build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вселенска трка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 14-Jul-2018 at 23:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Aug-2018 at 00:09убо би било да кажеа како мислат да излезат на крај со радијацијата, на следниов линк има два поста во однос неа

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=214313#214313

а ова исто е добра гачка и во однос слетувањето на Месечината од страна на аполовци

http://www.braeunig.us/apollo/VABraddose.htm

за кој подвиг пак има доста скепса од сите страни, од начинот на кој ескивираат одговори ко што е воочливо во документарецот - конспираси 9. факинг мун лендинг [1][1] па се до претпоставките дека видео преносот е колдвор матпеинт [2][2] та дури и шадоу хајлајт на кјубриковата кариера [3][3][3] што ќе биде навистина смешно да е така, иако логично зад секоја претпоставка има бар некаков мит ако не сведоштво од прва рака, а ето таквиот мит да добил и своја екранизација како последна алкос исповед од Стен-Ли, што пак е доволен агитпроп спин за да се насанкаат оние кои се навлечени на соодветни конспиративни вафли ...

сепак има одредена логика во ваквата митологија т.е. ако не им била проблем радијацијата, тогаш и навистина слетале америте на месечината, но се прашувам зошто тоа да не го сторат русите бреј велат прескапо им било, виделе нема аир кренале раце, се задоволиле со Гагарин и на приземни муабети се фокусирале ... ок ајде нека е така, но тогаш зошто фејк снимки, очигледно станува збор за коктел од монтажи т.е. иако нешто е реално а нешто фејк од снимките на аполовци - сепак има и матпеинт коктелчина [4] односно и месечевите снимки и оние од профилот на земјината топка [5] веројатно се направени со тенеќиња кои слетале на месечината, а дополнително да се уфрлат астронаутите и астрознамето, и не бидејќи требало да фејкнат нешто или некого туку бидејќи Стен-Ли навистина бил мафија и му се можело уште тогаш да истера екстра матпеинт, а нели за правовремено да се испегла чаламот на америте заради рускиот џокеј, нели не е само една дисциплина сред вселенската трка меѓу чоеците ... мислам ова ми е поверојатно објаснување, него апстрактна драма дека налетале на разни терсене муабети [1][1] та морале да фејкаат, но ако е така тоа ќе беше денес и верификувано, освен ако и за ваквите скенирања и мапирања нема блур спинои [2][3]

како и да е,   зачудуваат две работи: 1. како тоа ги снемало оригиналите и 2. воопшто како лајв-преносот немал никакви пречки во такви околности, баш ме интересира какви биле временските услови, и во кое време стигал сигналот низ цел колдвор ес-а-де и потака!? замислите снимка од Мечкин Камен да заврши на буниште, мислам каде со тој памет, ни Пикасо нема да им поверува!

https://gizadeathstar.com/2013/08/nasa-erased-apollo-11-tapes/
https://www.theguardian.com/science/2009/jul/16/moon-landing-tapes-erased

https://www.popsci.com/how-nasa-broadcast-neil-armstrong-live-from-moon#page-2 [1][2]

еве спомен инспирација за идни мајкл~џексоновци како и да се фатиле на орото околу вселенската трка, конечно трката е вселенска а не обратно, но прашање е кој каде заради каква агенда е џокеј!?

https://www.popularmechanics.com/space/moon-mars/a4248/oral-history-apollo-11/

https://history.nasa.gov/ap11ann/apollo11_log/log.htm

https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11transcript_tec.html

бр'еј ги сецнале 15-тина секунди на почеток за да не ет точно на 9-та минута тоа д'степ сентенсот - https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11a1091545-1101226.mp3https://genius.com/Pink-floyd-the-dark-side-of-the-moon-tracklist-artwork-annotated


Edited by Zelenikovo - 29-Aug-2018 at 02:09
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 18-Nov-2018 at 16:26

The International Latex Corporation made the boots which were part of Cernan's extra-vehicular (EV) equipment. The EV boots were worn over the boots that were integrated into the spacesuit and which included the pressure bladder and thermal coverings. The boots were made with a silicone sole, woven stainless steel uppers (Chromel-R), and included additional layers of thermal protection and beta felt in the soles as protection against extreme temperatures and sharp rocks on the lunar surface.
https://airandspace.si.edu/collection-objects/boot-left-lunar-overshoe-cernan-apollo-17-flown


https://www.spacetoys.com/products/Apollo-Astronaut-Space-Boots-Replica.html


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 29-Nov-2018 at 04:40

при спејас конфликт ќе им треба и олраунд тренинг за мултинаменска чизма - со магнетни левитирачки ем блиндирани особини

https://www.mirror.co.uk/news/technology-science/technology/adidas-building-kevlar-like-spacesuits-7187116

https://www.space.com/37553-reebok-space-boots.html

https://labiotech.eu/bioart/mars-astronauts-fungi-spacesuits/

ова последнава новина ет интересна, но селфрипер опција би било mars'мачка во space'торба [1] а доколку некаде можеме како нација да стегнеме чалам на овој план тоа ет кај космо'обувки кенан'ноухау синкир двострана опција нема на други да им текне ...

~

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=183714#183714

Why can't we design the perfect spacesuit? ~
https://phys.org/news/2015-02-spacesuit.html

https://www.airspacemag.com/space/space-wear-180964337/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 05-Jan-2019 at 04:04

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 14-Jan-2019 at 23:35

во пост 28 понапред има абер за плазма концептите на америте кои се во развојна фаза, а еве конечно официјално инфо за експериментслните плазма мотори на русите, новитет кој е револуционерен и во однос фузионите реактори [1] всушност главното поле за вселенска трка меѓу светските велесили, без исклучок сите поголеми впрочем работат на оваа технологија, а дали и кој прв ќе ја стабилизира и масовно употребува тоа е друго, дефакто сите сонуваат ето за месец дена на Марс да слетаат намсто година ипол ко до сега, да видиме експериментиве ветуваат, прашање е кој прв и е го стори тоа односно го колонизира со бази Марс та и потака ... иако повторно проблемот со космичката радијација си останува т.е. како истата атронаутите ќе ја изескивираат, којзнае можеби мутанти ќе праќаат ако не најдат соодветна изолација!?

https://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_propulsion_engine


2017

http://russia-ic.com/education_science/breakthrough/4618/#.XD0C9JfQZv0
2018

https://scfh.ru/en/papers/trap-f-o-r-fusion-/


2019

https://sputniknews.com/science/201901021071168646-russian-plasma-engine-experimentation/
Edited by Zelenikovo - 14-Jan-2019 at 23:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 21-Mar-2020 at 00:26


прва работа за која може да се искористи еден ваков систем е за брзо решање на спејс-џанкот кој ни плута во орбита, а доколку позади има плазма мотор однапред би требало да има магнетна мрежа и можеби по чистката упатување со мали плазма моторчина удоле да изгори ѓубрето во атмосфера!/

https://www.newscientist.com/article/mg22129534-800-japans-huge-magnetic-net-will-trawl-for-space-junk/

https://www.forbes.com/sites/jillianscudder/2016/12/28/astroquizzical-space-junk-magnets/#a3dd5e3d7369

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=142&PID=30524#30524~но како да стигнат светските сили до тоа кога од старт Кина е ескивирана за многу што, натака пак доколку светската економија подшкордепса прашање е дали и доколку се здражат тоа би било ефективно, а конечно и да најдат сили волја па и време, она што озбилно им стои на патот е стар-ворс муабетот [1]
Edited by Zelenikovo - 21-Mar-2020 at 00:26
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 02-May-2020 at 21:24

ајт спејс-џанк ама спејс-фанк тоа е мислам поголем проблем, онака роскосмос~џејмс~браун да ги секса наса~и~компанија, ако натака тргне работата прашање е дали ќе можат и’ Магнет~и~Македон да им помогнат на големите да не си саботираат станиците и огледалцата кои гледаат угоре или удоле под во и над земјината орбита, што денес моит да се ремети претпоставувам и само со расфрлање подобно-гладни бактерии [1][1][1] иако теоретски и тоа би можело да се осуетува [2][2] ама едно е акција во лабараторија друго во вселена ... а дека се табаат се табаат, ништо ново ...

https://www.theregister.co.uk/2020/04/24/famously_flawed_it_is_30/

https://www.thesun.co.uk/news/8395942/nasa-blamed-russia-space-disaster-cia-papers/

https://www.quora.com/How-did-the-USSR-react-to-the-Space-Shuttle-Challenger-disaster-in-1986/answer/Ian-AtkinBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 08-May-2020 at 12:52

хистори рипитинг но во поинаков контекст, прво горе линкуваната аналогија на америчкиот генерал дека русите им се криви за дебаклот со спејс-шатлот лесно е проверлива бар од инжињерски аспект децении подоцна, впрочем најлесно е за својот неуспех да се обвини друг, парцијално сигурно и русите се криви може инжињерски доколку ви е познато каква разузнавачка мрежа имале сред сАд, (денес и без тоа можат), та индиректно да кумувале на саботирање на шатл-проектот на кој впрочем не работеле ниту наса ниту пентагон туку надворешен соработник како Боинг, но оди некој нека докаже дека не директен боингов зијаб, а и да го стори тоа се наметнува битна дилема кој е поголем зицер за во јавност контраразузнавачко потфрлање или пак префрлување на зијанот врз плеќи на приватен предузимач ... compromises made in the shuttle design over three decades ago [1] in fact its design is flawed //// мислам ок разбирливо е сето ова, но зошто и понатака продолжиле тогаш со Боинг [3] иако конечно годинава и го заобиколуваат во однос месечеви екскурзии [4] ајт бар голем дел од забавната и медиумска индустрија но и еден куп државни инвестициски фондови низ минативе децении си нашле спунт за дичење на нацијата, чиниш дошло време за срамен пејбек во однос неискомерцијализираниот руски пандан, Но многу веројатно е дека капацитетите кои ги има Боинг сред светска економска криза макар и им чкордепсал цивил флајт инжињерингот, чим држава плаќа а во соработка со ЛокидМ посекако ќе бидат поконкуретни од која било друга компанија, ако не друго бар во однос искуства [5]интересно е дека наса веќе озбилно бара подршка од еса (која се поозбилно делует) во однос идните мисии, но тоа ги прави ранливи од повеќе аспекти, наместо да биде обратно и парите да се слеваат во амерички компании, да не верглам за се’ останато, просто вселенската трка кај америте е во шкрипац, којзнае можеби со јапонципе ќе се ујдисаат, но тргни застани со десетина лубеници (интернационални соработки) под една мишка тоа може да ги чини многу, иако стои фактот дека чекаат да искористат во матно штом видат дека некој натфрла од сојзниците просто да му киднапираат проектот преку класични уцени, сепак досегашниот фор што го имаа во нови склет светски економски околности не им гарантира комфорна вселенска програма дури ни така, ех како си легнаа работи на свое место после корона-паранојава, видиш таман тргаа за на марс и оп веќе се прашува Чоек дали нема од земјава да направат марсовска геологија долку збрчи ww3 та ето по кратка постапка сите да сме телепортирани на Марс!?
Boeing officially turned over the U.S. on-orbit segment of the ISS to NASA with the signing ofgovernment form DD-250 at the conclusion of an Acceptance Review Board meeting.
NASA has announced it is working with the European Space Agency towards merging their respective Mars exploration programs for missions beginning in 2016. NASA is currently preparing for the launch of the Mars Science Laboratory by late next year

... пасусов во текстов оди пред овој горе за Боинг, но заради контекст го пуштам тука ... бреј веројатно поефтина им е идејата да сторат трајна база на Месечина со траен научен тим на кој само би му дотурале опрема, него вака одими дојдими да прават со ISS ...

The GAO released a report (GAO 10-9) in November stating that high transportation costs andinadequate funding may prevent NASA from ever fully utilizing the ISS for science research purposes. Other findings:
   – Uncertainty over the long-term future of the station (beyond the current 2015 U.S. shutoffdate) has made it difficult to support scientific users, who need time to replicate theirresearch before it can be published.
   – Under current plans, only 79 percent of the internal payload sites on the station ultimatelywill be used, and of those only 50 percent are currently required for NASA programs.

unclassified - Naval Space Forum - 03/04 2010 - https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a521987.pdf
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 08-May-2020 at 19:41

https://en.wikipedia.org/wiki/Orion_(spacecraft)#Upcoming_Missions

https://www.nationalgeographic.com/science/space/space-exploration/future-spaceflight/


она горе посоченото во минатио пост, ниту значи дека шкрипацот е воедно и дебакл, ниту пак дека чим помали компании ја превземат палката дека дебаклот е сигурен, реално и во минатото се покажало во многу случаи дека наса помалку празнела каса кога ангажирала неизвикани имиња пр. во однос спејс-оделата за Аполо [1] сепак сеуште вака слично не ангажирале некој индепендент ко VG за марс-експлоринг [2] иако ВИ-ГА чорбаџијата навидум не е посветен на овој муабет [2][2][2]

https://wccftech.com/spacex-starship-nasa-evaluation/

http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=155418#155418


... единствен поголем проблем е што имаат премногу подизведувачи за кои работат Руси или Кинези, скоро кренале паника за еден [
2] друга битна варијабила е колку финансиски ќе биде солветен ИлонМ доколку се знае дека постојано е соочен со потребата од консолидација на негоите фирми па и Старшипо може да му застари [3][3] но што со превземање од страна на државата доколку успешна е агендата може лесно да се изескивира, нормал со пофалница за возврат заради досегашните напори ...

https://www.inverse.com/article/51291-spacex-here-s-the-timeline-for-getting-to-mars-and-starting-a-colony


... малку е смешно ако не чудно зошто како спејс-рејс галамџии некако озбилно потфрлуваат во однос стандардизацијата и предострожност насаџии, кои пред некое време и официјално си опреле раце од скорешните Рокит потфрлувања, а со тоа што воочиле дека некој озбилно си поиграл со делои за нивните хајтек државни играчки [4][4]

https://www.vox.com/science-and-health/2019/6/7/18656865/trump-moon-mars-tweet-artemis-whaaa

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/debating-manned-moon-missions-104905/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 08-May-2020 at 22:11

значи стартот е закажан за 27-ми Мај [1] бреј воа брифериве на наса изгледа немаат растојание-норма [2] хисторик сајтинг попрво ко надувани да се, а што ако се!? никому ништо WeedX ќе бидне муабетов, абсолутли д рајт тинг ту ду, ХАЈ Еврибади ајм спичлес! битно кру-сејфети-тестот го минале [3] на 19-ти Јануари SpaceX successfully completed an in-flight test of Crew Dragon’s launch escape capabilities, this test, which did not have NASA astronauts onboard the spacecraft, demonstrated Crew Dragon’s ability to reliably carry crew to safety in the unlikely event of an emergency on ascent. 5 месеца во очи лансирањето Екипаж овие тестираат катапултирање од капсула , бар да има краш-тест-дамис за да премерат трзај при каталпутирање ... бреј каков им е командниот центар денес во Кејп Канаверал чиниш за F1 трка го ределе, којзнае може после оваа егзибиција насаџии да почнат да заштедуваат отпојќе него сега кога за космонаутско столче во Сојуз на роскосмосџии плаќаат по 80 мил. $, но некако последниот линк-напис од минатиот пост а во костец претходниот и претседателската директива за формирање Космички Сили упатува на тоа дека трката не е толку научна туку воена, сигурно и со план да се приберат рецидиви од елитите на некоја месечева база утре во случај пост ww3 да можат натака да обновуваат генетика по земно-спржените, нешто налик приказната за The 100 ... реално зошто би форсирала наса субвенционирано ваква програма ако и е поефтино со Сојуз да летка угоре, дефакто 60мил.$ лансирање е само фол колку да ги откачат русите, а всушност цела идеја е да се направи Орботална Станица за месечината [1][1][1] кои модули посекако однесени со руска рака ако не ноу-хау-хак може да дочекаат саботажа ...   

https://www.themoscowtimes.com/2020/04/11/russia-space-chief-spars-with-elon-musk-over-launch-pricing-a69956

да видиме ќе се осамостојат ли пак!?

https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Merlin

[1][1][1][1] https://www.csmonitor.com/Science/2013/0417/Antares-vs.-Falcon-9-How-the-two-rockets-ferrying-NASA-s-cargo-differ

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_orbital_rocket_engines

[1] Why does the Falcon 9 use RP-1/LOx and not LH2/LOx?

[1][1][1][1][1] https://www.youtube.com/user/szyzyg/videos


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 08-May-2020 at 23:12

адвертајзинг рулз нема што, ако вака русите се џилитат за секој Лет ќе им порасне и опашка, сепак ОВА е нова етапа по 2011-та во Спејс Рејсо, но би рекол попрво помеѓу Боинг и Ѕ-Х во однос новата капсула [1] очигледно трка која ќе биде резервна [1] Но за сега боингџии потфрлија [2][2] така речи насаџии имаат избор, но ко што велам погоре корона-рулз годинава та пологично е Боинг да преживее светска рецесија него S-X, иако се’ зависи и од америчкио претседник натака кому ќе му биде понаклонет [2] незаборавајте Локид партнеро на Боинг му ја одржува авијација, ако се мањак нормал ќе компензираат и вака ... внимавајте Боинг има и свој Астронаут ...

04.08.2018 ~ https://www.space.com/41379-trump-hails-nasa-commercial-crew-astronauts.html

... додека со русите и кинезите главната брканица е околу новата генерација мотори со кои обострано се надеваат ќе стигнат до Марс [3][3] е ова ќе биде токму муабет за планетарно рандеву ... но каде е радијацијата инт. итн. [4][4]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 09-May-2020 at 19:33

може да се каже сето воа е застарена технологија која ете буквално за орбитални станици околу земјата и месечината ќе брка работа, додека за Марс дефинитивно најблиску функционално што има во моментов се Хиперсонични Муабети, идеја која уште во ’20-тите минатиот век ФридрихЦ ја посочил како нужна [1] додека на запад ВернерБ ја промовирал како спејс-флајт решение за интерестеларни прелети [2] но америте заглаиле со проектите се до вадењето на шатлоите, додека на исток русите ја впрегнале хиперсоничната технологија преку проектите Спирал во 1965-та и Епос авионот кој е предвесник на шатлот Буран [3][3][3] технологија која во сАд е позната како Aerospike заради шпицастите клунои на авионите [4][4] ко што може да се види моторот од последната фуснота истиот освен музејски денес прилично е во аут муабетот иако логично за марсовски прелет ќе мора да го впрегнат [5] нешто што е веројатно гајрет околу температурата и легурите [6] што пак конечно русите со промовирање на Хиперонични HGV Проектили Авангард лани [7][7] веќе и директно најавија дека имаат готови проекти (хиперсонични мотори) кои доколку не им е потребно да ги употребат во воени цели логично би ги впрегнале во марсовски мисии ... инаку последен спејс-хиперсоник откажан проект им е Клипер [8] кој (доколку навистина и до 30-Маха прецизно им развива авангардот) не гледам зошто истиот не би го рестартирале за меѓупланетарни мисии, а за кои претпоставувам ќе комбинираат и со гравитациони отскоци меѓу планети, но сигурно и нуклеарни погони, зависно од потребата, можеби лансирани преку орбитални станици при секоја планета ... сето ова под претпоставка дека нуклеарна профилерација, после хиперсоничниве руски проектили, на кои америте се надеваат до 2022-та ќе им парираат, ќе ја релативизира потребата од ww3 некогаш, веројатно подвиг поголем него идејата при астероидна закана земјатa да се заљуља [1][1] доколку се земе за норма изјавата на олдбрајтка [1][1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypersonic_flight

~

[1]
https://www.spacedaily.com/reports/Russian_space_industry_proposes_fleet_of_airships_for_critical_mission_999.html

https://www.311institute.com/russia-unveils-their-nuclear-spaceship-concept-that-will-fly-to-mars/~

https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_International_Research_in_Unique_Terrestrial_Stationинтересно и за ровер ЕСА наса и Роскосмос се тегават

https://www.flightglobal.com/space/esa-presses-on-with-missions-to-mars/132919.article

https://www.themoscowtimes.com/2020/03/12/russia-europe-mars-mission-delayed-to-2022-over-coronavirus-a69604

https://mars.nasa.gov/mars-exploration/missions/esa-exomars-2020-rover/

https://en.wikipedia.org/wiki/ExoMars#History

https://en.wikipedia.org/wiki/KazachokEdited by Zelenikovo - 10-May-2020 at 01:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 10-May-2020 at 01:44

минатиот пост требаше да бидне патоказ дека марсовски мали зелени работи и муабети ќе дочекаме само виртуелно, сигурно во Тотал Рикол верзија а веројатно виа фејкбук-левел 8.5 или 9 [1][1][2][2] сепак ќе претерав со скептицизам небаре овој век ќе здрма ww3, или!?

но да речеме сонот е толку голем кај мнозина та (доколку елитите имаат навистина искрена и голема волја) може истиот ќе стане Јаве ... ко што вели Господ Ќе Ви Биде По Вашата Вера ... ова не значи дека холограм е се’ отаде месечината, којзнае можеби и’ ет [1][1] но ко неверни Апостол Тома и јас во однос ваквите марсо-муабети би рекол кога ќе видам ќе поверувам, иако и баш не ме засега толку сончевиот систем колку другите димензии, но да речеме заради колективна скепса би се закачил на спејс-рејс бендвагонов ете и повеќе од општа-анализа!

да не грешам Душа, мислам во најмала рака треба да им се одаде Чест за упорноста на сите космо-нафурани-земјани, особено оние кои цел свој научен живот си го посветиле на месечево марсовски подвизи, а еден од нив е и фамозниот Капетан Корољев ... но да бил само тој што денгубел арно, замислети си ги Комити како пишуваат трактати за Востание Во Облаци (за други што ставале камите и кубурите врз Библија како четничка заклетва незнам) ...

1903-та ~ Exploration of Cosmic Space by Means of Reaction Devices
Изследование мировых пространств реактивными приборами. К. Циолковскаго


1967-1974 ~ https://en.wikipedia.org/wiki/Sergei_Korolevhttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soviet_Union-1972-Stamp-0.16._Mars_3.jpgEdited by Zelenikovo - 10-May-2020 at 02:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 11-May-2020 at 22:44

доколку се најде некој засегнат, Би Замолил не го коментирајте постов жолчно , разберете го само како алтернативен прилог во однос постојната Човечка Вселенска Трка!

~


ако во моментов физиката е во криза [1] може доаѓаат денои кога абери како оние на BobL [2][2] би почнале да ја фокусираат свеленската трка кон нови принципи за освојување на сончевиот систем, а доколку успеат освен фотони и жива материја натака научниците да пренесуваат преку скаларен тунелинг ништо чудно да тераат и потака, прашање е само дали тоа нема да ги однесе во други димензии ко што се претпоставува дека било слуај со хитлеровите вриловки [2][2] хм кој може со сигурност да каже што се крие во отсјајот на ѕвездите а што во сончевите пеги дали не се тие и навистина мултидимензионални портали, според стрингерите а што ет и логично до ограничен број нивоа [3] иако квантно претпоставуваат дека тоа може и да се многу повеќе [4][4]-[4][4]

во однос предожбиве од претходниов пасус, а апропо вселенската трка, би рекол попрво би имале ефект со скаларен-тунелинг за космички патувања него некаков антигравитациски жироскопски-вакум направии ко летачки чинии, иако и тие логично би можеле да служат по тој метод како џампери кои потоа виа зиро-енерџи-лост би се користеле ко денес капсулите кои се одвојуваат од ракетите по лансирањето во земјината орбита, хм, само претпоставувам!?

https://en.wikipedia.org/wiki/Die_Glocke_(hoax)#History

[1][1]https://sites.google.com/site/nazibelluncovered/

https://web.archive.org/web/20120203051511/http://bell.greyfalcon.us/newbell.html

бреј пољациве сеуште го чуваат нацистичкиот-стоунхенџ-портал, ех туристички маркетинг рулз!

https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Riese
значи сугерирам дека Чи енергија е возможно да се концетрира и кај Луѓе како би левитирале или се телепортирале, та логично и кај соодветно фреквенциски и спирално завозени тенеќиња, да во дадена резонанца истите отскокнат или се движат сред електромагнетниот-спектар, ваквата теорија би била вишок доколку знаеме дека има Поредок кој го регулираат ангелите, сепак некои Браќа комуницирајќи очигледно со демони-анатема-на-нив знаат да се излажат не само сами астрално што би скитале туку доколку се физичари ко Тесла кој имал исто искуство ќе бидат соблазнети за преку Леб погача да бараат и дотераат до мултидимензионални машини, хм, вака видено мнозина ги обвинуваат елитите на западот дека му стапнале на опаш на НиколаТ како не би имало човештвото фри енерџи односно тие не би можеле да се богатат, бреј колку тапа логика, што ќе им пари кога со негоите изуми би имале неограничена Моќ и Контрола врз сите останати, та депласирано е што некој гледа на банкорп-ци како криви што сме сеуште на ова интернал-комбуштн ниво, Јас ви тврдат знаејќи дека на овој но и на сите други светови/димензии/неба кој како милува Божјиот Поредок е над се’ Тој Поредок пак го Одржуваат Божјите Ангели, така оние кои го сопреле Тесла не се Луѓе туку Ангели, америте едвај чекале тој нешто да испорача, јасно им било посекако дека ќе има нови светски војни, кои самите банкорпци ги иницирале бркајќи го својот nwo сон, но тоа не е тема за тука, поентата ми е дека нам ни е дозволено онолку Колку Ни Треба!!! се’ останато не е за наше арно ами за наша погибел! нешто што го сконтале веројатно и хитлеровци, но прекасно, иако на ангро комуницирале и експериментирале ко што тврделе вриловки со алдербаранци, знам смешно звучи, но кој има искуство со астралните води знае колку е саат и колку сета оваа вселенска трка е кома, сепак не би тврдел ни од блиску дека месечината била бившо бојно поле [1][1] но којзнае можеби сум грешла, може утре ќе кажат бар кинезите ако не америте што има он д дарк сајд оф д мун!

Edited by Zelenikovo - 11-May-2020 at 23:34
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 13-May-2020 at 06:30

аберите од предпоследната фуснота во минатио пост биле точни или не (не заборавајте на ретуширачките наса-тимои исто) [1][1] ме подзамислија дали русите веќе скиткале навистина пред америте по месечина, роботски за сигурно [1][1][1][1] но кој може да рече со сигурност дали и лујџе не праќале исто ... мислам која е логика успешно да спуштале роверчина а да неможеле Лујџе!? конечно зошто не пуштија до сега милијардери ако не влади некој лајв хабл-лајк телескопи да ја скенираат цела Месечина нанометарски, ме чуди зошто воопшто тоа не го сториле светските сили заради научна џева! мислам ало, ровери праќале ’70-ти ако не и порано, орбитални земјини станици две и трета кинеска во најава, сателити и телескопи еден куп, и види тоа не им текнало чисто од научен аспект да пуштат олраунд лајв стрим од месечината, некој тука некого праи мутав, тоа пак остава простор за секакви шпекулации па и онаа со Аполо 20, ама ко што разбрав лико остана анонимен значи ништо не ушуќарувал, ниту пак може некој да ме увери да ако навистина е точна приказната тоа денешните светски супердржаи би го потврдиле, бар не за сега, а дека има борба и тоа реална и тоа на повеќе нивоа светои димензии, во тоа лично немам двојби!

https://www.bbc.com/future/article/20160212-how-the-soviets-beat-america-to-the-moon

https://en.wikipedia.org/wiki/Lunokhod_programme

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Kemurdzhian#Work_on_lunar_roversлогично се спремале за Спутњик и претходно, a знаејќи дека кинематографијата им била државен агитпроп уште ’50-ти во очи првиот Спуњик летчики у свемир сториле и краток филм за ко инспирација за Гагарин подоцна, сигурно сталиновци барале и визуелизација за вселенско фокусиранио народен буџет ...

1 Space czar Sergei Korolev won fame for the launch of Sputnik
but a more modest genius deserves the credit Mikhail Tikhonravov


One man in Russia filmed the future - before Sputnik! Did Kubrick copy his work?

1957 ~ https://www.popularmechanics.com/space/moon-mars/a28485/russian-rocket-genius-konstantin-tsiolkovsky/

Ало Земља ...Interesting detail: A rocket use (аха) reusable launch system (4:37). First stage of the rocket will return to the Earth.

Pavel Klushantsev's movie "Road to the stars". Restored color. With handmade Russian subtitles (English subtitles is mashine translation and from www.opensubtitles.org). Second part (Science Fiction) of Pavel Klushantsev's movie "Road to the stars" (Doroga k zvezdam. Дорога к звёздам.)

Soviet Union:Leningrad Popular Science Film Studio, 1956-1957
Director: Pavel Klushantsev
Consultant at the stage of creation and development of the scenario and reviewer - Yan Ivanovich Koltunov - http://www.koltunov.ru

"Road to stars" - the first Soviet color popular science and scientific film about space exploration.

The film consists of two parts: popular-science and science-feature.

In the second part the director and the artist create a picture of the future of the cosmonautics.

The screenplay began to form in 1953. In 1956 began filming. In the summer of 1957 (in Crimea near Yalta) filming was completed.


Edited by Zelenikovo - 13-May-2020 at 06:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 05-Jul-2020 at 00:44

Waste Of Time&Moneyx2 x3 x4 x5

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1780&PID=242163#242163

Except coz Dystopian Fears
so elites could escape d radiation
tho even then The 100 Scenario is more promising

~

but Stop there are even more weirdo fantasies
dream on dreamer life gets in your way
groove makes d day натенане

https://en.wikipedia.org/wiki/Terraforming#The_Moon

https://www.forbes.com/sites/quora/2018/08/07/would-it-be-possible-to-terraform-the-moon/

https://www.nasa.gov/press-release/goddard/2018/mars-terraforming


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 01-Aug-2020 at 01:48
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 01-Aug-2020 at 15:24


од последниот линк и видеото понего ќе сконтате дека се далеку и од физибилитки


The Lunex Project was a US Air Force 1958 plan for a crewed lunar landing prior to the Apollo Program. The final lunar expedition plan in 1961 was for a 21-person underground Air Force base on the Moon by 1968 at a total cost of $7.5 billion (денешни ~ x5 до x10 фактор долари) [1]


https://www.businessinsider.com/nasa-estimates-20-billion-30-billion-cost-people-moon-2024-2019-6
(може FED ќе го преселат таму дипстејтовци)


CSIS Space Initiatives has made an estimate, based on available literature, that the likely costs of developing Moon Base would be about $35 billion, and operating the base would run about $7.35 billion per year. By comparison, the development cost for all but the Russian section of the International Space Station (ISS) is estimated at around $85 billion, including $35 billion for Space Shuttle missions. In the years after the Shuttle retires, the annual operation costs of the ISS will be $4.5 billion per year [1]


2020

https://qz.com/1867706/nasas-artemis-moon-mission-aims-for-an-ice-economy/

https://www.space.com/nasa-plans-artemis-moon-base-beyond-2024.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_program#Artemis_Base_Camp

http://lsic.jhuapl.edu/#Focus
Edited by Zelenikovo - 01-Aug-2020 at 15:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.