build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плаза Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-May-2010 at 16:54
Све е по старо се нема ни чепнато во опјектов а камо ли да инвестираат


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Sep-2010 at 18:08
Прееска поминував со намера да сликам нешто,али се уште нема никави активности, во предходните постови беше спомнато кон крајов на годината, јас слушнав пролетва дек ќе се гради, но како и да е, еве крај на годинава се ближи барем теренот да го расчистат. Но се повеќе се сумјам дека сепка нешто од проектов Unhappy
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Sep-2010 at 11:44
Вчера читав нешто во неделникот Форум, па ме интересира дали станува збор за оваа „Плаза“ или некоја друга е:


УНГАРЦИ ЈА ТУЖАТ “ТУТУНСКА БАНКА”

Тетовската фирма “Плаза”, која ја тужи “Тутунска банка” и побарува отштета во вредност од 38% од вкупниот капитал на друштвото, на јавноста ì е позната од октомври минатата година. Тоа е фирма основана од унгарски инвеститори, кои тогаш на прес-конференција во Стопанската комора на Македонија најавија дека ќе градат трговски центар во Тетово, со површина од 22.000 квадратни метри, инвестиција тешка околу 18 милиони евра.
“Тоа ќе биде најголем проект на едно ниво во Македонија. Планираме да почнеме со изградба на почетокот од следната година, а отворањето е предвидено за крајот на 2010 г. Вкупната инвестиција изнесува 18 милиони евра”, изјави во октомври минатата година, Еран Фридман, еден од инвеститорите.
Фридман и неговиот брат лани специјално за овој проект ја формирале групацијата “Плаза Тетово ДОО” во која, како што рекоа, ќе се вработат околу 10 луѓе. Инаку, станува збор за приватна компанија, која во последните 15 години се занимава со изградба на деловни и трговски центри во Унгарија.
На телефоните на тетовска “Плаза” деновиве не се јавува никој за да одговори по кој основ ја тужат “Тутунска банка”. Судската постапка не ја коментираат ниту во банката.

Ова е извадок од статија, за две тужби кон македонски банки. Ако го интересира некој еве линк до целосниот текс


http://forum.com.mk/#29504
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Sep-2010 at 11:57
Да, за истата „Плаза“ се работи. Штета што нема информација по кој основ ги тужат бидејќи е веројатно да се работи за нешто поврзано со проектот.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Dec-2010 at 01:19
jas koku sto razbrav otkako Tetovo Tabak otisol vo stecaj, mestoto im e prodadeno na Ungarcite. Imase i prezentacja vo stopanska komora, Proektot e izraboten, potoa revidiran i duri dgurano e do tender za izveduvac.
I vo toj "praviot" moment se pojavuva nekoj nov "doveritel" Wallbash i bara uste nekoe miLJonce.!~!


Edited by Portal - 09-Dec-2010 at 01:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Dec-2010 at 01:52


НЛБ Тутунска?
Back to Top
M@RKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2010
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote M@RKO Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Dec-2010 at 21:40
знае некој кога ќе почне ова со градба?Јас имам слушнато дека имаат некој проблеми со местото и не се знае дали воопшто ќе се гради

Edited by M@RKO - 13-Dec-2010 at 21:42
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Dec-2010 at 16:12
На А1 од денеска оди реклама за City Mall Tetovo , локацијата ми стои како оваа на Плаза Тетово.Дали се работи за ист проект со различен инвеститор сега или е друг?И изгледот е комплетно изменет
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Jan-2011 at 00:10
da NLB Tutunsa...
Otkoga ispadna problemot so ¨ekstra doveritelot¨ otidoa na sud, a ne veruvam deka dosega go imaat razreseno sporot.
Proektot isto taka ne bi trebalo da mozat taka lesno da go smenat, bidejko postoeckiot bese menuvan poveke pati.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.