build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот (општо)
    Posted: 12-Jan-2009 at 17:32

дали некој знае што е со овој проект за општинска зграда во Приштина? видел бел ден или останал само на хартија!? интересна замисла ова со скалите иако веќе видена, но фали малку доработка на проектов според мене, патем подобро би држел вода за некој мол или дел од мол... имаат нешто рендери и од лукоил но и ова ми е сомнително дека е реализирано!     

www.detrimental.com.mk/architecture/list

Municipality PristineEdited by beTon - 12-Jan-2009 at 17:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jan-2009 at 18:34
Originally posted by pbanks

Originally posted by beTon

аха малку збун откако се одвои новата нишка, туку муабетот ми беше дали рендериве се реализирани или не!


vaka od prva nemozam da kazam. Vo listata vidov proekti vo Skopje koi se vekej realizirani.

Primetiv deka tesno sorabotuvaat so Megaron i mi tekna deka voopsto ne ni teknalo niv da gi pobarame na web.

Mislam deka tuka imas del od odgovorite kolku sto dzirnav

http://www.megaron.com.mk

сепак проектов е општински мол Smile, рендерите се на детриментал а проектот е на мегарон www.megaron.com.mk/prishtina-mk.html 

Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Mar-2009 at 16:58
Merkator (niko ga ne voli u BL)Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Mar-2009 at 17:17
Tržnica Banja LukaU pozadini nova crkva kod Kastela

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Mar-2009 at 11:49


Ова само онака го имав сликнато пред некое време, еден трговски во запуштен дел (slum) на Солун, близу пристаништата. Не се гледа баш многу, но е многу поубаво отколку што изгледа. Сепак, светлосни години понапред од нашите, иако не се гледа толку на сликата.


Edited by гитардемон - 31-Mar-2009 at 11:50
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Apr-2009 at 12:52
Novi Mercator Banja Luka, jos nije u funkciji, otvaranje 5. maja.

Ogroman je i ekstremno ruzanZgrada Balkan Bank International, pored Merctora

Edited by BL - 29-Apr-2009 at 09:48
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jun-2009 at 22:49
HERMES PARK ( HERMES PARK MALL, CAREFFOUR & EUROPEAN TRADE CENTER) SOFIA, BULGARIA

Се работи за цела групација на објекти, која моментално се гради во Софија под името Хермес Парк. Тој се гради од страна на Керфур, на бул. Цариградско Шосе и е оддалечен 6,5 км од центарот на градот и 4,5 км од Аеродромот Софија. Кога ќе биде изграден, ќе биде најголемиот мол и бизнис центар на Балканот.
Целосна изградена површина 240 000 метри квадратни
Инвестиција 200 милиони евра
Почеток на изградба Декември 2007
Крај на изградба Јануари 2010

Хермес Пакр Мол:
Трговскиот центар треба да зафаќа површина од 66 000 метри квардатни, плус уште 24 000 метри квадратни, во кој ќе биде сместен и Хипермаркет Керфур, кој е и инвеститор на објектов. Над самата зграда на молот се издигнува деловната зграда Ф, која е дел од проектот Еуропеан Трејд Центер.

European Trade Center:
Овој дел од паркот е наменет исклучиво за деловни простори и офиси од класа А (таа скала на разврстување на деловни простори веројатно е европска затоа што сум ја видел и во Словенија). Целосната површина на просториите ќе биде 68 000 квадратни метри. Вклучува 6 офис згради А, Б, Ц, Д, Е, Ф, последователно. Највисоката, Зграда А се издигнува над самиот булевар и е 18 катна.  Секоја следна зграда (од Б до Е) има се помалку спратови, за да последната Зграда Е има 8 ката. Центарот ќе биде опремен со т.н. зелени технологии за оптимизација на просторот, само-генерирање на енергија со помош на сончеви батерии и  технологии за штедење на енергија. Зградата А ќе има 6 брзи лифта, а секоја друга зграда ќе има по 4 брзи лифта, кои возат 3 м/с.


Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 15:26
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Jun-2009 at 22:55
Почетокот на изградбата, во декември 2007 година:Почетокот на 2008:Април 2008 кога на градилиштето работеа 14 кранови, во 3 семни:

Ноември 2008 година:Изградба на Мето Линија 1 (и Линија 4 во иднина), како и врската со подземниот паркинг кој има капацитет од 1830 места.Фебруари 2009 година:


Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 15:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jun-2009 at 22:56
какво масивно градилиште Drool
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jun-2009 at 23:00
Март 2009 година:

ЈУНИ 2009 година, почна застаклувањето како и внатрешното уредување:
 

Заедно со Мега Парк, Јуни 2009:


Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 15:34
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Jun-2009 at 23:07
Originally posted by pbanks

какво масивно градилиште Drool


Previous Тоа што мене најмногу ме импресионира е не само големината на проектот, но и брзината со која тој се гради, или околу 2 години и 2 месеци, што мислам дека е супер по сите стандарди за ваков мастодонт. Исто така овој комплекс ќе вработува неверојатни 12 000 луѓе. На пример државната телекомуникациона компанија БТК (Булгарска Телекомуникационна Компанија) веќе изнајми 23 000 метри квадратни простор и ниваната централа за Републиката и Софија ќе биде сместена таму. Инаку скоро сите простори се распродадени, но ова е еден голем проимер.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Jun-2009 at 23:44


Со сериозни инвеститори неможе да очекуваме ништо друго освен добро темпо. Тоа се има докажано на терен и кај нас неколку пати.

Што се однесвува до големината на комплексите, за вакво нешто кај нас нема реална потреба во догледно време. За жал. Ние тек треба да го пополниме оној А класа простор кој се создаде (создава) во периодов (Соравиа, Меги, Корнер, Хипериум итн) па дури потоа да размислуваме понатаму. Колку што знам ни Соравиа не е пополнета скроз. Баш ме интересира како ќе се разработат другиве објекти со оглед на тоа дека никој од нив нема толку ексклузивна локација како Соравиа па можеби ќе бидат и подостапни.


Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 15:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Jun-2009 at 09:51
Да спомнеме и за МТВ зградата која е повеќе од празна и која доколку имаше добра трансформација можеше да биде многу добар деловен центар, нормално и мтв да си работи во просториите кои и се доволни со комотна работа. Исто така и ЕРА кога ќе се изгради.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Jun-2009 at 10:34
Originally posted by lslcrew

Да спомнеме и за МТВ зградата која е повеќе од празна и која доколку имаше добра трансформација можеше да биде многу добар деловен центар, нормално и мтв да си работи во просториите кои и се доволни со комотна работа. Исто така и ЕРА кога ќе се изгради.


Во МТВ треба да се фрли дебела пара за да се доведат во состојба на А класа. Во секој случај ОГРОМЕН дел од таа зграда е правен наменски и намената треба да се задржи. Доколку е преголема зградата за МТВ таа треба пред се да се уреди за телевизии, радио станици, студиа, продукции итн.

А квадратурата деловниот кој што треба да се гради во ЕРА според информациите кои чинам ги имаме во нишката Бизнис со недвижнини е навистина замашна во споредба со се она што моментално се гради во Скопје.


Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 15:36
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Aug-2009 at 20:49
Few updates of some of the biggest projects in Sofia.

Hermes Park:


Serdika Center Mall:
Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 15:05
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Sep-2009 at 16:58
Апдејти од изградбата на Хермес Парк и Сердика Мол во Софија:
(слики превземени од ССЦ)

Хермес Парк:Трима наематели ще отворят врати в най-големия мол в строеж в страната - „Карфур Цариградско" в София, чийто ексклузивен консултант е Colliers International. Това са испанският моден гигант Inditex, който ще направи своя дебют на българския пазар с брандовете си Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear и Massimo Dutti, немската ритейл верига Peek & Cloppenburg и кино „Арена", които ще предложат 12 кинозали на посетителите на търговския център.


Edited by pbanks - 31-Oct-2009 at 14:59
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Sep-2009 at 17:01
3) Сердика Мол:


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Sep-2009 at 18:00
Галерија Мол, Пловдив:

The construction of Galeria Plovdiv starts in 2006 over an area of 30 decares. The project is located in the eastern part of Plovdiv, close to the Trakia region, in an already established retail destination at 5, Georgi Stranski Street. Access to Galeria Plovdiv is secured with an exit to three of the main city boulevards – Sankt Peterburg Blvd., Osvobojdenie Blvd. and Maria Louisa Blvd. The infrastructure of the area is completed – school, hospital, gas station and shops and provides convenient public transport to each parts of the city.
The total build up is 127 000 sq.m.
The leased retail area is more than 50 000 sq.m.
Galeria Plovdiv will open doors in 2009


Рендери:

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Sep-2009 at 18:01
Од изградбата на Галерија Мол:


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Sep-2009 at 18:01
Од изградбата на Галерија Мол (дел 2):

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.