обезбедува.

---------------- Да не ме ставите лакилу и едикојси дека ова нешто за вас лично се однесува, ова предходново, но сега незнам што дурго да кажам освен да размислувате за некакви изолации и реновирања. Изведувачот не е должен да ви обезбеди по дифолт квалитетен стан. Ако сте прашале и ве излажале, тогаш тоа е измама и се одговара, но ако сте купувале квадратура, тоа и сте добиле квадратура. Не знам дали некои од многуте вакви станари низ Скопје размислувал за тужење на инвеститорот мислејќи дека по дифолт станот мора да е квалитетен, иако сметката за изолација е многу помала од парите и живците по судови. Според мене сега пост фестум само реновирање со изолација преостанува.

Edited by lslcrew - 14-Jan-2011 at 15:52
Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jan-2011 at 15:29
Jas sum od taa koja ja izlazale a gledam deka ima i drugi. ama posle desetici videni losi (vo smisol na raspored) stanovi i so nereseni imotno-pravni odnosi, konecno najdov nekoj sto mi se dopaga, renometo na firmata ne bese loso, kako i mislenjata/iskustvata na vselenite komsii. sto e tuka e, rabotava e kako i dali moze da se podobri.
se obrakam so prasanje do onie sto znaat:
- kako moze izveduvacot da ne e dolzen da mi obezbedi po difolt kvaliteten stan osobeno od aspekt na izolacija? verojatno postojat regulativi vo drzavava sto mora da se zapazat, a dali se zapazile e drugo prasanje. ako resam da tuzam dali toa treba da bide izveduvacot ili nadzorot sto dozvolil takva izvedba?
- izolacijata prema sosedniot stan moze i ke se resi, ama znae li nekoj kako bi se resila izolacijata kon tavanot? investitorot tvrdi deka ima plivacki pod koj bi trebalo da ima kakva takva izolacija. kako ke dokazam deka nema? od druga strana visinata e cca 2,64 i mnogu ke se smali prostorot ako stavam dodatna izolacija. a osven po podot zvukot se siri i niz ventilacija, cevki i zidovi i imam citano deka tesko bi dobila nekoj benefit.
ajde nekoj od moderatorite pomognete so sovet.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Jan-2011 at 23:27

Па јас би препорачал на ѕидовите кој граничат само со ѕидовите на комшиите, помеѓу вашите станови да ставиш гипс картон со изолација од стаклена волна (тервол) или индустриска плута.

Проблемот може, само  делумно да се ублажи со постовување на спуштен плафон од 7 цм со слој на звучна изолација на следниов начин:
1.алуминиумски профил d= 5 cm на кој претходно ке биде поставена гума d=3- 5 mm прицврстена за плафон;гумената трака служи да ги намали вибрациите,а со тоа и звукот од горните простории,
2.потоа поставете гипс картон плочи а внатре просторот пополнете го со термо-звучна изолација. Може тервол, стиропол или плута
3на места на поставената светилка постави даска од d= 5cm на која шпосле ке се прицврсти лустерот или плафоњерката
4.сето тоа изглетувај го и исфарбај.
 
или уште
1- вгради плута во подот на комшијата а кај тебе на ѕидовите
2-користи индустриска плута
3- киднапирајте го комшијата а после насилно вградете му плута во подот.....
4- правете толкава бука за после комшиите да почнат да се изолираат од вас... biggrin.gif">
 
а еве и нешто литература за да го простудирате и како да му пристапите на проблемот
 
или пак да употребиш полиуретанска пена помеѓу гипс картонот и плафонот-ѕидот
 
па со среќа


Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Jan-2011 at 08:47
Baze fala na sovetite, ke gi razgledam podetalno.
Inaku go delam tvoeto mislenje za sovetot 4, odn vreme e i mene da me cujat onaka kako sto gi slusam jas niv.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Apr-2011 at 10:48

Ме интересира дали некој знае колку е препорачаната дебелина на внатрешен преграден ѕид помеѓу 2 соби? Пријател еден ми спомна дека постојат блокови од 12, 16 и 25 сантима и дека колку подебел толку подобра звучна изолација. Ме интересира, дали некој има искуство со звучна изолација помеѓу две соби и дали вреди да плаќам за подебели ѕидови или и 12ка би завршила работа? Се работи за ѕид помеѓу детска и дневна соба.

Ги прочитав и советите од Баже, па ме интересира дали можам да вградам плута на 12ка тула, па после да глетувам и која би била цената на плуатата и дали таа се монтира врз малтерот или може директно на цигла?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Apr-2011 at 11:12
Звук спречува поголема маса >>> подебел ѕид, подобра звучна изолација...за разлика од термиката која се спроведува и со полесни материјали со помал пресек...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Apr-2011 at 11:25
Originally posted by Dave Gahan

Звук спречува поголема маса >>> подебел ѕид, подобра звучна изолација...за разлика од термиката која се спроведува и со полесни материјали со помал пресек...
Дали значи тоа дека е подобро да ставам ѕид од полна тула?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Apr-2011 at 12:28
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Apr-2011 at 12:32
Одлична анимација Владимир. Благодарам
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Apr-2011 at 14:50
Прееска пишав, ама нешто се деси со форумов...не е битно...
На сликава горе е фасаден сендвич ѕид...а колку што гледам ти треба звучна изолација меѓу две простории....

Ако си во фаза малтери, цигли, прљавштини, според мене најдобро е да цепаш ѕид со полна тула, а за дебелината да не шпекулирам, затоа што не знам колку простор имаш...ако не ти се упропастува паркет и не ти се праи голем хаос по дома, сигурно се добри решенијата што ги има погоре во темава(со плута, тервол исл.)...проектански, преграден ѕид во стан не се става со поголема дебелина (обично 12cm) затоа што би било нерационално, ама ако инсистираш, никој нема да те спречи...

Нормално, квалитетот на вратите и прозорите по дома е исто битен за добра изолација...денешнава столарија, посебно внатрешните врати во поголем процент се вградуваат врати со „картонски“ крила што уште ако не дихтуваат убаво џабе е ѕидната изолација...

И зависи од комшиите нормално...до скоро во зградата до мене и над мене живееа пензионери и живеев во заблуда дека зградата е градена во најдобри времиња (70's) и нема никаква мака со овие проблеми....а сега се некои со мали деца и се мислам каде да се отселам или да ставам некаква изолација - на комшииве им ги знам сите муабети (сигурно и тие моите)...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Apr-2011 at 15:00
Сум во фаза на комплетен ремонт на дел од куќа (со 3 стана), па ќе правам нови ѕидови со сите „прљавштини“. Значи тула, малтер, глетување. Врати директно помеѓу двете соби немам па се надевам ќе обезбедам доволно тивка детска соба (и обратно кога децава ќе прават журки).
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.