build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 29-Oct-2009 at 20:03
Еве уште еден мол во Загреб (Дубрава). Сакам само да доловам каде се градат нивните молови во споредба со нашите Веро, Рамстор и Иквест Roll%20eyes. Едниот им е на автопат а вториов во нешто што би дошло како пандан на наш Ченто или Маџари Bash


Edited by pbanks - 29-Oct-2009 at 20:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Oct-2009 at 20:31

е тоа е тежок проблем на нашите урбанисти! немаа што па насадија молови сред скопје...

инаку хрватите распалија со молови, нормално кога не инвестираат во ништо друго    и ние не сме поарни но бар не сме презадолжени, што ним им е голем проблем во моментов, па ако брзо невлезат во еу и не се дочепаат до европските фондови, ќе биде весело на север, во секој случај ѕрбаното ткиво им заличува се повеќе на модерна метропола, каде дури и старите згради завршуваат со екстра нови фасади! еве 13 молови само загреб шопинг раја до јаја www.emportal.rs/en/news/region/100201.html Edited by Max - 29-Oct-2009 at 20:32
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Oct-2009 at 20:47


И јас имам впечаток дека во Загреб се забега.

Еве една мапа со минимални грешки која покажува што се постои и што се се гради моментално во Загреб на оваа тема.Но бројките се немилосрдни, еве што вели инвеститорот од Австрија кој стои зад West Gate Mall-от.

Možete li usporediti Beč i Zagreb po broju kvadrata trgovačkih centara u odnosu na broj stanovnika?
Zagreb ima 50 posto manje prostora u šoping-centrima po stanovniku u odnosu na Beč. Zagrebu nedostaju, kako već rekoh, 3-4 megamalla, a ni ovih klasičnih šoping-centara nema previše te ne mislim da će neki od njih propasti.
Link


Со оглед на тоа колку Скопје има помалку простор од Загреб, никогаш неможам да ги разберам оние муабети од типот "аман веќе со трговски центри во Скопје".

Како и да е. Ајде кога веќе ми тргна со Загреб , еве го и центарот што се гради (или ќе се гради не сум сигурен, покрај новата загрепска арена која исто така се приметува на реднеров)


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Oct-2009 at 21:34
абе тоа за луѓе кои се во шопинг филмот тоа е нормално, запад и впрочем цел свет е едно тешко зависна конзумеркса цивилизација, каде не е битно што поседуваш туку дали истото е во тренд и ново, се друго на рециклирање и се така во круг, експлоатирање човечки души на крајно материјалистички начин... но кога тргнало не е спорно дека ќе има сопрно е зошто такви лименки кај нас сред центар ги садат! но како што реков во недостаток од друго подобро и тоа, плус кога некојќе ќе влета на гости слегувајќи од првиот воз прва помисла што ќе му падне ќе биде ауу види какви предградија има во македонија, тек центарот кузнај каков им е Big%20smile шала на страна но ова неколку пати го имам чуено, голем ринг да се доживува како предградие, на некои луѓе не им е јасно како тоа да немаме облакодери!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-Oct-2009 at 18:24
Еве и малку вести од Албанија...

Практикер го отвори првиот маркет во Тирана... Уште едно големо браво за Македонија, независно што имаме неколку домашни и регионални ланци на оваа тематика. Mr. Bricolage се очекува да го отвори својот маркет во Тирана следната година.

Kirkel / Tirana – NOA - Praktiker Group, one of the leading DIY chain operators in Europe, is about to make its market entry into Albania.

On 30 October 2009, the first DIY and home improvement center with an area of around 8,700 square meters opened its gates in the capital of Tirana.

This move will make Praktiker a pioneer in this market: So far there has been no comparable retail format – whether operated by a national or international corporation – in the whole country.

The store in Tirana will be the 103rd international location and the emerging country with its 3.2 million inhabitants located on the southern Adriatic Sea will be the ninth foreign country in the international portfolio of the Praktiker Group.

Albania’s population and economic power have been growing steadily for years and the country also proved to be relatively robust in the present financial and economic crisis. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) forecasts a 1.2 percent rise in the gross domestic product for 2009 while the International Monetary Fund (IMF) expects a slight plus of 0.4 percent.

Forecasts for the year 2010 predict that the GDP will grow by 1.8 to 2.0 percent. Add to this the home ownership quota of well over 90 percent and a real estate stock with a massive need for renovation and rehabilitation.

At the same time, Albania so far has no established retailer with outlets offering DIY and home improvement products.
“In this small market which is programmed for growth, Praktiker can fully draw on its competence advantage as a pioneer in the Southeast European DIY business, cultivate a field that is as yet untilled and at the same time contribute to the development of the construction and rehabilitation sector in Albania”, stressed the CEO of Praktiker Bau- und Heimwerkermärkte Holding AG, Wolfgang Werner.

“We clearly decelerated our international expansion under the impact of the global economic crisis, but we did not stop it. The market entry into Albania will enable us to further expand the dominating position of the Praktiker brand in that region from an improved starting position after the end of the crisis which is already on the horizon”. 

http://www.noa.al/index.php/news/100...&print=1&page=

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Oct-2009 at 18:32
Во изградба е и првиот вистински мол во Тирана, слична GLA како нашиот Веро. Tirana East Gate блиску до патот за Елбасан, 4км од центарот на градот (да речеме како наш G-Mall)

1

2

3


Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Oct-2009 at 21:46
Еве и нешто повеќе за Tirana East Gate, од SSC - http://www.youtube.com/watch?v=csjom4KCLpE.

За жал од она што можам да го видам низ темава, а и на SSC, ми изгледа дека Македонија почнува да заостанува многу зад соседите, освен можеби не заостанува зад Косово, но се плашам дека ако нешто не се смени во скоро време и Косово ќе ни биде Америка.Edited by Мартин - 30-Oct-2009 at 21:55
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 09-Nov-2009 at 12:53

„Икеа“ ќе гради продажни центри во Ниш и во Чачак

Познатиот шведски производител на мебел „Икеа“обезбеди земјиште за своите продажни центри во Ниш и во Чачак, а сега преговара со еден сопственик на приватно земјиште во близина на автопатот во околината на Белград. Оваа информација беше откриена на состанокот меѓу претставници на компанијата и на владата на Србија, пишува српскиот весник „Блиц“.

Според информациите, српската страна им порачала дека може да очекуваат оти ќе добијат сопственост врз земјиштето на Институтот за сточарство, врз кое ќе може за десет месеци да градат трговски центар. Како што им било соопштено на претставниците на „Икеа“, неопходно е градот претходно во деталниот урбанистички план да ја измени намената на земјиштето од земјоделско во градежно. Потоа, останатата документација ќе биде завршена во краток период.

„Икеа“ на тоа одговорила дека веќе преговара со сопственик на земјиште во близина на автопатот, а веќе обезбедила имот во Ниш и во Чачак. Од компанијата најавиле дека слични центри ќе отворат и во Словенија и во Хрватска.

Министер за животна средина и просторно планирање на Србија, Оливер Дулиќ, кратко изјави дела состанокот бил како и многу други работни средби и одби да прецизира во која фаза се преговорите со „Икеа“

- Министерството прави се' што е во негова моќ за да се реализира инвестицијата, со оглед на тоа дека доаѓањето на „Икеа“ во Србија е од големо значење за граѓаните - изјавил Дулиќ за „Блиц“.

Наспроти одолжувањето во Србија, хрватската влада донесе одлука за големите инвестиции времето за добивање градежна дозвола да се скрати на 45 дена.

Уште од порано „Икеа“ на српската влада и' предочи дека планира да инвестира 300 милиони евра во изградба на стоковна куќа и шопинг-центар, при што ќе се отворат околу 2.000 работни места. Планирана е стоковна куќа во Белград на површина од 35.000 квадратни метри, а според досегашните најави, од купувањето на плацот до отворањето на стоковната куќа треба да поминат две години. Најавено е дека во стоковната куќа ќе се продаваат само мебел и ситни предмети за домаќинството, додека шопинг-центарот ќе привлече и други компании кои сакаат да извлечат корист од големиот број купувачи што ќе доаѓаат поради производите на „Икеа“.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A428F2836B38CE4FB582F44E3D181739
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Jan-2010 at 17:07
Serdika Center Mall иде на краj и вече почнува да се види како ке изгледа готов:


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Jan-2010 at 17:22
Banana Леле, леле Цариградско Шосе интензивно се претвора во Софискиот Дефанс! Браво за Капитал Форт иако 4 години на изградба ми се чинат малку повеќе отколку што треба! Мислам дека во зависност од развојот на кризата, би можеле да го изградат и за 3 години. Според мене, на Софија и фалат неколку високи згради и близу центарот на градот.

Инаку за Сердика Мол, можам да кажам дека надворешно ме разочара, но сепак се работи за огромен центар (трговско-деловен), и заедно со пуштањето во употреба на него и Керфур и МегаПарк, Софија значително ќе ја подобри сликата на ова поле.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Jan-2010 at 21:17
Сакам да ве прашам - што е вашето мислење за овој таргавски центар во Софија /Serdika Center Mall/. Меѓу бугарските учесници на форумот на SSC има спор. Повеќето не го сакаат, но има и такви на кои им се допаѓа. Интересно ми е вашето мислење - понекогаш надвор работите се гледаат подобро и правично.


Edited by VirginAtlantic - 29-Jan-2010 at 21:18
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Jan-2010 at 21:35
Виргин, дали овде станува збор за изградба од нула, или пак за доградба/реновирање на постојна зграда?
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Jan-2010 at 21:36

Мене лично не ми се допаѓа, делува ладно, големо и некако нескладно. Во секој случај има импозантна големина.

Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Jan-2010 at 21:51
Originally posted by krale

Виргин, дали овде станува збор за изградба од нула, или пак за доградба/реновирање на постојна зграда?


Почна от нула преди близо 2 години.
На рендерот се види - брановите /така ли е на македонски/ ке бидат златни. Големи критики има кон зелената боjа.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Jan-2010 at 21:54
Мене лично долниот дел (со златни бранови) ми се допаѓа! Одлично е скроено.

Тоа што не ми се допаѓа е деловниот објект (зградата над трговскиот). Премногу е 1966г. Требало малце покреативна форма и материјали да се употребат.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Jan-2010 at 21:58
Да, и мене ми се допаѓа долниот дел со брановите, и нивната златна боја. Не дека горниот дел ми е одвратен, али како што кажа krale мислам дека сепак можеле да бидат малку покреативни околу формата и да употребат друга боја.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 30-Jan-2010 at 00:15
Sum go videl i vo zivo,no ne mi se bendisuva.
Nekako neskladno deluva,i spored mene los izbor na boi.
So parite sto se vlozeni mozea da napravat nesto daleku po kreativno.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Jan-2010 at 00:28
Пошто нагласи дека те интересира мислење ќе се вклучам во дискусијата инаку овие регионални случувања донекаде ги следам но не се вклучувам до толку во дискусијата.

На прв поглед ми изгледа како да предходно зелениот дел бил некоја ултра "комуњарска" зграда и после тоа е енкапсулирана во нов трговски центар. Ми делува некако ладно а тоа зелената боја ми е накако одбивна бидејќи ме потсеќа на некоја нереновирана стара амбуланта со зелени плочки.

Е сега за оној делот брановидниот (на в`лни, ако мислеше за тоа) над ќошевите. Што знам малку ми делува како да му влетал камион и да го згмечил. Интересно делува но јас не би го применил кога би градел нешто вакво.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 30-Jan-2010 at 01:02
Мога да ти каза че не ми харесва изобщо как изглежда. На рендера е малко по-хубав, но на живо е ужасен. Съгласен съм наполно с това което каза lslcrew за комунистическия изглед на сградата. Все пак, вероятно по-добре от нищо (като при нас)

Edited by гитардемон - 30-Jan-2010 at 01:06
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 30-Jan-2010 at 08:50
Благодарам!Smile
Значи и вие имате истото мислење како повеќето од бугарските учесници на форумот.

Може и да ви е интересно да прочитате што пишува во рекламите за архитектурата на Сердика Центар:

"... Идејата за создавање на архитектонски лик со силен идентитет е водечка за архитектите од ЕCE Projektmanagment и хамбургската фирма Dalpiaz und Gianetti.
Тие најдоа инспирација за фасадни сцени и основните декоративни елементи во традицијата на Бугарската преродба. Користена е карактеристичен за старите бугарски куќи вълнообразна линија изедначуваат кобилица. Друг архитектонски елемент откривме во златните кубета на големите бугарски цркви. . . "

Се работи за тоа:

+


Нема да е чудно и зелената боjа да иде от кубетата на црквата "Св. Александар Невски".  Big%20smile


Edited by VirginAtlantic - 30-Jan-2010 at 08:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.