build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Самоилова Тврдина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Самоилова Тврдина
    Posted: 28-Oct-2009 at 10:52
И оваа вчера само што ја поставив. Одлично излезе сликаваhttp://www.panoramio.com/photo/28284153

Повеќе од Самоилова ќе гледам да додадам во блиска иднина.

http://www.panoramio.com/photo/23884388


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Oct-2009 at 14:04
Навистина одлично излегла

Многу успешно си ги споил деловите  Applause
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Oct-2009 at 14:06
Фала ќе се потрудам во иднина и повеќе и подобри! Big%20smile
Back to Top
Kiki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Nov-2009
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Kiki Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Nov-2009 at 23:18
Најстарите историски податоци на Охридската тврдина е спомнувањето од класичниот историчар Ливиј во 3 век пред н.е., кога била тврдина на градот Лихнидос. Најстариот подетален опис на тврдината беше направен од хроничарот Малкус (Малала) и датира од 478 од н.е.

Охридската тврдина на Цар Самоил е опишана од хроничарот како силно упориште кое дури и Теодорик, крал на Остроогтите, не можел да го освои. Охридската тврдина е една од најголемите фортификации кои се сочувани во Република Македонија. Со нејзините масивни зидови и кули го опкружува целото Охридско Кале. Најгорниот дел од градот бил заштитен од сите страни осем од југ, на која страна се наоѓа езерото, со кули и високи зидови 3 километри во должина, протегајќи се се до пристаништето.

Влез во градот бил овозможен од три порти од кои само горната порта е сочувана.

Тврдината во прилог на служењето какоодбрана од непријателите беше исто така населено подрачје и е позната како Самоилова тврдина.

Во текот на владеењето на Самоил (976-1014), и на неговите наследници се до 1018, Охрид бил главен град на првата држава на македонските словени.

Како пред така и по Самоиловото време како и времето на неговите наследници тврдината била рушена и повторно градена.

По претвораwето на Самоиловата држава во политичко и црковно седиште, Охрид станал средновековен метрополис.

Во писмата на Теофилакт, епископ во Охрид, има повеќе информации за изгледот и животот на Охрид во пресрет на крајот на 11 век и почетокот на 12 век кога бил голем средновековен град.

Во зидините имало бројни улици со голем број на повеќекатни згради како и ниски дрвени куќи. Градот продолжил да доминира покрај неговата тврдина, вистински акрополис.

Се до крајот на 14 и почетокот на 15 век, населениот град Охрид живеел во градските зидини. Откако бил заземен од Османлиските Турци, со доаѓањето на колонисти од Мала Азија, во 15 век, дошло до експанзија низ пониските делови. Христијанската популација останала во градските зидови. Така како додаток на градот на калето се создал и градот на пониските делови околу ридот.

Еве и неколку слики, инаку сум нов на форумов па здраво на сите


Edited by Kiki - 17-Nov-2009 at 00:04
Помогнете на Македонската Википедија - слободна енциклопедија
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Aug-2011 at 21:14
Гледам слабо стоиме со слики од тврдинава,па еве нешто ново.Влезницата е симболична 20 ден,за странци 30 ден,а за организирани групи 10 ден.
(и пак ќе повторам еднинствена причина што на моите слики го нема логото на build е затоа што не знам како се става )

1

2

3

4

5

6

7
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Aug-2011 at 21:16
8

9

10

11

12

13

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Aug-2011 at 21:17
14

15

16

17

18

19


Edited by ovaj_stariov - 10-Aug-2011 at 21:19
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Aug-2011 at 21:59
@ o.s.

Малку офтопик, но што се случува долу на Плаошник?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Aug-2011 at 22:30
Originally posted by Cloverstack

@ o.s.Малку офтопик, но што се случува долу на Плаошник?


За среќа сега за сега ништо
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.