build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 16-Jan-2013 at 15:16

Да...

Лично не сум задоволен... мислам дека можеше подобра да биде...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 16-Jan-2013 at 15:51

Но сепак...

Мислам дека е одлична за цртање... аголот е добар... не е скроз нормален... но може вака и подобро... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 16-Jan-2013 at 17:47

Но... 

Старата во однос на аголот е попрецизна исто така... да не речам совршен агол од 90 степени... 

Само во положбата и аголот на Сонцето, односно долгите сенки, старата снимка е полоша... во се друго е подобра од новата... 

А поготово кога станува збор за светлоста и белата боја... еве еден рандом пример... забележете ги покривите од гаражите на ЈСП... најдобро се приметува... се добива претстава за што зборам...Edited by FoSsiL - 16-Jan-2013 at 17:48
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 16-Jan-2013 at 18:11
Ќе ги средат по некое време мислам. Ете за Битола најновата снимка беше многу црвена, па по 2-3 месеци ја потсредија.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 16-Jan-2013 at 18:42
Нема кола по улицине . . .

+42 било кога е сликана, минимум
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 16-Jan-2013 at 19:40

Со различни сателити е сликано, старата е со GeoEye а новата со DigitalGlobe.

GeoEye мислам дека е подобар и по нов, и сега има најави дека на почетокот на 2013 треба да се лансира GeoEye 2 кој е многу подобар и по софистициран од неговиот претходник.

Новава слика е од 1 Јули 2012.


Повеке инфо на:

http://www.geoeye.com/CorpSite/

http://launch.geoeye.com/LaunchSite/Default.aspx

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 16-Jan-2013 at 19:49
Интересно...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 16-Jan-2013 at 22:05
КОНЕЧНООО ))

Само старите снимки се со далеку подобар квалитет, детали...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 17-Jan-2013 at 21:25
Tetovo i Gostivar dobile istotaka nova snimka... PS: Bravo za gradocalnikot na gostivar rufi osmani, gostivar napavil golemi cekori vo infrastrukturata... Nov kej, novi ulici, kruzni tekovi, gostibar izgleda solidno
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 18-Jan-2013 at 15:20
Originally posted by my Macedonia

Tetovo i Gostivar dobile istotaka nova snimka... PS: Bravo za gradocalnikot na gostivar rufi osmani, gostivar napavil golemi cekori vo infrastrukturata... Nov kej, novi ulici, kruzni tekovi, gostibar izgleda solidnoАма луџето останаа исти
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 18-Jan-2013 at 17:42
не сум задоволен, чекавме претерано долго време, за да ни ставатат снимка што личи на таа од 2003 година, со лош квалитет и од сушен период
може да се надевам дека и ова е како претходниот пат, кога за помалку од пола година беше сменета снимката
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 27-Jan-2013 at 12:58
има нова слика во пределот на аеродромот под снег но само ако се стисне саатчето за гледање постари слики. Декември 2012 год
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 05-Feb-2013 at 17:50

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 07-Mar-2013 at 01:27
Originally posted by vladegf

има нова слика во пределот на аеродромот под снег но само ако се стисне саатчето за гледање постари слики. Декември 2012 год

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 31-Mar-2013 at 17:49
Google maps со нов, treasure view
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 09-Apr-2013 at 23:19
Google Earth има тазе нова снимка, почастете си ги очите слободно Cheers
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 10-Apr-2013 at 00:11
Па не е баш нова ,ја има МЗТ салата во Аеродром а таа веќе 10тина дена како е срамнета со земја, ама битно понова е од претходната што беше.

Него интересен агол има ,во Реонски можеш скоро сите згради да ги погледнеш од профил
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 10-Apr-2013 at 00:29
само пола Скопје... и пак лош квалитет...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 10-Apr-2013 at 00:33
Originally posted by daci92

Па не е баш нова ,ја има МЗТ салата во Аеродром а таа веќе 10тина дена како е срамнета со земја, ама битно понова е од претходната што беше.

Него интересен агол има ,во Реонски можеш скоро сите згради да ги погледнеш од профил
сепак е од најблиско минато снимката, за разлика од претходната, што беше стара околу година дена
оваа не е постара од месец дена... и кога веќе збориме за МЗТ, се гледа дека е започната фазата на рушење ако погледнеш подобро
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 10-Apr-2013 at 00:40
Originally posted by zabegan

Originally posted by daci92

Па не е баш нова ,ја има МЗТ салата во Аеродром а таа веќе 10тина дена како е срамнета со земја, ама битно понова е од претходната што беше.

Него интересен агол има ,во Реонски можеш скоро сите згради да ги погледнеш од профил
сепак е од најблиско минато снимката, за разлика од претходната, што беше стара околу година дена
оваа не е постара од месец дена... и кога веќе збориме за МЗТ, се гледа дека е започната фазата на рушење ако погледнеш подобро

Да да воопшто не го оспорувам тоа. Мислам дека почесто треба да ги менуваат снимките особено на овој реон (Балканот) бидејќи сеуште сме во „развивање“ и се менува околината секојдневно.
Инаку да се приметува за МЗТ дека е во фаза на рушење само сакав да кажам дека структурата се уште стои што значи дека снимкава од овој дел е постара од 10 дена но не постара од месец и половина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.