build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вселенска трка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 14-Jul-2018 at 23:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Aug-2018 at 00:09убо би било да кажеа како мислат да излезат на крај со радијацијата, на следниов линк има два поста во однос неа

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=214313#214313

а ова исто е добра гачка и во однос слетувањето на Месечината од страна на аполовци

http://www.braeunig.us/apollo/VABraddose.htm

за кој подвиг пак има доста скепса од сите страни, од начинот на кој ескивираат одговори ко што е воочливо во документарецот - конспираси 9. факинг мун лендинг [1][1] па се до претпоставките дека видео преносот е колдвор матпеинт [2][2] та дури и шадоу хајлајт на кјубриковата кариера [3][3][3] што ќе биде навистина смешно да е така, иако логично зад секоја претпоставка има бар некаков мит ако не сведоштво од прва рака, а ето таквиот мит да добил и своја екранизација како последна алкос исповед од Стен-Ли, што пак е доволен агитпроп спин за да се насанкаат оние кои се навлечени на соодветни конспиративни вафли ...

сепак има одредена логика во ваквата митологија т.е. ако не им била проблем радијацијата, тогаш и навистина слетале америте на месечината, но се прашувам зошто тоа да не го сторат русите бреј велат прескапо им било, виделе нема аир кренале раце, се задоволиле со Гагарин и на приземни муабети се фокусирале ... ок ајде нека е така, но тогаш зошто фејк снимки, очигледно станува збор за коктел од монтажи т.е. иако нешто е реално а нешто фејк од снимките на аполовци - сепак има и матпеинт коктелчина [4] односно и месечевите снимки и оние од профилот на земјината топка [5] веројатно се направени со тенеќиња кои слетале на месечината, а дополнително да се уфрлат астронаутите и астрознамето, и не бидејќи требало да фејкнат нешто или некого туку бидејќи Стен-Ли навистина бил мафија и му се можело уште тогаш да истера екстра матпеинт, а нели за правовремено да се испегла чаламот на америте заради рускиот џокеј, нели не е само една дисциплина сред вселенската трка меѓу чоеците ... мислам ова ми е поверојатно објаснување, него апстрактна драма дека налетале на разни терсене муабети [1][1] та морале да фејкаат, но ако е така тоа ќе беше денес и верификувано, освен ако и за ваквите скенирања и мапирања нема блур спинои [2][3]

како и да е,   зачудуваат две работи: 1. како тоа ги снемало оригиналите и 2. воопшто како лајв-преносот немал никакви пречки во такви околности, баш ме интересира какви биле временските услови, и во кое време стигал сигналот низ цел колдвор ес-а-де и потака!? замислите снимка од Мечкин Камен да заврши на буниште, мислам каде со тој памет, ни Пикасо нема да им поверува!

https://gizadeathstar.com/2013/08/nasa-erased-apollo-11-tapes/
https://www.theguardian.com/science/2009/jul/16/moon-landing-tapes-erased

https://www.popsci.com/how-nasa-broadcast-neil-armstrong-live-from-moon#page-2 [1][2]

еве спомен инспирација за идни мајкл~џексоновци како и да се фатиле на орото околу вселенската трка, конечно трката е вселенска а не обратно, но прашање е кој каде заради каква агенда е џокеј!?

https://www.popularmechanics.com/space/moon-mars/a4248/oral-history-apollo-11/

https://history.nasa.gov/ap11ann/apollo11_log/log.htm

https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11transcript_tec.html

бр'еј ги сецнале 15-тина секунди на почеток за да не ет точно на 9-та минута тоа д'степ сентенсот - https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11a1091545-1101226.mp3https://genius.com/Pink-floyd-the-dark-side-of-the-moon-tracklist-artwork-annotated


Edited by Zelenikovo - 29-Aug-2018 at 02:09
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 18-Nov-2018 at 16:26

The International Latex Corporation made the boots which were part of Cernan's extra-vehicular (EV) equipment. The EV boots were worn over the boots that were integrated into the spacesuit and which included the pressure bladder and thermal coverings. The boots were made with a silicone sole, woven stainless steel uppers (Chromel-R), and included additional layers of thermal protection and beta felt in the soles as protection against extreme temperatures and sharp rocks on the lunar surface.
https://airandspace.si.edu/collection-objects/boot-left-lunar-overshoe-cernan-apollo-17-flown


https://www.spacetoys.com/products/Apollo-Astronaut-Space-Boots-Replica.html


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 29-Nov-2018 at 04:40

при спејас конфликт ќе им треба и олраунд тренинг за мултинаменска чизма - со магнетни левитирачки ем блиндирани особини

https://www.mirror.co.uk/news/technology-science/technology/adidas-building-kevlar-like-spacesuits-7187116

https://www.space.com/37553-reebok-space-boots.html

https://labiotech.eu/bioart/mars-astronauts-fungi-spacesuits/

ова последнава новина ет интересна, но селфрипер опција би било mars'мачка во space'торба [1] а доколку некаде можеме како нација да стегнеме чалам на овој план тоа ет кај космо'обувки кенан'ноухау синкир двострана опција нема на други да им текне ...

~

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=183714#183714

Why can't we design the perfect spacesuit? ~
https://phys.org/news/2015-02-spacesuit.html

https://www.airspacemag.com/space/space-wear-180964337/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 05-Jan-2019 at 04:04

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 14-Jan-2019 at 23:35

во пост 28 понапред има абер за плазма концептите на америте кои се во развојна фаза, а еве конечно официјално инфо за експериментслните плазма мотори на русите, новитет кој е револуционерен и во однос фузионите реактори [1] всушност главното поле за вселенска трка меѓу светските велесили, без исклучок сите поголеми впрочем работат на оваа технологија, а дали и кој прв ќе ја стабилизира и масовно употребува тоа е друго, дефакто сите сонуваат ето за месец дена на Марс да слетаат намсто година ипол ко до сега, да видиме експериментиве ветуваат, прашање е кој прв и е го стори тоа односно го колонизира со бази Марс та и потака ... иако повторно проблемот со космичката радијација си останува т.е. како истата атронаутите ќе ја изескивираат, којзнае можеби мутанти ќе праќаат ако не најдат соодветна изолација!?

https://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_propulsion_engine


2017

http://russia-ic.com/education_science/breakthrough/4618/#.XD0C9JfQZv0
2018

https://scfh.ru/en/papers/trap-f-o-r-fusion-/


2019

https://sputniknews.com/science/201901021071168646-russian-plasma-engine-experimentation/
Edited by Zelenikovo - 14-Jan-2019 at 23:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.