build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба и надградба на зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ddd2007ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd2007ddd Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Доградба и надградба на зграда
    Posted: 24-Oct-2009 at 17:01
Здраво !

Би сакал да ве замолам доколку сакате да ми дадете професионално мислење за мојот случај.

Живеам во зграда која е изградена 1961 година ( за среќа не се срушила за време на катастрофалниот земјотрес во Скопје ).
Спорет ДУП оваа зграда бидејќи е ниска ( приземје+3+поткровје ) може да се изврши надоградба на уште 2 спрата + поткровје, и исто така може отпозади да се исврши доградба (проширување) на терасите.

Би сакал да ве прашам за стручно мислење дали е ИСПЛАТЛИВО да се изврши надоградба на зградата и дали со тоа би се нарушила статистиката на зградата ?

Исто така ме интересира дали некој може да ми испрати на маил ( ddd2007ddd@gmail.com ) некој проект да видам како изгледа проект за доградба и надградба на зграда ?

Како може да пресметам колку би не изнесувало самите станари без да бараат инвеститор да си инвестираат во доградбата и надградбата на зградата ?
Бидејќи зграда се наоѓа во строгиот центар на Скопје, се надевам дека со продавањето на новоизградените објекти ќе може да се поврати инвестицијата, и секако дека ќе остане ќар за станарите

Однапред ви благодарам на одговорот !

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Oct-2009 at 17:30
Originally posted by ddd2007ddd

... Би сакал да ве прашам за стручно мислење дали е ИСПЛАТЛИВО да се изврши надоградба на зградата и дали со тоа би се нарушила статистиката на зградата ?

Не би се надоградиле сите слични згради ако тоа не е ИСПЛАТЛИВО, а за пореметување на статиката не може да стане збор бидејќи во сите случаи вон зградата се поставува нова армирано бетонска решетка за новиот дел, а во некој случаи и укрутување и на стариот постоечки дел.
Но во краен случај се е во тоа како се изведува.

Originally posted by ddd2007ddd

Исто така ме интересира дали некој може да ми испрати на маил ( ddd2007ddd@gmail.com ) некој проект да видам како изгледа проект за доградба и надградба на зграда ?

Погледај по форумот, има доста слики од фасади со надоградба, а за внатрешниот дел тоа е веќе што сака да се добие.

Originally posted by ddd2007ddd

Како може да пресметам колку би не изнесувало самите станари без да бараат инвеститор да си инвестираат во доградбата и надградбата на зградата ?
Бидејќи зграда се наоѓа во строгиот центар на Скопје, се надевам дека со продавањето на новоизградените објекти ќе може да се поврати инвестицијата, и секако дека ќе остане ќар за станарите

Сигурно ќе се исплати, но неверувам, дека нема да има проблеми со самите станари чак и за самата почетна идеја, а камоли во понатамошениот ток.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ddd2007ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd2007ddd Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Oct-2009 at 18:02
Originally posted by ddd2007ddd

Исто така ме интересира дали некој може да ми испрати на маил ( ddd2007ddd@gmail.com ) некој проект да видам како изгледа проект за доградба и надградба на зграда ?

Originally posted by Vladimir P

Погледај по форумот, има доста слики од фасади со надоградба, а за внатрешниот дел тоа е веќе што сака да се добие.


Ме интересира дали може некој да прати да видам како изгледа ПРОЕКТ со пресметки за изградба и доградба на веќе постоечки објект.
Значи кога ќе се побара дозвола од општината, сигурно ќе се бара и идеен проект, па ме интересираше како изгледа тој проект со сите пресметки ( колку ќе биде потребно бетон, арматура, и останати попратни материјали ).
Секако дека за секој објект е различен проектот, но дали има некој готов проект за некој веќе изведен објект.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Oct-2009 at 19:11
Previous
Тоа сигурно нема да ти помогне, бидејќи станарите или поединец неможе да поднесе проект за надградба, тоа мора да е заведено од овластено архитектонско биро.
Од друга страна тоа е „дебела књига“ за да ти се испрати, со сета архитектура и статика, предмер пресметка .....
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ddd2007ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd2007ddd Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Oct-2009 at 20:45
Originally posted by Vladimir P

PreviousТоа сигурно нема да ти помогне, бидејќи станарите или поединец неможе да поднесе проект за надградба, тоа мора да е заведено од овластено архитектонско биро.Од друга страна тоа е „дебела књига“ за да ти се испрати, со сета архитектура и статика, предмер пресметка .....


Јас сум Машински инженер и запознет сум со КОМОРАТА НА ОВЛАСТЕНИ АРХИТЕКТИ И ОВЛАСТЕНИ ИНЖЕНЕРИ НА МАКЕДОНИЈА.
Сигурно дека јас со гледање на некој стар проект НЕМОЖАМ да направам проект за мојата зграда, бидејки не сум архитект.
Јас сакав само да видам КАКО ИЗГЛЕДА ЕДЕН ЦЕЛОСЕН ПРОЕКТ ЗА НЕКОЈА ДОГРАДБА И НАДГРАДБА НА ЗГРАДА.

Сигурен сум дека во овој форум има некој Архитект кој има таков проект, и би сакал доколку е во можност да ми го прати да го видам, и доколку сака претходно нека ги ИЗБРИШЕ ИЛИ ЗАТЕМНИ податоците кои смета дека не треба да се гледаат !

Однапред ви благодарам на одговорт и вашата помош.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Oct-2009 at 21:15
Се надевам дека некој ќе ви излезе во пресрет, но ваква макотрпна работа да се скенира и испрати на е-маил би бил стварно сизифовска работа.
Мислам дека ќе најдете некој приател - архитект па на лице место да го видите тој елаборат од 100-тина страни.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ddd2007ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd2007ddd Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Oct-2009 at 21:28
За жал НЕ ПОЗНАВАМ ниеден архиктект кој ќе ми покаже некој проект.

Се надевам дека некој Архиктект кој своите проекти ги прави преку компјутер и има некој проект за доградба и надградба на зграда ќе го испрати.

Однапред им БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ кои ќе помогнат на било каков начин.
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Oct-2009 at 00:21
..malku e naivno i prozirno tvoeto baranje i dostava na mail na gotov proekt so veke otkupeni prava od treta strana, odnosno nekoj drug klient. Namesto da molis i da places po forumo, najpametno ke bide da otvoris Yellow Pages (barem taka e najednostavno) DA si zakazes sostanok vo nekoe Arhitektonsko Atelje PO TVOJ IZBOR. Da si naracas fizibiliti studija a dobro bi ti doslo da odis direktno na IDEEN PROEK. DA SI PLATI I TOA E TOA. A Ako se odlucis da gradis, POVTORNO da si platis ovoj PAT OSNOVEN I IZVEDBEN proekt, normalno dokolku nema otstapki od IDEJNIOT. I ako ne ti se sviga niedno od ovie resenie POVTORNO Yellow Pages i istata postapka.

p.s Ednas mora da svatis deka SE SE NAPLAKA!!! vsusnost sami go baravme ova pazarno opstestvo. Molenje i baranje gratis proekti nema mnogu da ti pomoge . POZDRAV
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Oct-2009 at 01:21

Здраво d2, малку оштро но убаво укажува никла дека нема логика некој да ти извади готов проект... но сепак доколку само те интересира груба процека онаму каде ќе се обратиш треба да имаш точни податоци за основата на зградата и врз основа на тоа да добиеш и груба проценка за проектот и изведбата...

е сега ако сакаш да се осигураш дали старата зграда би претерперала нарушување на статиката, односно што треба да сториш за истта да ја осигураш најдобро е да се обратиш до изиис каде доколку имаш среќа односно се обратиш во право време и на право место ќе ти отворат и проекти да ѕирнеш и че те упатат најздраво што и како да бараш од проектантот и изведувачот... за да се запознаеш одоколу што и како е муабетот со кибрит надградбите (кутија во кутија) проследи го подетално линков http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=33330#33330

мое мислење е дека нема врска што сме пазарно стопанство, кој чука ќе му отворат макар немал и пари, особено ако бара инфо или совет, за ова само гладен ќе ти наплати, сепак професионална поука е потребно, но како и кај адвокатите така и во градежниот еснаф, се зависи од околности, некој со задоволство ќе те услужи, некој бидејќи ќе види потенцијален муштерија и кафе ќе ти даде, а некој ќе те измаршира културно бидејќи е затрупан со работа, како каде ќе налеташ, затоа и на повеќе места не е лошо да се обратиш! јас не сум градел вакво нешто и адекватно не би можел да ти одговорам на твоите прашалници, но еве колку заради насока би ти пуштил некоја моја претпоставка која немора да биде точна т.е. за надградба од два спрата на зграда со основа од 500м2 би отепал ~250  илјади евра, а бидејќи не се работи само за преадаптација на постоечко поткровје (за кое не се плаќа комуналии) туку за надградба, мислам дека од оваа сума 50 илјади ќе ти отидат на комуналии... за оваа претпоставка не ме држи за збор туку имај ја како ориентир, ова е нешто што сум начул, а тоа колку има вистина незнам! 

откако ќе разбереш нешто повеќе обавезно сподели и тука!

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Oct-2009 at 02:14

и немој да мислиш дека најефтината понуда ќе ти биде и најидеално решение, за секој проект јас лично би барал и ревизија од изис особено за ваков потфат, за да на крај не ти се случи да заглавиш како полицаецов! не е јасно тука но чоеков изгледа се полакомил па наместо адаптација на поткровје јанавртил на надграба, според написов изгледа наместо кибрит конструкција (безгрeдови системи) овој врз постојната зграда кревал два спрата  

Wallbash Bash  

Дива надградба искривила зграда во Тетово 


Станарите од зградата број 16 во блокот 70 во Тетово не можат да спијат од страв да не им се урне живеалиштето чиј покрив е оптоварен со дивоградбата на локалниот полицаец, кој се однесувал како да е над законите и правдата.
- Око не затворам по цела ноќ од страв дека зградата може да се урне секој момент - вели нашиот читател-репортер АМЕТ АХМЕТИ.
Ахмети вели дека станарот Веле Јакимовски, вработен како полицаец во СВР Тетово, добил дозвола да гради покрив од лесна дрвена градба, но, наместо тоа, Јакимовски си дозволил повеќе. Тој над покривот подигнал уште два ката на кои е предвидено да има 6 стана, тврдат станарите. Тие велат дека Јакимовски гради заедно со уште тројца бизнисмени, на кои не им ги знаат имињата. Градбата почнала пред една година. Јакимовски за потребите на изградувањето на становите го користел лифтот за пренесување материјал до врвот на зградата, од што по некое време лифтот се расипал.
- Старите и болните лица најмногу трпат мака. Тие тешко се качуваат до становите, а и буката од градењето им предизвикува стрес - вели Ахмети.
Двата ката што Јакимовски ги кренал на зградата предизвикуваат голема штета за луѓето што живеат во неа. Со десниот столб зградата за неколку сантиметри е пропадната во земја. Колку зградата се искривила станарите мерат по завесите кои од ден на ден се се покриви.
Станарите стравуваат од зимата што доаѓа, бидејќи ѕидовите им се испукани, па лани често се случувало чадот на комшијата да влезе во блискиот стан.
- Целиот стан почна да ми мириса на чад. Помислив нешто се запалило и веднаш отидов во собата на татко ми да видам дали е се во ред. Собата беше цела зачадена, а татко ми буквално се задушуваше. Чадот доаѓаше од кај соседите - вели станарката Христина.
Таа додава дека е опасно и да се шета околу зградата.
- Неодамна на поминување пред зграда, падна цигла од горе и среќа што не ме погоди по глава. Градежниот шут и други отпадоци паѓаат, а и намерно се фрлаат одозгора дури и кога во дворот има луѓе - тврди Христина.
Станарите на блок 70 се чувствуваат изневерени. Дел од нив го дале својот потпис за градбата на Јакимовски, но само како одобрение за покрив. Се жалеле и во општината и кај нивниот сосед. Соседот Јакимовски често дури и грубо возвраќал на нивните забелешки, тврдат тие, а општината им ветила дека градбата ќе запре. Секторот за урбанизам му забранил на Јакимовски да го заврши тоа што го почнал, но станарите велат дека работници повторно доаѓале.
Раководителот на секторот за урбанизам во општината Тетово Даут Емини ни потврди на Јакимовски му забраниле да продолжи со градење. Емини вели дека Јакимовски ги преминал сите граници, бидејќи вчера влегол кај него во канцеларија со униформа и со пиштол. Упадот без најава Емини го смета за закана, бидејќи Јакимовски бил таму да ги убедува дека има вложено многу средства во проектот и дека не може така лесно да се руши тоа што го градел тој. Емини вели дека без разлика како се однесувал човекот што го претставува законот, тој правдата ќе ја тера до крај и двата непредвидени ката општината ќе ги урне. Полицаецот Вите Јакимовски вчера не беше достапен за изјава

http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=73&ArticleID=2782



Edited by Max - 25-Oct-2009 at 02:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Oct-2009 at 13:49
ddd2007ddd, ѕирни и ваму, може ќе наидеш на некоја информација од интерес:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=286&PID=33004#33004
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Oct-2009 at 14:45
Додека не се сруши некоја зграда над нечија глава, ние ќе си играме со доградби и чуда! Факт е дека прво ни треба трагедија за да се превземе нешто.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Oct-2009 at 21:16
Што се однесува до надградбата јас лично не би препорачал било какво дополнително оптоварување на постоечкиот објект, туку доколку е тоа можно премостување односно "јавнување", но без контакт со стариот објект.
Бидејќи се работи за објект изграден пред земјотресот претпоставувам дека е изведен од ѕидарија, веројатно армирана, но немора да значи. Ова е исклучително повредлив конструктивен систем на земјотреси. Впрочем и актуелните прописи за градба во сеизмички активни региони ја ограничуваат катноста на објектот од ваков материјал. Во врска надградба на постоечки објект со директно надоградување над стариот објект, прописите кажуваат дека доколку надградбата има тежина до 10% од тежината на постоечкиот објект, тогаш таа може да се изведе без посебно докажување на стабилноста на објектот. Доколку тој процент е поголем, стабилноста мора да се докаже.
Пред се би препорачал најпрво да се советуваш со експерти од оваа област, како што кажаа пред мене од ИЗИИС или пак од Градежниот факултет.

Во врска исплатливоста, верувам дека ќе се исплати пред се поради локацијата и актуелната побарувачка на станови во центарот на Скопје.
Back to Top
ddd2007ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd2007ddd Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Oct-2009 at 23:21
Ви благодарам на сите ваши совети !
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-Oct-2009 at 17:16
nadgradba vo kicevo moze sekoj da gradi bez razlika dali e belo, zolta itn. sekoja stanbena zgrada ima nadgradba vo kicevo
tamu kade ziveam jas ima edna nadgradba na forma od edna normalna kukaCrazyOhno
drug pat ke slikam i ke gi postiram da vodite............
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Nov-2009 at 04:32

Доградбата на терасите ги скара станарите на една зграда

Дозволата за надградба на зградата во Карпош инвеститорот ја добил од ексградоначалникот Саша Димиќ

Сања Наумовска

Жителите на зградата број 8 на улица „Никола Тесла“ во Општина Карпош се искараа поради надградбата на нивната зграда. Дел од станарите кои потпишале согласност со инвеститор бараат да му се дозволи да им ги прошири терасите како што било договорено. Од друга страна, пак, другиот дел од жителите кои се против побарале од општинската градежна инспекција да ги спречи градежните дејности.

Инвеститорот Тони Велјанов е во судски спор со станарите кои тврдат дека не му дале согласност за надградба на зградата. Но, бидејќи тој почнал со градежните активности, инспекторите пред два дена му издале решение за запирање на ископувањата. Поради недоразбирањето меѓу станарите и судскиот процес, Велјанов има и привремена мерка од судот за запирање на сите градежни дејства.

И покрај тоа, тој во текот на изминатите денови донел градежна механизација и започнал да работи. На проширувањето на терасите и покрај сите решенија и забрани, се работеше и вчера.

Станарите покрај забраната на општинската инспекција, се закануваат дека со своите автомобили физички ќе го заградат пристапот до зградата, која велат, ќе ја бранат се' додека не заврши судскиот спор. Од вкупно 45 станови, 17 не потпишале договор со инвеститорот Велјанов за надградба на објектот. Појаснуваат дека зградата е градена пред скопскиот земјотрес и сметаат оти нема да издржи уште еден кат. Тие се револтирани и поради фактот што нивните лични податоци и потписи биле злоупотребени од инвеститорот за да добие градежна дозвола од Општина Карпош.

Според станарите, дозволата за градба Велјанов ја добил од претходниот градоначалник Саша Димиќ, само два дена пред вториот круг на локалните избори. Во документите кои ги поднел, Велјанов ги навел имињата на сите станари на зградата со три влеза, иако најмалку една третина од нив не дале согласност за надградбата. Тој уплатил и комуналии поединечно на име на секој од станарите, притоа искористувајќи ги нивните лични податоци, матични броеви и адреси. На уплатите за комуналиите имало дури и фалсификувани потписи.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=2D2AB397B5D96E4F89AD12475F2F82BD
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Nov-2009 at 04:34
Не сакам да звучам злобно, ама искрено им посакувам на сите што се нафаќаат на ваков потег да им се изјалови вака работата, па по судови да им излезе дупло поскапо. Некогаш и за мојата зграда се вртеа вакви муабети и тогаш сум сметал дека било добро, ама денеска сосема различно ми изгледа ова. Сепак главниот промотор за ваквата и деја од кај мене од влез се пресели две згради подоле кајшто ја доби квадаратурата што ја посакуваше. Е сега незнам како му биле него рачуниците, ама вероватно нема голема разлика.

Ако некој има потреба од поголем стан, за скоро истите пари ќе го шитне стариот и ќе купи нов поголем, одколку да си има на грб вакви сизифовски работи и трошоци што после кога ќе се удри рачуницата не излага баш исплатливо.

Edited by lslcrew - 06-Nov-2009 at 04:36
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Nov-2009 at 00:40

за преваранти и фолиринти нормално дека ќе им се изјалови! добил од повеќето потписи но овој од некоја непозната логика се излакомил од сите станари да заведе потписи... инаку тука не станува потреба во вакви случаи за поголем стан, туку за поголем профит! не заборавај лсл за пара човек е спремен на се, но доколку институциите не наметнат ред алчноста ќе си тера во недоглед...  

понекогаш кога ќе поминам крај некоја скромно обновена зграда мислам дека вреди да се дозволува адаптација на поткровјата но воедно со тоа да се обнови и самата фасада на зградата, еве еден пример зад буњаковец каде надворешен инвеститор го откупил од станарите и го преадаптирал поткровјето но за возврат ја средил фасадата, само штета што тоа не е случај со цела зграда

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Jan-2010 at 23:05
E ми го расипа денов со сликиве ...како не седнаа да се договорат цела зграда да ја стокмат....барем фасадата...штета!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Feb-2010 at 05:05

поубаво е вака импровизирано, чиста уметност, капак со се' ова жицава, па вакво нешто и ваква атмосфера не се најдвит ни во авганистан, добро ги има во изобилство во турција, но сепак убо е да имаш и поднос ваква спектакуларна глетка! дури сметам дека ова обновенава ја истакнува најпозитивно руинираната фасада!

ем застанало врето ем нешто пробува да се придвижи, но пак се си функционира беспрекорно! ах што мака ќе мачат ваквите визури со ова новиот закон за фасадирање! би требало на некои помонуметни згради тука да им се остави простор да тераат и понатака олдскул! 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.