build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Звучна изолација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Apr-2011 at 12:56
идеална звучна изолација - студиски сунгер, проверете си во продавнизи за музичка опрема! (да немате влага)

после тоа фасаден стиропор мин 5см

и на крајот Тервол Исклучиво камена волна 5цм


нормално подебела изолација подобро, но губите внатрешен простор
Back to Top
Mr.White View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.White Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Jun-2014 at 00:27
Nov sum na forumov no ve sledam podolgo vreme. Sega treba da pregraduvam stan ( da go odelam so pregarden zid od drug stan)Razgovarav so majstori i mi predlozija da postavam Ytong blok 25cm pomegu stanovite.Dokolku nekoj ima mislenje ili iskustvo neka pise.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Jun-2014 at 00:47
Ytong е интересен, немам искуство со него но знам дека е нешто слично на сипурексот. Сипурексот е добар и звучен и термички изолатор па по тоа што знам дека Јтонгот е усовршен би требало да е уште подобар.
Идејата за преградување со ваков блок не е лоша иако постои и решение со тули/цигански цигли (се извинувам не сакам да навредам никој но само вака ги знам) кој би требало да ги вкрстуваш и да направиш двоен ред.
Потоа би било добро да се измалтериса или пак да се направи со гипс картон и една мала изолација со стиропор и тервол (за подобра звучна и термичка изолација помеѓу двата стана).
Back to Top
soundproof View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote soundproof Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Oct-2014 at 11:55
Би сакала да прашам за совет во врска со проблем со звучна изолација - се работи за ѕид помеѓу два стана, кој одвојува спална соба (мој стан) од купатило (стан на соседите). Видов некои веќе постирале на темата меѓутоа нема одговор дали нашле соодветно решение. Имате ли некаков предлог или совет?
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Oct-2014 at 11:14

се што е понапред постирано е издржано, а доколку очекуваш некој да каже да мене ми успеа тоа е релативно, пред се заради цената лично немам дилема што би употребил ко во твојот случај, но прашање е што доколку човек нема камен за сунгер ил стаклена волна и гипс картон

лично би одел до Силек-сунѓери и би побарал најгусти блокови сунгер 35кг/м3 плус со дебелина пример од 30 см, работат и по нарачка ем кроејат и заоблувања за иста цена итн. тоа не е акустична-пена но дефинитвно добра импровизација, поентата е дека сама можеш да си наредиш блокоите ем ќе бидат и мобилна опција а капак ќе добиеш херметичност - поефтино и помеко здравје иако далеку од еколошка опција [1][2] во категорија со стиропорот само што истиот нема некоја редукција на звук, поеколошка варијатна се ето целулоза или плута иако плутата е прилично скапа [3]

http://soundproofingapartment.us/exterior-soundproofing/cork-for-soundproofing.html

http://www.tasconindustries.com/CelluloseVsFoam.html [1][2]

терајте класично за да не се пцуете после иако и кај класичниот пристап ќе чешате глата, веројатно чешел ќе биде муабетот со сунгер од силекс и евентуално цврста-ситна метална мрежа за да го фиксира за ѕид а на која може да се закачи накнадно картон ко тапет [1] или уште подобро мурал [2] за оние пари кои ќе ги расфрлате во спротивно по мајстори и материјали

http://supersoundproofing.com/forum/index.php?topic=119.0

http://www.futureproducers.com/forums/production-techniques/studio-design-acoustics/acoustical-foam-rip-off-473915/http://www.drummerworld.com/forums/showthread.php?t=94307

http://emiter.com.mk/kniga_poveke.php?kniga_id=9Edited by +Protagorist - 01-Nov-2016 at 20:46
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
mikipanda View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mikipanda Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Oct-2014 at 10:28
Имам соба што е на прометна улица и сакам да ја заштитам звучно и термо.
Како е ситуацијата (ова е нова зграда): надворешниот ѕид е блок 16ка, од надворешна страна термофасада со 8ца стиропор, а од внатрешна страна гипс картон 12ка (лепен, без дополнителна изолација помеѓу блокот и гипс картонот.
Дограмата ќе ја менувам, ќе ставам нови ПВЦ прозори со 3 стакла.
Е сега прашањето е како да си го решам проблемот без да изгубам многу простор затоа што ќе се работи од внатрешна страна.

Најмногу од луѓето што се консултирав ми кажаа да ставам тервол 10цм и дупли гипс картон. Ми кажаа дури и на веќе постоечкиот гипс да ставам уште еден, потоа тервол 10цм и на крај дупли гипс картон 12ка. Имаше и совет да се искрши постоечкиот гипс, да се стави кошулица на ѕидот (да се пополнат празнините) и потоа да се стави тервол 10ка и дупли гипс картон (дали вреди да се крши веќе постоечкиот гипс).

Е сега секој совет е добредојден.
Back to Top
mikipanda View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mikipanda Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Oct-2014 at 10:30
Добредојдени се и совети од каде да набавам материјали (тервол, гипс картон ...)
Back to Top
GreenRoot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GreenRoot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Oct-2014 at 20:36
Здраво

Гугл и маката ме донесоа на овој форум. Практично мојот проблем е сличен на многумина на темава.
Живеам во еднособен стан, 30-35 квадрати незнам точно, и сварно кога ја граделе зградата се штедело на изолација.

Страничните зидови ми се чини дека се Океј, но затоа горниот и долниот (таванот и подот) се мизерија. Кога комшијата чекори над мене секогаш го слушам. Кога оди да моча во вц буквално слушам како да сум под водопад, а да не зборувам за туширање и пуштање вода.

Меѓутоа би поминал преку сево ова да немав куртон од комшија под мене. Јас сум на втор спрат, а на прв и приземје во неколку стана живеат Џупци и по цел ден пуштаат гласна музика. На лето буквално не се трпат, вратите и пенџерите отворени, буферот на тераса и цела зграда ечи.
Пробав да се разберам ко чоек, не делуваше, пробав да се разберам ко гнаса пак не делуваше. Едноставно со некои луѓе не може да најдеш решение.

И како краен чекор ете ми останува изолацијата.
Нешто интересно начекав на телевизија пред некој месец, т.е на Дискавери.
Се работи за звучен материјал, сличен на ткаенина. Се витка како тепих и се лепи на зид. Дебел е неколку милиметри, а има моќ да го пригуши звукот на најмоќната труби кои ја користат американските железничи.
За да бидам подобро сфатен, во соба со таква изолација буквално може да се одржува концерт, а надвор никој ништо да не слушне.

Има некој повеќе информации за ова и дали е достапно во продажба за обичниот смртник? Претпоставувам цената ќе биде лудница но добро е да се знае.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Oct-2014 at 21:29
за таков материјал информирај се по радио,музички и тв студија низ државава кои така ги изолираат студијата.одај од едно до друго радио,тв,...и барај некој доволно добар да ти кажи од каде ги набавиле изолационите материјали.

мислам дека СИТЕЛ би ти помогнале најмногу бидејќи тие се под стадион
Back to Top
GreenRoot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GreenRoot Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 30-Oct-2014 at 21:36
Ме чуди тоа што на темава беа наведени многу опции а небеше наведена таа што јас ја спомнав. Веројатно дека е слабо или воопшто не е достапна во Македонија и е премногу скапа.

Back to Top
anibog View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote anibog Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Oct-2014 at 15:31
еве некое ресение за звучна изолација http://v-p.mk/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8/%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B0/%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%80%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B0/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Oct-2014 at 18:08
користи го `копчето за линкови`,полесно е

линк
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 01-Nov-2014 at 16:57
Originally posted by GreenRoot

Ме чуди тоа што на темава беа наведени многу опции а небеше наведена таа што јас ја спомнав. Веројатно дека е слабо или воопшто не е достапна во Македонија и е премногу скапа.недостапноста во македонија но и неинформираноста кај изведувачите се едни од главните причини.

Кога градев куќа, многу бргу се откажав од повеќето мои идеи кои не беа од арминран бетон, малтер, гипс картон и сл. Не дека не е возможно но човек мора да има повеќе трпение/време/пари.

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 01-Nov-2014 at 23:03

пополека ги сотревте неимарите, небаре во комшилук е поарно!

pbanks пријателе ти си се откажал зошто немало кој да те куражи кај нас потребно е волја односно инает, а не дека нема нешто што е неизводливо

GreenRoot прво дај некаков линк, дај слика бар, па после коментирај, да видиме што тоа има другде бар ето во Словенија па и Грција, не дека кај нас се е на лагер напротив, но вакви резигнации звучат потпросечно! мислам дека не е проблем дали и како може нешто да се набави и кој да го опраи, проблемот е што ретко кој дава гаранција е тука веќе каскаме, просто стравот за професионализам со се сите ризици ги држи нашите неимари на кусо сиџимче, а дали овој тренд во догледно време ќе се смени тоа е друга приказна!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Nov-2014 at 23:45
Не велам дека е поарно во комшилук. Само велам дека „дискавери“ решенија се често недостапни кај нас.

Секако ако човек има инает, време, пари се е можно, но лесно достапната понуда а „класична“.

Еве јас имам еден бениген проблем. Ме вади од кожа огледалото што се замаглува, неможам да се избричам како човек. Мислев дека отворен прозорец ќе биде доволно но ништо од тоа. Не сакам да го бушам ѕидот и да вградувам вентилатор.

Едно од решенијата се влошки со греачи кои се поставуваат позади огледалкото и работат на струја. Ефектот е како жиците на задното стакло во колата.

Такви греачи кај нас ниту во комшилук нема ни за лек, луѓе ме гледаат бело кога прашувам.

Офтопик овдека, но...
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 02-Nov-2014 at 14:48

pbanks за огледалото абер фрлив во нишката Стакло, до душа немам појма како што со тие фолие, но по инрција побарав, а знаејки дека постојат хидрофобни фолии ко она титаниумските за надворешни прозорци но кои се активираат на ув-спектар одноно прикладни се само за на надворешни прозори, додека ова е веќе друго!

~

а што до комшилук тоа чисто го потенцирам колку да сконта народ дека од куквмјавчење нема фајде, небаре ако постојано е депре поарно ќе му биде, на сите им велат бреј бидете оптимисти што ве кошта итака и вака сите сте гости на овој свет небаре вечно ќе глават тука па ај дај барај перфекционизам

од овој аспект и разгаламени комшии се уба работа, не дека ги немам, ем и јас некогаш сум бил апла самобендисан, иако ко што гледам народ милува херметичност тогај правец в село доколку в град ви скубнал мирот, иако и на село не се наоѓа лесно куртул но далеку од тоа градскиот панаѓур!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
GreenRoot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GreenRoot Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Nov-2014 at 00:57
Originally posted by +Protagorist


пополека ги сотревте неимарите, небаре во комшилук е поарно!

pbanks пријателе ти си се откажал зошто немало кој да те куражи кај нас потребно е волја односно инает, а не дека нема нешто што е неизводливо

GreenRoot прво дај некаков линк, дај слика бар, па после коментирај, да видиме што тоа има другде бар ето во Словенија па и Грција, не дека кај нас се е на лагер напротив, но вакви резигнации звучат потпросечно! мислам дека не е проблем дали и како може нешто да се набави и кој да го опраи, проблемот е што ретко кој дава гаранција е тука веќе каскаме, просто стравот за професионализам со се сите ризици ги држи нашите неимари на кусо сиџимче, а дали овој тренд во догледно време ќе се смени тоа е друга приказна!


Ќе си пукам во колено!!! Саат време пребарувам и никако да најдам ни видео ни слика.
Шоуто не беше на Дискавери, туку на Нешенл Географик и се вика showdown of the unbeatables.

....

Али на крај делумно ми се посреќи. Ја најдов епизодата јеее Само имат еден проблем, не е достапна да се гледа во Македонија. Ако некој сака да погледне мора да се поврзе со Американско прокси/внп.

Линк до видеото: http://www.youtube.com/watch?v=lvhXqYWyOlU
Noise abatement material goes up against the world's loudest train horn. A powerful vacuum assisted climber is pitted against a champion rock climber. The world's hottest blowtorch goes up against a chainsaw that can cut through stone and steel.Noise abatement material goes up against the world's loudest train horn.

Нас не интересира болдиранито дел, другите прескокнете ги.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Nov-2014 at 02:41

dobro be GR ti vo koleno serijata shto nemoesh da ja najdesh bar nemoj u glava ako materijalov e prototip ili pak seushte e vo eksperimentalna faza, taman dodeka dojde i bo Evropa tvoite vnuci od nego da imaat fajde

zatoa opushteno ili prilagodi se na situacijata ili najdi soodvetna zamena, dal kje bide toa vakumiran dzid ili nekoe drugo parche materijal toa i tolku ne e bitno, pred se mirot i spokojstvoto izvira od nashite glavi, pr. so malku ologosena meditacija kje mozes i na zurka da dremesh opushteno duri i na pred pred kutii - dobro da ne se visokotonci za da ne prokrvarish od ushi

...

mozam da posocham deka jas si nemam tolku maka so zvuchna izolacija, no imam so ushte pobeter t.e. niskofrekvetni branoi elaborirano vo nishkata za el.mag.zrachenje

i dodeka da postavam faradeev kafez na kukjata ili bar vo sobata kade pretezno go minuvam vremeto dodeka sum doma, stignav do revolucionerno chare t.n. Smirenoumie - neli ko shto velam gore spokojstvoto izvira od nashite glai iako dokolku chovek ima nemir v srce i strav vo petici teshko i izvorot da se izbistri makar instalirale vo nego i rechna pumpa

da ne bide bez ich edno dve tri godini ziveam so vakvata okolnost i direktno i indirektno, no tek koga reshiv deka za ova treba da progovoram glasno kaj odgovornite e' tek togash intenzitetot smeni frekvencija ta sega iako se przam bar toa ne e na skara zatoa pred da se zgnete na ekstra troshoci ili dislokacii prvo videte shto moze da se napravi ko kompromis so komshiiite, a potem tuka e i opshtinata i regulativite za decibeli bilo toa ulichni ili stanarski, duri so ulichnite kje pominete polesno neli kje vi krenat zvuchna bariera predkukji i uzivajte, a kako krajno reshenie sekogash e vrakjanje na korenite t.e. na selo, ta uzivajte vo cvrkotot na pticite do mile volje, samo gledajte da nema okolu vas dalekovodi i anteni za psiha da ne ve jade makar shto dovolno e 20m rastojanie za da se izbegnat eventualni shtetni posledici od antropogeni vajbovi

Edited by Max - 18-Dec-2014 at 13:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Jun-2015 at 13:13


ето јас се вратив на корените но в град  ем сега пред некоја минута сконтав дека добра фора за дефокусирање е и по некоја ултразвук заушка успат, она дневна доза опуштање и отпуштање  кој би рекол дека клин со клин се избива [1][2][3]Edited by Max - 26-Jun-2015 at 13:19
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Jun-2016 at 10:41
Originally posted by GreenRoot

Здраво

Гугл и маката ме донесоа на овој форум. Практично мојот проблем е сличен на многумина на темава.
Живеам во еднособен стан, 30-35 квадрати незнам точно, и сварно кога ја граделе зградата се штедело на изолација.

Страничните зидови ми се чини дека се Океј, но затоа горниот и долниот (таванот и подот) се мизерија. Кога комшијата чекори над мене секогаш го слушам. Кога оди да моча во вц буквално слушам како да сум под водопад, а да не зборувам за туширање и пуштање вода.

Меѓутоа би поминал преку сево ова да немав куртон од комшија под мене. Јас сум на втор спрат, а на прв и приземје во неколку стана живеат Џупци и по цел ден пуштаат гласна музика. На лето буквално не се трпат, вратите и пенџерите отворени, буферот на тераса и цела зграда ечи.
Пробав да се разберам ко чоек, не делуваше, пробав да се разберам ко гнаса пак не делуваше. Едноставно со некои луѓе не може да најдеш решение.

И како краен чекор ете ми останува изолацијата.
Нешто интересно начекав на телевизија пред некој месец, т.е на Дискавери.
Се работи за звучен материјал, сличен на ткаенина. Се витка како тепих и се лепи на зид. Дебел е неколку милиметри, а има моќ да го пригуши звукот на најмоќната труби кои ја користат американските железничи.
За да бидам подобро сфатен, во соба со таква изолација буквално може да се одржува концерт, а надвор никој ништо да не слушне.

Има некој повеќе информации за ова и дали е достапно во продажба за обичниот смртник? Претпоставувам цената ќе биде лудница но добро е да се знае.


Здраво, иако е поминато доста време од твојот пост сепак ќе пробам да одговорам во неколку реда. Работам веќе извесно време како проектант и изведувач на музички студија и звучно/вибрациски изолации во станбени објекти. Ја имам гледано серијата, само изгледа погрешно си го разбрал концептот. Се работи за гумена мембрана со голема специфична тежина која што само ја зголемува масата на ѕидот а со тоа и намалува звучната спроводливост на истиот. Што потежок и поеластичен е материјалот толку подобра изолација.
Бидејќи во Америка ѕидовите се од дрво и гипс и се лесни, нормално е дека со ставање на тешка гума се подобрува изолацијата за неколку децибили, а тоа прави разлика. Кај нас во Мк ѕидовите се веќе од тешка конструкција (цигла, бетон) па така ставањето на мембрана би ја подобриле многу малку звучната изолација (од 1 до 3 децибели), а цената на таа мембрана е многу голема.
Со дупло помала цена ќе можеш да направиш контраѕид или контратаван од гипс картон со различна специфична тежина и ќе добиеш многи поголем ефект. Има посебни проекти и формули/програми со коишто се пресметува ефектот.
Ако не си го решил проблемот слободно коктактирај ме.
Поздрав!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.