build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 02-May-2015 at 09:33
Originally posted by CHE91

Нема а? Значи можам јас Скопје да си го прекрстам во Skopye во англиската верзија. Така? Бидејќи нема бре. Така се изговара.
Мило ми е што се заортачи со косоварот да ми ги одбиваат ревизиите. Бомбона. Полицијата не е доволно официјална за тебе? Ти кажав, кога на личната карта ќе ми пишува Mitse Kozaroski, тогаш ќе ја користам бугарската романизација.


Kaко може полицијата да биде официјална за тебе, кога во лична карта, доколку некој живее на булевар, му пишува во адресата ул. Бул.!? Ако некој живее на Булевар „Гоце Делчев“, живее на булевар, а не на улица Булевар „Гоце Делчев“, така што нивната компетентност е под огромен знак прашање.

Што има врска како англофоните би ги читале нашите топоними, па мора да се прилагодуваме спрема нив? Тие и Kriva Palanka би можеле да ја прочитаат Крајва Пејленка, па што?

Шпанскиот град Gijón (Хихон) англофоните можеби ќе го прочитаат и Џиџон/Џајџон/Џиџ'н/Џајџ'н/Гиџон/Гајџон/Гиџ'н/Гајџ'н, па јас никаде не видов во заграда да пишува Hyhohn, за да можат англофоните да го прочитаат правилно.Edited by phenomenon - 02-May-2015 at 09:34
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 02-May-2015 at 20:15
Originally posted by phenomenon

Originally posted by CHE91

Нема а? Значи можам јас Скопје да си го прекрстам во Skopye во англиската верзија. Така? Бидејќи нема бре. Така се изговара.
Мило ми е што се заортачи со косоварот да ми ги одбиваат ревизиите. Бомбона. Полицијата не е доволно официјална за тебе? Ти кажав, кога на личната карта ќе ми пишува Mitse Kozaroski, тогаш ќе ја користам бугарската романизација.


Kaко може полицијата да биде официјална за тебе, кога во лична карта, доколку некој живее на булевар, му пишува во адресата ул. Бул.!? Ако некој живее на Булевар „Гоце Делчев“, живее на булевар, а не на улица Булевар „Гоце Делчев“, така што нивната компетентност е под огромен знак прашање.

Што има врска како англофоните би ги читале нашите топоними, па мора да се прилагодуваме спрема нив? Тие и Kriva Palanka би можеле да ја прочитаат Крајва Пејленка, па што?

Шпанскиот град Gijón (Хихон) англофоните можеби ќе го прочитаат и Џиџон/Џајџон/Џиџ'н/Џајџ'н/Гиџон/Гајџон/Гиџ'н/Гајџ'н, па јас никаде не видов во заграда да пишува Hyhohn, за да можат англофоните да го прочитаат правилно.


Не те разбирам ич. Со дел од постов ме "караш" со другиот ме оправдуваш.

Инаку и кејот е улица.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3971
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 19-Jun-2015 at 21:23
Нови снимки за скопје бравоо
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 13-Jan-2016 at 17:08
Originally posted by my Macedonia

Нови снимки за скопје бравоо

Од почетокот на 2014 па до ноември 2015 имаше редовно нови снимки за Скопје.
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 13-Jan-2016 at 17:11
Дали некои знае како се закачуваат 3Д градби на Google Earth?
А, нешто повеќе и за слики?

Edited by ViktorMKD - 14-Jan-2016 at 21:14
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 19-Jan-2016 at 19:02

Веќе не може корисници да закачуваат 3D градби на Google Earth, бидејќи со новиот систем, Google ги снима градовите и потоа самите ги формираат во 3D. Види ги Приштина, Софија и Загреб.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 21-Jan-2016 at 22:30
Има една интересна вистина што треба јавноста да ја знае.

А таа се вика... Политика! Наводно при правењето на снимки од страна на Гугл Белград (фирмата на Гугл задолжена за стрит вју во регионот и останати сервиси секако) откако испратиле луѓето кола по претходно скенирање, колата прошла низ Шуто Оризари но сепак фамилијата забранила овие снимки на одат онлајн.
Колку е ова вистина останува да се шпекулира но едно е сигурно, дискриминација постои, Шуто Оризари какво и да е, е дел од Скопје, можеби е едно од најбедните места во Европа но е дел од Скопје, а жителите се Скопјани.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2532
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 24-Jan-2016 at 17:21
Приметувам дека доста локации (Сарај, Хром, големи делови од ЃП) моментално се недостапни на стритвју, а претходно сум 100% сигурен дека беа.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1321
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 25-Jan-2016 at 15:44
Да, ете на пример, мојата улица (Исаија Мажовски) повеќе не достапна, иако беше, баш си ја проверував куќата кога излезе.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 25-Jan-2016 at 20:39
Toчно е ова. Јас се сеќавам дека ги имаше и двокатните автобуси „4“ и „5“ на последните станици во Хром и Дексион.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 25-Jan-2016 at 21:53
Еве пример од паркирање на возила во Љубљана во месец Август 2013, едно од најтоплите лета во Словенија со температури скоро 40 степени.
Но не избрзувајте со коментари, сепак Љубљана е светлосни години пред Скопје, до тој степен што е смешно да се прави споредба но ете една интересна слика.

Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 623
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 05-Feb-2016 at 08:46
Нова слика на ГЕ ..
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 06-Feb-2016 at 13:29
Како се поставуваат слики на Google Earth и Google Maps?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 06-Feb-2016 at 13:34

Инфо (на англиски)

Доколку не разбираш, оди на Google Earth, кликни на Add > Photo и стави линк, координати, име... од фотографијата. Доколку сакаш и други корисници на Earth/Maps да ја видат, треба да биде објавена на Panoramio.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 19-Mar-2016 at 10:57
Мислам дека има нова снимка за Скопје, ама не сум сигурен
ಠ_ಠ
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 01-Apr-2016 at 10:55
Не е лошо да почнеме да разбираме нешто. Македонска латиница не постои. НЕМА ТАКВО НЕШТО. Она што сме го учеле за врееме југославија е србо-хрватско натурање во Македонскиот јазик, кој нема никаква законска основа. Во законот за Македонски јазик, е несомнено - Македонскиот јазик има само едно писмо - кирилското.

Е сега, ако ги пошеме топонимите само на кирилско писмо, ќе биде малку проблем за туѓинците. Можат да научат,... ама не е многу културно да ги силуваме.

И ? како да им го напишеме еден топоним на туѓинци, за да можат да до изговорат онака, - или најблиску - до она кое ние го говориме за соодветното место?

Имајќи предвид дека Аглискиот јазик е новата Lunguа Franca , т.е. е референца за комуникација меѓу народите, чиво писмо би одбрале како логичен чекор?
 Дали тоа е србо-хрватската латиница на Људевит Гај? Многумина мислат така, затоа што се форматирани во југословенскиот образовен систем и не успеваат да дофрлат ни јота подалеку.
Сепак несомнено, бараното решение е логичното - употребата на англиската латиница.

Ма многумина тешко логишки им паѓа елементарното сознание дека англичаните буквата "C" ја читаат како  С, или како К, , но кикогаш како Ц или Ч, и секој обид да се наметне такво решение е ГРОТЕСКЕН.

Преодот може, и гледам дека Е болем за многумина кои не можат да излезат од матрицата на србо-хрватската латиница. Таа може да е добра за нив, но не е наша и не е за наша употреба.

Оттука, колку и да делува чудно некому, што поскоро треба да се прејде на употреба  на Скопје - Skopye (или Skopie), Гевgелија - Gevgeliya (Gevgelia), Царија Чешма (Tsariya Cheshma)... итн.Edited by AmyntA - 06-Apr-2016 at 12:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 01-Apr-2016 at 12:10
Види, и кинеска латиница не постои, ниту пак јапонска латиница, но си има системи за транслитерација и транскрипција.

Многу луѓе ваквиот систем за македонски погрешно го нарекуваат „македонска латиница“, но номенклатурата не е важна, важен е резултатот.

Сите ние имаме лични мислења и преференци, но реално имаме академици кои треба да одлучат по тоа прашање. Тоа што сме банана држава е друга приказна, но не можеме своеволно да воведуваме промени, да бидеме реални.

Според мене, како моја лична желба, сите тие надредни знакчиња треба да исчезнат засекогаш во било кој македонски топоним на било кој сообраќаен знак, но за волја на вистината ј, ѓ, џ, и ним слични, треба малку повеќе дискусија.

Shtip е секако единствено прифатливо решение за Штип, но Ѓавато и Коњари се реално нешто кое мора експерти да го одлучат. Konyari не е ништо подобро од Konjari, сепак англиското читање на латиницата е само едно од безброј многуте во светот.

Најдобар пример е кинескиот, каде што доколку ја чита човек латиницата и се обиде да го изговори зборот користејќи англиски изговор на латиницата, нема да стигне никаде! Тука се секако и африканските јазици, па дури и европските како португалски и шведски/норвешки/дански.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 01-Apr-2016 at 14:05
„сепак англиското читање на латиницата е само едно од безброј многуте во светот“
..ова е делумно точно, и тенденциозно кажано, затоа што тоа „едно од безброј“ е  писмото со кое општат културите во светов моментално. Не е србо-хрватската латиница.


Edited by AmyntA - 06-Apr-2016 at 12:33
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 01-Apr-2016 at 14:12
Да прецизирам: ТОА „едно од безброј“ - англиското писмо, е писмото кое го користат културите за меѓусебно општење. Србо-хрватската латиница беше писмо за општење меѓу културите во еден микросвет наречен југаславија, кој умре. Сега се обраќаме на многу поголема популација - светската, каде јазикот за комуникација е - англискиот, со неговото писмо.


Edited by AmyntA - 06-Apr-2016 at 12:42
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 01-Apr-2016 at 14:15
и пак да цитирам:
„....но си има системи за транслитерација и транскрипција.“

Точно тоа го зборувам. Да се користи АНГЛИСКИОТ систем за транкрибција, а не некакви србо-хрватски измишљотини, ... кои во меѓувреме станаа индоктринирани измишљотини.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.